Saç ekimi, özellikle erkeklerin yaşadığı dökülmeye karşı aldıkları bir önlemdir. Kendi saçı uyguladığı tedavilere rağmen dökülen kişiler bu yöntem ile yeniden saç kazanımı sağlayabilmektedir. Saç ekimi, kişilerin yaşadığı dökülmelere karşı aldığı cerrahi bir önlemdir. Saç kökünün aktif olmadığı alana yerleştirilen yeni kökler sayesinde düzenli olarak saçların çıkması için yapılan operasyondur.

Saç dökülmesi ister erkekte ister kadında olsun kişileri sosyal ve psikolojik yönden olumsuz etkiler. Kişiler toplum içerisinde kendisini rahat hissetmez ve topluluklardan kaçmaya başlarlar. İşte tam da bu durumu ortadan kaldırmak için saç ekim tedavisi geliştirilmiştir.

Özellikle erkeklerin yoğun yaşadığı bir durum olan saç dökülmesi, nadir de olsa kadınlarda da görünmektedir. Bu sorunu her iki tarafta saç ekimi yöntemi ile aşabilir. Bunun için öncelikle bir doktor kontrolü ve sonrasında izlenecek yol haritası belirlenmelidir. Saç ekim merkezleri de ülkemizde bu alanda son derece gelişmiş teknolojileri kullanmaktadır.

Tıraşsız saç ekimi nedir?

Bazı saç ekim yöntemlerinde saçlar tıraş edilerek greft ekimi gerçekleşir. Ancak kısmi dökülme yaşayan ve araları doldurmak amacıyla yapılan ekimlerde bu gerekmeyebilir. Dolayısıyla bu yapılan işleme tıraşsız saç ekimi adı verilir. Bu yöntemde sadece başın arka kısmında yer alan donör  alan tıraş edilir ki bu noktada da hem küçük olması sebebi ile hem de saçların uzunluğu sayesinde dışarıdan görünmez. Dolayısıyla kişinin saç ektirdiği belli olmaz.

Tıraşsız Saç EkimiTıraşsız yöntem genellikle 3 bin greft altında ekim yapılacaksa hekim ya da uzman tarafından önerilebilir. 3 bin greftin üzerinde bir ekim söz konusu ise bu daha fazla alan demektir ve saç tıraşı gerektirebilir. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için mutlaka uzman yorumu almalısınız. Bu doğrultuda hareket edebilirsiniz.

Tıraşsız saç ekimi kimler için uygundur?

Saç kaybı yaşayan kadınlar tıraşsız saç ekimini sıklıkla tercih etmektedirler. Erkeklerde sıklıkla görülen başın üst kısmındaki saç kaybı ve seyrek çıkan saçlar bu yollar rahatlıkla tedavi edilebilir. Kişinin alın bölgesi ve çevresinde yaşadığı saç kaybı, tıraşsız saç ekimi yöntemi ile ortadan kaldırılabilir. Baş kısmında tepe olarak adlandırdığımız vertex bölgesinde saç kaybı olanlar bu yöntemi rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca herhangi bir kaza sonucunda kısmı saç kaybı yaşayanlar da bu yöntem sayesinde rahatlıkla saçlarına kavuşabilirler.

Tıraşsız saç ekimi nasıl yapılır?

Tıraşsız saç ekiminin 6 aşaması vardır. İlk olarak konsültasyon yani planlama aşamasıdır. Bu noktada hangi alanlara ekim yapılacağı tespit edilir. Operasyona hazırlık kısmı da ikinci aşamayı oluşturur. Üçüncü aşamada ekilecek saç köklerinin toplanması yer alır. Saç ekimi yapılacak alanda köklerin yerleştirilmesi için kanalların açılması ise dördüncü aşamadır. Saçların ekilmesi beşinci aşamayı temsil eder. Son olarak saç ekimi işleminin tamamlanması gelmektedir. Bu noktada hastaya gerekli pansuman yapılır ve hasta bir süre sonra taburcu edilir.

Saç ekimi, vücudun bir bölgesinden (genellikle başın arka kısmından) saç köklerinin alınması ve saç derisinin kel veya seyrelmiş bölgelerine nakledilmesini içeren cerrahi bir prosedürdür.

Saç ekimi genellikle erkekler tarafından talep görmektedir. Bunun temel sebebi ise, erkeklerin saçları kadınlara oranla daha fazla dökülmeye meyillidir. Ancak elbette kadınlarda da saç ekimi konusunda bazı ihtiyaçlar doğabilmektedir. Genetik ya da farklı sebeplerden kaynaklanan sorunlar nedeniyle saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalan kadınlar saç ekimi için sağlık kuruluşlarına başvuru yapmaktadır.

Saç ekimi, minimum aksama süresi ve az yan etkisi olan güvenli ve etkili bir prosedürdür. Gelişen teknoloji ve tekniklerle saç ekimi, saç dökülmesine kalıcı çözüm arayanlar için popüler bir seçenek haline geldi.

Saç Ekiminde Tıraş Mutlaka Gerekli mi?

Saç ekiminde alıcı bölgenin tıraş edilmesi her zaman gerekli değildir. Ancak saç ekim uzmanının kullandığı tekniğe bağlı olarak tıraş edilmesi de gerekebilir. Örneğin FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniğinde, donör bölgeden tek tek saç kökleri alınır ve ekim yapılacak bölgenin tıraş edilmesi gerekmezken, FUT tekniğinde bu durum değişkenlik gösterir ve saç tıraşı için gereklilik ortaya çıkar. FUT tekniğinde tıraşın ana sebebi ise, donör bölgeden bir saç şeridi alınması olarak gösterilmektedir.

Tıraşsız Saç Ekimi Avantajları

Tıraşsız saç ekiminin avantajları arasında sayılabilecek en önemli madde ekimin gizlenebilmesidir. Bu sayede kişi toplum içerisinde daha rahat hareket eder ve normal yaşantısına kaldığı yerden devam eder.

Tıraşsız saç ekimi, mevcut saç boyunu veya şeklini değiştirmek istemeyenler veya iyileşme için sınırlı bir zamanı olanlar için idealdir.

Tıraşsız Saç Ekimi Çeşitleri Nelerdir?

İki tür tıraşsız saç ekimi tekniği vardır. Bunlardan ilki yukarıda da bahsettiğimiz üzere FUE tekniğidir. Herhangi bir tıraşa ihtiyaç duymadan yapılan FUE tekniğinde uzman, mevcut saçların arasından saç foliküllerini çıkarabilir ve geri kalanları sağlam bırakabilir.

Bu anlamda kullanılabilecek ikinci teknik ise DHI’dır. DHI, saç köklerinin çıkarılması ve kesi oluşturmadan hemen alıcı bölgeye ekilmesidir. Bu teknik, alıcı bölgenin tıraş edilmesine gerek kalmaz.

Uzun Saçlı Kişilerde Sadece Donör Bölgenin Tıraş Edilmesi

Uzun saçlı kişilerde sadece donör bölgenin tıraş edilmesi tam baş tıraşından ayrılmaktadır. Tam baş tıraşında her yer tıraş edilirken, yalnızca donör bölgenin tıraş edilmesi hem ekimin göze çarpmasını engeller hem de donör alanının gizlenmesine yardımcı olur.

Saçların Kısmen Tıraş Edilmesi

Kısmi tıraş, işlem için alıcı bölgenin sadece bir kısmının tıraş edilmesini içeren bir saç ekimi tekniğidir. Bu, donör bölgeden bir saç şeridinin alındığı FUT (Follicular Unit Transplantation) tekniği ile mümkündür.

Tamamen Tıraşsız Saç Ekimi

Tamamen tıraşsız saç ekimi için öncelikle bunların uygulanabileceği FUE ya da DHI tekniklerine uygun olup olmadığınızı öğrenmeniz en doğru yol olacaktır.

Tıraşsız saç ekimi, size en uygun saç ekimi yöntemi ve saç ekimi fiyatları hakkında bilgi almak için medikal estetik servisimize telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA ÜCRETSİZ BİLGİ ALMAK İÇİN BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM !

  Lütfen saçlarınızın ön, arka ve üstten fotoğraflarını yükleyiniz...

  Neden Türkiye?

  Türkiye son zamanlarda sağlık turizmi ve saç ekimi konusunda dünyadaki lider ülkelerden biri konumuna gelmiştir. Bunda hem doktorların tecrübesi ve kullandığı teknolojiler hem de diğer ülkelere göre işlemlerin daha ekonomik olmasının büyük rolü vardır. Ayrıca İstanbul tarihi, kültürel ve turistik açıdan görülmesi gereken güzel bir şehirdir. Kaş Tıp Merkezi evsahipliğinde hem saç ekiminizi gerçekleştirebilir, hem de kalan zamanınızda İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

  Neden Kaş Tıp Merkezi ?

  Kaş Tıp Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanına 6 km mesafede, birçok 4 – 5 yıldızlı otelin merkezinde bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından A sınıfı Cerrahi Tıp Merkezi olarak ruhsatlandırılmıştır. Bu ruhsat Türkiye’de sağlıkta kalite açısından en üst seviyedeki tıp merkezlerine verilmektedir. 1997 yılında kurulan merkezimizin 21 yıllık tecrübesi mevcuttur. Sağlık kadromuz, konusunda uzman ve yüksek nitelikli kişilerden oluşmaktadır.

  6500 m2 kapalı alanda sadece saç ekimi değil, birçok tıbbi alanda hizmet verilmektedir.

  Saç ekiminde  ekilecek alanın doğru planlanması, greftlerin toplanması, ekim yapılırken saç yönünün ve yoğunluğunun ayarlanması sonuçların doğallığı açısından çok önemlidir. Bu konuda tecrübeli ekibimiz sizler için gerekenin en iyisini yapacaklardır.

  Saç ekiminden sonra iyileşme sürecinin en önemli zamanı olan ilk 12 saati hastalarımız kurumumuzda, bizim kontrolümüz altında geçirmektedir. Takviye oksijen tedavileri ile iyileşme süreci hızlanmakta, kanda artan oksijen seviyesi sayesinde ekilen greftler maksimum verimle beslenmektedir.

  Saç Ekimi planlaması nasıl yapılacak?

  İlk olarak telefon, whatsapp veya e-mail yoluyla bizimle iletişime geçip fotoğraflarınızı gönderdikten sonra, ücretsiz bir ön görüşme yapılacaktır. Saç ekimine uygun olduğunuz kararlaştırılıp randevu ayarlandıktan sonra, kesin geliş tarihinizle ilgili bize bilgi vermeniz gerekmektedir. Bunun için uçak biletinizin fotoğrafını rica etmekteyiz.

  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ekibimiz tarafından karşılanarak hastanemize getirileceksiniz. Kayıt işlemlerinin ardından süreç işlemeye başlayacaktır.

  Saç ekimi sonrası 1 gece hastanemizde misafir edileceksiniz. Birçok kurum saç ekimi sonrası hastayı hemen taburcu etmektedir ancak biz daha titiz davranarak hastamızın 1 gece hastanemizde kalmasının, ekim sonrası sağlık takipleri açısından daha uygun olduğunu düşünmekteyiz. Ertesi gün kontrolünüz ve pansumanınız yapılarak hastaneden taburcu edilerek otelinize transfer edileceksiniz. Ekim sonrası 3. Gün otelinizden alınarak hastaneye getirileceksiniz ve hastanede ilk saç yıkamanız yapılacak ve nelere dikkat edeceğiniz anlatılacak.  2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konakladıktan sonra, yine ekibimiz tarafından havalimanına transfer edileceksiniz.

  saç dökülmesi tedavisi

  Fiyat Neleri İçeriyor ?

  • Havalimanından hastaneye transfer
  • Ekim öncesi yapılan kan tahlilleri
  • Saç ekimiyle ilgili tüm tıbbi giderler
  • Ekim günü hastanede öğle ve akşam yemeği, ertesi gün kahvaltı
  • Ekimden sonraki gün pansuman
  • Saç ekimi sonrasında kullanılacak ilaç, şampuan ve losyon
  • Ekimden sonraki 3. Gün ilk yıkama için otel – hastane – otel transferleri
  • 2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konaklama
  • Otelden havalimanına transfer

  Erkeklerde, tepe ve alındaki saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için zamanla dökülürler. Ancak ense bölgesindeki saç kökleri, bu hormona duyarlı olmadığından dökülmez. Yani ensedeki bu saçlar güçlüdür. Saç ekimi , ense bölgesindeki bu saç köklerinin ihtiyaç duyulan kelleşmiş bölgeye ekilmesidir. Ekilen bu saçlar testesterona duyarlı olmadığından ekimden sonra dökülme olmaz.

  Hastalar saç ekimi konusunda araştırma yapmaya başladıklarında akıllarına gelen ilk soru kendilerine kaç adet saç kökü ekileceğidir. Bu noktada greft terimiyle karşılaşırlar. Greft, saç ekiminde kullanılan yapının adıdır. Bu yapıda saç kökleri ve bir miktar deri bulunmaktadır. Tek bir greft içinde iki – üç hatta dört saç kökü bulunabilir.

  Saç ekimi işlemi her hastanın saç yapısına özel olarak uzman ellerde yapılmalıdır.

  FUE (Follicular Unit Extraction) dünyada ve Türkiye’de saç ekimi işleminde yaygın olarak kullanılan tekniğin adıdır. FUE tekniği adını ekim işleminde kullanılan mikromotor veya diğer greft alma tekniğinden almıştır.

  FUE olarak adlandırılan teknikte, dökülmeye dayanıklı bölgeden mikromotorlar yardımıyla alınan greftler, ihtiyaç duyulan bölgeye ekilmektedir. FUE tekniği hem acısız bir işlem olması, hem de elde edilen başarılı sonuçlar nedeniyle günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisidir.

  Saç ekiminin ardından ilk 12 saat iyileşme süreci açısından kritik önem taşımaktadır. Kaş Tıp Merkezi saç ekimi hastalarını 1 gece kurumda konaklatan Türkiye’deki tek kurumdur. Bu sayede iyileşme süreci hastanede kontrol altında başlamaktadır. Oksijen tedavisi gibi destekleyici tedavilerle dokunun beslenmesi ve iyileşmenin hızlanması sağlanmaktadır.

  Greftlerin alınacağı ense bölgesi mutlaka traş edilmelidir. Ancak ekim yapılacak alan küçükse ve ekimi engellemeyecekse bu bölge traş edilmeden de ekim yapılabilir.

  DHI, kalem yöntemi veya Choi İmplant denilen başka bir yöntem daha vardır. DHI (Direct Hair Implant) tekniğini FUE tekniğinden ayıran en belirgin özellik saç köklerine kanal açma işlemi yapılmadan özel uçlu kalem (Choi implanter) yardımıyla deriye ekilmesidir. DHI kalem tekniği olarak da adlandırılır.

  Operasyon işlemleri kanal açılmaması dışında FUE tekniğiyle aynıdır. Saç kökleri özel uçlu bir cihaz ile ekim yapılacak bölgeye eklenir. “Implanter” ince ve sivri uçlu yapılı fakat yapısı gereği içine kolaylıkla saç kökü yerleştirilebilen bir uca sahiptir.

  Ekim işlemi FUE tekniğine göre daha uzun, zahmetli ve maliyetlidir. Alınan sonuçlarda ise iki yöntem arasında belirgin bir farklılık yoktur. Sonucun iyi olması için tecrübeli ellerde yapılması şarttır. Hastanemizde tüm yöntemlerle ekim yapılabilmektedir.

  Öncelikle kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı tespit edilir. Kan tahlilleri yapılarak saç ekimine uygun olup olmadığına bakılır.

  Sonrasında hastanın saçı traş edilir. Hastaya steril önlük giydirilir ve saç ekim salonuna alınır.

  Ekim sırasında ihtiyaç halinde ilaç verilebilmesi için damar yolu açılır.

  Ekimin doğal görünmesi için gereken en önemli nokta alın ön çizgisinin doğru planlanmasıdır. Uzmanlarımızın tecrübesi sayesinde bu planlama başarıyla gerçekleştirilmektedir.

  Hasta yüzükoyun yatırılarak saç derisine lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hasta işlem esnasında bir ağrı duymaz.

  Donör bölge dediğimiz ense bölgesinden greftler toplanmaya başlanır. Bu işlem alınan greftlerin sayısına göre 2 -3 saat sürmektedir. Toplanan bu greftler özel bir solüsyonda petri kutularına alınır.

  Daha sonra ekim yapılacak alanda saçların çıkma yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Bu işlem 1 – 1.5 saat arası sürer.

  Son aşama olarak da açılmış bu kanallara ense bölgesinde alınmış saç kökleri yerleştirilir. Bu işlem de 2 ila 3.5 saat arası sürmektedir.

  Tüm bu süreçler toplanan ve ekilen greft sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

  Saç ekimi sonrasında greft alınan veya ekilen bölgede hiç bir şekilde yara izi kalmamaktadır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi profesyonel olmayan ellerde yapılan ekimlerde, alınan greftlerin boyutları ve yoğunluğu ayarlanamazsa saç derisinde izler kalmasına neden olunabilir.

  Bu işlem sırasında lokal anestezi kullanılarak saç derisi uyuşturulur. Dolayısıyla greft alımı ve ekimi sırasında hasta hiçbir sızı hissetmemektedir. Ekim esnasında hasta isterse akıllı telefonuyla zaman geçirebilir, TV seyredebilir, müzik dinleyebilir, kitap veya dergi okuyabilir.

  Bu kişinin ense bölgesindeki saçların kapasitesiyle doğru orantılıdır. Ensedeki saç yoğunluğuna göre bir gün içerisinde 6000 grefte kadar saç nakli gerçekleştirilebilir.

  Saç ekimi operasyonunda, ekim sonrası dönem de ekim kadar önem arz eder. Operasyon sonrasında ekim yapılan bölge bandajlanmadan açıkta bırakılmalı ve hava alması sağlanmalıdır. Böylece bölge hava alarak kolayca kabuklanacak ve kendi içerisindeki saç köklerini beslemeye devam edecektir. Ekim yapılan alan 1 hafta boyunca hiçbir yere sürtülmemelidir. Ayrıca bölge travmaya neden olabilecek darbelerden de korunmalıdır. Kan dolaşımını arttıracak aktif spor gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Saç ekilen bölgenin sürtünmeden korunması için hastaya ilk 2 gün oturur pozisyonda uyuması tavsiye edilmektedir. Ekimden sonraki gün hastaya kontrol ve pansuman yapılır. Ardından ikinci gün ilk yıkaması yapılarak, hastanın sonraki süreçlerde saçlarını yıkarken dikkat etmesi gereken noktalar hastaya anlatılır. Yıkama yapılırken en kritik nokta tırnak kullanılmaması, kabukların soyulmaya çalışılmamasıdır. Ekimden bir süre sonra saçlar dökülme sürecine girer. ‘Şok dökülme’ olarak adlandırılan bu dönem 1-3 ay arası sürebilir. Bu dönemin ardından saçlar kalıcı olarak çıkmaya başlar.

  10-12 ay içinde ekim yapılmış saçın son halini görebiliriz.

  Saç ekimi yaptıran kişiler işlemden 15 gün kadar sonra denize veya havuza girebilir.

  Operasyondan yedi gün sonra yürüyüş ve hafif egzersizler yapabilir, 2 ay sonra da her zaman yaptığınız sporları yapabilirsiniz.

  Tıbbi olarak operasyondan hemen sonra sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ense bölgesindeki verici alanda ve saç naklinin gerçekleştirildiği bölgedeki kabuklanma bir hafta içinde kaybolur. Bazı kişiler kabukların dökülmesi için gereken bu süreden sonra işe dönmeyi tercih ederler. Bu tamamen kişinin tercihine kalmış bir durumdur.

  Saç ekimi erkek hastalarda olduğu gibi kadın hastalarda da başarıyla uygulanarak yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

  Evet, yapılabilir. Merkezimizde kaş ve sakal ekimi de başarıyla yapılmaktadır.

  Sakal ekimi saç ekimi gibi değerlendirilmemelidir. Çünkü sakal yoğunluğu kişiden kişiye değişim göstermektedir ve her hasta birbirinden farklı bir görünüm isteyebilir. Eğer hastada belirli bir bölgede sakal kaybı varsa o bölgenin büyüklüğüne ve sakalın genel sıklığına göre planlama yapılmaktadır. Hiç sakalı olmayan bir hastada ise istenen sakal yoğunluğuna göre 1000-3000 kök ile başarılı bir ekim gerçekleştirilebilir. Sakal ekimi için ense bölgesinin hemen üzerindeki saç kökleri kullanılır. Ayrıca bu ekim için ensenin alt kısmındaki istenmeyen kıl kökleri de sakalı sıklaştırmak için kullanılarak o bölgede kalıcı bir epilasyon sağlanabilir.

  Öncelikle yüze uygun, doğal görünecek kaş şekli belirlenir ve çizilir. Daha sonra kafanın arka kısmındaki donör alandan greftler alınır. Ardından ekilecek bölgede kaşın yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Kaşın doğal yapısına uygun tek kıl içeren greftler, kaşın çıkma yönüne uygun şekilde bu kanallara ekilir. Aynı saç ekiminde olduğu gibi kaş ekiminde de 3-4 hafta içinde dökülme olur. Ancak altı ay sonra kaşlar yoğun ve güzel bir şekilde görülmeye başlar. Ancak burada önemli olan nokta, ekilen saçlar zamanla uzayacağından ortalama 2 haftada bir kaş boyuna uygun şekilde kısaltmak gerekmektedir.

  Ameliyattan 10 gün öncesinden başlayarak ASPİRİN ya da kan sulandırıcı herhangi bir ilaç alınmaması gerekir. 1 hafta öncesinden alınmaması gereken diğer ilaçlar ise şunlardır :

  • Omega-3 ve balık yağı kapsülleri
  • Antiinflamatuvar İlaçlar
  • Bitkisel çaylar
  • Ameliyattan 3 gün öncesine kadar alkol alınmaması gerekmektedir.

  DİKKAT ! : Herhangi bir hastalığınız veya kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz !

  Donör bölgede yeterli saç bulunmayanlara, malign veya iyi huylu tümörleri olanlara, özellikle pıhtılaşma faktörlerini yetersizleştiren kan hastalıkları olanlara, akut veya kronik enfeksiyona sahip olanlara, Alopesi Areata hastalığı olanlara ve 18 yaşının altında olanlara saç ekimi yapılmamaktadır.

  EKİBİMİZ

  Uzm. Dr. Sibel L. Kaş
  Uzm. Dr. Sibel L. KaşMedikal Estetik Uzmanı
  Dr. Aziz Kaş
  Dr. Aziz KaşMedikal Koordinatör
  Evin Akbal
  Evin AkbalBaşhemşire

  MERKEZİMİZDEN FOTOĞRAFLAR

  İçindekiler gizle