Burun estetiği, genel olarak iç ve dış yapısı bozulmuş burnun cerrahi işlem ile birlikte düzeltilmesi işlemdir. Tıp dünyasında rinoplasti olarak bilinen bu işlemde kişiler zaman zaman estetik kaygılarla değil, sağlık açısından da ameliyat olabilir.

Burun estetiği çerçevesinde, burun düşüklüğü, kemerli burun, burun genişliği, burun kırılmaları sonrasında oluşan bozukluklar, burnun büyütülmesi, burun ile alın ya da burun ile dudak arasındaki mesafenin ayarlanması, burun küçültülmesi gibi düzeltme işlemleri uygulanır.

Burun estetiği yalnızca estetik kaygılarla yapılmaz. Zaman zaman kişiler nefes alma zorluğu yaşayan kişiler de estetik operasyon geçirebilirler. Tüm bu işlemlerin yanı sıra burnun düzeltilme işlemi olan redüksiyon cerrahi olmayan operasyonlar arasında yer alıyor.

Burun redüksiyonu nedir?

Burun içerisinde kemik ve kıkırdak dokusu bulunmaktadır. Bazen travmatik durumlar (düşme, çarpma vb.) nedeniyle yerinden oynayan ya da kırılan kemik ve kıkırdak dokusunun doktor tarafından elle müdahale edilerek yerine oturtulması işlemidir. Cerrahi işlem olmaması dolayısıyla bu alanda yapılan sınırlı ameliyatsız yöntemdir.

Bu işlemi yapabilmek için travmatik durumun hemen ardından müdahale etmek gerekir. Ancak ilk 14 içinde de bu işlem yapılabilir. Dolayısıyla bu süre zarfında redüksiyon işlemi yapılmazsa daha ileri bir süreç konu edilebilir.

Burun redüksiyonu neden yapılır?

Burun redüksiyonu genel olarak travma nedeniyle kemiğin kırılması sonucunda yapılır. Kemiğin yerine oturtulması gerekiyor. Redüksiyon bu tip durumlarda dışarıdan elle müdahale sonucunda gerçekleşir. Kırılma sonucunda oynayan ve yanlış kaynama durumu olacak kemiğin henüz kaynama aşamasına gelmeden doğru pozisyona getirilmesi redüksiyon işlemi ile olur. Bu işleme aynı zamanda burun redüksiyonu adı da verilir. Doktor kemiği oturturken aynı zamanda kıkırdaklı dokuyu da düzeltir.

Burun kırığı çok ciddi boyuttaysa ve iki hafta geçmişse burun redüksiyonu bu noktada işe yaramayabilir. Bunun için kırık ameliyatı yapılması gerekiyor ki bu da oldukça zahmetli bir işlemdir. Hastalar travma sonrasında en yakın KBB uzmanına başvurmalıdır.

Burun redüksiyonu nasıl yapılır?

Burun redüksiyonu lokal anestezi ile yapılır. Dolayısıyla kişi bilinçli ancak herhangi bir şey hissetmeden bu süreci atlatabilir. İlk olarak doktor elle muayene yapar ve kemik ile kıkırdak dokusunu oturtur. Daha sonra burun içerisine tampon konur ve bu şekilde sabitlenir. Dışarıdan alçı sürülür ve flaster ve atel takılarak sabit kalması sağlanır. Tamponlar hastanın burnunda yaklaşık olarak 2 gün kalır. Doktorlar ilk olarak tamponları çıkartır. Ardından alçılar bir hafta kadar daha kalır ve sonunda alınır. Flaster ise iki haftanın sonunda çıkartılır. Bununla birlikte işlem her ne kadar bitmiş gibi görünse de bir süre daha burun ve kemiği korunmalıdır.

Burun redüksiyonu sonrasında her işlem sona erse dahi burnun nemli bir yapıya sahip olması dolayısıyla doğru bir bakım uygulanması gerekiyor.

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  MERKEZİMİZ