Kepçe kulak sorunu en sık çocuklarda görülmektedir ve tedavi edilmediğinde çocuklarda psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bunların yanında özgüven kaybı ve dışlanma gibi durumları da doğurabilmektedir. Otoplasti operasyonu teşhis edildiği durumda yapılması önerilen bir ameliyattır yani çocuk yaşlarda kulak yapısı daha elastik bir yapıda olduğu için yapılması daha kolay olmaktadır. Kepçe kulak sorunu sadece çocuklarda görülen bir durum olmayıp yetişkinlerde olan bir durumdur ve yetişkinlerde de tedavi edilmediği için ilerlemiş bir durumdadır, zamanında tedavi olunmadığı için hala bu sorunla baş edenler günümüzde mevcuttur.

Bu yazımızda otoplasti nedir, otoplasti nasıl yapılır, otoplasti neden yapılır, otoplasti avantajları nelerdir, otoplasti fiyatları ne kadar ve kimler için uygundur gibi sorulara detaylı cevaplar vereceğiz.

Otoplasti nedir?

Otoplasti; kulakların estetik görünümüne etki etmek için uygulanan, kepçe kulak denilen sorunun ortadan kaldırılmasını amaçlayan bir estetik operasyondur. Kepçe kulak estetiği ve kulak estetiği isimleri ile de bilinmektedir. Otoplasti operasyonu, kişinin yüz hatlarına bakılarak uygulanmaktadır. Operasyon sırasında kişinin duyma yetisi bu durumdan etkilenmemektedir.

Otoplasti nasıl yapılır?

Otoplasti operasyonu, kişinin kulağında yaptırmak istediği işleme göre şekillenmektedir. Kişi büyük kulağa sahip ise kulak küçültme ameliyatı, eğer kepçe kulaklara sahipse kepçe kulak estetiği, eğer büyük kulak memesine sahipse kulak memesi küçültme ameliyatı yaptırmak istemektedir. Bütün bu operasyonlar otoplasti adı altında toplanmaktadır. Otoplasti işlemi, kulak arkasından atılan bir kesi ile kıkırdak dokunun olması gereken ve istenilen yapıya getirilmesini amaçlamaktadır. Çocuklarda ve yetişkinlerde uygulanabilen bir işlemdir ve çocuklarda genellikle genel anestezi altında uygulanır, yetişkinlerde tercihe bağlı lokal anestezi kullanılabilir, ancak genel anestezi ile yapılması tercih edilmektedir. Çocuklarda ilkokula başlamadan önce, yani 6 yaşından önce yapılması tercih edilir. 6 yaş en ideal yaştır. Otoplasti ameliyatı yaklaşık olarak 1-2 saatte tamamlanmaktadır. Otoplasti ameliyatı sonrası herhangi bir enfeksiyon sorunu gözlenmemektedir ve kesi yerinin temiz tutulması, pansumanların düzenli olarak yapılması önerilmektedir. Doktorun önerdiği programa uyulduğunda ve verilen ilaçların kullanımı ile hastanın iyileşme süreci kısalacaktır.

Otoplasti neden yapılır?

Kulakta, doğuştan ve sonradan oluşmuş olan şekil bozuklukları kişinin yaşamına olumsuz etki etmektedir. Kişinin kendine olan özgüven kaybını yitirmesine sebep olmakta ve çevre tarafından dışlanmasına sebebiyet verebilmektedir. Otoplasti operasyonları, kulakta oluşmuş olan şekil bozukluklarını ortadan kaldırmayı ve kulağa estetik bir görünüm kazandırmayı amaçlamaktadır.

Otoplasti avantajları nelerdir?

Otoplasti işleminin kişiye sunduğu birtakım avantajlar bulunmaktadır. Otoplasti avantajları şu şekildedir:

 • Otoplasti ile kişinin kulakları estetik bir görünüme sahip olmaktadır.
 • Çocuklarda uygulandığında oluşabilecek psikolojik sorunların önüne geçilmektedir.
 • Otoplasti ameliyatı çoğunlukla olumlu sonuç vermektedir.

Otoplasti fiyatları ne kadar?

Otoplasti fiyatları, kulakta oluşan şekil bozukluklarına ve otoplasti işleminin yapılacağı kliniğe göre farklılık göstermektedir. Otoplasti fiyatları hastanemizde 4500 TL ‘den başlamaktadır. Otoplasti fiyatları için detaylı bilgiyi hastanemiz estetik cerrahi servisinden alabilirsiniz.

Otoplasti kimler için uygundur? (kimlere yapılabilir )

Otoplasti işlemini yaptırmak isteyen hastalar tarafından otoplasti kimler için uygundur, otoplasti kimlere yapılabilir sorusu sıkça araştırılmaktadır. Otoplasti operasyonu, kulakta meydana gelen şekil bozuklukları, kulağın normalden büyük olması, kulağın normalden küçük olması ve kepçe kulak sorunu olan tüm kişilerde uygulanabilmektedir. Otoplasti sonrası kulakta meydana gelen sorunlar ortadan kalkmakta, kişinin kendine olan güveni artmakta ve estetik bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

Otoplasti ameliyatı zor mu?

Otoplasti; kepçe kulak sorununu ortadan kaldırmayı ve kişinin kulak yapısını normal kulak görünümüne kavuşturmayı amaçlayan bir estetik operasyondur. Kepçe kulak sorunu kişinin psikolojik yönden oldukça etkilenmesine sebebiyet vermektedir ve sosyal yaşamına da olumsuz etkiler bırakmaktadır. Otoplasti yani kepçe kulak estetiğini kulak yapısından memnun olmayan tüm kişiler yaptırabilmektedir. Otoplasti, alanında uzman hekimlerin tarafından yapılması hastanın sağlığı açısından çok önemlidir. Kepçe kulak sorunu çoğunlukla çocukluk çağlarında ortaya çıkmaktadır ve 5 yaşına kadar ameliyat edilmesi önerilmektedir. Otoplasti ameliyatı genel anestezi eşliğinde yapılmaktadır ve ameliyat süresi hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir fakat ortalama süresi 1-2 saat arasındadır. Otoplasti ameliyatı sırasında kulak arkasından yapılan insizyonla kulağa verilmek istene şekil verildikten sonra kesi yeri sütur tekniği ile kapatılmaktadır. Kesi yeri kulak arkasından yapıldığı için herhangi bir kötü görüntü oluşmayacaktır ve ufak bir iz kalması söz konusu olabilir. Otoplasti ameliyatı olmak isteyen kişiler tarafından bir çok soru merak edilmektedir ve ameliyatın zor olup olmadığı da hastalar tarafından merak edilen sorular arasındadır. Otoplasti ameliyatı zor bir ameliyat değildir fakat bu kişinin bünyesi ile alakalı da olabilmektedir. Ameliyat genel anestezi ile yapılmamış ise hasta aynı gün içerisinde taburcu edilerek iyileşmesi 1-2 haftayı bulmaktadır. Hasta ameliyattan bir iki gün sonra duş alabilmekte ve bir hafta sonra normal yaşamlarına devam edebilmektedir.

Kulak estetiği ameliyatı kaç saat sürer?

Kulak estetiği olmak isteyen kişiler tarafından en çok sorulan sorulardan biri de operasyon süresidir. Kulak estetiği ameliyatı kulakta meydana gelen soruna bağlı olarak farklılık göstermektedir fakat ortalama 1-2 saat süren bir ameliyattır. Kulak estetiği uzman hekimler tarafından yapıldığında hızlı ve etkili sonuçlar vermektedir ayrıca risk oluşma olasılığı da çok azdır.

Otoplasti ameliyatı sonrası hasta bakımı nasıl olmalı?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi operasyon sonrası bakım çok önemlidir ve iyileşme sürecine olumlu katkılarda bulunmaktadır. Otoplasti ameliyatı sonrası hastanın dikkat etmesi gerektiği bazı önemli noktalar vardır ve bunlar doğrultusunda ilerledikleri zaman iyileşmeleri daha kısa sürede gerçekleşecektir. Otoplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve bakım şu şekilde olmalıdır:

 • Hasta 1-2 gün geçtikten sonra duş alabilmektedir fakat işlem bölgesi asla ıslak bırakılmamalıdır.
 • Ameliyat sonra operasyon bölgesine bandaj takılmalıdır ve ameliyattan sonra 3 gün takılı kalmaktadır.
 • 3 günün sonunda bandaj çıkarılmaktadır ve 2 hafta boyunca sadece geceleri kullanılması önerilmektedir.
 • İşlem bölgesi olası darbelere karşı korunmalı ve üzerine yatılmamalıdır.
 • Ameliyat sonrası hasta bir hafta içerisinde hasta normal yaşantısına dönmektedir.
 • Dar boğazlı kıyafetler giyilmemelidir.

Otoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Otoplasti ameliyatı sonrası hasta bakımının önemli olduğu kadar hastanın dikkat etmesi gerekenler de bir o kadar önemlidir. Otoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kulak öne ya da geriye doğru katlanmamalıdır.
 • Çocuklarda uygulanan kepçe kulak ameliyatında gece yatarken kulak kapatılabilir.
 • Gözlük kullanımı ilk haftadan sonra kullanılmaya başlanır.
 • Operasyon sonrası takılan bandaj ilk 3 gün takılı kalmaktadır.
 • Kulak arkasına ilk 3 hafta antibiyotikli krem sürülmelidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar