Kulak estetiği, kulakların görünümünün yanı sıra fonksiyonel ve anatomik özelliklerinin subjektif olarak değerlendirilmesi ve takdir edilmesini ifade eder. Son yıllarda kulak estetiğine olan ilgi ve kulak estetiği operasyonlarına olan talep artmaktadır.

Bilimsel açıdan insan kulağı, işitme ve denge dahil olmak üzere birçok önemli işleve hizmet eden karmaşık bir organdır. Kulakların şekli, boyutu ve simetrisi bireyler arasında büyük farklılıklar gösterebilir ve genetik faktörler ile travma veya ameliyat gibi çevresel faktörlerden etkilenebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Otoplasti olarak da bilinen kepçe kulak ameliyatı, çıkıntılı veya şekilsiz kulakların görünümünü düzeltmeyi amaçlayan cerrahi bir işlemdir. Bu prosedür, daha doğal bir kontur ve pozisyon oluşturmak için kulağın kıkırdağını yeniden şekillendirmesi söz konusu olur.

Kepçe kulak ameliyatı, hastanın yaşı ve tercihine bağlı olarak tipik olarak lokal veya genel anestezi altında yapılır. İşlem sırasında kıkırdağı ortaya çıkarmak için kulak arkasından bir kesi yapılır. Kıkırdak daha sonra yeniden şekillendirilir ve daha doğal bir pozisyon oluşturmak için yeniden konumlandırılır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken en kritik şeylerden biri bakımdır. Hastalar ameliyat yapılan bölgeyi temiz ve kuru tutmalı ve enfeksiyondan kaçınmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için cerrahları tarafından verilen özel talimatlara uymalıdır.

İyileşme sürecini bozabileceği ve ameliyatın sonuçlarını tehlikeye atabileceği için başın yan tarafında uyumak veya kulaklara baskı uygulayabilecek faaliyetlerden de kaçınmak gerekiyor.

Kepçe kulak ameliyatından sonra ağrı yönetimi de önemli bir noktadır. Rahatsızlık normal olmakla birlikte, hastalar ağrıyı etkili bir şekilde nasıl yöneteceklerine ilişkin cerrahlarının talimatlarına uymalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı İyileşme Süreci

Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme süreci, prosedürün istenen sonucunu elde etmenin önemli bir parçasıdır. Ameliyattan sonra, hastalar genel olarak kulak çevresinde hissettikleri ağrıları ilaçlar ve soğuk kompreslerle tedavi edilebilirken, bir miktar şişlik, morarma ve rahatsızlık da yaşayabilirler.

İyileşme döneminde hastalar ayrıca ateş, kızarıklık veya insizyon bölgesinde akıntı gibi herhangi bir enfeksiyon belirtisinin farkında olmalıdır. Bu semptomlardan herhangi biri ortaya çıkarsa, hastalar derhal doktorları ile iletişime geçmelidirler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Ağrı

Kepçe kulak ameliyatından sonra ağrı yaygın şekilde görülür. Ameliyat olduktan sonra kulak çevresinde iyileşmeye de bağlı olarak ağrı görülebilir. Bu durum son derece doğaldır ve doktorunuz da size bu konuda bilgilendirme yapabilir.

Kepçe kulak ameliyatından sonra ağrı ilaç tedavisi ile azaltılabilir. Ayrıca ağrıyı artıracak hareketlerden de kaçınma doğru bir davranış olacaktır. Bu sayede daha rahat bir iyileşme süreci geçirebilirsiniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Şişlik

Kepçe kulak ameliyatından sonra şişlik görülmesi son derece olağandır. Ameliyattan sonra hastalar, soğuk kompres veya buz paketleri ile kulak çevresinde oluşan şişliği bir noktaya kadar azaltabilirler.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar