Saç ekimi son yıllarda oldukça merak edilen bu yüzden de oldukça popüler ve gündemde olan operasyonlar arasında yer alıyor. Gerek vatanımızda gerek küresel çapta her yıl binlerce insan İstanbul’da saç ekimi için hastanemize başvuruyor. Hastalar tarafınca saç ekimi ile alakalı sıkça sorulan sorular ise çoğu zaman benzerlik gösteriyor. Saç ekimi için hastanemize başvuran kişilerin saç ekimi ile alakalı en sık sorduğu soruları sizler için derledik. Saç ekimi hakkındaki sıkça sorulan sorular haricinde merak ettiğiniz diğer detaylar için medikal estetik blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Saç ekimi hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Saç dökülmesi ile alakalı sıkça sorulan sorular içinde en çok; operasyonun ne kadar süreceği yer almaktadır. Saç ekimi operasyonlarının süresi alınan kök sayısına ve uygulanan tekniğe bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama bir saç ekimi operasyonunu temel alarak; saç ekim operasyonlarının altı ile sekiz saat arasında değişim gösterdiğini söyleyebiliriz.

Saç ekimi işleminde kullanılan kökler nereden alınır?

Saç ekimi yapılacak alana yerleştirilen saç kökleri hastanın kendisine ait olan saç kökleridir. Kullanılan kökler genellikle hastanın ense bölgesinden alınır. Saç köklerinin alındığı yere donör bölge adı verilir. Ense bölgesinin yeterli olamadığı durumlarda göğüs ya da çene bölgesinin kök alınması mümkündür. Ancak ilk tercih öncelikle ense bölgesidir.

Saç ekimi işlemi için ne kadar saç kökü gereklidir?

Saç ekimi işlemlerinde ihtiyaç duyulan kök sayısı net değildir. Her saç ekimi operasyonu kişiye özeldir. Bu nedenle kök sayısı yapılacak saç ekimi muayenesi sonrasına belirlenmektedir.

Saç ekimi için en uygun mevsim hangisidir?

Saç ekimi operasyonu her mevsim uygulanabilen bir işlemdir. Ancak bilhassa yaz aylarında yapılan işlemlerden sonrasında iyileşme döneminde ekim meydana getirilen bölgeyi doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan korumak gereklidir. Sonbahar aylarında ise doğrudan yağmurdan korumak gerekir.

Saç ekiminden sonra dökülme olabilir mi?

Saç ekimi operasyondan sonra bir şok dökülme süreci gerçekleşir. Operasyondan iki ila sekiz hafta içinde yaşanacak olan şok dökülme sürecinde; ekilen saç kökleri üzerlerinde bulunan saç telleri yeni kökler üretmek için dökülür. Bu süreç bittikten sonrasında kalıcı saçlarınız çıkmaya başlar.

Saç ekiminde donör başkası olabilir mi?

Saç ekiminde kendi saç köklerinizin kullanılması gerekmektedir. Başka bir kişiye ait saç kökleri kullanılamamaktadır.

En iyi saç ekim yöntemi hangisidir?

En iyi saç ekim yöntemi; dökülme tipinize göre ve anatomik yapınıza göre en doğal görünümü verecek olan saç ekimi yöntemidir. Saç ekimi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için saç ekimi yöntemleri nelerdir yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç ekiminden sonra iyileşme süreci nasıldır?

Operasyondan sonrasında iyileşme süreci tam olarak bir yılda tamamlanmaktadır. Operasyon sonrasındaki ilk haftalarda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Saç ekimi iyileşme sürecinde yapılması gerekenlerle ilgili bilgi almak için saç ekimi iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi, çeşitli sebepler sonucunda saç kaybı yaşayan kişilerin başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Günümüzde erkekler kadar kadınlar da saç ekimi yaptırmaktadır. Yaşanılan saç kaybı hem erkek hem de kadında olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Saç ekimi, kişi üzerinde oluşan olumsuz etkileri gidermek için kalıcı ve kesin çözüm yaratan bir uygulamadır. Günümüzde saç ekimi adına yapılan birçok yöntem bulunmaktadır. Hastalar tarafından en çok ilgi gören yöntemler arasında fue ve dhi saç ekimi yer almaktadır. Kişiler bu yöntemler sonucunda eski görünümlerine kavuşabilirler. Saç ekimi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için saç ekimi yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz. Saç kaybı yaşayan ve kellik sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerin başvurduğu birçok yöntem bulunmaktadır. Kellik sorunlarını yok edecek bitkisel tedavilerin olup olmadığı hakkında internet ortamlarında çokça araştırma yapılmaktadır. Araştırılan yöntemlere nazaran saç ekimi cerrahi tedaviler altında gerçekleştirilmesi öngörülen bir yöntemdir. Saç ekiminin kelliğe çözüm olup olmadığı hakkında ayrıntılı bilgi almak için saç ekimi kelliğe kesin çözüm mü yazımızı okuyabilirsiniz. Saç ekimi, dökülme gösteren bölgelere ense bölgesinden alınan saç köklerinin ekilmesi ile gerçekleştirilen bir uygulamadır. Saç ekimi operasyonunda önce yapılması gereken işlem greftlerin alınacağı bölgenin belirlenmesidir. Ense ve kulak arkasında bulunan kıl kökleri kullanılacak greftler için oldukça uygun olan bölgedir. Özel cihazlar yardımı ile greftler çıkarılır ve ekim yapılacak bölge için uygun hale getirilerek anestezi altında işlem yapılmaktadır. Saç ekimi yaptıran kişiler, işlem sonrası iyileşme süreci hakkında şüphe duymaktadır. Saç ekimi sonrası iyileşme süreci hakkında bilgi sahibi olmak için saç ekimi iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç ekimi fiyatları ne kadar?

Saç ekimi fiyatları uygulanacak yönteme göre farklılık göstermektedir. Saç ekimi fiyatları hakkında araştırma yapan kişilerin saç ekimi fiyat, saç ekimi fiyatları ve fue saç ekimi fiyatları şeklinde aradıklarını görmekteyiz. Saç ekimi fiyatlarının hangi kriterlere göre uygulandığını öğrenmek için saç ekimi fiyatları yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç ekimi ne zaman yapılmalı?

Saç ekiminin ne zaman yapılması gerektiği göz önünde bulundurulduğunda bazı kriterler eşlik etmektedir. Kişinin saçlarının dökülme seviyesi, yaşı, sağlık durumu ve psikolojisi saç ekiminin ne zaman yapılması gerektiğini belirlemektedir.

Saç ekimi ne kadar sürer?

Saç ekim operasyonu yaklaşık olarak altı ile dokuz saat arasında sürmektedir. Kişiden tek seansta alınan greft sayısı fazla olduğu için süreç uzayabilmektedir. Tek seansta etki görülmeyen hastalarda seans sayısı arttırılabilir.

Saç ekimi sonrası ağrılar ne kadar sürer?

Saç ekimi yaptıran kişilerin merak ettikleri bir diğer konu ise işlem sonrası ağrı olup olmadığı ve eğer olursa ne kadar sürede geçeceğidir. Saç ekimi sonrası ağrılar kronik hali almamışsa üç-dört hafta içerisinde etkisini yitirecektir.

Saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer?

Saç ekimi sonrası kişinin kafa derisinde işlem yapıldığı için uyuşukluk meydana gelebilmektedir. Fakat bu uyuşukluk uzun süreli olmamakla birlikte kısa sürede kesilmektedir. Eğer geçmeyen bir uyuşukluk hali mevcut ise mutlaka doktora bildirilmelidir.

Saç ekimi, saç kaybının kalıcı bir çözümü olarak bilinen cerrahi bir prosedürdür. Bu işlem, genellikle androgenetik alopesi (genetik saç dökülmesi) nedeniyle oluşan saç kaybını tedavi etmek amacıyla uygulanır. Saç ekimi, hastanın kendi saç foliküllerini, genellikle arka veya yan kafa derisinden alarak, kellik veya seyrek saçlı bölgelere nakletme işlemidir.

Saç Ekimi İşlemi Ağrılı mıdır?

Saç ekimi işlemi genellikle hafif bir rahatsızlıkla sınırlıdır ve lokal anestezi kullanılarak uygulandığından ağrılı bir deneyim olmamaktadır. Anestezi, alınan ve nakledilen saç foliküllerinin çıkarılması sırasında ve nakil işlemi esnasında bölgesel uyuşma sağlar. Böylece hastalar ağrı hissetmezler.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, başarılı bir iyileşme süreci için önemlidir. Önceden, hastaların sigara ve alkol tüketimini sınırlamaları, kan sulandırıcı ilaçları bırakmaları önemlidir.

İşlem gününde hafif, rahat giysiler giyilmeli ve saçlı deri temizlenmelidir. Saç ekimi sonrası, doktorun önerdiği şekilde ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, direkt güneş ışığından kaçınılmalı ve ağır egzersizlerden uzak durulmalıdır.

Saç Ekimi Sonuçları Kalıcı mıdır?

Saç ekimi genellikle kalıcı sonuçlar sunan bir cerrahi müdahaledir. Ekilen saç folikülleri, genellikle genetik olarak kalıcı olan, arka veya yan kafa derisinden alınır. Bu foliküller, nakledildikleri bölgede yeni saçların büyümesini sağlar. Ancak, ekim yapılan bölgenin genel sağlığı, hastanın yaşam tarzı ve genetik faktörler, sonuçları etkileyebilir.

Saç Ekimi Sonrası Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saç ekimi sonrası doğru saç bakımı, başarılı iyileşme ve kalıcı sonuçlar için kritik öneme sahiptir. İlk günlerde dikkatli yıkama ve nazik kurulama önemlidir. Doktorun önerdiği özel şampuanlar kullanılmalı ve saç derisi aşırı sıcak sudan kaçınılmalıdır. İlk haftalarda ağır egzersiz ve aşırı güneşten kaçınılmalı, başın korunması için geniş kenarlı şapka veya şemsiye kullanılmalıdır.

Saç Ekimi İşlemi İçin En İyi Yaş Aralığı Nedir?

Saç ekimi işlemi için en uygun yaş aralığı olarak genellikle 30 yaştan sonrası gösterilmektedir. Bu yaş aralığı, saç dökülmesinin genellikle belirginleştiği ve donör saçların sağlıklı olduğu bir dönemi kapsar. Ancak, her bireyin durumu farklıdır ve genetik predispozisyon, yaşam tarzı ve sağlık durumu da göz önüne alınmalıdır. Genç yaşlarda saç ekimi, ilerleyen dökülme paternleri nedeniyle ek tedavilere ihtiyaç duyabilir.

Saç Ekimi Sonrası Şampuan ve Bakım Ürünleri Seçimi

İlk günlerde, doktorun önerdiği özel saç şampuanları kullanılmalıdır. Bu şampuanlar, cilde ve foliküllere zarar vermeden nazikçe temizlik sağlar. İlerleyen dönemlerde, hafif ve kimyasal içermeyen şampuanlar tercih edilmelidir. Aşırı parfüm içeren ürünlerden kaçınılmalı ve saç derisi hassasiyetine uygun ürünler seçilmelidir.

Saç Ekimi Komplikasyonları ve Riskleri Nelerdir?

Saç ekiminde görülenler arasında komplikasyonlar arsında enfeksiyon, kanama, şişlik ve hassasiyet yer alır. Nadir durumlarda, ekim alanında hissizlik veya ağrı oluşabilir. Keloid skar oluşumu da riskler arasındadır. Donör bölgede iz kalabilir, ancak bu genellikle minimaldir.

Saç Ekimi Sonrası Spor ve Fiziksel Aktiviteler

Saç ekimi sonrasında spor ve fiziksel aktiviteler, iyileşme sürecini etkileyebilir. İlk birkaç hafta içinde aşırı egzersizden kaçınılmalıdır. Çünkü bu, ekim yapılan bölgedeki kan akışını artırabilir ve iyileşmeyi yavaşlatabilir. Ağır kardiyo ve ağırlık kaldırma gibi yoğun aktivitelerden uzak durmak önemlidir. Ancak, hafif egzersizler ve yürüyüşler iyileşmeye katkıda bulunabilir. Spor sonrasında terleme, enfeksiyon riskini artırabilir.

Bu nedenle hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. İyileşme sürecinde doktorun önerilerine uyum, spor ve aktivitelerin ekim bölgesine minimal etkisiyle kalıcı sonuçların elde edilmesine yardımcı olabilir.

Saç Ekimi Teknolojilerindeki Son Gelişmeler

Son yıllarda saç ekimi teknolojilerinde önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler, saç ekimi işlemlerinin daha etkili, doğal ve başarılı olmasını sağlamaktadır. Bu gelişmeler ışığında son yıllarda şu teknikler öne çıktı:

 • Kök hücre saç ekimi
 • 3d saç ekimi
 • Robotik saç ekimi

Saç Ekimi Sonrası İşe Dönüş Süreci

Saç ekimi sonrası işe dönüş süreci, genellikle hastanın rahatlığına ve iyileşme hızına bağlıdır. İşe dönüş, genellikle 2 ila 7 gün arasında gerçekleşebilir. ancak bu süreç hastanın genel sağlık durumu ve işin gereksinimlerine bağlı olarak değişebilir. İlk günlerde hafif aktivitelerle başlamak, uzun süreli oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçınmak önemlidir.

İşe dönüş öncesinde doktorun önerileri dikkate alınmalı, direkt güneş ışığından kaçınılmalı ve gerekirse saçlı deriyi örten bir şapka kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Saç Yoğunluğu ve Doğallığı

Saç ekimi sonrası saç yoğunluğu ve doğallığı, başarılı bir estetik sonuç elde etme hedefini belirleyen önemli faktörlerdir. Modern teknikler, foliküler ünitelerin doğal saç büyüme desenlerine uygun şekilde yerleştirilmesini sağlar. Doğru açı ve yoğunlukta ekilen saçlar, doğal bir görünüm sunar. Uzman cerrahlar, saç çizgisini ve saçların dağılımını özenle planlar, böylece ekilen saçlar hastanın orijinal saç yapısına mükemmel uyum sağlar.

Saç Ekimi İçin Donör Bölge Nasıl Seçilir?

Saç ekimi için donör bölgenin seçimi, başarılı sonuçlar elde etmede kritik bir faktördür. Genellikle arka ve yan kafa derisi, genetik olarak dayanıklı saç foliküllerini içerir ve en yaygın donör bölgeleridir. Bu bölgeler, genellikle androgenetik alopesi etkilenmeyen saçların çıkarılması için idealdir. Donör bölge seçilirken saç yoğunluğu, saç kalitesi ve cilt elastikiyeti dikkate alınmalıdır.

Saç Ekimi Yaptırmak İçin Mevsim Faktörü Önemli mi?

Saç ekimi yaptırmak için mevsim faktörü, genellikle bireyin yaşadığı iklim koşulları ve kişisel tercihlerine bağlı olarak değişebilir. İdeal olarak, saç ekimi herhangi bir mevsimde uygulanabilir. Ancak, sıcak hava koşulları yaz aylarında ekim bölgesinde terleme ve güneş maruziyeti riskini artırabilir. Kış aylarında ise soğuk hava nedeniyle başın örtülmesi gerekebilir. Sonuç olarak, her mevsimde saç ekimi yapılabilir. Ancak bireyin konforu ve iyileşme sürecini etkileyen faktörler dikkate alınmalı, uygun önlemler alınmalıdır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ve medikal estetik ekibimizle hijyenik hastane koşullarında saç ekimi imkanı sunmaktayız. Saç ekimi ve saç ekimi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz medikal estetik servisinde bulabilirsiniz. Saç ekimi ve saç ekimi yöntemleri hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA ÜCRETSİZ BİLGİ ALMAK İÇİN BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM !

  Lütfen saçlarınızın ön, arka ve üstten fotoğraflarını yükleyiniz...

  Neden Türkiye?

  Türkiye son zamanlarda sağlık turizmi ve saç ekimi konusunda dünyadaki lider ülkelerden biri konumuna gelmiştir. Bunda hem doktorların tecrübesi ve kullandığı teknolojiler hem de diğer ülkelere göre işlemlerin daha ekonomik olmasının büyük rolü vardır. Ayrıca İstanbul tarihi, kültürel ve turistik açıdan görülmesi gereken güzel bir şehirdir. Kaş Tıp Merkezi evsahipliğinde hem saç ekiminizi gerçekleştirebilir, hem de kalan zamanınızda İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

  Neden Kaş Tıp Merkezi ?

  Kaş Tıp Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanına 6 km mesafede, birçok 4 – 5 yıldızlı otelin merkezinde bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından A sınıfı Cerrahi Tıp Merkezi olarak ruhsatlandırılmıştır. Bu ruhsat Türkiye’de sağlıkta kalite açısından en üst seviyedeki tıp merkezlerine verilmektedir. 1997 yılında kurulan merkezimizin 21 yıllık tecrübesi mevcuttur. Sağlık kadromuz, konusunda uzman ve yüksek nitelikli kişilerden oluşmaktadır.

  6500 m2 kapalı alanda sadece saç ekimi değil, birçok tıbbi alanda hizmet verilmektedir.

  Saç ekiminde  ekilecek alanın doğru planlanması, greftlerin toplanması, ekim yapılırken saç yönünün ve yoğunluğunun ayarlanması sonuçların doğallığı açısından çok önemlidir. Bu konuda tecrübeli ekibimiz sizler için gerekenin en iyisini yapacaklardır.

  Saç ekiminden sonra iyileşme sürecinin en önemli zamanı olan ilk 12 saati hastalarımız kurumumuzda, bizim kontrolümüz altında geçirmektedir. Takviye oksijen tedavileri ile iyileşme süreci hızlanmakta, kanda artan oksijen seviyesi sayesinde ekilen greftler maksimum verimle beslenmektedir.

  Saç Ekimi planlaması nasıl yapılacak?

  İlk olarak telefon, whatsapp veya e-mail yoluyla bizimle iletişime geçip fotoğraflarınızı gönderdikten sonra, ücretsiz bir ön görüşme yapılacaktır. Saç ekimine uygun olduğunuz kararlaştırılıp randevu ayarlandıktan sonra, kesin geliş tarihinizle ilgili bize bilgi vermeniz gerekmektedir. Bunun için uçak biletinizin fotoğrafını rica etmekteyiz.

  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ekibimiz tarafından karşılanarak hastanemize getirileceksiniz. Kayıt işlemlerinin ardından süreç işlemeye başlayacaktır.

  Saç ekimi sonrası 1 gece hastanemizde misafir edileceksiniz. Birçok kurum saç ekimi sonrası hastayı hemen taburcu etmektedir ancak biz daha titiz davranarak hastamızın 1 gece hastanemizde kalmasının, ekim sonrası sağlık takipleri açısından daha uygun olduğunu düşünmekteyiz. Ertesi gün kontrolünüz ve pansumanınız yapılarak hastaneden taburcu edilerek otelinize transfer edileceksiniz. Ekim sonrası 3. Gün otelinizden alınarak hastaneye getirileceksiniz ve hastanede ilk saç yıkamanız yapılacak ve nelere dikkat edeceğiniz anlatılacak.  2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konakladıktan sonra, yine ekibimiz tarafından havalimanına transfer edileceksiniz.

  saç dökülmesi tedavisi

  Fiyat Neleri İçeriyor ?

