Reflü günümüz dünyasında binlerce kişiyi etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Mide içerisine giriş yapan yemeklerin sindirilmesi için görev yapan asidin yemek borusuna kaçması sorunu olarak tanımlanan reflü, kendisini birçok semptomla gösterir.

Reflünün oluşmasının altında yatan nedenler hastadan hastaya değişmektedir. Özellikle beslenme alışkanlıkları, obezite, hamilelik, alkol ve sigara kullanımı bu rahatsızlığı tetikleyen unsurlar olarak sayılabilir.

Reflü, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, reflü hakkında bilinçli olmak, yaşam tarzını düzenlemek etkili yöntemler olabilir.

Reflü Nedir?

Reflü, mide asidinin yemek borusuna geri kaçması sonucunda oluşan bir sindirim sorunudur. Reflü mide kapakçığı ile ilgili olan sorundur. Mide kapakçığının zayıf olması sonucunda asit yemek borusunu yakmaya başlar.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü genel geçer şekilde kendisini gösterir. Çoğunlukla mideden kaçan asitlerin oluşturduğu yanma hissi ile hastaları rahatsız eder. Buna göğüs ağrısı, mide ekşimesi, yutma güçlüğü, boğazda yanma veya tahriş, ağızda acı tat, öksürük, ses kısıklığı ve gece öksürüğü gibi semptomlar da eşlik eder. Bu belirtiler genellikle yemek yedikten sonra veya yatarken artar. Diğer yaygın belirtiler arasında hazımsızlık, şişkinlik, mide bulantısı, ağız kokusu ve ağızda asit tadı sayılabilir.

ReflüReflü herkeste aynı şekilde görülse de zaman zaman bazı hastalarda farklı semptomlarla da görülebilir. Dolayısıyla mutlaka bu konuda uzmandan yardım almalı ve reflüyü bertaraf edebilmek için tedavi olmalısınız.

Reflü Teşhisi Nasıl Konulur?

Reflü teşhisi genelde muayene için gelen hastaların öykülerini dinleyerek ilk aşamada tespit edilir. Doktorlar, hastanın semptomlarını dinlerken ve yaşam tarzını, beslenme alışkanlıklarını ve ilaç kullanımını gözlemleyerek teşhis sürecine başlar.

Ancak uzman daha derin bir araştırma isterse tetkik yaptırmanız da gerekebilir. Şiddetli vakalarda, endoskopi veya manometri gibi tanı testleri doktor tarafından istenebilir. Endoskopi, yemek borusu ve mideye bir tüp yerleştirilerek iç organların incelenmesini sağlar. Manometri ise mide ve yemek borusundaki basınç ölçümünü sağlar.

Reflü Neden Olur?

Reflü her ne kadar mide asidinin yemek borusuna kaçması olarak tanımlansa da aslında bu asidi dışarıya çıkartmayacak olan kapağın bozulması ile gelişir. Mide kapakçık kaslarının bazı kişilerde zayıflaması sonucunda reflü gelişir. Bu kapakçığın bozulmasında ise, eslenme alışkanlıkları, obezite, hamilelik, sigara ve alkol kullanımı gibi faktörler büyük rol oynar. Ancak, bazı durumlarda mide fıtığı veya gastrik cerrahi faktörleri de hastalığın oluşumunda etkili olabilir.

Reflüye Ne İyi Gelir?

Reflü için bazı teknikler denenebilir ve bunlar rahatlamanızı sağlayabilir. Yemeklerden sonra dik durmak, yatağın başını yükseltmek, küçük ve sık yemekler tüketmek, asitli ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak, alkol ve kafein alımını sınırlamak reflünün oluşumuna engel olabilir. Buna ek olarak sigara kullanımını azaltmak ya da bırakmak, kilo kontrolünü sağlamak da reflü için olumlu olacaktır.

Reflü, midenin içerisinde yer alan asidin yemek borusuna kaçması durumudur. Bu kişinin yemek borusunda yanma hissi uyandırdığı için rahatsızlık verir. Reflü, kötü beslenme alışkanlıkları, obezite, hamilelik ve yatış pozisyonu gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Reflü, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir ve uzun vadede ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar arasında yemek borusunun iltihaplanması (özofajit), yemek borusu ülserleri ve Barrett özofagusu gibi durumlar bulunur.

