Kepçe kulak nedir?

Yelken kulak olarak da anılan kepçe kulak; kulakta görülen en yaygın sorunlardan biri olup, kafa ile kulak arasındaki mesafenin uzak olması ile karakterize olan bir hastalıktır. Kepçe kulak sorununda kulak esnek bir yapıdadır ve öne ya da yana doğru sarkmış bir şekilde durarak estetik olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Çoğunlukla iki kulakta görülür fakat çok nadir tek kulakta da görülmektedir. Hem erkek hem de kadınlarda mevcut olabilecek bir sorun olup kadınlar tarafından saçları ile gizlenebilir fakat bu durum erkeklerde mümkün olamayacağı için erkekler tarafından daha çok rağbet gören bir estetik operasyondur. Kepçe kulak sorunu küçük yaşlarda tedavi edilmez ise ilerleyen yaşlarda tedavi süreci daha da zorlaşabilir. Kepçe kulak operasyonu günümüz ileri tıp teknolojisi sayesinde kolay yöntemler ve steril şartlar altında tedavi edilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı, lokal ya da genel anestezi eşliğinde kulaktaki sorunun büyüklüğüne bağlı olarak 45-90 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı otoplasti operasyonu ile birlikte yapılabilen, kulak yapısındaki kıkırdağın eksi konumuna getirilmesini amaçlayan bir operasyondur. Operasyon sırasında kesi yapılan yerlerdeki izler genellikle saçlı alana yakın olan kısma gizlendiği için herhangi bir kötü görünüm yaratmaz. Operasyon sonrası belirli bir süre özel bantların takılması gerekli olmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı sırasında hasta ağrı ve acı hissi yaşamayarak 1-2 hafta içinde normal yaşantısına dönmektedir. Kepçe kulak ameliyatı ile birlikte hastalar artık estetik bir kulak yapısına sahip olarak operasyondan son derece memnun kalmaktadır.

Bu yazımızda kepçe kulak nedir, kepçe kulak neden olur, kepçe kulak genetik mi, kepçe kulak sonradan olur mu ve kepçe kulak için ne yapılmalı sorularına cevaplar vereceğiz.

Kepçe kulak neden olur?

Kepçe kulak, kıkırdak denilen yapının küçük yaşlarda kendini tam olarak tamamlayamaması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Kıkırdak dokunun tam gelişmemesi durumunda kulak ile kafa arasındaki açı genişler ve kulak öne doğru sarkmaya başlar. Kepçe kulak sorunu yaşayan kişiler ister genç yaşta ister küçük yaşta kepçe kulak tedavisi olabilirler. Fakat küçük yaşlarda bu durumun fark edilmesi ve tedavi edilmesi kişiyi hem sağlığına kavuşturacak hem de sosyal yaşamı aktif hale gelecektir.

Kepçe kulak genetik mi?

Kepçe kulak; sonradan var olan bir durum değildir, anne ve babanın genleri ile beraber çocuğa da geçmektedir.

Kepçe kulak sonradan olur mu?

Kepçe kulak problemi yaşayanları gören kişiler acaba ben de okur mu şüphesini ara ara taşırlar. Kepçe kulak genetik bir hastalık olup sonradan olma olasılığı yoktur. Tamamen anne ve babanın genleri ile birlikte çocuğa aktarılmaktadır.

Kepçe kulak için ne yapılmalı?

Kepçe kulak sorunu her yaşta yapılabilen bir operasyon olup küçük yaşlarda dokuların yeni yeni geliştiği anlarda yapılması daha makuldür. Kepçe kulak sorunu yaşayan kişiler pek ameliyat olma taraftarı olmamakla birlikte operasyon hakkında bilgileri olmadığı için bir takım korkular yaşamaktadır. Kepçe kulak mutlaka tedavi gerektiren bir sorundur ve kendiliğinden geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Estetik bir görünüm elde edilmesi için, eski kulak yapısına sahip olunmak için ve sosyal yaşamı kötü bir duruma sokmamak için mutlaka tedavi şarttır.

Kulak Estetiği

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar