Kepçe kulak nedir?

Yelken kulak olarak da anılan kepçe kulak; kulakta görülen en yaygın sorunlardan biri olup, kafa ile kulak arasındaki mesafenin uzak olması ile karakterize olan bir hastalıktır. Kepçe kulak sorununda kulak esnek bir yapıdadır ve öne ya da yana doğru sarkmış bir şekilde durarak estetik olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Çoğunlukla iki kulakta görülür fakat çok nadir tek kulakta da görülmektedir. Hem erkek hem de kadınlarda mevcut olabilecek bir sorun olup kadınlar tarafından saçları ile gizlenebilir fakat bu durum erkeklerde mümkün olamayacağı için erkekler tarafından daha çok rağbet gören bir estetik operasyondur. Kepçe kulak sorunu küçük yaşlarda tedavi edilmez ise ilerleyen yaşlarda tedavi süreci daha da zorlaşabilir. Kepçe kulak operasyonu günümüz ileri tıp teknolojisi sayesinde kolay yöntemler ve steril şartlar altında tedavi edilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı, lokal ya da genel anestezi eşliğinde kulaktaki sorunun büyüklüğüne bağlı olarak 45-90 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı otoplasti operasyonu ile birlikte yapılabilen, kulak yapısındaki kıkırdağın eksi konumuna getirilmesini amaçlayan bir operasyondur. Operasyon sırasında kesi yapılan yerlerdeki izler genellikle saçlı alana yakın olan kısma gizlendiği için herhangi bir kötü görünüm yaratmaz. Operasyon sonrası belirli bir süre özel bantların takılması gerekli olmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı sırasında hasta ağrı ve acı hissi yaşamayarak 1-2 hafta içinde normal yaşantısına dönmektedir. Kepçe kulak ameliyatı ile birlikte hastalar artık estetik bir kulak yapısına sahip olarak operasyondan son derece memnun kalmaktadır.

Bu yazımızda kepçe kulak nedir, kepçe kulak neden olur, kepçe kulak genetik mi, kepçe kulak sonradan olur mu ve kepçe kulak için ne yapılmalı sorularına cevaplar vereceğiz.

Kepçe kulak neden olur?

Kepçe kulak, kıkırdak denilen yapının küçük yaşlarda kendini tam olarak tamamlayamaması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Kıkırdak dokunun tam gelişmemesi durumunda kulak ile kafa arasındaki açı genişler ve kulak öne doğru sarkmaya başlar. Kepçe kulak sorunu yaşayan kişiler ister genç yaşta ister küçük yaşta kepçe kulak tedavisi olabilirler. Fakat küçük yaşlarda bu durumun fark edilmesi ve tedavi edilmesi kişiyi hem sağlığına kavuşturacak hem de sosyal yaşamı aktif hale gelecektir.

Kepçe kulak genetik mi?

Kepçe kulak; sonradan var olan bir durum değildir, anne ve babanın genleri ile beraber çocuğa da geçmektedir.

Kepçe kulak sonradan olur mu?

Kepçe kulak problemi yaşayanları gören kişiler acaba ben de okur mu şüphesini ara ara taşırlar. Kepçe kulak genetik bir hastalık olup sonradan olma olasılığı yoktur. Tamamen anne ve babanın genleri ile birlikte çocuğa aktarılmaktadır.

Kepçe kulak için ne yapılmalı?

Kepçe kulak sorunu her yaşta yapılabilen bir operasyon olup küçük yaşlarda dokuların yeni yeni geliştiği anlarda yapılması daha makuldür. Kepçe kulak sorunu yaşayan kişiler pek ameliyat olma taraftarı olmamakla birlikte operasyon hakkında bilgileri olmadığı için bir takım korkular yaşamaktadır. Kepçe kulak mutlaka tedavi gerektiren bir sorundur ve kendiliğinden geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Estetik bir görünüm elde edilmesi için, eski kulak yapısına sahip olunmak için ve sosyal yaşamı kötü bir duruma sokmamak için mutlaka tedavi şarttır.

Otoplasti olarak da bilinen kulak estetiği, kulakları yeniden şekillendiren ve yeniden boyutlandıran kozmetik cerrahi bir işlemdir.

Ameliyatın amacı kulakların görünümünü iyileştirmek ve daha orantılı ve simetrik bir görünüm oluşturmaktır. Prosedür, kulakların şeklini veya konumunu etkileyen doğuştan kusurları veya yaralanmaları düzeltmek için de yapılabilir. Kulaklar bu yaşta tam boyutlarına ulaşmış olduğundan, ameliyat tipik olarak 4 ila 14 yaş arasındaki çocuklara yapılır. Buna ek olarak elbette yetişkinler de bu işlemi yaptırabilir. Ameliyat tipik olarak genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık iki ila üç saat sürer.

İyileşme süresi ise kişiden kişiye göre değişir. Ancak çoğu hasta bir hafta içinde okula veya işe dönebilir ve bir ay içinde normal aktivitelerine dönebilir. Bununla birlikte, kulaklarda herhangi bir yaralanmayı önlemek için hastaların birkaç hafta boyunca yorucu faaliyetlerden kaçınmaları önemlidir.

Kepçe Kulak Psikolojik Etkileri

Kepçe kulak, bu duruma sahip olanlar üzerinde önemli bir psikolojik etkiye sahip olabilir. Kepçe kulakların görünümü, özellikle akranları tarafından zorbalığa uğrayabilecek veya alay edilebilecek çocuklarda, utanma ve utanma duygularına yol açabilir.

Kepçe kulaklar ayrıca düşük benlik saygısına ve öz-değere yol açabilir. Özellikle çocuklar, yüzme, spor yapma gibi kulaklarını ortaya çıkaracak sosyal ortamlardan veya etkinliklerden kaçınabilirler. Yetişkinler ise, profesyonel veya sosyal durumlarda kulakları konusunda çekingen hissedebilir ve kulaklarını ortaya çıkaracak saç modellerinden veya giysilerden kaçınabilir.

Kepçe kulak kaygı ve depresyona da yol açabilir. Çocuklar ve yetişkinler, yetersizlik duygularına ve özgüven eksikliğine yol açabilen fiziksel görünümlerine göre yargılandıklarını veya değerlendirildiklerini hissedebilirler. Kepçe kulağın duygusal etkileri çocuklarla sınırlı değildir. Yetişkinler de kulakları nedeniyle kişisel ve profesyonel yaşamlarını etkileyebilecek duygusal sıkıntı yaşayabilirler.

Kepçe Kulak Sosyal Etkileri

Çıkıntılı kulaklar olarak da bilinen kepçe kulaklar, sahip olanlar üzerinde önemli bir sosyal etkiye sahiptir. Kepçe kulakların ortaya çıkması, kişinin kendini bilmesine ve utanmasına yol açabileceği gibi, kişilerin kulaklarını ortaya çıkaracak sosyal ortamlardan ya da etkinliklerden kaçınmasına neden olabilir.

Kepçe kulaklı çocuklar, akranlarının zorbalığına veya alaylarına maruz kaldığı için, sosyal gelişimleri, benlik saygıları ve genel sosyal yaşamları üzerinde ciddi olumsuz etkilerin olduğu gözlemlenmiştir. Aynı şekilde kepçe kulaklı yetişkinler de sosyal dışlanma ve ayrımcılık yaşayabilir. İlişki kurma ve sürdürmede zorluklara yol açabilir ve aynı zamanda profesyonel yaşamlarını da etkileyebilir. Buna ek olarak yetişkinlerde kariyerlerini doğrudan etkileme durumlarına da sebebiyet verebilir.

Kepçe Kulak Cerrahisi

Kepçe kulak ameliyatı, kulakların görünümünü iyileştirebilir, özgüveni ve özgüveni artırabilir ve ayrıca kulakların şeklini veya konumunu etkileyen doğuştan kusurları veya yaralanmaları düzeltebilir. Prosedürün riskleri, faydaları ve sonucu konusunda bilgi alabilmek için uzman bir plastik cerraha ya da kulak burun ve boğaz hastalıkları uzmanına danışabilirsiniz. Bu sayede operasyon hakkında geniş çaplı bilgi sahibi olursunuz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar