Saç ekimi, saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalan kişilerin günümüz koşulları ile başvurduğu en kalıcı tedavidir. Bu yazımızda saç ekimi sonrası iyileşme süreci, saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve saç ekiminden sonra sizi bekleyenler hakkında bilgiler vereceğiz. Saç ekiminin ne olduğu hakkında bilgi almak için saç ekimi nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Saç ekimi ekim öncesi ve sonrasıyla birlikte tam olarak bir yılda tamamlanan bir süreçtir. Saç ekimi operasyon sonrasına, kızarma ve kabuklanma, kabukların dökülmesi ve şok dökülme süreçleri gerçekleşir. Bu süreçler tamamen normaldir. Ekilen saçların tamamının çıkması ve tedavinin başarısının tam olarak görünmesi bir yıl içerisinde olmaktadır.

Kızarma ve kabuklanma: saç ekimi donör bölgeden alınan greftlerin hedef bölgeye tek tek ekilmesi ile yapılır. Bu işlem sonrasında ciltte kızarıklıklar görülür. Operasyon sonrasında bu bölgenin iyileşme sürecinde kabuklanma oluşur. Oluşan kabuklar on beş güne kadar dökülür.

Şok dökülme süreci: kabukların dökülmesinden sonraki bir ila üç ay sonraki süreçte şok dökülme evresi yaşanır. Şok dökülme ile ekilen saçların cilt üzerinde kalan kısımları dökülerek yeni saç teli üretimi başlar. Şok dökülme evresinde ekilen saç kökleri zarar görmez.

Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli birkaç husus vardır. Bunlara dikkat etmeniz saç ekimi operasyonunun başarılı sonuçlar vermesi ve kaliteli bir iyileşme süreci geçirmeniz için elzemdir. Saç ekimi yapan hastaneler hastalara doktorlar tarafından verilen genel tavsiyeler şunlardır.

3 Güne Kadar

 • Ağır fiziksel aktiviteden uzak durulmalıdır.
 • Stresten uzak durulmalıdır.
 • Operasyon sonrası ilk günlerde sigara, çay, kahve ve alkol tüketimi yapılmamalıdır.
 • Saçlar yıkanmamalıdır.
 • Saç ekilen bölge üzerine yatılmamalı, fiziksel darbeden kaçınılmalı, kaşınmamalıdır.
 • Direkt güneş ışığına çıkılmamalıdır.

15 Güne Kadar

 • Enfeksiyon riskinden dolayı havuz ve denize girilmemelidir.
 • Sıcak veya soğuk su yerine ılık su ile duş alınmalıdır.
 • Saç ekimi yapılan bölge direkt güneş ışığı ve yağmurdan korunmalıdır.

Saç ekiminden sonra doktorunuzun reçete edeceği ilaçları düzenli kullanmalısınız. Doktorunuz sizin tıbbi durumunuza özel ilaçlar, solüsyonlar önerebilir. Her hastanın durumu bir diğerine göre farklı olabilir. Saç ekimi iyileşme sürecinde beslenme hakkında dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili bilgi almak için saç ekimi sonrası beslenme nasıl olmalıdır yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç ekimi, saçın kafa derisinin donör denilen bir kısmından başın saç çıkmayan farklı bir kısmına yapılan cerrahi bir prosedür olarak tanımlanabilir. Genel olarak erkeklerin yaptırdığı bir işlem olsa da zaman zaman kadınlar da saç ekimi konusunda destek almaktadır.

Saç ekimi için çoğunlukla FUT, FUE gibi teknikler kullanılmaktadır. FUT tekniği, donör bölgesinden bir deri şeridinin çıkarılmasını ve bunun tek tek saç köklerine ayrılması ile gerçekleşir. FUE ise, donör bölgeden tek tek saç kökleri alınır ve alıcı bölgeye nakledilir.

Saç Ekimi Süreci

Saç ekimi süreci genel olarak iki ana başlıkta incelense de öncelikle hangi tekniğin kullanılması gerektiği belirlenir. Ancak yine de her şekilde öncelikle bir donör yani verici bölge tespit edilir. İlk aşamada saç köklerinin toplanması ve alıcı bölgeye entegre edilmesi söz konusu olur. Tüm bunlar saç ekimi sürecini sona erdirmez. Sonrasında da saç ekiminin tutması için uygulanması gerekenler bulunmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Şişlik

Şişlik, saç ekimi ameliyatından sonra sık görülen bir yan etkidir. Genellikle işlemden sonraki ilk 24 ila 48 saat içinde ortaya çıkar ve birkaç gün sürebilir. Şişlik genellikle en çok alın ve şakak çevresinde fark edilir ve rahatsızlığa veya rahatsızlığa neden olabilir.

Saç Ekimi Sonrası 3 Gün

Saç ekiminden üç gün sonra iyileşme süreci hızla devam etmektedir. Hasta, nakil bölgesinin çevresinde bir miktar şişlik, kızarıklık ve ağrı hissedebilir. Bu normaldir ve işlem sırasında yapılan kesilerin bir sonucudur.

Saç Ekimi Sonrası 15 Gün

Bu dönemde hasta hala nakil bölgesinin çevresinde bir miktar şişlik, kızarıklık ve ağrı hissedebilir, ancak bu semptomların şiddeti yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başlar.

Saç Ekimi Sonrası 3 Hafta

Bu noktada, şişlik, kızarıklık ve ağrının çoğu geçmiş olmalıdır. Hasta hala nakil bölgesinin çevresinde hafif bir ağrı hissedebilir ancak bu durum yaşam kalitesini etkileyecek düzeyde değildir.

Saç Ekimi Sonrası 1 Ay

Saç ekiminden bir ay sonra hasta iyileşmenin son aşamalarına girmiştir. Ekilen saç köklerinin yerleşmesi ve saçlı derinin güzel bir şekilde iyileşmesi gerekir. Artık bu dönem içerisinde hasta ağrılarını neredeyse hissetmemeye başlar ve artık daha rahatlamış hissedebilir.

Saç Ekimi Sonrası 2 Ay

Ekilen saç köklerinin yerleşmiş olması ve saç derisinin doğru bir şekilde iyileşme aşamasını tamamladığını gözlemleriz. Bu aşamada, hasta ekim alanında yeni saç büyümesi görmeye başlayabilir. Bu saç çok ince olacak ve görülmesi birkaç ay sürecek olan sürecin ilk aşamasıdır.

Saç Ekimi Sonrası 3 Ay

Operasyondan üç ay sonrasında hastanın sağlıklı beslenme, sigara ve alkol tüketiminden kaçınma ve kafa derisine ek travmaya neden olabilecek faaliyetlerden kaçınması gerekiyor.

Saç Ekimi Sonrası 6 Ay

Hasta ayrıca yeni ekilen saçlara zarar verebilecek saç şekillendirici ürünlerden de kaçınmalıdır. Saç tamamen uzayana kadar şekillendirme ürünlerinden kaçınmak en iyisidir. Hasta, bu dönemde doktor kontrolüne gidebilir ve gidişat konusunda destek alabilir.

Saç Ekimi Sonrası 1 Yıl

Bir yıl sonunda saç kökleri tamamen iyileşmiş olacaktır. Yine bu dönem içerisinde ekilen bölgedeki saçların uzadığı görülmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman hekimler ile steril hastane ortamında saç ekimi imkânı sunuyoruz. Saç ekimi ve saç ekimi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi için hastanemiz medikal estetik servisine başvurabilirsiniz.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA ÜCRETSİZ BİLGİ ALMAK İÇİN BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM !

  Lütfen saçlarınızın ön, arka ve üstten fotoğraflarını yükleyiniz...

  Neden Türkiye?

  Türkiye son zamanlarda sağlık turizmi ve saç ekimi konusunda dünyadaki lider ülkelerden biri konumuna gelmiştir. Bunda hem doktorların tecrübesi ve kullandığı teknolojiler hem de diğer ülkelere göre işlemlerin daha ekonomik olmasının büyük rolü vardır. Ayrıca İstanbul tarihi, kültürel ve turistik açıdan görülmesi gereken güzel bir şehirdir. Kaş Tıp Merkezi evsahipliğinde hem saç ekiminizi gerçekleştirebilir, hem de kalan zamanınızda İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

  Neden Kaş Tıp Merkezi ?

  Kaş Tıp Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanına 6 km mesafede, birçok 4 – 5 yıldızlı otelin merkezinde bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından A sınıfı Cerrahi Tıp Merkezi olarak ruhsatlandırılmıştır. Bu ruhsat Türkiye’de sağlıkta kalite açısından en üst seviyedeki tıp merkezlerine verilmektedir. 1997 yılında kurulan merkezimizin 21 yıllık tecrübesi mevcuttur. Sağlık kadromuz, konusunda uzman ve yüksek nitelikli kişilerden oluşmaktadır.

  6500 m2 kapalı alanda sadece saç ekimi değil, birçok tıbbi alanda hizmet verilmektedir.

  Saç ekiminde  ekilecek alanın doğru planlanması, greftlerin toplanması, ekim yapılırken saç yönünün ve yoğunluğunun ayarlanması sonuçların doğallığı açısından çok önemlidir. Bu konuda tecrübeli ekibimiz sizler için gerekenin en iyisini yapacaklardır.

  Saç ekiminden sonra iyileşme sürecinin en önemli zamanı olan ilk 12 saati hastalarımız kurumumuzda, bizim kontrolümüz altında geçirmektedir. Takviye oksijen tedavileri ile iyileşme süreci hızlanmakta, kanda artan oksijen seviyesi sayesinde ekilen greftler maksimum verimle beslenmektedir.

  Saç Ekimi planlaması nasıl yapılacak?

  İlk olarak telefon, whatsapp veya e-mail yoluyla bizimle iletişime geçip fotoğraflarınızı gönderdikten sonra, ücretsiz bir ön görüşme yapılacaktır. Saç ekimine uygun olduğunuz kararlaştırılıp randevu ayarlandıktan sonra, kesin geliş tarihinizle ilgili bize bilgi vermeniz gerekmektedir. Bunun için uçak biletinizin fotoğrafını rica etmekteyiz.

  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ekibimiz tarafından karşılanarak hastanemize getirileceksiniz. Kayıt işlemlerinin ardından süreç işlemeye başlayacaktır.

  Saç ekimi sonrası 1 gece hastanemizde misafir edileceksiniz. Birçok kurum saç ekimi sonrası hastayı hemen taburcu etmektedir ancak biz daha titiz davranarak hastamızın 1 gece hastanemizde kalmasının, ekim sonrası sağlık takipleri açısından daha uygun olduğunu düşünmekteyiz. Ertesi gün kontrolünüz ve pansumanınız yapılarak hastaneden taburcu edilerek otelinize transfer edileceksiniz. Ekim sonrası 3. Gün otelinizden alınarak hastaneye getirileceksiniz ve hastanede ilk saç yıkamanız yapılacak ve nelere dikkat edeceğiniz anlatılacak.  2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konakladıktan sonra, yine ekibimiz tarafından havalimanına transfer edileceksiniz.

  saç dökülmesi tedavisi

  Fiyat Neleri İçeriyor ?

  • Havalimanından hastaneye transfer
  • Ekim öncesi yapılan kan tahlilleri
  • Saç ekimiyle ilgili tüm tıbbi giderler
  • Ekim günü hastanede öğle ve akşam yemeği, ertesi gün kahvaltı
  • Ekimden sonraki gün pansuman
  • Saç ekimi sonrasında kullanılacak ilaç, şampuan ve losyon
  • Ekimden sonraki 3. Gün ilk yıkama için otel – hastane – otel transferleri
  • 2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konaklama
  • Otelden havalimanına transfer

  Erkeklerde, tepe ve alındaki saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için zamanla dökülürler. Ancak ense bölgesindeki saç kökleri, bu hormona duyarlı olmadığından dökülmez. Yani ensedeki bu saçlar güçlüdür. Saç ekimi , ense bölgesindeki bu saç köklerinin ihtiyaç duyulan kelleşmiş bölgeye ekilmesidir. Ekilen bu saçlar testesterona duyarlı olmadığından ekimden sonra dökülme olmaz.

  Hastalar saç ekimi konusunda araştırma yapmaya başladıklarında akıllarına gelen ilk soru kendilerine kaç adet saç kökü ekileceğidir. Bu noktada greft terimiyle karşılaşırlar. Greft, saç ekiminde kullanılan yapının adıdır. Bu yapıda saç kökleri ve bir miktar deri bulunmaktadır. Tek bir greft içinde iki – üç hatta dört saç kökü bulunabilir.

  Saç ekimi işlemi her hastanın saç yapısına özel olarak uzman ellerde yapılmalıdır.

  FUE (Follicular Unit Extraction) dünyada ve Türkiye’de saç ekimi işleminde yaygın olarak kullanılan tekniğin adıdır. FUE tekniği adını ekim işleminde kullanılan mikromotor veya diğer greft alma tekniğinden almıştır.

  FUE olarak adlandırılan teknikte, dökülmeye dayanıklı bölgeden mikromotorlar yardımıyla alınan greftler, ihtiyaç duyulan bölgeye ekilmektedir. FUE tekniği hem acısız bir işlem olması, hem de elde edilen başarılı sonuçlar nedeniyle günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisidir.

  Saç ekiminin ardından ilk 12 saat iyileşme süreci açısından kritik önem taşımaktadır. Kaş Tıp Merkezi saç ekimi hastalarını 1 gece kurumda konaklatan Türkiye’deki tek kurumdur. Bu sayede iyileşme süreci hastanede kontrol altında başlamaktadır. Oksijen tedavisi gibi destekleyici tedavilerle dokunun beslenmesi ve iyileşmenin hızlanması sağlanmaktadır.

  Greftlerin alınacağı ense bölgesi mutlaka traş edilmelidir. Ancak ekim yapılacak alan küçükse ve ekimi engellemeyecekse bu bölge traş edilmeden de ekim yapılabilir.

  DHI, kalem yöntemi veya Choi İmplant denilen başka bir yöntem daha vardır. DHI (Direct Hair Implant) tekniğini FUE tekniğinden ayıran en belirgin özellik saç köklerine kanal açma işlemi yapılmadan özel uçlu kalem (Choi implanter) yardımıyla deriye ekilmesidir. DHI kalem tekniği olarak da adlandırılır.

  Operasyon işlemleri kanal açılmaması dışında FUE tekniğiyle aynıdır. Saç kökleri özel uçlu bir cihaz ile ekim yapılacak bölgeye eklenir. “Implanter” ince ve sivri uçlu yapılı fakat yapısı gereği içine kolaylıkla saç kökü yerleştirilebilen bir uca sahiptir.

  Ekim işlemi FUE tekniğine göre daha uzun, zahmetli ve maliyetlidir. Alınan sonuçlarda ise iki yöntem arasında belirgin bir farklılık yoktur. Sonucun iyi olması için tecrübeli ellerde yapılması şarttır. Hastanemizde tüm yöntemlerle ekim yapılabilmektedir.

  Öncelikle kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı tespit edilir. Kan tahlilleri yapılarak saç ekimine uygun olup olmadığına bakılır.

  Sonrasında hastanın saçı traş edilir. Hastaya steril önlük giydirilir ve saç ekim salonuna alınır.

  Ekim sırasında ihtiyaç halinde ilaç verilebilmesi için damar yolu açılır.

  Ekimin doğal görünmesi için gereken en önemli nokta alın ön çizgisinin doğru planlanmasıdır. Uzmanlarımızın tecrübesi sayesinde bu planlama başarıyla gerçekleştirilmektedir.

  Hasta yüzükoyun yatırılarak saç derisine lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hasta işlem esnasında bir ağrı duymaz.

  Donör bölge dediğimiz ense bölgesinden greftler toplanmaya başlanır. Bu işlem alınan greftlerin sayısına göre 2 -3 saat sürmektedir. Toplanan bu greftler özel bir solüsyonda petri kutularına alınır.

  Daha sonra ekim yapılacak alanda saçların çıkma yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Bu işlem 1 – 1.5 saat arası sürer.

  Son aşama olarak da açılmış bu kanallara ense bölgesinde alınmış saç kökleri yerleştirilir. Bu işlem de 2 ila 3.5 saat arası sürmektedir.

  Tüm bu süreçler toplanan ve ekilen greft sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

  Saç ekimi sonrasında greft alınan veya ekilen bölgede hiç bir şekilde yara izi kalmamaktadır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi profesyonel olmayan ellerde yapılan ekimlerde, alınan greftlerin boyutları ve yoğunluğu ayarlanamazsa saç derisinde izler kalmasına neden olunabilir.

  Bu işlem sırasında lokal anestezi kullanılarak saç derisi uyuşturulur. Dolayısıyla greft alımı ve ekimi sırasında hasta hiçbir sızı hissetmemektedir. Ekim esnasında hasta isterse akıllı telefonuyla zaman geçirebilir, TV seyredebilir, müzik dinleyebilir, kitap veya dergi okuyabilir.

  Bu kişinin ense bölgesindeki saçların kapasitesiyle doğru orantılıdır. Ensedeki saç yoğunluğuna göre bir gün içerisinde 6000 grefte kadar saç nakli gerçekleştirilebilir.

  Saç ekimi operasyonunda, ekim sonrası dönem de ekim kadar önem arz eder. Operasyon sonrasında ekim yapılan bölge bandajlanmadan açıkta bırakılmalı ve hava alması sağlanmalıdır. Böylece bölge hava alarak kolayca kabuklanacak ve kendi içerisindeki saç köklerini beslemeye devam edecektir. Ekim yapılan alan 1 hafta boyunca hiçbir yere sürtülmemelidir. Ayrıca bölge travmaya neden olabilecek darbelerden de korunmalıdır. Kan dolaşımını arttıracak aktif spor gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Saç ekilen bölgenin sürtünmeden korunması için hastaya ilk 2 gün oturur pozisyonda uyuması tavsiye edilmektedir. Ekimden sonraki gün hastaya kontrol ve pansuman yapılır. Ardından ikinci gün ilk yıkaması yapılarak, hastanın sonraki süreçlerde saçlarını yıkarken dikkat etmesi gereken noktalar hastaya anlatılır. Yıkama yapılırken en kritik nokta tırnak kullanılmaması, kabukların soyulmaya çalışılmamasıdır. Ekimden bir süre sonra saçlar dökülme sürecine girer. ‘Şok dökülme’ olarak adlandırılan bu dönem 1-3 ay arası sürebilir. Bu dönemin ardından saçlar kalıcı olarak çıkmaya başlar.

  10-12 ay içinde ekim yapılmış saçın son halini görebiliriz.

  Saç ekimi yaptıran kişiler işlemden 15 gün kadar sonra denize veya havuza girebilir.

  Operasyondan yedi gün sonra yürüyüş ve hafif egzersizler yapabilir, 2 ay sonra da her zaman yaptığınız sporları yapabilirsiniz.

  Tıbbi olarak operasyondan hemen sonra sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ense bölgesindeki verici alanda ve saç naklinin gerçekleştirildiği bölgedeki kabuklanma bir hafta içinde kaybolur. Bazı kişiler kabukların dökülmesi için gereken bu süreden sonra işe dönmeyi tercih ederler. Bu tamamen kişinin tercihine kalmış bir durumdur.

  Saç ekimi erkek hastalarda olduğu gibi kadın hastalarda da başarıyla uygulanarak yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

  Evet, yapılabilir. Merkezimizde kaş ve sakal ekimi de başarıyla yapılmaktadır.

  Sakal ekimi saç ekimi gibi değerlendirilmemelidir. Çünkü sakal yoğunluğu kişiden kişiye değişim göstermektedir ve her hasta birbirinden farklı bir görünüm isteyebilir. Eğer hastada belirli bir bölgede sakal kaybı varsa o bölgenin büyüklüğüne ve sakalın genel sıklığına göre planlama yapılmaktadır. Hiç sakalı olmayan bir hastada ise istenen sakal yoğunluğuna göre 1000-3000 kök ile başarılı bir ekim gerçekleştirilebilir. Sakal ekimi için ense bölgesinin hemen üzerindeki saç kökleri kullanılır. Ayrıca bu ekim için ensenin alt kısmındaki istenmeyen kıl kökleri de sakalı sıklaştırmak için kullanılarak o bölgede kalıcı bir epilasyon sağlanabilir.

  Öncelikle yüze uygun, doğal görünecek kaş şekli belirlenir ve çizilir. Daha sonra kafanın arka kısmındaki donör alandan greftler alınır. Ardından ekilecek bölgede kaşın yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Kaşın doğal yapısına uygun tek kıl içeren greftler, kaşın çıkma yönüne uygun şekilde bu kanallara ekilir. Aynı saç ekiminde olduğu gibi kaş ekiminde de 3-4 hafta içinde dökülme olur. Ancak altı ay sonra kaşlar yoğun ve güzel bir şekilde görülmeye başlar. Ancak burada önemli olan nokta, ekilen saçlar zamanla uzayacağından ortalama 2 haftada bir kaş boyuna uygun şekilde kısaltmak gerekmektedir.

  Ameliyattan 10 gün öncesinden başlayarak ASPİRİN ya da kan sulandırıcı herhangi bir ilaç alınmaması gerekir. 1 hafta öncesinden alınmaması gereken diğer ilaçlar ise şunlardır :

  • Omega-3 ve balık yağı kapsülleri
  • Antiinflamatuvar İlaçlar
  • Bitkisel çaylar
  • Ameliyattan 3 gün öncesine kadar alkol alınmaması gerekmektedir.

  DİKKAT ! : Herhangi bir hastalığınız veya kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz !

  Donör bölgede yeterli saç bulunmayanlara, malign veya iyi huylu tümörleri olanlara, özellikle pıhtılaşma faktörlerini yetersizleştiren kan hastalıkları olanlara, akut veya kronik enfeksiyona sahip olanlara, Alopesi Areata hastalığı olanlara ve 18 yaşının altında olanlara saç ekimi yapılmamaktadır.

  EKİBİMİZ

  Uzm. Dr. Sibel L. Kaş
  Uzm. Dr. Sibel L. KaşMedikal Estetik Uzmanı
  Dr. Aziz Kaş
  Dr. Aziz KaşMedikal Koordinatör
  Evin Akbal
  Evin AkbalBaşhemşire

  MERKEZİMİZDEN FOTOĞRAFLAR

  İçindekiler gizle