Saç ekimi, özellikle erkeklerin hayatında olan dökülmelere karşı geliştirilebilen tedavidir. Erkekler ilerleyen yaşlarında dökülen saçlarının yerine doğal görünümü olan saç ektirerek sorunla baş edebiliyorlar. Saç dökülmesi sorunu zaman zaman kadınların da problemi haline gelebiliyor.

Saç dökülmesi sorunu yalnızca yaş ile alakalı değildir. Toplumun büyük çoğunluğunda yaş ile dökülmeler görülse de bazen genetik olarak dökülmeler gerçekleşmektedir. 20’li ve 30’lu yaşlarında gerçekleşen saç dökülmesi sebebiyle birçok kişi saç ekimi için ilgili merkezlere başvuru yapmakta ve büyük birçoğu olumlu sonuçlar elde etmektedir.

Saç dökülmesi başın tümünde olabileceği gibi zaman zaman bölgesel dökülmeler de görülmektedir. Elbette bu bölgesel dökülmelere de çözüm saç ekim merkezlerinde sunulmaktadır.

Bölgesel saç ekimi nedir?

Stres, genetik bozukluklar ya da çok farklı sorunlar nedeniyle bölgesel dökülme oluşması sonucunda yalnızca o bölgeye saç ekimi yoluyla müdahale edilmesi işlemine verilen isimdir. Ortaya çıkan saç kayıpları için belirlenen alanlardan alınan donörler ile alandaki açıklık kapatılmaya çalışılır. Bu esnada yaklaşık olarak 500 ila 2000 greftlik donör kullanılabilir. Elbette bu sayı bölgesel dökülmenin boyutu ve şiddeti ile orantılı olarak tespit edilir.

Bölgesel saç ekimi için kullanılan teknikler arasında FUE en yaygın olanlarıdır. Ancak bu teknik normal saç ekimleri esnasında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Bölgesel saç ekimi nasıl yapılır?

FUE tekniği ile belirlenen alanlara yapılan müdahale ile bölgesel saç ekimi işlemi gerçekleşir. Operasyon sırasında saç ekiminde alınacak donör bölgedeki saçlı alana mikro delikler açılır ve saç telleri köküyle birlikte alınır. Oldukça hassas olan bu işlem sırasında açılan delikler yardımı ile rahatlayan saç kökü kolayca yerinden çıkar.

Donör olarak alınan saç telleri uygun bir ortamda bekletilir. Bunun için özel solüsyon hazırlanır ve teller bunun içerisine yerleştirilir. Bu işlem saç köklerinin toplanması ve yerine yerleştirilmek üzere bölgenin hazırlanması sırasında köklerin ölmemesi için uygulanır.

Bölgesel saç dökülmesinin yaşandığı alan ekime hazır hale getirilir. Özel solüsyonun içerisinde olan saç kökleri yerine yerleştirilir ve tüm işlem sona erer. Lokal anestezi ile yapılan bu işlem sayesinde kişi operasyon sırasında herhangi bir acı hissetmez.

Kısmi saç ekimi kimler için uygundur?

Saçları belirli bölgede dökülen kişiler kısmi saç ekimi için uygundur. Dolayısıyla yalnızca bölgesel olarak dökülme yaşamayan ya da henüz bunun başında olan kişilere bu işlem uygulanmaz.

Bölgesel Saç Ekimi Fiyatları

Bölgesel saç ekimi yapan birçok özel kurum bulunmaktadır. Dolayısıyla bu işlem sağlık kuruluşları arasında farklılık göstermektedir. Bazı kurumlar farklı kentlerde ya da ülkede yaşayan kişilere konaklama hizmeti de sunduğu için bunu da fiyatlarına yansıtmaktadır. Bu bağlamda bölgesel saç ekimi fiyatları için işlemi yaptırmak istediğiniz kurumla görüşmeli ve kurumdaki ekim uzmanından randevu almalısınız.

Saç ekimi, dökülme sorunu yaşayan kişilere uygulanan tedavi yöntemidir. Genel olarak erkeklerin saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kaldıkları bilinmektedir. Ancak zaman zaman kadınların da bu durumdan mustarip oldukları görülmektedir. Dolayısıyla saç ekimi hem erkek hem de kadınları ilgilendiren bir alandır.

Genellikle saç ekimi öncesinde kişilerin aklında bu işlemin ne kadar gittiği ile ilgili sorular bulunmaktadır. Saç ekimi için yine hastadan alınan ve dirençli olan bölgelerden toplanan donörler kullanıldığı için uzun yıllar bu ekim devam etmektedir. Ancak burada elbette bakım konusu oldukça önemlidir. Kişisel olarak saç bakımının aksatılması ve yaşam koşullarının kötülüğü saç ekimini zaman içerisinde olumsuz etkileyebilmektedir.

Saçlar mikrocerrahinin geliştirdiği yöntemlerle ekilmektedir ve bunlar zamanla çeşitli tiplerde saçlara göre gelişim göstermiştir.

Bölgesel Saç Ekimi

Bölgesel saç ekimi, başın belirli alanlarında başlayan dökülmenin oluşturduğu alanı kapatabilmek için yapılan işlemlere verilen isimdir.  Genel olarak küçük alanlar olması dolayısıyla 500 ila 2 bin greft yani donör gerekebilmektedir. Bölgesel saç ekimi başın ön kısımlarında iki yandan başlayan dökülmelere ya da başın tam tepe noktasında başlayan dökülmelere yapılan işlem olarak da bilinir.

Tepe Saç Ekimi

Saçlar genellikle başın tepe noktasında başlayarak dökülür. Uzman kişi başın tepe bölgesinde yaşanan bu dökülmeyi detaylı bir şekilde inceler ve alanın ne kadar greft gerektirdiğini hesaplar. Henüz dökülme olmamış alanlarda saç kökleri toplayan saç ekim uzmanı, başın tepe noktasına bu greftleri eker. Saç ekimini kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmek için bu bölgede genel olarak FUE tekniğinden yararlanılır. Ancak diğer teknikler de bu noktada uzman tarafından kullanılabilir.

Yanlara Saç Ekimi

Saç dökülmesi bölgesel olarak yanlardan da başlayabilir. Buradan baş bölgesindeki saçı kıskaca almış bir şekilde ilerleyen dökülme bölgesel saç ekimi sayesinde kurtarılır. Estetik olarak güzel bir görünümü olmayan yanların dökülmesi hem tıraşlı hem de tıraşsız olmak üzere iki şekilde uygulanır. Ancak tıraşlı uygulamanın daha kolay ve hatasız olduğu da unutulmamalıdır. Hastanın o anki dökülme miktarı ve ne kadar daha döküleceği hesaplanır ve buna göre bir greft çalışması yapılır.

Seyrek Bölgeye Saç Ekimi

Henüz dökülmenin tamamlanmadığı, bölgede saçın nispeten azaldığı yerlere seyrek alan denir. Bu alanlara da ekim yapılabilmektedir. Yine saçların yoğun ve güçlü olduğu bölgelerden donör alınarak dökülen yerlere saç ekimi yapılır. Böylece açılmanın boyutu kapatılmış olur.

Şakaklara Saç Ekimi

Şakak bölgesi başımızın yanını işaret eder. Bu bölgede başlayan dökülme kişiyi ciddi anlamda rahatsız edebilir. Dolayısıyla şakaklarda saç ekimi bu noktada etkili tedavi yöntemidir. Genel olarak FUE tekniği kullanılarak şakaklardaki saç problemi çözüme kavuşur. Bu alandaki ekim yapılış itibari ile daha doğal bir görünüm kazanarak estetik bir hava kazandırabilir.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA ÜCRETSİZ BİLGİ ALMAK İÇİN BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM !

  Lütfen saçlarınızın ön, arka ve üstten fotoğraflarını yükleyiniz...

  Neden Türkiye?

  Türkiye son zamanlarda sağlık turizmi ve saç ekimi konusunda dünyadaki lider ülkelerden biri konumuna gelmiştir. Bunda hem doktorların tecrübesi ve kullandığı teknolojiler hem de diğer ülkelere göre işlemlerin daha ekonomik olmasının büyük rolü vardır. Ayrıca İstanbul tarihi, kültürel ve turistik açıdan görülmesi gereken güzel bir şehirdir. Kaş Tıp Merkezi evsahipliğinde hem saç ekiminizi gerçekleştirebilir, hem de kalan zamanınızda İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

  Neden Kaş Tıp Merkezi ?

  Kaş Tıp Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanına 6 km mesafede, birçok 4 – 5 yıldızlı otelin merkezinde bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından A sınıfı Cerrahi Tıp Merkezi olarak ruhsatlandırılmıştır. Bu ruhsat Türkiye’de sağlıkta kalite açısından en üst seviyedeki tıp merkezlerine verilmektedir. 1997 yılında kurulan merkezimizin 21 yıllık tecrübesi mevcuttur. Sağlık kadromuz, konusunda uzman ve yüksek nitelikli kişilerden oluşmaktadır.

  6500 m2 kapalı alanda sadece saç ekimi değil, birçok tıbbi alanda hizmet verilmektedir.

  Saç ekiminde  ekilecek alanın doğru planlanması, greftlerin toplanması, ekim yapılırken saç yönünün ve yoğunluğunun ayarlanması sonuçların doğallığı açısından çok önemlidir. Bu konuda tecrübeli ekibimiz sizler için gerekenin en iyisini yapacaklardır.

  Saç ekiminden sonra iyileşme sürecinin en önemli zamanı olan ilk 12 saati hastalarımız kurumumuzda, bizim kontrolümüz altında geçirmektedir. Takviye oksijen tedavileri ile iyileşme süreci hızlanmakta, kanda artan oksijen seviyesi sayesinde ekilen greftler maksimum verimle beslenmektedir.

  Saç Ekimi planlaması nasıl yapılacak?

  İlk olarak telefon, whatsapp veya e-mail yoluyla bizimle iletişime geçip fotoğraflarınızı gönderdikten sonra, ücretsiz bir ön görüşme yapılacaktır. Saç ekimine uygun olduğunuz kararlaştırılıp randevu ayarlandıktan sonra, kesin geliş tarihinizle ilgili bize bilgi vermeniz gerekmektedir. Bunun için uçak biletinizin fotoğrafını rica etmekteyiz.

  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ekibimiz tarafından karşılanarak hastanemize getirileceksiniz. Kayıt işlemlerinin ardından süreç işlemeye başlayacaktır.

  Saç ekimi sonrası 1 gece hastanemizde misafir edileceksiniz. Birçok kurum saç ekimi sonrası hastayı hemen taburcu etmektedir ancak biz daha titiz davranarak hastamızın 1 gece hastanemizde kalmasının, ekim sonrası sağlık takipleri açısından daha uygun olduğunu düşünmekteyiz. Ertesi gün kontrolünüz ve pansumanınız yapılarak hastaneden taburcu edilerek otelinize transfer edileceksiniz. Ekim sonrası 3. Gün otelinizden alınarak hastaneye getirileceksiniz ve hastanede ilk saç yıkamanız yapılacak ve nelere dikkat edeceğiniz anlatılacak.  2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konakladıktan sonra, yine ekibimiz tarafından havalimanına transfer edileceksiniz.

  saç dökülmesi tedavisi

  Fiyat Neleri İçeriyor ?

  • Havalimanından hastaneye transfer
  • Ekim öncesi yapılan kan tahlilleri
  • Saç ekimiyle ilgili tüm tıbbi giderler
  • Ekim günü hastanede öğle ve akşam yemeği, ertesi gün kahvaltı
  • Ekimden sonraki gün pansuman
  • Saç ekimi sonrasında kullanılacak ilaç, şampuan ve losyon
  • Ekimden sonraki 3. Gün ilk yıkama için otel – hastane – otel transferleri
  • 2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konaklama
  • Otelden havalimanına transfer

  Erkeklerde, tepe ve alındaki saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için zamanla dökülürler. Ancak ense bölgesindeki saç kökleri, bu hormona duyarlı olmadığından dökülmez. Yani ensedeki bu saçlar güçlüdür. Saç ekimi , ense bölgesindeki bu saç köklerinin ihtiyaç duyulan kelleşmiş bölgeye ekilmesidir. Ekilen bu saçlar testesterona duyarlı olmadığından ekimden sonra dökülme olmaz.

  Hastalar saç ekimi konusunda araştırma yapmaya başladıklarında akıllarına gelen ilk soru kendilerine kaç adet saç kökü ekileceğidir. Bu noktada greft terimiyle karşılaşırlar. Greft, saç ekiminde kullanılan yapının adıdır. Bu yapıda saç kökleri ve bir miktar deri bulunmaktadır. Tek bir greft içinde iki – üç hatta dört saç kökü bulunabilir.

  Saç ekimi işlemi her hastanın saç yapısına özel olarak uzman ellerde yapılmalıdır.

  FUE (Follicular Unit Extraction) dünyada ve Türkiye’de saç ekimi işleminde yaygın olarak kullanılan tekniğin adıdır. FUE tekniği adını ekim işleminde kullanılan mikromotor veya diğer greft alma tekniğinden almıştır.

  FUE olarak adlandırılan teknikte, dökülmeye dayanıklı bölgeden mikromotorlar yardımıyla alınan greftler, ihtiyaç duyulan bölgeye ekilmektedir. FUE tekniği hem acısız bir işlem olması, hem de elde edilen başarılı sonuçlar nedeniyle günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisidir.

  Saç ekiminin ardından ilk 12 saat iyileşme süreci açısından kritik önem taşımaktadır. Kaş Tıp Merkezi saç ekimi hastalarını 1 gece kurumda konaklatan Türkiye’deki tek kurumdur. Bu sayede iyileşme süreci hastanede kontrol altında başlamaktadır. Oksijen tedavisi gibi destekleyici tedavilerle dokunun beslenmesi ve iyileşmenin hızlanması sağlanmaktadır.

  Greftlerin alınacağı ense bölgesi mutlaka traş edilmelidir. Ancak ekim yapılacak alan küçükse ve ekimi engellemeyecekse bu bölge traş edilmeden de ekim yapılabilir.

  DHI, kalem yöntemi veya Choi İmplant denilen başka bir yöntem daha vardır. DHI (Direct Hair Implant) tekniğini FUE tekniğinden ayıran en belirgin özellik saç köklerine kanal açma işlemi yapılmadan özel uçlu kalem (Choi implanter) yardımıyla deriye ekilmesidir. DHI kalem tekniği olarak da adlandırılır.

  Operasyon işlemleri kanal açılmaması dışında FUE tekniğiyle aynıdır. Saç kökleri özel uçlu bir cihaz ile ekim yapılacak bölgeye eklenir. “Implanter” ince ve sivri uçlu yapılı fakat yapısı gereği içine kolaylıkla saç kökü yerleştirilebilen bir uca sahiptir.

  Ekim işlemi FUE tekniğine göre daha uzun, zahmetli ve maliyetlidir. Alınan sonuçlarda ise iki yöntem arasında belirgin bir farklılık yoktur. Sonucun iyi olması için tecrübeli ellerde yapılması şarttır. Hastanemizde tüm yöntemlerle ekim yapılabilmektedir.

  Öncelikle kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı tespit edilir. Kan tahlilleri yapılarak saç ekimine uygun olup olmadığına bakılır.

  Sonrasında hastanın saçı traş edilir. Hastaya steril önlük giydirilir ve saç ekim salonuna alınır.

  Ekim sırasında ihtiyaç halinde ilaç verilebilmesi için damar yolu açılır.

  Ekimin doğal görünmesi için gereken en önemli nokta alın ön çizgisinin doğru planlanmasıdır. Uzmanlarımızın tecrübesi sayesinde bu planlama başarıyla gerçekleştirilmektedir.

  Hasta yüzükoyun yatırılarak saç derisine lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hasta işlem esnasında bir ağrı duymaz.

  Donör bölge dediğimiz ense bölgesinden greftler toplanmaya başlanır. Bu işlem alınan greftlerin sayısına göre 2 -3 saat sürmektedir. Toplanan bu greftler özel bir solüsyonda petri kutularına alınır.

  Daha sonra ekim yapılacak alanda saçların çıkma yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Bu işlem 1 – 1.5 saat arası sürer.

  Son aşama olarak da açılmış bu kanallara ense bölgesinde alınmış saç kökleri yerleştirilir. Bu işlem de 2 ila 3.5 saat arası sürmektedir.

  Tüm bu süreçler toplanan ve ekilen greft sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

  Saç ekimi sonrasında greft alınan veya ekilen bölgede hiç bir şekilde yara izi kalmamaktadır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi profesyonel olmayan ellerde yapılan ekimlerde, alınan greftlerin boyutları ve yoğunluğu ayarlanamazsa saç derisinde izler kalmasına neden olunabilir.

  Bu işlem sırasında lokal anestezi kullanılarak saç derisi uyuşturulur. Dolayısıyla greft alımı ve ekimi sırasında hasta hiçbir sızı hissetmemektedir. Ekim esnasında hasta isterse akıllı telefonuyla zaman geçirebilir, TV seyredebilir, müzik dinleyebilir, kitap veya dergi okuyabilir.

  Bu kişinin ense bölgesindeki saçların kapasitesiyle doğru orantılıdır. Ensedeki saç yoğunluğuna göre bir gün içerisinde 6000 grefte kadar saç nakli gerçekleştirilebilir.

  Saç ekimi operasyonunda, ekim sonrası dönem de ekim kadar önem arz eder. Operasyon sonrasında ekim yapılan bölge bandajlanmadan açıkta bırakılmalı ve hava alması sağlanmalıdır. Böylece bölge hava alarak kolayca kabuklanacak ve kendi içerisindeki saç köklerini beslemeye devam edecektir. Ekim yapılan alan 1 hafta boyunca hiçbir yere sürtülmemelidir. Ayrıca bölge travmaya neden olabilecek darbelerden de korunmalıdır. Kan dolaşımını arttıracak aktif spor gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Saç ekilen bölgenin sürtünmeden korunması için hastaya ilk 2 gün oturur pozisyonda uyuması tavsiye edilmektedir. Ekimden sonraki gün hastaya kontrol ve pansuman yapılır. Ardından ikinci gün ilk yıkaması yapılarak, hastanın sonraki süreçlerde saçlarını yıkarken dikkat etmesi gereken noktalar hastaya anlatılır. Yıkama yapılırken en kritik nokta tırnak kullanılmaması, kabukların soyulmaya çalışılmamasıdır. Ekimden bir süre sonra saçlar dökülme sürecine girer. ‘Şok dökülme’ olarak adlandırılan bu dönem 1-3 ay arası sürebilir. Bu dönemin ardından saçlar kalıcı olarak çıkmaya başlar.

  10-12 ay içinde ekim yapılmış saçın son halini görebiliriz.

  Saç ekimi yaptıran kişiler işlemden 15 gün kadar sonra denize veya havuza girebilir.

  Operasyondan yedi gün sonra yürüyüş ve hafif egzersizler yapabilir, 2 ay sonra da her zaman yaptığınız sporları yapabilirsiniz.

  Tıbbi olarak operasyondan hemen sonra sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ense bölgesindeki verici alanda ve saç naklinin gerçekleştirildiği bölgedeki kabuklanma bir hafta içinde kaybolur. Bazı kişiler kabukların dökülmesi için gereken bu süreden sonra işe dönmeyi tercih ederler. Bu tamamen kişinin tercihine kalmış bir durumdur.

  Saç ekimi erkek hastalarda olduğu gibi kadın hastalarda da başarıyla uygulanarak yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

  Evet, yapılabilir. Merkezimizde kaş ve sakal ekimi de başarıyla yapılmaktadır.

  Sakal ekimi saç ekimi gibi değerlendirilmemelidir. Çünkü sakal yoğunluğu kişiden kişiye değişim göstermektedir ve her hasta birbirinden farklı bir görünüm isteyebilir. Eğer hastada belirli bir bölgede sakal kaybı varsa o bölgenin büyüklüğüne ve sakalın genel sıklığına göre planlama yapılmaktadır. Hiç sakalı olmayan bir hastada ise istenen sakal yoğunluğuna göre 1000-3000 kök ile başarılı bir ekim gerçekleştirilebilir. Sakal ekimi için ense bölgesinin hemen üzerindeki saç kökleri kullanılır. Ayrıca bu ekim için ensenin alt kısmındaki istenmeyen kıl kökleri de sakalı sıklaştırmak için kullanılarak o bölgede kalıcı bir epilasyon sağlanabilir.

  Öncelikle yüze uygun, doğal görünecek kaş şekli belirlenir ve çizilir. Daha sonra kafanın arka kısmındaki donör alandan greftler alınır. Ardından ekilecek bölgede kaşın yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Kaşın doğal yapısına uygun tek kıl içeren greftler, kaşın çıkma yönüne uygun şekilde bu kanallara ekilir. Aynı saç ekiminde olduğu gibi kaş ekiminde de 3-4 hafta içinde dökülme olur. Ancak altı ay sonra kaşlar yoğun ve güzel bir şekilde görülmeye başlar. Ancak burada önemli olan nokta, ekilen saçlar zamanla uzayacağından ortalama 2 haftada bir kaş boyuna uygun şekilde kısaltmak gerekmektedir.

  Ameliyattan 10 gün öncesinden başlayarak ASPİRİN ya da kan sulandırıcı herhangi bir ilaç alınmaması gerekir. 1 hafta öncesinden alınmaması gereken diğer ilaçlar ise şunlardır :

  • Omega-3 ve balık yağı kapsülleri
  • Antiinflamatuvar İlaçlar
  • Bitkisel çaylar
  • Ameliyattan 3 gün öncesine kadar alkol alınmaması gerekmektedir.

  DİKKAT ! : Herhangi bir hastalığınız veya kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz !

  Donör bölgede yeterli saç bulunmayanlara, malign veya iyi huylu tümörleri olanlara, özellikle pıhtılaşma faktörlerini yetersizleştiren kan hastalıkları olanlara, akut veya kronik enfeksiyona sahip olanlara, Alopesi Areata hastalığı olanlara ve 18 yaşının altında olanlara saç ekimi yapılmamaktadır.

  EKİBİMİZ

  Uzm. Dr. Sibel L. Kaş
  Uzm. Dr. Sibel L. KaşMedikal Estetik Uzmanı
  Dr. Aziz Kaş
  Dr. Aziz KaşMedikal Koordinatör
  Evin Akbal
  Evin AkbalBaşhemşire

  MERKEZİMİZDEN FOTOĞRAFLAR