Sivilce tedavisi nasıl yapılır?

Akne olarak bilinen sivilce, ciltte yağ bezlerinin sebebiyet verdiği bir hastalıktır. Ciltte yağ bezlerinin en yoğun olduğu yerler yani en çok sivilce görülen yerler; alın, burun ve çene bölümleridir. Sivilce, sıklıkla ergenlik döneminde ve 40 yaşından sonra görülmektedir ve bir ergenlik dönemi hastalığı olmadığı bir kesindir. Kadınlara göre erkeklerde daha şiddetli derecede kendini gösteren sivilceler, kişide psikolojik sorunlara sebebiyet verebilmektedir.

Sivilce oluşumuna neden olan birçok etmen vardır ve bunlar arasında hormonal faktörler, genetik faktörler, ciltte yağ birikimi gibi sebepler sayılabilmektedir. Sivilce durumu ergenlik döneminde var olursa kişiler için bir tehdit oluşturmaz. Fakat onları estetik yönden oldukça rahatsız ederek sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Sivilce oluşumları zamanında tedavi edilmedikçe ilerleyen zamanlarda oluştuğu alanda lekeler bırakabilir ve kötü bir görüntü meydana gelebilmektedir. Sivilce tedavisi için günümüzde geliştirilmiş olan birçok yöntem vardır ve kişilerde bu yöntemler de olumlu etkiler bırakmaktadır. Sivilce tedavisi her yaşta yapılabilir ve tedavi edilmeyen sivilceler ise iz bırakarak iyileşebilir fakat bu da istenmeyen bir durumdur.

Sivilce sorunu yaşayan kişiler tedavi için mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Sivilce tedavi yöntemleri sivilcelerin şiddetine ve durumuna bağlı olarak belirlenmektedir. Sivilce tedavisi için uygulanan yöntemleri aşağıda sıralayarak inceleyeceğiz.

Retinoid Tipi İlaçlar

Cilde sürülerek uygulanan krem tarzı olan retinoid tipi ilaçlar; tretinoin, adapalane, tazorac, isotretinoin adlı ilaçlardır.

Antibiyotik Tedavisi

Antibiyotik tedavisi, cilde uygulanarak yapılan tedavi şeklidir ve sivilce üzerinde düzenli kullanımda etki etmektedir.

Her iki tip sivilce tedavisi ilacının kullanımı da mutlaka doktor önerisi ile düzenli periyotlar halinde tetkikler yapılarak olmalıdır. Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar uygun şartlarda, uygun kişilerce kullanılmadığında ciddi yan etkileri olan ilaçlardır. Tavsiye üzerine ilaç kullanılmamalıdır.

Sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilce izleri, sivilce sorunu yaşayanların baş belası olduğu bir durumdur ve estetik yönden hiç iyi bir görüntü oluşturmazlar. Sivilce izleri hele ki yüzde oluştuğu zaman bu kişiler için korkulu bir rüya haline gelmektedir. Sivilce izlerini yok etmek adına geliştirilen birçok bitkisel ve kimyasal ürünler bulunmaktadır ve ayrıca bazı evde yapılabilen doğal yöntemler de izler üzerinde epey bir etkili olmaktadır. Sivilce izlerini yok etmede kullanılan yöntemler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Kimyasal Peeling

Akne lekelerinde kullanılan bir yöntem olan kimyasal peeling; vücuda asit uygulanması ile cildin kontrollü bir şekilde soyulması ve uyarılması işlemidir. Bu işlem ile ciltteki ölü dokular uzaklaştırılmakta ve hücre üretimi, kollajen doku yenilenmektedir.

Lazer Peeling

Akne ve sivilce izlerinin yok edilmesinde günümüzde oldukça sık tercih edilen lazer peeling; sivilce izlerinin %40-%90 arasında yok edilmesini sağlamaktadır. CO2 fraksiyonel lazer kullanılarak uygulanan bu işlemde cilt tam kat yenilenir ve etkili sonuçlar alınmaktadır.

Mikrodermabrazyon

Yüksek basınçla hareket eden alüminyum oksit kristalleri sayesinde hasarlı deri sağlıklı bir şekilde yok olmaktadır. Bu kristaller ile deri soyulmaktadır ve de diğer yöntemler ile kombine olarak uygulanması önerilmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dermatoloji (Cildiye)

  Dermatoloji bölümümüzde deri hastalıklarının yanı sıra saç, tırnak, ağız mukozası ve genital bölge mukozasının hastalıkları da teşhis ve tedavi edilmektedir. Cildiye olarak da bilinen bölümde tıbbi muayene sonrası gerekli tanı araçları da kullanılarak hastalıkların tanısı koyulmakta ve tedavi planı oluşturulmaktadır.

  • Deri enfeksiyonları (mantar, bakteri enfeksiyonları ve siğiller)
  • Akne, seboreik dermatit (kepek, sivilce)
  • Alerjik deri hastalıkları
  • Saç hastalıkları
  • Tırnak hastalıkları, tırnak batması
  • Ağız yaraları
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Cilt lekeleri
  • Yara izleri
  • Yanıklar
  • Diğer Cilt Hastalıkları

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar