Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilenler

Burun estetiği; burun kemik ve kıkırdak yapısından memnun olmayan, sağlıksal sorunlar yaşayan kişilerin başvurduğu bir operasyondur. Burun estetiğinde amaç, travmalar sonucu oluşan şekil bozuklukları ve doğuştan var olan yapısal bozuklukları gidermektir. Burun yapısı yüz bölgesinde en çok göze çarptığı için kişiler açısından estetik olmayan bir görüntü ortaya çıkarmaktadır, bu durum da kişide psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Burun estetiği hangi nedenden dolayı yapılırsa yapılsın operasyon sırasında solunum yolunun etkilenmemesi çok önemlidir ve bu doğrultuda hareket edilmektedir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda uygulanmaya müsait olan bir operasyondur ve burun yapısının şekil alması zaman alabilmektedir. Burun estetiği; burun kemiğinde eğrilik ve çıkıklık olması, kıkırdak yapısında şekil bozukluğu, burnun aşırı büyük olması ve burun yapısının asimetrik olması durumlarında uygulanmaktadır. Burun yapısında oluşan şekil bozuklukları bazı kişileri derinden etkilerken bazılarını da hiç rahatsız etmemektedir. Günümüzde burun estetiği sıklıkla yapılmaktadır ve oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Burun estetiği ameliyatında burun yapısında yapılan değişiklikler; burun büyüklüğünün değiştirilmesi, burun açısının değiştirilmesi, burun köprüsünün düzleştirilmesi, burun ucunun yeniden şekillendirilmesi ve burun deliklerinin düzenlenmesidir. Burun estetiği olmaya karar veren kişilerin operasyon öncesi akıllarında birçok soru dolanmaktadır ve soru işaretlerinin yanında işlemin ameliyat olması ile endişe de duymaktadırlar.

Bu yazımızda burun estetiği hakkında en çok merak edilenler, burun estetiği çeşitleri, burun estetiği için uygun adaylar ve burun estetiği ağrılı bir ameliyat mı konularında detaylı bilgiler vereceğiz.

Burun estetiği çeşitleri nelerdir?

Burun estetiği operasyonlarında soruna bağlı olarak birçok işlem uygulanmaktadır. Hastanın şikâyeti hangi yönde ise operasyon da o doğrultuda gerçekleştirilir. Günümüzde sıklıkla yapılan burun estetiği operasyonlarında yapılan işlemler yani burun estetiği çeşitlerini aşağıda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Burun Eğriliği Düzeltme: Burun yapısında doğuştan ya da sonradan gelişen travmalar sonucu burun eğriliği sorunu ortaya çıkabilmektedir. Burun eğriliği düzeltme işlemi cerrahi olmayan operasyonlarla düzelebilen bir durum değildir ve uygulanan dolgu enjeksiyonları kısa sürelidir. Burun eğriliği düzeltme operasyonu bazen lokal bazen de genel anestezi eşliğinde orta kısımda bulunan eğri kemik düzeltilerek kapama işlemi yapılmaktadır ve operasyon süresi değişkenlik göstermektedir.

Çarpık Burun Düzeltme: Çarpık burun, genellikle genetik sebeplerden dolayı meydana gelmektedir ve cerrahi yollarla ortadan kalkmaktadır. Çarpık burun, burun kemiğinin eğrili olmasından dolayı düzgün hatlarda olmaması durumudur. Çarpık burun düzeltme operasyonu öncesi, yüz fizyolojisi detaylı olarak incelenmeli, şekillendirme ve hesaplamalar kesin olmalıdır. Çarpık burun estetiğinde hangi nedenlerden dolayı çarpık olması yönünde ameliyat şekillendirilmektedir.

Burun Genişliği Azaltma: Günümüzde burun estetiği operasyonlarında uygulanan bir işlem olan burun genişliği azaltma, burun yapısının büyük olması durumlarında uygulanmaktadır. Burun küçültme, geniş burun yapısında olan kişiler tarafından talep görmektedir ve oldukça başarılı sonuçlar da alınmaktadır.

Burun Açısı Düzeltme: Burun açısı düzeltme operasyonu, burun kemeri düzeltme olarak da bilinmektedir ve burun kemerinde fazla olan yapılar törpü, ultrasonik cihazlar yardımı ile giderilmektedir.

Burun estetiği kimler için uygun değildir?

Burun estetiği; burun yapısından memnun olmayan kişilerin yaptırmak istediği bir operasyondur. Burun estetiği;

 • Burnu geniş ve oldukça uzun olan
 • Travma ve kaza sonucu burnu şekil değiştiren
 • Burun ucu düşük olan
 • Burunda yüksek oranda kemer sorunu olan
 • Burun delikleri asimetrik yapıda olan
 • Burun aksanında eğrilik olan kişilere uygulanmaktadır.

Burun estetiği ağrılı bir ameliyat mı?

Burun estetiği ameliyatı olacak kişiler süreçte yaşanacakları düşünmeden edemezler ve birtakım korkular yaşamaktadırlar. Burun estetiği ameliyatı şiddetli ağrı çektiren bir operasyon değildir. Her cerrahi operasyonda anesteziye bağlı olarak bazı komplikasyonlar geliştiği gibi burun estetiği sırasında da işlemden dolayı bölgede kızarıklık, şişlik gibi semptomlar gözlenebilmektedir ve geçici bir süreçtir. Burun estetiği sonrası 7 gün alçı, 2 gün burun içi tampon uygulaması ile iyileşme süreci ilerlemektedir.

Burun estetiği zor bir ameliyat mı?

Rinoplasti adı altında toplanan burun estetiği; burun yapısından memnun olmayan ve bu sebepten dolayı sağlıksal sorunlar yaşayan kişilere uygulanan bir operasyondur. Burun estetiğinde amaç; mevcut görünümün iyileştirilmesi ve işlevinin tedavi edilmesidir. Kişilerin burun yapılarından memnun olmamaları ve rahatsız olmaları onların özgüvenlerinin düşmesine, kendilerini beğenmemelerine sebebiyet vermektedir. Burun, vücudun diğer organları gibi hayati önem taşıyan bir organdır ve nefes alıp vermekte bir nimet olarak da sayılabilmektedir. Burunda meydana gelen şekil bozuklukları kişinin nefes alışverişini zorlaştıracak hayat kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir. Burun estetiği hem fonksiyonel hem de estetik açıdan günümüzde sıkça uygulanmaktadır. Burun estetiğinin sıklıkla uygulandığı durumlar şunlardır:

 • Burnun yüz yapısına göre büyük veya küçük olması
 • Burnun kemerli olması
 • Burun ucunun düşük olması
 • Burnun çöküntülü veya eğri olması
 • Burnun içinde et olması
 • Burun ucunun deforme olması

Burun estetiği ameliyatı açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Ameliyat şekli; kişinin burun yapısına bağlı olarak belirlenmektedir.

Burun estetiği yaptırmak zararlı mı?

Burun estetiği yaptırmak kişiler için zararlı bir operasyon değildir fakat her operasyonda ufak çaplı komplike olaylar olduğu gibi burun estetiğinde ufak çaplı komplikasyonlar gelişebilir. Her ameliyat kendi içinde birtakım riskler barındırabilir ve burun estetiği ameliyatı sonrası kanama ve enfeksiyon riski görülebilmektedir. Operasyon öncesi ortaya çıkabilecek tüm komplikasyonlar minimum seviyeye indirilmektedir ve ameliyat öncesi yapılan tetkikler de tam anlamıyla bunun içindir. Burun estetiği ile beraber burun eti, septum eğriliği ve nefes alıp vermeye engel olan durumlar eş zamanlı olarak tedavi edilebilmektedir. Aynı zamanda hekimin tercihine ve gerekli görmesi halinde kepçe kulak ameliyatı da burun estetiği ile aynı anda yapılabilmektedir. Burun estetiği ameliyatı olacak kişiler bir ameliyat türü olduğu için operasyona dair korku ve endişelerini gizleyemezler. Operasyon sonrası komplikasyon gelişip gelişmeyeceği konusunda da bir hayli endişe duymaktadırlar. Fakat az önce de belirttiğim gibi operasyon öncesi yapılan bazı tetkiklerle oluşabilecek riskler minimuma indirilmektedir. Tabi ki risk konusu kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve bazı kişilerde hiçbir komplike olay gözlenmez iken bazı kişilerde de komplike olaylar gelişebilmektedir yani tamamen ameliyatta kullanılan tekniğe, kişinin yaşına ve hastanın kemik, kıkırdak yapısına bağlıdır.

Burun estetiği hangi anestezi türü ile yapılır?

Kapalı burun estetiği tekniğinde kesimler burnun içinde yapılmaktadır ve burun içerisinde işlem yapılarak istenilen amaca ulaşılmaktadır. Açık burun estetiği tekniğinde ise burun ucundan 3-4 cm’lik kesi girilerek buruna istenilen pozisyon verilmektedir. Burun estetiği ameliyatlarında sıklıkla genel anestezi kullanılmaktadır.

Burun estetiğinde yaş sınırı var mı?

Burun estetiğinde yaş sınırı bulunmaktadır ve 18 yaşını dolduran kişilere önerilmektedir. 18 yaşından önce uygulanan ameliyatlarda burun büyümeye devam edeceği için istenilen görünüm elde edilmeyebilir. Fakat burunla ilgili herhangi bir sağlıksal sorun mevcut ise 18 yaşından önce ameliyat olunabilir.

Kulak Estetiği

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  Bİzimle İletişime Geçin

  BAZI OPERASYONLARIMIZ

  MERKEZİMİZ