Kulak estetiği, genel olarak kepçe kulak sorunu ile karşılaşan kişilere yapılan müdahaleleri kapsamaktadır. Elbette bunun dışında var olan diğer kulak estetiği sorunlarını da çözüme kavuşturan bu ameliyat ile kişi daha iyi görünüme sahip bir kulağa sahip olabilir.

Kulak estetiği genel olarak okul öncesi çağlardan başlayarak, ilerleyen yaşlara kadar her zaman yaptırılabilen, oldukça basit bir ameliyattır. Eğer çocuklar kepçe kulak sorunu ile karşı karşıya kalırsa okula başlamadan bu sorunun bitirilmesi psikolojik açıdan rahatlatıcı olabilir.

Kulağın büyük olması (makrotia) nedir?

Kulağın dış tarafında bulunan kıkırdaklı kısım bazı kişilerde büyük olabilmektedir. Bu duruma halk arasında kepçe kulak ismi veriliyor. Tıp dilinde ise Makrotia şeklinde tanımlaması yapılıyor.

Kepçe kulak, gözle görülür biçimde kulak kepçesinin büyük olması olarak tanımlanabilir. Genel olarak kulak kıkırdaklarında oluşan gevşeklikten oluşur. Bunun yanı sıra kulak kıvrımlarının yetersiz olması da bu rahatsızlığın en büyük sebepleri arasında sayılabilir.

Büyük kulak neden olur?

Büyük kulağın herhangi fiziksel bir sorundan kaynaklandığını söyleyemeyiz. Bu durumun tek nedeni doğumsal gelişen reaksiyonlardan kaynaklanır. Genetik faktörlerden kaynaklanan bir sorun olması nedeniyle kişi bunu anne karnındayken geliştirebilir.

Kulağın arkasında bulunan ve oldukça önemli bir işleve sahip olan kemik ile kulak kepçesi arasındaki mesafenin fazla olması büyük kulak sorununu tetikler. Kulağın dışında bulunan kepçede kıkırdaklı dokunun gevşek olması da kepçe kulak nedenleri arasında sayılır. Bunun yanı sıra kulak kıvrımlarının yetersiz olması da bu rahatsızlığın en büyük sebepleri arasında sayılabilir.

Östrojen hormonu ve kepçe kulak arasında son dönemlerde ilişki saptanmıştır. Kulak kaslarının gevşek olmasının bu hormonun düzeyi ile ilgisi olduğu tıp dünyasının yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur.

Kulak küçültme estetiği nasıl yapılır?

Kulak küçültme estetiği, son dönemde gelişen tekniklerin de yardımı ile son derece kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Geçmiş dönemlerde ömür boyu bu rahatsızlığı ve onun getirdiği psikoloji sorunları çekmek zorundayken, günümüzde ufak cerrahi operasyonlarla bu duruma son verebilmekteyiz.

Yaklaşık olarak 45 ila 90 dakikalık ameliyatlarla kepçe kulak sorunu çözüme kavuşuyor. Bu cerrahi operasyon sonunda kişi aynı gün gerekli kontrolleri yapılarak, taburcu ediliyor ve yaşamına kaldığı yerden devam ediyor. Ameliyat sonunda kişinin 1 ila 2 hafta kadar dikkat etmesi gerekmektedir.

Kulak küçültme estetiği ne zaman yapılmalı?

Kulak küçültme estetiği için büyük yaşları beklemeye gerek yoktur. Çocuklarda okul öncesi dönem olarak kabul edilen 5 yaşta bu ameliyat yapılabilmektedir. Bu yaşta yapılacak ameliyat hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan çocuğun gelişimine katkı sağlayacaktır. Ancak bu operasyon dilerseniz daha büyük yaşlarda da yapılabilmektedir. Bunun için herhangi bir sınır yoktur. Kepçe kulak sorununuzu dakikalar içerisinde çözüme kavuşturarak, sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar