Sivilce, akne olarak da literatürde yerini almış bir rahatsızlıktır. Cilt yüzeyinde kendisini gösterir ve kişileri ciddi anlamda rahatsız edebilir. Sivilceler yağ bezeleri ve kıl köklerinin tıkanması sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenle cilt uzmanları sivilceler henüz çıkmadan önce mutlaka cildin sürekli olarak temizlenmesini tavsiye etmektedirler.

Sivilceler genellikle ergenlik rahatsızlıkları olarak bilinse de ilerleyen yaşlarda da çıkabilmektedir. Bu sorunu sürekli olarak yaşıyorsanız mutlaka bir dermatolog ile görüşmelisiniz. Sivilce tedavisinde doktorlar öncelikle yaşınıza ve sivilcelerin yayılım durumlarına göre bir yol izlerler. İlk olarak ilaç içeriği olan kremler ya da ilaçlar denerler. Ancak herhangi bir sonuç ya da istenen düzeyde bir ilerleme kaydedilmezse farklı tedavi yöntemleri de söz konusu hale gelir. Fototerapi de bu yöntemlerden birisi olarak öne çıkmaktadır.

Fototerapi ile sivilce tedavisi nasıl yapılır?

Fototerapi (ışın tedavisi) düzelmeyen veya düzelmek için herhangi bir gelişim göstermeyen sivilceler için kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Cildinizde sivilcelere neden olan bakterileri öldürmek için özel bir ışık türü kullanır.

Fototerapide kullanılan ışık türü bazı sivilcelerin kökeni olan bakterileri yok etmek için birebir tedavi yöntemi olabilir. Bu ışık türü bakterilerin yok olmasını ve cildin daha ferah ve serbest kalmasını sağlar. Fototerapi mutlaka uzman gözetiminde yapılması gereken bir tedavi yöntemidir. Kaldı ki hastane dışında bir yerde bu tedaviyi almanız pek mümkün değildir.

Fotorerapi ile Tedavide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fototerapi ile tedavide öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım etkenler bulunmaktadır. Öncelikle fototerapi alacak hastalara ANA isminde bir test yapılmalıdır. Hastalar tedavi ile ilgili olarak bilgilendirilmeli ve sürecin nasıl işleyeceği ile ilgili olarak net olarak bilinçlendirilmelidir.

Hastalar ise tedavi öncesinde kozmetik herhangi bir ürün kullanmamalıdır. Bunun içerisinde kokulu sabun, parfüm, kolonya gibi ürünler yer almaktadır. Tedavi öncesinde vücudun ilgili yeri mutlaka temiz olmalıdır. Kadınlar memelerinin ucunu mutlaka kapatmalıdır.

Fototerapi ile sivilce tedavisi ne kadar sürer?

Fototerapi sivilce tedavisinde en etkili yöntemlerden birisi olsa da uzun süren bir yoldur. Bu da yaklaşık olarak 2 ila 3 ay kadardır. Ancak bazı hastaların süreçleri daha da uzun sürebilmektedir. Dolayısıyla bu noktada en iyi bilgiyi uzman doktordan alabilirsiniz.

Fototerapi ile Sivilce Tedavisi Avantajları

Fototerapi, inatçı ve çözülemeyen sivilceleri ortadan kaldırmak için en etkili yöntemdir. Bu bağlamda en büyük avantajının da bu olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bunun yanı sıra bu tedavide kullanılan ışığın yağ üreten bezlerin yapısını küçültmesi de ciddi avantaj sağlamaktadır. Bu da bu bezlerin aşırı aktive olmamasını ve dolayısıyla ilerleyen süreçlerde daha az sivilce görülmesi anlamına gelir. Fototerapinin çok fazla bir yan etkisinin bulunmaması da avantajları arasında sayılabilir. Sadece uzun vadeli erken cilt yaşlanması sorunu gözlenebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dermatoloji (Cildiye)

  Dermatoloji bölümümüzde deri hastalıklarının yanı sıra saç, tırnak, ağız mukozası ve genital bölge mukozasının hastalıkları da teşhis ve tedavi edilmektedir. Cildiye olarak da bilinen bölümde tıbbi muayene sonrası gerekli tanı araçları da kullanılarak hastalıkların tanısı koyulmakta ve tedavi planı oluşturulmaktadır.

  • Deri enfeksiyonları (mantar, bakteri enfeksiyonları ve siğiller)
  • Akne, seboreik dermatit (kepek, sivilce)
  • Alerjik deri hastalıkları
  • Saç hastalıkları
  • Tırnak hastalıkları, tırnak batması
  • Ağız yaraları
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Cilt lekeleri
  • Yara izleri
  • Yanıklar
  • Diğer Cilt Hastalıkları

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar