Burun estetiği, kişilerin hem estetik hem de sağlık açısından tercih ettikleri operasyon türüdür. Ameliyat sonunda burnun şekli değişir ve görünümü daha hoş hale getirilir. Solunum sistemi için önemli olan burnumuzun üst katmanı kemikli yapıdadır. Altta ise daha yumuşak doku olan kıkırdak bulunmaktadır. Üzeri ise deri ile kaplıdır.

Eskiden daha zor şartlarda yapılan burun estetiği günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte daha rahat yapılır hale gelmiştir. Bundan dolayı birçok kişi burnunda gördüğü sorunları düzelttirmek amacıyla uzman doktorlara başvurmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı riskleri nelerdir?

Sağlık amaçlı yapılan her operasyonda risk bulunmaktadır. Doğal olarak burun estetiği konusunda da bu sorun söz konusudur. Bu riskler ameliyat öncesinde doktor tarafından hasta ile mutlaka paylaşılmalıdır. Bu etik açıdan önemlidir.

Burun çok hassas yapılı olduğu için kanama riski her zaman için söz konusudur. Hem ameliyat sırasında hem de sonrasında kanama oluşabilir. Ancak kanamadan kasıt hayati derecede kan kaybı değildir.

Ameliyat sonrasında bazı durumlardan kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak için ikinci bir operasyon yapılabilir. Özellikle nefes almayı zorlaştıracak komplikasyonlar gelişirse bu operasyon zorunlu hale gelebilir.

Estetik olarak istediğiniz sonucu elde etmek için sağlık şartlarınızın da olgun olması gerekir. Bazı durumlarda tam istenilen şartlardan dolayı yakalanamayabilir. Ancak sonuca en yakın olana ulaşılabilir. Dolayısıyla her zaman istediğimiz sonucu elde edemesek de en yakın olanı sizlere vermeye çalışırız. Bu noktada şartları zorlamak, ileride birçok soruna zemin hazırlamak anlamına gelir.

Burun estetiği ameliyatı zararlı mı?

Bazı durumlarda hastalar burun şekillerinden rahatsız olsalar bile estetiğin zararlı olacağını düşünüyorlar. Sosyal yaşamda estetik görünmek oldukça önemli ancak doğal yapının bozulması sonucunda sorun yaşayacağını düşünen hastalarımız ile özel olarak görüşme yapıyoruz.

Burun estetiği yalnızca şekil düzeltme değil, aynı zamanda burundaki sorunları da ortadan kaldırma operasyonudur. Dolayısıyla doğal şekli olabilir ancak bu sizin iyi nefes almanıza engel ise mutlaka müdahale edilmelidir. Bu açıdan bakıldığında direkt olarak zararlı demek doğru olmaz.

Burun estetiği ameliyatı tehlikeli mi?

Burun estetiği konusunda destek almak istediğinizde doktorumuz öncelikle bir takım testler yapar. Bu testlerin sonucunda ameliyat olup olamayacağınıza karar veren uzmanımız, anestezi tehdidini ortadan kaldırır. Dolayısıyla burun estetiği tehlikeli demek direkt olarak mümkün değildir. Ancak az önce belirttiğimiz gibi her ameliyat kendi içerisinde riskleri barındırır.

Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Burun estetiği yalnızca ameliyat safhasından oluşmamaktadır. Burun estetiği iyileşme sürecinde hastanın kendisine iyi bakması ve dikkat etmesi gerekenleri öncelemesi kişinin sağlığına çabuk kavuşmasına olanak tanıyacaktır. Operasyon sonrasında başınızı mutlaka yüksekte tutun, soğuk kompres uygulayın, direkt olarak güneşe çıkmayın, ağır egzersiz yapmayın. Bu önlemleri aldığınızda çok çabuk bir şekilde iyileşerek hayata dönüşünüzü hızlandırabilirsiniz.

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  BAZI OPERASYONLARIMIZ

  MERKEZİMİZ