Kulak estetiği, kulakların görünümünü iyileştirmeye odaklanan, estetik cerrahinin en etkili ve genellikle çok talep gören alanlarından birisidir.

Günümüzde pek çok sebebe bağlı olarak birçok insanın kulak görünümü bozuk olabiliyor. Bu sorunlar sosyal hayatta sorunları da beraberinde getiriyor. Genel yüz simetrisi ve dengesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olan kulakların estetik görünümden uzak duruşu ilişkilerimizi dahi doğrudan etkileyebiliyor.

Doğuştan gelen kulak anormalliklerinin düzeltilmesi veya sadece estetik olarak daha hoş bir görünüm arzu edilmesi için kulak estetiği, bireylerin arzu ettikleri sonuçlara ulaşmalarına yardımcı olmak için bir dizi cerrahi ve cerrahi olmayan seçenekler sunar. Kulak memesi küçültme ve yeniden şekillendirmeden otoplasti ve kulak rekonstrüksiyonuna kadar, kulak estetiği olanakları çok geniştir ve özgüven artışı ve gelişmiş yüz uyumu ile sonuçlanabilir.

Kulak Şekil Bozuklukları Nelerdir?

İnsan kulağı, başkalarını duyma ve iletişim kurma yeteneğimizde çok önemli bir rol oynayan karmaşık ve hassas bir yapıdır. Bununla birlikte, tüm kulaklar eşit şekilde oluştuğunu söylemek doğru olmaz. Bazı kişilerde kulakta işitme sorunu olmasa da dış kısımda oluşan şekil bozuklukları ciddi anlamda sorun oluşturabilmektedir. Elbette zaman zaman bu şekil bozuklukları sebebiyle işitme kaybının da yaşandığını söyleyebiliriz.

Cup Ear: Fincan kulak olarak da bilinen cup ear, dış kulağın şeklini etkileyen doğuştan bir kulak anomalisidir. Cup ear sorunu olan kişilerde kulağın dış kenarı katlanmış veya eksik olabilir, bu da kulağın basık veya çanak şeklinde görünmesine ve oldukça küçük şekil almasına neden olabilir.

Shell Ear: Kulağın dış kenarının düzleşmesi veya olmaması ile karakterize doğuştan bir kulak anormalliğidir. Bu durum bir veya iki kulağı etkileyebilir ve etkilenen bireyler için sosyal ve duygusal zorluklara yol açabilir.

Lop Ear: Kulağın dış kepçesinin içeriye doğru katlaması sonucunda oluşan anormallik olarak tanımlanabilir. Tedavisi kıkırdağın düzeltilmesi ile gerçekleşebilir.

Anotia: Anotia, bir veya iki kulağın tamamen yokluğuyla sonuçlanan nadir bir doğuştan kulak anormalliğidir. Anotia için tedavi seçenekleri, yeni bir kulak oluşturmak için vücudun diğer bölgelerinden kıkırdak kullanma şeklinde sıralanabilir.

Mikrotia: Mikrotia, dış kulağın gelişimini etkileyen, anormal derecede küçük, az gelişmiş veya hiç olmayan bir kulakla sonuçlanan doğuştan bir kulak anormalliğidir. Bu durum bir veya iki kulağı etkileyebilir.  Anotiada olduğu gibi vücudun herhangi bir bölgesinde kıkırdak üretilerek kulak yapılabilir.

Çocuklarda Kulak Estetiği En Erken Ne Zaman Yapılır?

Kulak estetiği veya kulağın görünümünü iyileştirme uygulaması, doğuştan kulak şekil bozuklukları olan çocuklar için hayat değiştiren bir seçenek olabilir. Çocuklarda en erken kulak estetiğinin zamanlaması, kulak anormalliğinin tipine ve ciddiyetine bağlıdır. Genel olarak kulak rekonstrüksiyonu ameliyatı, kulağın yetişkin boyutuna ulaştığı 6 veya 7 yaşlarında yapılabilir. Ergenliğe veya yetişkinliğe kadar beklemek daha karmaşık cerrahi prosedürlere ve potansiyel olarak daha kötü sonuçlara yol açabileceğinden, erken müdahale önerilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar