Kepçe kulak ameliyatsız düzelir mi?

Kepçe kulak rahatsızlığı erkek ve kadınlarda ortak bir sorun olarak çocukluk çağından itibaren rahatsızlık vermeye başlar. Özellikle ergenlik çağındaki çocuklar kepçe kulak bantla düzelir mi, bandana ile düzelir mi gibi halk arasında kepçe kulağın ameliyatsız tedavisi olarak yanlış bilinen çözümler aramaktadırlar. Kepçe kulak sorunu ameliyatsız olarak tedavi edilememektedir.

Kepçe kulağın tedavisi tıp literatüründe otoplasti olarak bilinen cerrahi yolla yapılmaktadır.  Gereğinden fazla öne çıkan kulaklar görünüm olarak bozuk olduğu için kişileri rahatsız etmektedir. Toplum içerisinde kendisini rahat hissetmeyen kişiler de otoplasti tedavisi ile daha normal boyutlara sahip kulaklara sahip olabilmektedir. Kepçe kulak, normalde herhangi bir rahatsızlığa sebep vermemektedir. Ancak özellikle çocuklukta akranlarının kişi ile dalga geçmesi psikolojik rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu nedenle kepçe kulak tedavisi için kulak estetiği yapan hastanelere başvurulmalı ve gerekli tıbbi destek alınmaktadır.

Kepçe kulak genel olarak erkeklerde görülse de az da olsa kadınlarında bu konuda rahatsızlık yaşadığı bilinmektedir. Dolayısıyla uygulanan tedavi hem kadın hem de erkekler tarafında hayata geçirilmektedir.  Aslında kulak açısının bozukluğu ile gelişen kepçe kulak, açının düzeltilmesi ile normal haline getirilir.

Kepçe Kulak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak estetiği yani otoplasti ameliyatı genel anestezi yöntemi ile yapılır. Hasta bu aşamada tamamen uyutulur ve uzman doktorumuz gerekli çalışmayı hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Ameliyat süresi ortalama 1 ila 2 saat arasında değişmektedir.

Kulağın kepçe olmasının nedenini keşfeden ve ne kadarlık bir düzeltme yapacağını hesaplayan uzman doktor, düzeltmeyi olması gerektiği haline getirerek yapar. Ameliyat uygulanırken yapılan müdahalelerin tümü kulağın arka kısmında kalır. Böylece normal yaşantıya dönüldüğünde görünecek kısımlarda kesinlikle bir iz kalmamış olur. Operasyon kulağın dış kısmında gerçekleştiği için duyma merkezi ile ilgili herhangi bir sorun oluşmaz. Bu da ameliyatın tüm prosedürleri (iyileşme süreci) bittikten sonra normal yaşama hızlıca dönmek için bize olanak tanır.

Hastaların ameliyat sonrasında hastanede kalmasına gerek duyulmaz ve aynı gün taburcu edilirler. Ameliyat sonrası süreçte 1 ila 2 hafta boyunca özel bantlar takılarak kulak bölgesinin iltihap kapması önlenir.

Kulak estetiği, otoplasti olarak da bilinmektedir. Bu işlem kulakların şeklini, boyutunu veya konumunu değiştirmek için yapılan cerrahi bir operasyon olarak uygulanmaktadır. Aşırı büyük veya çıkıntılı kulaklar (kepçe) gibi doğumda mevcut olan kulak kusurlarını düzeltmek veya yaralanma veya yaşlanma nedeniyle meydana gelen değişiklikleri gidermek için kullanılabilir.

Kulak estetiği hemen hemen her yaştan kişiye yapılabilir. Ancak genellikle kulakların tam olarak geliştiği 4 ile 14 yaş arası ideal bir işlem olarak kabul edilir. Çocuklarda, genellikle kulakların görünümünden dolayı alay veya zorbalığı önlemek için işlem yapılır. Yetişkinlerde, prosedür tipik olarak özgüveni artırmak için yapılır.

Cerrahi operasyon bir plastik cerrah veya kulak burun boğaz uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Çoğunlukla ayakta tedavi olarak bilinen hastaların ameliyat sonrasında taburcu edildiği bir şekilde tüm işlemler ilerler. Genel olarak lokal anestezinin kullanıldığı bu ameliyatta hasta isterse genel anestezi altında da cerrahi müdahaleyi gerçekleştirme şansına sahiptir.

Kulak estetiği sonrasında iyileşme süreci genel olarak bir hafta sürmektedir. Bu dönem içerisinde hastaların kulak ve çevresinde hafif şişlikler ve morarmalar görülebilir. Ancak birkaç gün içerisinde bu sorun da ortadan kalkar ve hasta normal yaşantısına geri döner.

Kepçe Kulak Tedavi Yöntemleri

Kepçe kulak tedavi yöntemleri arasında en yaygın işlem ameliyattır. Bunun için geliştirilen otoplasti operasyonu, cerrah kulağın arkasında, genellikle kulağın kafayla birleştiği doğal kıvrımda bir kesi açar ve kulak kıkırdağını yeniden şekillendirir. Açılan kesi dikiş ile kapatılır ve ameliyat sona erer. Bu ameliyat sonrasında hasta tedavinin daha etkili olması için birtakım uygulamalar yapar. Bunlar arasında bant kullanımı, duş esnasında kulaklara su gelmemesi gibi önlemler yer almaktadır.

Bazı kepçe kulak hastaları için ameliyatsız yöntemler de mevcuttur. Bunlar arasında, kulakları zamanla yeniden şekillendirmeye yardımcı olmak için geceleri takılan kulak atelleri ve kulakları başa daha yakın hale getirmeye yardımcı olmak için yapışkan bant kullanmayı içeren kulak bandı yer alır. Ancak elbette en etkili tedavi yöntemi her şeye rağmen cerrahi operasyondur. Dolayısıyla kişinin bu tekniklerden bir verim alamaması sonrasında cerrahiye yönelmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Kepçe Kulak Tedavisi Ne Zaman Yapılmalı?

Kepçe kulak tedavisi için uygun zaman ilk olarak okul öncesi çağ olarak adlandırılan 4 yaştır. Buna ek olarak 14 yaşına kadar da yaptırılabilir. Bu yaştan sonra esnekliğini kaybetmeye başlayan kulak kıkırdağı şekillendirilebilmektedir ancak bu işlem daha zor hale gelmektedir. Çocuklarda yapılmasını tavsiye eden doktorlar akran zorbalığını da önlemek için öneride bulunuyor. Kepçe kulaklarından rahatsız olan çocukların benlik saygısı düşük olabilir ve bu işlemden fayda görebilir.

Yetişkinlerde uygulanan kepçe kulak tedavisi genellikle kozmetik nedenlerle, özgüveni artırmak için yapılır. Yetişkin hastaların genel sağlık durumu iyi olmalı ve prosedür için gerçekçi beklentileri olmalıdır.

İstanbul Kepçe Kulak Estetiği

İstanbul kepçe kulak estetiği konusunda son derece gelişmiş hastanelerin olduğu bir şehirdir. Bu noktada alanında uzman bir doktordan alacağınız yardım ile hızlı ve sağlıklı bir şekilde kepçe kulak sorununu geride bırakabilirsiniz. İstanbul gibi büyük bir şehirde bu ameliyatı olacaksanız mutlaka doğru bir yeri seçmelisiniz. Daha önce bu tür ameliyatları yapmış ve kendisini kanıtlamış uzmandan ya da sağlık kuruluşundan destek almalısınız.

Kepçe Kulak Tedavisi Fiyatları

Kepçe kulak estetiği konusunda bir sağlık kuruluşundan destek almak istediğinizde fiyat araştırması yapmalısınız. Bunun için belirlediğiniz kuruluşlarla direkt olarak irtibata geçmelisiniz. Bu noktada kurumun size vereceği fiyat değişkenlik gösterebilir. Öncelikle doktor muayenesinden sonrasında ise tedavi aşamasından geçmeniz gerektiği için fiyata hepsi yansıyabilir.

Kulak estetiği konusunda fiyatlar kurumdan kuruma farklılık gösterebilir. Kepçe kulak estetiği fiyatları hakkında bilgi için telefon numaramız veya whatsapp bilgi hattımızdan kulak burun boğaz servisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar