Kepçe kulak estetiği, doğuştan kulak yapısı bozuk olan ve fiziksel görünümden memnun olmayan kişilerin başvurduğu bir estetik işlemdir. Otoplasti adı altında toplanmaktadır ve kepçe kulak sorunu erken yaşlarda hem erkek hem de kadınlarda psikolojiyi oldukça etkileyen bir sorundur. Kadınlarda kepçe kulak sorunu bir şekilde saklanmaktadır fakat erkeklerde herhangi bir saklama durumu mevcut değildir. Günümüzde modern tıbbın imkânları ile kepçe kulak sorunu ortadan kalkmakta ve son derece doğal bir görünüm elde edilmektedir. Kepçe kulak sorunu küçük yaşlardaki çocuklarda fark edildiğinde mutlaka tedavi ettirilmelidir aksine yaş ilerledikçe psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Kepçe kulak estetiği; kepçe kulak görünümünün, büyük kulak görünümünün ve kulak kepçesinin kıvrımlarının düzeltilmesini amaçlayan bir girişimdir. Kepçe kulak estetiği operasyonlarında genellikle lokal anestezi kullanılmaktadır fakat çocuklarda sabit durma pek mümkün olmayacağı için genel anestezi tercih edilmektedir.

Bu yazımızda kepçe kulak estetiği ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer, kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve ameliyat sonrası kulak ne zaman eski haline döner sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Kepçe kulak estetiği ameliyatları hastada bulunan kepçe kulak sorunlarını gidermek için uygulanmaktadır. Operasyon yetişkin insanlarda lokal anestezi altında, çocuklarda ise genel anestezi altında yapılmaktadır. Kepçe kulak estetiği yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri konular arasında iyileşme süreci yer almaktadır. Operasyon lokal anestezi altında yapılmış ise hastalar aynı gün hastaneden taburcu edilmektedir. Kepçe kulak estetiği için yapılan kesiler dikiş gerektirmediği için hastalar 1-2 hafta içinde iyileşme görmektedir.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Her cerrahi girişim sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar bulunduğu gibi kepçe kulak estetiği operasyonu sonrası da hastanın dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrası hastanın dikkat etmesi gereken konular şu şekildedir:

 • Hasta 2-3 hafta boyunca kulağını olası darbelere karşı korumalıdır.
 • Operasyondan sonra ilk bir hafta sırtüstü yatılmalıdır.
 • Saç bantları, kulak bantları kullanılmalıdır.
 • Hasta, doktorun önerdiği programlara uymalı, verilen ilçları düzenli kullanmalıdır.
 • Operasyondan sonra ilk pansuman değişiminde hasta duş alabilir.
 • İşlem sonrası küçük çaplı hissizlik oluşacağı için saç kurutma ve fön işlemlerinden uzak durulmalıdır.
 • Olası enfeksiyonlara karşı kulak korunulmalıdır.
 • Hasta düzenli olarak pansumanlarını yaptırmalıdır.

Ameliyat sonrası kulak ne zaman eski haline döner?

Kepçe kulak estetiği operasyonları sonrası kulağın doğal görünümünü alması ve iyileşme göstermesi kişiden kişiye değişmektedir. Ameliyat sonrası ufak çaplı gelişen şişlik ve kızarıklıklar iyileşme süreci zarfında geçmekte ve kulak doğal ve estetik görünümüne iyileşme süreci sonunda kavuşmaktadır. Cerrahi girişim öncesi hastalar tarafından iz kalıp kalmayacağı merak konusu olmaktadır. Kepçe kulak estetiği sonrası işlem yerinde herhangi bir iz kalmamaktadır.

Kulak estetiği, genel olarak kepçe olarak tabir edilen, ileriye doğru çıkık kulaklara yapılan operasyona verilen isimdir. Otoplasti olarak da geçen bu ameliyat ile kişi sosyal yaşamında maruz kaldığı psikolojik baskıyı ortadan kaldırır.

Kepçe kulağın gelen olarak bir zararı yoktur. Ancak çoğu kişi bu özelliği nedeniyle alay edilmekten ya da sosyalleşmekten çekinmektedir. Böyle durumlarda çok küçük bir ameliyat ile bu problem ortadan kaldırılmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak ameliyatının sonrasında doktorunuz sizinle dikkat edilmesi gereken hususları açıklayacak ve sürecin nasıl işleyeceğini anlatacaktır. İlk olarak ameliyat sonrasında sarılan bandajlar iki ila üç gün sonra doktor gözetiminde çıkartılır. Bu noktadan sonra kulak ameliyatınız ile ilgili tüm işlemler sona erer ancak dikkat etme süreniz biraz daha devam eder. Öncelikli olarak yatarken kulağınızın kıvrılmamasına özen göstermelisiniz, eğer gözlük kullanıyorsanız ilk hafta çok az kullanmanız istenir. İkinci haftadan itibaren eğer ağrınız yoksa gözlük kullanımına başlayabilirsiniz. Bu süreçte lens kullanarak, bu zaman dilimini atlatabilirsiniz. Spor yapıyorsanız birkaç ay bu aktiviteye ara vermeniz gerekmektedir.

Ameliyat sonrası bandaj kaç gün takılır?

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında bandaj çıkartılma işleminde hastaların durumları ve yaşları oldukça önemlidir. Çocuk ve genç hastalarda bu süre birkaç günken, yaşı ileri olan kişilerde bir haftayı bulabilmektedir.

Ameliyatı sonrası ağrı kaç gün olur?

Otoplasti (kepçe kulak) ameliyatı sonrasında ağrınız yaklaşık olarak 2 gün sürer. Bu her hekim tarafından ameliyat sonrasında normal karşılanır. Ancak ağrınız şiddetliyse ya da bu süreden uzun sürdüyse mutlaka hekiminize danışmalısınız. Bu noktada doktorunuz size tetkik yapar ve buna göre bir tedavi uygular.

Ameliyat sonrası nasıl uyunur?

Kepçe kulak ameliyatı geçirmiş kişilerde doktorlar sırt üstü uyuma pozisyonunu önermektedir. Eğer yan yatarak daha verimli uyuyorsanız bu durum sizi biraz rahatsız edebilir. Ancak yan uyuma pozisyonlarında kulak üzerindeki yük ciddi anlamda artar ve bu da operasyonun başarısınız ciddi anlamda düşürür. Yan yatmaktan kendinizi alıkoyma ve uykuda bilinçsiz bir şekilde yana dönmemek için yastık kullanabilirsiniz.

Ameliyat sonrası iz kalır mı?

Kepçe kulak ameliyatında çok küçük kesiler yapılmaktadır. Kaldı ki ameliyat çok kısa süre içerisinde tamamlanıyor. Yapılan bu kesiler kulak arkasında ve neredeyse görünmeyecek bölgelerde olduğu için fark edilmesi oldukça güç. Zamanla da silinmeye yüz tutabiliyor. O nedenle iz bu ameliyatlarda sorun teşkil etmiyor.

Ameliyat sonrası ne zaman duş alınır?

Kulak operasyonları sonrasında duş dikkatli bir şekilde alınmalıdır. İlk bir hafta ile on gün arasında kulağın içerisine su kaçırmamak oldukça önemlidir. Bu neden kulağınızı duş esnasında kapatacak materyaller kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz. Süre sonunda ise doktorunuz da uygun görürse gönül rahatlığı ile duş alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar