Kulakta doğum sonrasında gelişen bozuklukları gidermek amacıyla yapılan ameliyata kulak estetiği adı verilir. Halk arasında kepçe kulak adı verilen yapısal bozukluğu gidermek ve ideal ölçülere çekebilmek amacıyla yapılan ameliyat, 6 yaşından itibaren hemen her yaşta yapılabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatına tıp literatüründe otoplasti adı verilir.

Kulak estetiğinde genel olarak kepçe kulak sorunu çözüme kavuşturulsa da daha derin yapısal sorunları olanlara da yapılan operasyonlarla daha estetik görüntü verilebilir. Örneğin bir kaza sonucunda dış kulağın parçası olan kıkırdaklı dokunun yeniden oluşturulması ve kişinin daha güzel estetik yapılı duyma elemanına kavuşması için bir takım prosedürler vardır.

Kulak ameliyatı için en erken yaş 6’dır. Çocuklarda 6 yaşına kadar gelişim sağlayan kulak bu noktadan sonra belirli bir düzeye oturur ve eğer yapısal bozukluğu varsa bu noktada ameliyatla sorun ortadan kalkar. Doktorlar genel olarak çocuk yaşta bu ameliyatın yapılmasını tavsiye etmektedirler. Bunun temel sebebi çocuğun arkadaşları içerisinde kulakları dolayısıyla özgüvenini kaybetme noktasına gelmesinin önlenmesidir.

Kepçe kulak ameliyatı kalıcı mı?

Otoplasti yani kepçe kulak ameliyatı ile sorun tamamen ortadan kalkar. Getirilen çözüm de ömrünüzün sonuna kadar sizinle gider. Bu konuda birçok kişinin zihninde karışıklık yaşansa da doğru bir şekilde yapılmış ameliyat herhangi bir sorun olmadan devam ettiği takdirde kalıcı olur.

Son dönemlerde kepçe kulak sorununu yeni yöntemlerle çözen cerrahlar iple kepçe kulak ameliyatını sıklıkla yapmaya başlamışlardır. Herhangi bir kesi olmadan ve yara izi kalmadan yapılan bu ameliyat estetik cerrahinin de geldiği noktayı işaret eder.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulak açılır mı?

Kepçe kulak ameliyatında açılma zaman zaman söz konusu olabilir. Ancak bazı ameliyat tiplerinde bu açılma son derece düşük olur. Kaldı ki açılma gerçekleştiği zaman dahi kulak eski açısına dönmez. Yani kepçe kulak geri gelmez. Yapılan ameliyatların bazılarında açılma sorunu olmasa da başka sebeplere dayanan iki ya da üç milimetrelik açılmalar söz konusu olabilir ancak bunlar telafi edilebilecek rakamlardır. Yani bunu ancak ve ancak uzman doktor yaptığı ölçümler sonucunda tespit edebilir. Aksi takdirde normal bir gözle açılmanın bu kadarlık açılmanın gerçekleştiğini fark edemeyiz.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Kepçe kulak ameliyatı yapıldıktan sonra açılmanın olmaması ve kıkırdağın daha rahat bir şekilde oturması için dikkat etmemiz gereken bir takım noktalar bulunuyor.

 • Hasta kulağına su değdirmeden duş alabilir. Ameliyattan 3 gün sonra ise normal şekilde duş alabilir.
 • Ameliyat sırasında takılan bandajlar 3 gün boyunca kulakta kalmalıdır.
 • Bandajlar 3 günün sonunda duşta çıkartılmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında doktoru belirleyeceği zaman dilimi içerisinde kulağın üzerine yatmamalıdır.
 • Ameliyat sonrasında oluşabilecek sızlamalar için doktorun tavsiye ettiği ya da reçeteye yazdığı ağrı kesicileri kullanabilir.

Kulak, yüzümüzün en önemli parçalarından birisidir. Hem duymamızı sağlar hem de estetik bir görünüm kazanmamıza yardımcı olur. Bu açıdan önemli bir eleman olan kulak, doğru konumlanmadığı zaman kötü bir görüntü ortaya çıkartır. Kulak estetiği alanı da tam bu nedenle doğmuş ve gelişmiştir.

Plastik cerrahinin önemli alanlarından olan kulak estetiğinde kepçe kulak ameliyatı en fazla yapılan cerrahi operasyondur. Ne yazık ki binlerce kişi doğum sırasında yanlış uygulamadan ya da genetik faktörlerden dolayı kepçe kulak sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu soruna zaman içerisinde getirilen çözümler sayesinde toplum içerisinde dalga geçilen ve uyum sorunu yaşayan çocukların veya gençlerin psikolojik olarak olumsuz etkilenmelerinin de önüne geçilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı kısa ve etkili bir tedavi yöntemi olması ile öne çıkmaktadır. Otoplasti olarak da bilinen bu alan sayesinde birçok yaşam toplum içerisine kolayca adapte olabilmektedir. Çoğu cerrah genellikle beş yaşın altındaki çocuklara bu ameliyatı yapmamaktadır. Çoğunlukla sekiz yaş ve üzerine bu ameliyat tavsiye edilmektedir. Ameliyat çocuklar için genel anestezi içerir, ancak yetişkinler sadece lokal anestezi altında ameliyat edilebilir.

Cerrahi operasyonda ise kulak ve başın hemen yanında bulunan oluğa ufak bir kesi yapılır. Bu kesi kıkırdağı tamamen açığa çıkartır. Ortaya çıkartılan kulak kıkırdağını zayıflatmak için ön yüzeyde çalışma yapılır. Kıkırdak çanağının (konka) küçük bir parçasını çıkararak kulağın arkasına yeniden şekillendirilir.  Bu noktada tüm işlemi daha efektif hale getirebilmek için bazı cerrahi dikiş teknikleri uygulanır. Bu yapıldıktan sonra cilt bir dikişle kapatılır ve genellikle koruyucu bir bandaj veya baş örtüsü uygulanır.

Ameliyat hafif geçtiği için genellikle aynı gün yapılan kontrolden sonra hasta taburcu edilir. Ancak eğer operasyon öğleden sonra ya da akşam yapılıyorsa bir gece hastanede kalınabilir. Birçok cerrah biraz koruma sağlamak için bandajlar kullansa da, bandajlar her zaman gerekli değildir. Bandajlar hastaların yaşına bağlı olarak bir ila yedi gün sonra çıkarılabilirler.

İstanbul Kepçe Kulak Tedavisi

İstanbul kepçe kulak tedavisi konusunda ciddi çalışmaların yapıldığı bir kentimizdir. Sağlık turizmi kapsamında buraya birçok hasta gelerek kepçe kulak tedavisi olup, kendi ülkesine dönüyor. Dolayısıyla kentin hemen her noktasında bu tür tedaviyi bulabileceğiniz yer bulunuyor.

Özel Hastanede Kulak Estetiği

Özel hastanede kulak estetiği için mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz. Özel hastanelerin kendilerine göre sistemleri mevcuttur ve bu sistem içerisinde çalışan doktorlar ve uzmanlara bağlı ekipleri profesyonel şekilde kulak estetiği operasyonunu yapmaktadırlar.

Devlet Hastanesinde Kulak Estetiği

Devlet hastanesinde de kulak estetiği konusunda destek sağlanıyor. Ancak bu konuda buradan tamamen ücretsiz bir tedavi alamıyorsunuz. Devlet konu ile ilgili olarak belirlediği miktarı sizden talep ediyor. Dolayısıyla bu noktada devlet hastanesinde de kulak estetiği ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar