Saç ekiminde en iyi yöntem nedir?

Saç ekimi, saç dökülmesi konusunda sorun yaşayan kişilere uygulanan doğal ve kalıcı bir çözümdür. Saç kaybı yaşandıktan sonra kellik gibi sorunlarla karşılaşılması sonucunda kişiler bu yönteme başvurabilir. Baş bölgesinde saçların çıktığı alanda köklerin işlevini yitirdiği yerde saç çıkmamaya başlar. Dolayısıyla bu işlevsizliğin halk dilindeki ismi kellik olarak bilinir. Bu alanlara mikro cerrahi yöntemleri ile yeni kıl kökleri yani sağlıklı saçlar eklenir. Bu işlemin adına da saç ekimi denir. Saç ekimi öncesinde uzman tarafından muayene edilirsiniz. Yapılan işlemden sonra ekim konusunda net bir karar verilebilir. Bu operasyon tamamen kişinin fiziksel özelliklerine göre yapılmaktadır. Saç ekimi için seçilen kökler sağlıklı, sürekli olarak uzayacak olanlar yerleştirilir. Bu kökler de çeşitli tetkikler sonucunda tespit edilir.

Kişiler tüm saç bölgesine bu işlemi yaptırabileceği gibi kısmi dökülme alanlarına da işlemi yaptırabilirler. Yani saç dökülmesi kısmi gerçekleşirse de bu operasyon rahatlıkla yaptırılabilir.

Saç ekimi için uygulanacak yöntem kişiden kişiye değişmektedir. Saç ekimi muayenesinden sonra sizin için en iyi saç ekimi yöntemi belirlenerek tedaviniz bu doğrultuda yapılmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan saç ekimi yöntemi fue saç ekimi ve dhi saç ekimi yöntemidir. En iyi saç ekimi yöntemleri arasında safir fue saç ekimi de gösterilebilir.

Saç ekimi kimlere yapılabilir?

Saç ekimi konusunda genelde erkekler başvuru yapmaktadırlar. Ancak zaman zaman saç dökülme sorunu olan kadınlar da bu konuda destek alabilirler. Dolayısıyla saç dökülmesi sorunu yaşayan hemen herkes saç ekimi işlemini rahatlıkla yaptırabilir. Ancak yine de belirli şartları yok değil. Özellikle onkolojik rahatsızlıkları olan ve bu anlamda tedavi alan kişilere saç ekim işlemi yapılmaz.

Saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin yaptırdığı saç ekimi, plastik cerrahinin en fazla kullanılan alanlarından birisidir. Genel olarak erkeklerin yaşadığı bu problemi zaman zaman kadınlar da yaşamaktadır.

Kellik adı verilen problemin ortadan kaldırılması için yapılan cerrahi müdahale tek teknik ile yapılmamaktadır. Birden fazla tekniği barındıran saç ekiminde FUE, DHI, Safir FUE gibi tekniklerin yanı sıra son dönemlerde uygulanmaya başlanan Perkutan saç ekimi de yapılmaktadır.

FUE Saç Ekimi

Folicular Unite Extraction (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tanımının baş harflerini temsil eden FUE tekniği dikişsiz yöntem olması dolayısıyla çokça tercih edilir. Ancak saç ekim uzmanı doktor bu noktada kişinin uygun olup olmadığına karar vermesi gerekiyor.

Genellikle ense tarafında kalan saçlardan bu iş için tasarlanmış özel micro cerrahi aletlerle donör alan uzman, saç olmayan bölgeye kökleri kanal açarak eker. Hasta lokal anestezi yöntemi ile tüm süreci ağrısız ve acısız bir şekilde geçirir.

DHI Saç Ekimi

FUE’de kanallı olan ekim, DHI’da kanalsız olarak gerçekleşir. Donör bölgeden alınan saçlar folikülleri, kelleşme yaşanan bölgeye kanal açılmadan ekilmesi yöntemidir. Kısacası direkt ekilme yöntemi ile bölgeye tutturulur. Ancak bu durum birçok kişinin aklında estetik olmayan şekilde canlansa da dikim işlemi sonrasında iyileşme süreci ile birlikte kişinin herhangi bir estetik sorunu olmaz.

Oldukça ince ve silindirik bir yapıya sahip olan iğne ile yapılıyor. Bu iğnenin adına Implanter/Choi adı verilmektedir. Saçlar bu kanal boyunca sürülerek iğneye yerleştirilir.

Safir Fue Saç Ekimi

Maden olarak bilinen safirden üretilen iğne uçları ile yapılan işleme safir fue saç ekimi denir. FUE tekniğinde var olan kanal açmayı metal slit ile yapmak yerine daha az sürede iyileşme eğilimi gösteren safir uç ile yapılır. Bu sayede minimal düzeyde yara kabuğu ortaya çıkar ve iyileşme süreci ciddi oranda artar.

Bu teknik de lokal anestezi verilerek yapılır ve mikro motor aracılığıyla çapları 0,6-0,7-0,8mm’lik mikro uçlarla kök halinde teker teker donör bölgeden alınarak ekim işlemi gerçekleşir.

Perkutan Saç Ekimi

Saç ekim teknikleri arasında en yeni olan Perkutan’dır. Bu tekniğin diğerlerinden ayrıldığı nokta sonuçlarının doğal olmasıdır. Yine donör bölge olarak FUE’deki gibi enseden saç alınır. Aynı şekilde ekime hazırlanan saçlar dökülmenin yaşandığı bölgeye açılan kanallar vasıtası ile ekilir. Mikro düzeyde ekim yapıldığı için bilinen FUE’den daha fazla kök ekimine imkan tanır. Bu şekilde kişinin sanki saçı ekilmemiş gibi görünür.

Perkutan’ın avantajlarına gelecek olursak, saç ekiminin mikro düzeyde olması dolayısıyla kişinin baş bölgesindeki yaraların daha kısa sürelerde iyileşmesi söz konusu olur. Kökler nakledildikleri yere daha kısa sürede adapte olurlar ve adaptasyon sürecini çabuk atlatırlar. Sonuç olarak tüm işlemlerin sonucunda iyileşme ile birlikte doğal görünüm elde edilir.

İstanbul Saç Ekimi

İstanbul saç ekimi konusunda çok fazla seçeneğe sahip bir şehrimizdir. Bu anlamda hem sağlık kuruluşları bünyesinde saç ekim merkezleri hem de yalnızca saç ekimi üzerine çalışan kurumlar bulunmaktadır.  Bu anlamda hem yurtiçinden hem de yurt dışından birçok hastayı ağırlayan önemli bir lokasyondur.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekim fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan birisi ekim yapılacak yöntemdir. Bilindiği üzere saç ekimi farklı yöntemler dahilinde gerçekleşebilir. DHI, FUE, FUT gibi yöntemlerin her birisi kendi içinde hesaplamaya tabidir. Diğer bir etken ise ekim yapılacak alanın genişliği ile alakalıdır. Her ekimde kullanılan greft sayısını etkileyen bu durum ister istemez fiyatın da etkilenmesine sebep olacaktır. Bunun dışında ek bakım masrafları da işin içine dahil edilebilir. Ayrıca her kliniğin kullandığı malzeme, bünyesinde görev verdiği uzmanlar da fiyat politikasını etkileyen önemli kalemlerin başında gelir.

Saç Ekimi Yapan Hastaneler

Saç ekimi oldukça popüler bir uygulama olduğundan dolayı saç ekimi yapan hastaneler arasında tercih yaparken destek alacağınız kurumu çok iyi incelemelisiniz. Daha önce bu alanda başarılı çalışmaları olan bir kurumu tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Dahası saç ekimi konusunda çeşitli sertifikalarının da olması gerekmektedir. Bir diğer durum ise bünyesinde görev alan uzmanların geçmişleridir. Sektör içerisinde ne kadar süredir bulundukları ve daha önce kaç hastayı saçlarına kavuşturdukları önemli bilgiler içermektedir. Dolayısıyla saç ekimi yapan hastane seçimi sizin ve saçlarınız için hayati öneme sahiptir.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA ÜCRETSİZ BİLGİ ALMAK İÇİN BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM !

  Lütfen saçlarınızın ön, arka ve üstten fotoğraflarını yükleyiniz...

  Neden Türkiye?

  Türkiye son zamanlarda sağlık turizmi ve saç ekimi konusunda dünyadaki lider ülkelerden biri konumuna gelmiştir. Bunda hem doktorların tecrübesi ve kullandığı teknolojiler hem de diğer ülkelere göre işlemlerin daha ekonomik olmasının büyük rolü vardır. Ayrıca İstanbul tarihi, kültürel ve turistik açıdan görülmesi gereken güzel bir şehirdir. Kaş Tıp Merkezi evsahipliğinde hem saç ekiminizi gerçekleştirebilir, hem de kalan zamanınızda İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

  Neden Kaş Tıp Merkezi ?

  Kaş Tıp Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanına 6 km mesafede, birçok 4 – 5 yıldızlı otelin merkezinde bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından A sınıfı Cerrahi Tıp Merkezi olarak ruhsatlandırılmıştır. Bu ruhsat Türkiye’de sağlıkta kalite açısından en üst seviyedeki tıp merkezlerine verilmektedir. 1997 yılında kurulan merkezimizin 21 yıllık tecrübesi mevcuttur. Sağlık kadromuz, konusunda uzman ve yüksek nitelikli kişilerden oluşmaktadır.

  6500 m2 kapalı alanda sadece saç ekimi değil, birçok tıbbi alanda hizmet verilmektedir.

  Saç ekiminde  ekilecek alanın doğru planlanması, greftlerin toplanması, ekim yapılırken saç yönünün ve yoğunluğunun ayarlanması sonuçların doğallığı açısından çok önemlidir. Bu konuda tecrübeli ekibimiz sizler için gerekenin en iyisini yapacaklardır.

  Saç ekiminden sonra iyileşme sürecinin en önemli zamanı olan ilk 12 saati hastalarımız kurumumuzda, bizim kontrolümüz altında geçirmektedir. Takviye oksijen tedavileri ile iyileşme süreci hızlanmakta, kanda artan oksijen seviyesi sayesinde ekilen greftler maksimum verimle beslenmektedir.

  Saç Ekimi planlaması nasıl yapılacak?

  İlk olarak telefon, whatsapp veya e-mail yoluyla bizimle iletişime geçip fotoğraflarınızı gönderdikten sonra, ücretsiz bir ön görüşme yapılacaktır. Saç ekimine uygun olduğunuz kararlaştırılıp randevu ayarlandıktan sonra, kesin geliş tarihinizle ilgili bize bilgi vermeniz gerekmektedir. Bunun için uçak biletinizin fotoğrafını rica etmekteyiz.

  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ekibimiz tarafından karşılanarak hastanemize getirileceksiniz. Kayıt işlemlerinin ardından süreç işlemeye başlayacaktır.

  Saç ekimi sonrası 1 gece hastanemizde misafir edileceksiniz. Birçok kurum saç ekimi sonrası hastayı hemen taburcu etmektedir ancak biz daha titiz davranarak hastamızın 1 gece hastanemizde kalmasının, ekim sonrası sağlık takipleri açısından daha uygun olduğunu düşünmekteyiz. Ertesi gün kontrolünüz ve pansumanınız yapılarak hastaneden taburcu edilerek otelinize transfer edileceksiniz. Ekim sonrası 3. Gün otelinizden alınarak hastaneye getirileceksiniz ve hastanede ilk saç yıkamanız yapılacak ve nelere dikkat edeceğiniz anlatılacak.  2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konakladıktan sonra, yine ekibimiz tarafından havalimanına transfer edileceksiniz.

  saç dökülmesi tedavisi

  Fiyat Neleri İçeriyor ?

  • Havalimanından hastaneye transfer
  • Ekim öncesi yapılan kan tahlilleri
  • Saç ekimiyle ilgili tüm tıbbi giderler
  • Ekim günü hastanede öğle ve akşam yemeği, ertesi gün kahvaltı
  • Ekimden sonraki gün pansuman
  • Saç ekimi sonrasında kullanılacak ilaç, şampuan ve losyon
  • Ekimden sonraki 3. Gün ilk yıkama için otel – hastane – otel transferleri
  • 2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konaklama
  • Otelden havalimanına transfer

  Erkeklerde, tepe ve alındaki saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için zamanla dökülürler. Ancak ense bölgesindeki saç kökleri, bu hormona duyarlı olmadığından dökülmez. Yani ensedeki bu saçlar güçlüdür. Saç ekimi , ense bölgesindeki bu saç köklerinin ihtiyaç duyulan kelleşmiş bölgeye ekilmesidir. Ekilen bu saçlar testesterona duyarlı olmadığından ekimden sonra dökülme olmaz.

  Hastalar saç ekimi konusunda araştırma yapmaya başladıklarında akıllarına gelen ilk soru kendilerine kaç adet saç kökü ekileceğidir. Bu noktada greft terimiyle karşılaşırlar. Greft, saç ekiminde kullanılan yapının adıdır. Bu yapıda saç kökleri ve bir miktar deri bulunmaktadır. Tek bir greft içinde iki – üç hatta dört saç kökü bulunabilir.

  Saç ekimi işlemi her hastanın saç yapısına özel olarak uzman ellerde yapılmalıdır.

  FUE (Follicular Unit Extraction) dünyada ve Türkiye’de saç ekimi işleminde yaygın olarak kullanılan tekniğin adıdır. FUE tekniği adını ekim işleminde kullanılan mikromotor veya diğer greft alma tekniğinden almıştır.

  FUE olarak adlandırılan teknikte, dökülmeye dayanıklı bölgeden mikromotorlar yardımıyla alınan greftler, ihtiyaç duyulan bölgeye ekilmektedir. FUE tekniği hem acısız bir işlem olması, hem de elde edilen başarılı sonuçlar nedeniyle günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisidir.

  Saç ekiminin ardından ilk 12 saat iyileşme süreci açısından kritik önem taşımaktadır. Kaş Tıp Merkezi saç ekimi hastalarını 1 gece kurumda konaklatan Türkiye’deki tek kurumdur. Bu sayede iyileşme süreci hastanede kontrol altında başlamaktadır. Oksijen tedavisi gibi destekleyici tedavilerle dokunun beslenmesi ve iyileşmenin hızlanması sağlanmaktadır.

  Greftlerin alınacağı ense bölgesi mutlaka traş edilmelidir. Ancak ekim yapılacak alan küçükse ve ekimi engellemeyecekse bu bölge traş edilmeden de ekim yapılabilir.

  DHI, kalem yöntemi veya Choi İmplant denilen başka bir yöntem daha vardır. DHI (Direct Hair Implant) tekniğini FUE tekniğinden ayıran en belirgin özellik saç köklerine kanal açma işlemi yapılmadan özel uçlu kalem (Choi implanter) yardımıyla deriye ekilmesidir. DHI kalem tekniği olarak da adlandırılır.

  Operasyon işlemleri kanal açılmaması dışında FUE tekniğiyle aynıdır. Saç kökleri özel uçlu bir cihaz ile ekim yapılacak bölgeye eklenir. “Implanter” ince ve sivri uçlu yapılı fakat yapısı gereği içine kolaylıkla saç kökü yerleştirilebilen bir uca sahiptir.

  Ekim işlemi FUE tekniğine göre daha uzun, zahmetli ve maliyetlidir. Alınan sonuçlarda ise iki yöntem arasında belirgin bir farklılık yoktur. Sonucun iyi olması için tecrübeli ellerde yapılması şarttır. Hastanemizde tüm yöntemlerle ekim yapılabilmektedir.

  Öncelikle kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı tespit edilir. Kan tahlilleri yapılarak saç ekimine uygun olup olmadığına bakılır.

  Sonrasında hastanın saçı traş edilir. Hastaya steril önlük giydirilir ve saç ekim salonuna alınır.

  Ekim sırasında ihtiyaç halinde ilaç verilebilmesi için damar yolu açılır.

  Ekimin doğal görünmesi için gereken en önemli nokta alın ön çizgisinin doğru planlanmasıdır. Uzmanlarımızın tecrübesi sayesinde bu planlama başarıyla gerçekleştirilmektedir.

  Hasta yüzükoyun yatırılarak saç derisine lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hasta işlem esnasında bir ağrı duymaz.

  Donör bölge dediğimiz ense bölgesinden greftler toplanmaya başlanır. Bu işlem alınan greftlerin sayısına göre 2 -3 saat sürmektedir. Toplanan bu greftler özel bir solüsyonda petri kutularına alınır.

  Daha sonra ekim yapılacak alanda saçların çıkma yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Bu işlem 1 – 1.5 saat arası sürer.

  Son aşama olarak da açılmış bu kanallara ense bölgesinde alınmış saç kökleri yerleştirilir. Bu işlem de 2 ila 3.5 saat arası sürmektedir.

  Tüm bu süreçler toplanan ve ekilen greft sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

  Saç ekimi sonrasında greft alınan veya ekilen bölgede hiç bir şekilde yara izi kalmamaktadır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi profesyonel olmayan ellerde yapılan ekimlerde, alınan greftlerin boyutları ve yoğunluğu ayarlanamazsa saç derisinde izler kalmasına neden olunabilir.

  Bu işlem sırasında lokal anestezi kullanılarak saç derisi uyuşturulur. Dolayısıyla greft alımı ve ekimi sırasında hasta hiçbir sızı hissetmemektedir. Ekim esnasında hasta isterse akıllı telefonuyla zaman geçirebilir, TV seyredebilir, müzik dinleyebilir, kitap veya dergi okuyabilir.

  Bu kişinin ense bölgesindeki saçların kapasitesiyle doğru orantılıdır. Ensedeki saç yoğunluğuna göre bir gün içerisinde 6000 grefte kadar saç nakli gerçekleştirilebilir.

  Saç ekimi operasyonunda, ekim sonrası dönem de ekim kadar önem arz eder. Operasyon sonrasında ekim yapılan bölge bandajlanmadan açıkta bırakılmalı ve hava alması sağlanmalıdır. Böylece bölge hava alarak kolayca kabuklanacak ve kendi içerisindeki saç köklerini beslemeye devam edecektir. Ekim yapılan alan 1 hafta boyunca hiçbir yere sürtülmemelidir. Ayrıca bölge travmaya neden olabilecek darbelerden de korunmalıdır. Kan dolaşımını arttıracak aktif spor gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Saç ekilen bölgenin sürtünmeden korunması için hastaya ilk 2 gün oturur pozisyonda uyuması tavsiye edilmektedir. Ekimden sonraki gün hastaya kontrol ve pansuman yapılır. Ardından ikinci gün ilk yıkaması yapılarak, hastanın sonraki süreçlerde saçlarını yıkarken dikkat etmesi gereken noktalar hastaya anlatılır. Yıkama yapılırken en kritik nokta tırnak kullanılmaması, kabukların soyulmaya çalışılmamasıdır. Ekimden bir süre sonra saçlar dökülme sürecine girer. ‘Şok dökülme’ olarak adlandırılan bu dönem 1-3 ay arası sürebilir. Bu dönemin ardından saçlar kalıcı olarak çıkmaya başlar.

  10-12 ay içinde ekim yapılmış saçın son halini görebiliriz.

  Saç ekimi yaptıran kişiler işlemden 15 gün kadar sonra denize veya havuza girebilir.

  Operasyondan yedi gün sonra yürüyüş ve hafif egzersizler yapabilir, 2 ay sonra da her zaman yaptığınız sporları yapabilirsiniz.

  Tıbbi olarak operasyondan hemen sonra sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ense bölgesindeki verici alanda ve saç naklinin gerçekleştirildiği bölgedeki kabuklanma bir hafta içinde kaybolur. Bazı kişiler kabukların dökülmesi için gereken bu süreden sonra işe dönmeyi tercih ederler. Bu tamamen kişinin tercihine kalmış bir durumdur.

  Saç ekimi erkek hastalarda olduğu gibi kadın hastalarda da başarıyla uygulanarak yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

  Evet, yapılabilir. Merkezimizde kaş ve sakal ekimi de başarıyla yapılmaktadır.

  Sakal ekimi saç ekimi gibi değerlendirilmemelidir. Çünkü sakal yoğunluğu kişiden kişiye değişim göstermektedir ve her hasta birbirinden farklı bir görünüm isteyebilir. Eğer hastada belirli bir bölgede sakal kaybı varsa o bölgenin büyüklüğüne ve sakalın genel sıklığına göre planlama yapılmaktadır. Hiç sakalı olmayan bir hastada ise istenen sakal yoğunluğuna göre 1000-3000 kök ile başarılı bir ekim gerçekleştirilebilir. Sakal ekimi için ense bölgesinin hemen üzerindeki saç kökleri kullanılır. Ayrıca bu ekim için ensenin alt kısmındaki istenmeyen kıl kökleri de sakalı sıklaştırmak için kullanılarak o bölgede kalıcı bir epilasyon sağlanabilir.

  Öncelikle yüze uygun, doğal görünecek kaş şekli belirlenir ve çizilir. Daha sonra kafanın arka kısmındaki donör alandan greftler alınır. Ardından ekilecek bölgede kaşın yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Kaşın doğal yapısına uygun tek kıl içeren greftler, kaşın çıkma yönüne uygun şekilde bu kanallara ekilir. Aynı saç ekiminde olduğu gibi kaş ekiminde de 3-4 hafta içinde dökülme olur. Ancak altı ay sonra kaşlar yoğun ve güzel bir şekilde görülmeye başlar. Ancak burada önemli olan nokta, ekilen saçlar zamanla uzayacağından ortalama 2 haftada bir kaş boyuna uygun şekilde kısaltmak gerekmektedir.

  Ameliyattan 10 gün öncesinden başlayarak ASPİRİN ya da kan sulandırıcı herhangi bir ilaç alınmaması gerekir. 1 hafta öncesinden alınmaması gereken diğer ilaçlar ise şunlardır :

  • Omega-3 ve balık yağı kapsülleri
  • Antiinflamatuvar İlaçlar
  • Bitkisel çaylar
  • Ameliyattan 3 gün öncesine kadar alkol alınmaması gerekmektedir.

  DİKKAT ! : Herhangi bir hastalığınız veya kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz !

  Donör bölgede yeterli saç bulunmayanlara, malign veya iyi huylu tümörleri olanlara, özellikle pıhtılaşma faktörlerini yetersizleştiren kan hastalıkları olanlara, akut veya kronik enfeksiyona sahip olanlara, Alopesi Areata hastalığı olanlara ve 18 yaşının altında olanlara saç ekimi yapılmamaktadır.

  EKİBİMİZ

  Uzm. Dr. Sibel L. Kaş
  Uzm. Dr. Sibel L. KaşMedikal Estetik Uzmanı
  Dr. Aziz Kaş
  Dr. Aziz KaşMedikal Koordinatör
  Evin Akbal
  Evin AkbalBaşhemşire

  MERKEZİMİZDEN FOTOĞRAFLAR