Kulak estetiği; kepçe kulak durumlarında uygulanan ve var olan büyüklüğü yok etmek amacı ile yapılan bir estetik operasyondur. Kulak estetiğinde, kulağın doğal pozisyonuna getirilmesi ve yeniden şekillendirilmesi hedeflenmektedir. Kepçe kulak, doğuştan gelen bir durum olduğu gibi sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Kepçe kulak oluşumuna sebep olan bazı durumlar vardır ve bu durumlardan bazıları şunlardır:

 • Kulak kıkırdaklarının gevşek yapıda olması
 • Kulak kıvrımlarının tam oluşamaması
 • Kulak arkası kemik ve kulak kepçesinin arasındaki açının geniş olması

Kepçe kulak sorunu daha çok küçük yaşlardaki çocuklarda görülmektedir ve doğuştan var olmaktadır. Kepçe kulak oluşumu çocuktan gencine kadar herkesin psikolojisini bozmakta ve sosyal yaşamını yitirmesine sebebiyet vermektedir. Kepçe kulak, günümüzde basit yöntemlerle tedavi edilebilir duruma gelmiştir ve kişiler olumlu sonuçlar alarak yaşamlarına mutlu devam etmektedir. Kepçe kulak tedavisi, ciddi bir durum olmaması halinde basit estetik operasyonlar ile tedavi edilmektedir. Cerrahi işlem sırasında hastanın yaşına göre lokal ya da genel anestezi kullanılacağına karar verilmektedir. Kulak kepçe ameliyatı yaklaşık olarak 40-45 zaman diliminde tamamlanmaktadır. Operasyonda hedeflenen durum yapılır ve kulak doğal konumuna getirilir ve estetik dikiş kullanıldığı için iz kalması mümkün değildir. Operasyon sonrasındaki iyileşme süreci içerisinde kişiler verilen ilaçları kullanmalı ve önerilere uymalıdırlar. Hastalar kepçe kulak ameliyatı sonrası hemen normal yaşantılarına dönebilmekte fakat tam iyileşme 1-2 haftayı bulmaktadır. Kulakta kepçe kulak sorunu oluştuğu gibi doğuştan kulak kepçesinin olmaması, kulağın olmaması sorunu da olabilmektedir.

Bu yazımızda kulak kepçesinin olmaması (anotia) nedir, kulak kepçesi yokluğu tedavisi nasıl yapılır ve Anotia tedavisi ne zaman yapılmalı sorularına cevaplar vereceğiz.

Kulak kepçesinin olmaması(anotia) nedir?

Bu duruma anotia ya da mikrotia denmektedir ve iç kulak gelişmiş ve dış kulak oluşamamıştır. Anotia, doğuştan gelen bir sorun olduğu için çocuklar belirli yaşlarına geldiğinde psikolojik yönden bir çöküş yaşayabilmektedir. İçine kapanık, konuşmayı istemeyen, dışarı çıkmak istemeyen bir çocuk haline gelebilirler. Anotia tedavisi mümkün olan bir hastalık olup tedavi için çocukların 5-6 yaşına gelmeleri gerekmektedir. Kulak kepçesinin olmaması durumu tek taraflı olduğunda bu yaş sınırı geçerlidir fakat iki taraflı ise tedavi 4 yaşından itibaren uygulanabilir.

Kulak kepçesi yokluğu tedavisi nasıl yapılır?

Kulak kepçesi yokluğu kişileri oldukça zor bir duruma sokabilmekte ve yaşamlarını kötü yönde etkilemektedir. Kulak kepçesi yokluğu tedavisi cerrahi bir işlemdir ve kaburga kıkırdakları ameliyat için kullanılmaktadır. Kıkırdak gelişimi 5-6 yaşına kadar tamamlandığı için tedavi bu yaş aralarında yapılmaktadır. Kulak kepçesi yokluğu tedavisinde kullanılan yönteme bağlı olarak anestezi türü belirlenmektedir ve hastanın kaburga kıkırdakları kullanılarak kulağa şekil verilmektedir. Kulak yapısı doğuştan hiç oluşmamış ise kulak anotomisi oluşturulana kadar hasta bir çok geçirebilir.

Anotia tedavisi ne zaman yapılmalı?

Anotia tedavisi için hastanın kaburgasındaki kıkırdaklar kullanılmaktadır. Anotia doğumsal bir sorun olduğu için yani doğuştan gelişen bir hastalık olduğundan belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır ve bu yaş sınırı 5-6 yaş aralığıdır. Tedavide daha iyi sonuç alınması adına çocuğun kıkırdak dokusunun tamamen oluşması beklenir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar