Birçok hastalığa bakan bir alan olarak da bilinen dahiliye, yetişkinlerde karmaşık hastalıkların teşhisi, yönetimi ve tedavisi ile ilgilenen bir tıbbi uzmanlık alanıdır.

İç hastalıkları doktorları olarak da bilinen dahiliyeciler, yetişkin hastalıklarını önleme, teşhis etme ve tedavi etme konusunda uzmanlaşmış, yüksek eğitimli tıp uzmanlarıdır. Dahiliye kapsamında birçok hastalığın tedavisi yapılmaktadır. Bunlar arasında kardiyovasküler hastalık, diyabet, kanser ve bulaşıcı hastalıklar yer almaktadır. İç hastalıkları uzmanları, bu hastalıkları teşhis eder, tedavisi için gerekli adımları atarlar. Ayrıca birden fazla durumu veya kronik hastalığı olan hastalara bakım sağlamak için de izlenecek yol ve yöntemleri belirlerler.

Midede Yanma Hangi Rahatsızlıkların Belirtisidir?

Midede yanma birçok kişiyi endişelendiren bir durumdur. Bazı zamanlarda ciddiye alınan hastalık zaman zaman önemsiz bir duruma da dönüşebilir. Elbette bu durum kişiden kişiye göre değişir. Hastalığın durumu mutlaka bir doktor gözetimine bırakılmalıdır.

Midede yanmanın en yaygın nedenlerinden biri asit reflüdür. Bu, mide asidi yemek borusuna geri aktığında meydana gelir ve göğüste veya üst karın bölgesinde yanma hissine neden olur. Bu, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla yönetilebilir.

Karında yanmanın bir başka olası nedeni de mide zarının iltihaplanması olan gastrittir. Semptomlar karın ağrısı, şişkinlik ve üst karın bölgesinde yanma hissini içerebilir.

Karında yanmaya neden olabilecek diğer durumlar arasında, mide veya ince bağırsağın iç yüzeyinde gelişen yaralar olan peptik ülserler ve pankreas iltihabı olan pankreatit yer alır.

Midede Yanma Neden Olur?

Midede yanma karnın farklı bölgelerinde yaşanabilir ve yoğunluğu ve süresi değişebilir. Midede yanmanın altında yatan neden genel olarak yaşam tarzımıza da bağlı olarak gelişen reflü, gastrit, gastroözofagealreflü gibi birçok rahatsızlık sonucunda oluşabilir. Mide içerisinde bulunan asit oldukça güçlüdür. Öyle ki midemize gönderdiğimiz tüm gıdaları hızlı bir şekilde eritebilir. Ancak midemizin bu durumdan etkilenmemesinin nedeni bulunur. Bu durumlar ortadan kalktığında ise yanma hissi oluşur ve bu bir süre sonra kişinin aşırı derecede rahatsız olmasına neden olur.

Midede Yanma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Midede yanma tedavisi altta yatan hastalığa göre yapılmaktadır. Bunun için öncelikle doktora başvurmalı ve birtakım testleri tamamlamalısınız. Ardından doktorunuzun size koyacağı teşhise göre uygun tedaviyi alabilirsiniz. Bu tedaviler arasında:

 • Asit Reflü Tedavisi
 • Gastrit Tedavisi
 • Peptik Ülser Tedavisi
 • Pankreatit Tedavisi

gelmektedir. Bunun yanı sıra yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler de mide yanmasına olumlu etki gösterebilir.

Geçmeyen Mide Yanması

Kronik karın yanması, karında uzun süre devam eden kalıcı bir yanma hissi ile karakterize edilen bir durumdur. Bu duruma çeşitli faktörler neden olabilir ve bireyin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir.

Kronik karın yanığının en yaygın nedenlerinden biri gastroözofageal reflü hastalığıdır (GÖRH). Bu, mide asidi yemek borusuna geri aktığında meydana gelir ve göğüste veya üst karın bölgesinde yanma hissine neden olur.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar