Piezo rinoplasti nedir?

Rinoplasti adı verilen burun estetiği operasyonu; hem estetik amaçlı hem de sağlık amaçlı uygulanan işlemlerdir. Bölgedeki anormal durumun ortadan kaldırılması kişinin hem estetik bir buruna sahip olmasına hem de sağlıklı nefes almasına yardımcı olmaktadır. Burun yapısından memnun olmayan kişilerin başvurduğu rinoplasti operasyonu estetik operasyonlar arasında sıkça kullanılan ve oldukça başarılı sonuçlar sunan bir operasyondur. Doğuştan gelen şekil bozuklukları ve sonradan alınan darbeler karşısında  meydana gelen bozukluklar sonucunda rinoplasti işlemi uygulanmaktadır. Rinoplasti yapılma amaçları arasında; burun kemiğinde eğrilik olması, kıkırdak yapısında bozukluk olması, burnun aşırı büyük olması ve burnun asimetrik olması gibi durumlar da yer almaktadır. Burun estetiği çeşitlerinden olan piezo rinoplasti; burun yapısındaki yumuşak dokulara, damarlara ve sinirlere zarar vermeden burnun yeniden şekillenmesini amaçlamaktadır. Operasyon sırasında ses dalgaları kullanılır ve kullanılan bu ses dalgaları burun kemiğine herhangi bir zarar vermez. Operasyon sonrasında oluşan morluk ve şişlikler bu sayede minimum seviyede olmaktadır. Tecrübeli hekimlerr ve steril şartlarda yapılan piezo rinoplasti operasyonu sonrası hastalar işlemden son derece memnun kalmaktadır.

Bu yazımızda piezo rinoplasti nedir, piezo rinoplasti nasıl yapılır, piezo rinoplasti avantajları nelerdir ve piezo rinoplasti fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Piezo rinoplasti nasıl yapılır?

Piezo burun estetiği operasyonlarında çoğunlukla genel anestezi uygulanmaktadır. Operasyon sırasında burun derisi kaldırılır ve alttaki kemik ve dokulara istenilen şekil verilmektedir. İşlem sonrası morluk ve şişlikler ufak çaplı gelişmektedir ve engellemek adına buz kompresi yapılabilir. Hasta, hastanede bir gece bekletilir. İşlem sonrası meydana gelen ufak çaplı morluk ve şişlikler 1-2 hafta içinde yok olmaktadır. Burun üzerine koyulan bantlar ve dikişler 1 hafta sonra alınır ve hasta tekrar kontrol edilerek iyileşme sürecinden çıkmış olur. Burnun istenilen şeklini alması, burun yapısının tamamen yerine oturması 1 seneyi bulmaktadır.

Piezo rinoplasti avantajları nelerdir?

Burun estetiği; burun yapısından şikayetçi olan, nefes almakta zorluk çeken ve burna darbe alma sonucunda yapılan estetik bir uygulamadır. Piezo tekniği ile elektrik akımı ultrasonik ses dalgalarına çevrilerek burun kemiğine zarar vermeden buruna istenilen şekil verilmektedir. Piezo rinoplasti operasyonu kişiye birçok avantaj sağlamaktadır. Piezo rinoplastinin hastaya sağladığı avantajlar şu şekildedir:

 • Operasyon sırasında çekiç kullanılmadığı için morluk ve şişlik ufak çaplıdır.
 • Ultrasonik ses dalgaları sayesinde burun kemiği zarar görmez.
 • Bu yöntem sonucunda başarılı sonuçlar elde edilir.
 • Hasta operasyon sonrasında kısa sürede normal yaşantılarına dönmektedir.
 • Nefes almada zorluk yaşanıyorsa ortadan kaldırılmış olur.

Piezo rinoplasti fiyatları ne kadar?

Piezo rinoplasti fiyatları; hastanın tıbbi durumu, burundaki deformitenin derecesi, hastanın daha önce operasyon geçirip geçirmediği gibi faktörlere bakılarak belirlenir. Rinoplasti, burun estetiği, piezo rinoplasti, piezo rinoplasti fiyatları ve burun estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi için hastanemiz estetik cerrahi servisi ile iletişime geçebilir, daha fazla bilgiye whatsapp bilgi hattından ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  MERKEZİMİZ