Reflü için Cerrahi Tedavi Gerekir mi?

Reflüde öncelikli olarak cerrahi tedavi düşünülmez. İlk aşamada kişinin yaşam tarzını değiştirmesi istenir. Ancak şiddetli reflü vakalarında cerrahi tedaviye ihtiyaç olabilir. Bu hastalar ilaç tedavisine yanıt vermeyen türde vakalardır. Cerrahi tedavi, mide alt kısmının yemek borusunu saran bir manşon oluşturarak mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasını engelleme şeklinde yapılır. Bu işlem, fundoplikasyon olarak adlandırılır.

Reflü ve Beslenme İlişkisi Nedir?

Reflü ve beslenme arasında doğrudan bir ilişki vardır. Özellikle yüksek yağlı, baharatlı ve asitli gıdalar, çikolata, kafein, alkol ve narenciye gibi gıdalardan kaçınılması önerilir. Bu gıdalar mide asidini artırır ve geri kaçmanın önünü açar. Ek olarak kişilere büyük yemek yeme alışkanlığını bırakması önerilir. Bu durumda küçük öğünler planlayarak daha az mide asidi oluşumuna zemin hazırlanır.

Reflü için Önerilen Diyet Neleri İçerir?

Reflü için önerilen diyet programının içerisinde Taze sebzeler, kepekli tahıllar, yağsız protein kaynakları (örneğin, tavuk, hindi, balık), badem sütü gibi düşük asit içeren yiyecekler yer alır. Kişilere yatmadan hemen önce yemek yememesi tavsiye edilir. Bu süre en az 2 ila 3 saat aralığında olmalıdır.

Reflü Çocuklarda ve Bebeklerde Görülür mü?

Reflü çocuklarda ve özellikle bebeklerde görülür. Bebekler doğarken mide kapakçıkları tam işlevsel değildir. Bu nedenle sık sık kusma sorunu ile karşılaşılır. Genellikle de 6 aydan sonra kendiliğinden düzelir ve bir daha bu durum gözlenmez.

Çocuk reflüsü ise mide asidinin yemek borusuna geri kaçması, çocuklarda karın ağrısı, kusma, öğünler sırasında yemek yemekten kaçınma ve kilo kaybına neden olabilir. Çocuklarda reflü tedavisi, yaşlarına ve semptomlarının şiddetine bağlı olarak değişebilir

Reflüye Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Reflüye karşı alınabilecek bazı önlemler bulunuyor. Bunlar arasında şunları sayabiliriz:

 • Yemek yeme düzeni
 • Yatış pozisyonu
 • Besin seçimi
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Kilo kontrolü
 • Stresten uzak durmak
 • Diyetin düzenli uygulanması

Alkol ve Sigara Reflüyü Nasıl Etkiler?

Alkol ve sigara, reflü hastaları için iki önemli tetikleyici faktördür. Alkol, mide asidinin üretimini artırabilir ve mide kaslarının gevşemesine neden olarak mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçma riskini artırabilir. Sigara içmek ise mide kaslarının daha fazla gevşemesine ve yemek borusunun kapakçıklarının işlevini zayıflatmasına yol açar.

Ayrıca, sigara içenlerde mide asidi daha yoğun olabilir. Her iki alışkanlık da yemek borusu tahrişini artırarak yanma, mide ekşimesi ve ağrı gibi reflü semptomlarını şiddetlendirebilir.

.

Reflü Nedir?

Reflü, mide asidinin yemek borusuna geri kaçması sonucunda oluşan bir sindirim sorunudur. Reflü mide kapakçığı ile ilgili olan sorundur.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü genel geçer şekilde kendisini gösterir. Çoğunlukla mideden kaçan asitlerin oluşturduğu yanma hissi ile hastaları rahatsız eder. Buna göğüs ağrısı, mide ekşimesi, yutma güçlüğü, boğazda yanma veya tahriş, ağızda acı tat, öksürük, ses kısıklığı ve gece öksürüğü gibi semptomlar da eşlik eder.

Reflü Neden Olur?

Reflü her ne kadar mide asidinin yemek borusuna kaçması olarak tanımlansa da aslında bu asidi dışarıya çıkartmayacak olan kapağın bozulması ile gelişir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Uzm. Dr. Bilal Ermerak
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 10.10.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.