  • Havalimanından hastaneye transfer
  • Ekim öncesi yapılan kan tahlilleri
  • Saç ekimiyle ilgili tüm tıbbi giderler
  • Ekim günü hastanede öğle ve akşam yemeği, ertesi gün kahvaltı
  • Ekimden sonraki gün pansuman
  • Saç ekimi sonrasında kullanılacak ilaç, şampuan ve losyon
  • Ekimden sonraki 3. Gün ilk yıkama için otel – hastane – otel transferleri
  • 2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konaklama
  • Otelden havalimanına transfer

  Erkeklerde, tepe ve alındaki saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için zamanla dökülürler. Ancak ense bölgesindeki saç kökleri, bu hormona duyarlı olmadığından dökülmez. Yani ensedeki bu saçlar güçlüdür. Saç ekimi , ense bölgesindeki bu saç köklerinin ihtiyaç duyulan kelleşmiş bölgeye ekilmesidir. Ekilen bu saçlar testesterona duyarlı olmadığından ekimden sonra dökülme olmaz.

  Hastalar saç ekimi konusunda araştırma yapmaya başladıklarında akıllarına gelen ilk soru kendilerine kaç adet saç kökü ekileceğidir. Bu noktada greft terimiyle karşılaşırlar. Greft, saç ekiminde kullanılan yapının adıdır. Bu yapıda saç kökleri ve bir miktar deri bulunmaktadır. Tek bir greft içinde iki – üç hatta dört saç kökü bulunabilir.

  Saç ekimi işlemi her hastanın saç yapısına özel olarak uzman ellerde yapılmalıdır.

  FUE (Follicular Unit Extraction) dünyada ve Türkiye’de saç ekimi işleminde yaygın olarak kullanılan tekniğin adıdır. FUE tekniği adını ekim işleminde kullanılan mikromotor veya diğer greft alma tekniğinden almıştır.

  FUE olarak adlandırılan teknikte, dökülmeye dayanıklı bölgeden mikromotorlar yardımıyla alınan greftler, ihtiyaç duyulan bölgeye ekilmektedir. FUE tekniği hem acısız bir işlem olması, hem de elde edilen başarılı sonuçlar nedeniyle günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisidir.

  Saç ekiminin ardından ilk 12 saat iyileşme süreci açısından kritik önem taşımaktadır. Kaş Tıp Merkezi saç ekimi hastalarını 1 gece kurumda konaklatan Türkiye’deki tek kurumdur. Bu sayede iyileşme süreci hastanede kontrol altında başlamaktadır. Oksijen tedavisi gibi destekleyici tedavilerle dokunun beslenmesi ve iyileşmenin hızlanması sağlanmaktadır.

  Greftlerin alınacağı ense bölgesi mutlaka traş edilmelidir. Ancak ekim yapılacak alan küçükse ve ekimi engellemeyecekse bu bölge traş edilmeden de ekim yapılabilir.

  DHI, kalem yöntemi veya Choi İmplant denilen başka bir yöntem daha vardır. DHI (Direct Hair Implant) tekniğini FUE tekniğinden ayıran en belirgin özellik saç köklerine kanal açma işlemi yapılmadan özel uçlu kalem (Choi implanter) yardımıyla deriye ekilmesidir. DHI kalem tekniği olarak da adlandırılır.

  Operasyon işlemleri kanal açılmaması dışında FUE tekniğiyle aynıdır. Saç kökleri özel uçlu bir cihaz ile ekim yapılacak bölgeye eklenir. “Implanter” ince ve sivri uçlu yapılı fakat yapısı gereği içine kolaylıkla saç kökü yerleştirilebilen bir uca sahiptir.

  Ekim işlemi FUE tekniğine göre daha uzun, zahmetli ve maliyetlidir. Alınan sonuçlarda ise iki yöntem arasında belirgin bir farklılık yoktur. Sonucun iyi olması için tecrübeli ellerde yapılması şarttır. Hastanemizde tüm yöntemlerle ekim yapılabilmektedir.

  Öncelikle kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı tespit edilir. Kan tahlilleri yapılarak saç ekimine uygun olup olmadığına bakılır.

  Sonrasında hastanın saçı traş edilir. Hastaya steril önlük giydirilir ve saç ekim salonuna alınır.

  Ekim sırasında ihtiyaç halinde ilaç verilebilmesi için damar yolu açılır.

  Ekimin doğal görünmesi için gereken en önemli nokta alın ön çizgisinin doğru planlanmasıdır. Uzmanlarımızın tecrübesi sayesinde bu planlama başarıyla gerçekleştirilmektedir.

  Hasta yüzükoyun yatırılarak saç derisine lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hasta işlem esnasında bir ağrı duymaz.

  Donör bölge dediğimiz ense bölgesinden greftler toplanmaya başlanır. Bu işlem alınan greftlerin sayısına göre 2 -3 saat sürmektedir. Toplanan bu greftler özel bir solüsyonda petri kutularına alınır.

  Daha sonra ekim yapılacak alanda saçların çıkma yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Bu işlem 1 – 1.5 saat arası sürer.

  Son aşama olarak da açılmış bu kanallara ense bölgesinde alınmış saç kökleri yerleştirilir. Bu işlem de 2 ila 3.5 saat arası sürmektedir.

  Tüm bu süreçler toplanan ve ekilen greft sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

  Saç ekimi sonrasında greft alınan veya ekilen bölgede hiç bir şekilde yara izi kalmamaktadır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi profesyonel olmayan ellerde yapılan ekimlerde, alınan greftlerin boyutları ve yoğunluğu ayarlanamazsa saç derisinde izler kalmasına neden olunabilir.

  Bu işlem sırasında lokal anestezi kullanılarak saç derisi uyuşturulur. Dolayısıyla greft alımı ve ekimi sırasında hasta hiçbir sızı hissetmemektedir. Ekim esnasında hasta isterse akıllı telefonuyla zaman geçirebilir, TV seyredebilir, müzik dinleyebilir, kitap veya dergi okuyabilir.

  Bu kişinin ense bölgesindeki saçların kapasitesiyle doğru orantılıdır. Ensedeki saç yoğunluğuna göre bir gün içerisinde 6000 grefte kadar saç nakli gerçekleştirilebilir.

  Saç ekimi operasyonunda, ekim sonrası dönem de ekim kadar önem arz eder. Operasyon sonrasında ekim yapılan bölge bandajlanmadan açıkta bırakılmalı ve hava alması sağlanmalıdır. Böylece bölge hava alarak kolayca kabuklanacak ve kendi içerisindeki saç köklerini beslemeye devam edecektir. Ekim yapılan alan 1 hafta boyunca hiçbir yere sürtülmemelidir. Ayrıca bölge travmaya neden olabilecek darbelerden de korunmalıdır. Kan dolaşımını arttıracak aktif spor gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Saç ekilen bölgenin sürtünmeden korunması için hastaya ilk 2 gün oturur pozisyonda uyuması tavsiye edilmektedir. Ekimden sonraki gün hastaya kontrol ve pansuman yapılır. Ardından ikinci gün ilk yıkaması yapılarak, hastanın sonraki süreçlerde saçlarını yıkarken dikkat etmesi gereken noktalar hastaya anlatılır. Yıkama yapılırken en kritik nokta tırnak kullanılmaması, kabukların soyulmaya çalışılmamasıdır. Ekimden bir süre sonra saçlar dökülme sürecine girer. ‘Şok dökülme’ olarak adlandırılan bu dönem 1-3 ay arası sürebilir. Bu dönemin ardından saçlar kalıcı olarak çıkmaya başlar.

  10-12 ay içinde ekim yapılmış saçın son halini görebiliriz.

  Saç ekimi yaptıran kişiler işlemden 15 gün kadar sonra denize veya havuza girebilir.

  Operasyondan yedi gün sonra yürüyüş ve hafif egzersizler yapabilir, 2 ay sonra da her zaman yaptığınız sporları yapabilirsiniz.

  Tıbbi olarak operasyondan hemen sonra sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ense bölgesindeki verici alanda ve saç naklinin gerçekleştirildiği bölgedeki kabuklanma bir hafta içinde kaybolur. Bazı kişiler kabukların dökülmesi için gereken bu süreden sonra işe dönmeyi tercih ederler. Bu tamamen kişinin tercihine kalmış bir durumdur.

  Saç ekimi erkek hastalarda olduğu gibi kadın hastalarda da başarıyla uygulanarak yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

  Evet, yapılabilir. Merkezimizde kaş ve sakal ekimi de başarıyla yapılmaktadır.

  Sakal ekimi saç ekimi gibi değerlendirilmemelidir. Çünkü sakal yoğunluğu kişiden kişiye değişim göstermektedir ve her hasta birbirinden farklı bir görünüm isteyebilir. Eğer hastada belirli bir bölgede sakal kaybı varsa o bölgenin büyüklüğüne ve sakalın genel sıklığına göre planlama yapılmaktadır. Hiç sakalı olmayan bir hastada ise istenen sakal yoğunluğuna göre 1000-3000 kök ile başarılı bir ekim gerçekleştirilebilir. Sakal ekimi için ense bölgesinin hemen üzerindeki saç kökleri kullanılır. Ayrıca bu ekim için ensenin alt kısmındaki istenmeyen kıl kökleri de sakalı sıklaştırmak için kullanılarak o bölgede kalıcı bir epilasyon sağlanabilir.

  Öncelikle yüze uygun, doğal görünecek kaş şekli belirlenir ve çizilir. Daha sonra kafanın arka kısmındaki donör alandan greftler alınır. Ardından ekilecek bölgede kaşın yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Kaşın doğal yapısına uygun tek kıl içeren greftler, kaşın çıkma yönüne uygun şekilde bu kanallara ekilir. Aynı saç ekiminde olduğu gibi kaş ekiminde de 3-4 hafta içinde dökülme olur. Ancak altı ay sonra kaşlar yoğun ve güzel bir şekilde görülmeye başlar. Ancak burada önemli olan nokta, ekilen saçlar zamanla uzayacağından ortalama 2 haftada bir kaş boyuna uygun şekilde kısaltmak gerekmektedir.

  Ameliyattan 10 gün öncesinden başlayarak ASPİRİN ya da kan sulandırıcı herhangi bir ilaç alınmaması gerekir. 1 hafta öncesinden alınmaması gereken diğer ilaçlar ise şunlardır :

  • Omega-3 ve balık yağı kapsülleri
  • Antiinflamatuvar İlaçlar
  • Bitkisel çaylar
  • Ameliyattan 3 gün öncesine kadar alkol alınmaması gerekmektedir.

  DİKKAT ! : Herhangi bir hastalığınız veya kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz !

  Donör bölgede yeterli saç bulunmayanlara, malign veya iyi huylu tümörleri olanlara, özellikle pıhtılaşma faktörlerini yetersizleştiren kan hastalıkları olanlara, akut veya kronik enfeksiyona sahip olanlara, Alopesi Areata hastalığı olanlara ve 18 yaşının altında olanlara saç ekimi yapılmamaktadır.

  EKİBİMİZ

  Uzm. Dr. Sibel L. Kaş
  Uzm. Dr. Sibel L. KaşMedikal Estetik Uzmanı
  Dr. Aziz Kaş
  Dr. Aziz KaşMedikal Koordinatör
  Evin Akbal
  Evin AkbalBaşhemşire

  MERKEZİMİZDEN FOTOĞRAFLAR

  Web ve Yayın Kurulu
  Dr. Aziz Kaş
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 05.12.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  İçindekiler gizle