Sivilce (akne) nedir?

Akne olarak adlandırılan sivilce; cildin orta tabakasında yağ salgılayan kanalların tıkanması ile ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Deride artan yağ salgısı ciltte siyah nokta denilen yapıları oluşturmaktadır. Siyah noktalar zamanla bakteriler ile enfekte olmaktadır ve cilt yüzeyinde ciltten kabarık, kızarık yapıları meydana getirmektedir. Sivilceler çoğunlukla ergenlik çağlarında ortaya çıkmaktadır ve belirli bir yaşa kadar devam edebilmektedir. Sivilceler erkeklerde daha sık görülmektedir ve genellikle vücudun yüz, sırt, kol ve göğüs kısımlarda çıkmaktadır. Akne oluşumuna sebep olan birçok etken vardır ve bunlar genetik, beslenme, çevresel faktörler ve hormonların etkisi bulunmaktadır. Vücutta meydana gelen sivilceler belirli bir boyuta ulaştığında iyileştikten sonra çıktığı alanda iz bırakabilmektedir.

Bu yazımızda sivilce nedir, sivilce neden olur ve sivilce çeşitleri nelerdir sorularına detaylı cevaplar vereceğiz ve sivilce çeşitlerini açıklayacağız.

Sivilce neden olur?

Sivilce oluşumunda rol oynayan en önemli etken genetik yatkınlıktır. Kişinin ailesinde sivilce oluşumu yaygınsa diğer aile üyelerinde de meydana gelmesi kaçınılmazdır. Diğer bir oluşum nedeni ise ergenlik döneminde hormonal değişimlerdir. Sivilcelerin meydana gelmesi ergenlik döneminde diğer dönemlere göre daha fazla olmaktadır. Sivilce oluşumuna ayrıca bazı hastalıklar ve yoğun stres de neden olmaktadır.

Sivilce çeşitleri nelerdir?

Sivilceler tek tip olmamakla beraber çeşit çeşit türü görülmektedir. Ergen sivilcesi, yetişkin sivilcesi, iltihaplı/iltihapsız sivilce, nodül/kist, papül/ pistül, beyaz nokta ve siyah nokta sivilce çeşitlerindendir. Aşağıda sivilce çeşitlerini detaylı olarak açıklayacağız.

Ergen Sivilcesi: Artan yağ salgısı sonrası yağ bezlerinin iltihaplanmasıdır. Yağ salgısı ve yağ içerisindeki değişiklikler sivilceye neden olan iltihabın artmasına sebebiyet vermektedir.

Yetişkin Sivilcesi: 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıkan yetişkin sivilcesi, derinin altında saç foliküllerinin tıkalı olması ile ortaya çıkmaktadır. Yetişkin sivilcesi genellikle yüzde, sırtta ve göğüste çıkmaktadır.

İltihaplı / İltihapsız Sivilce: İltihaplı sivilce adı üzerinde olduğu gibi iltihaplı olan sivilcelerdir ve deri yüzeyinden oldukça yüksektedir. Propionibacterium acnes adı verilen bakteri nedeni ile ortaya çıkmaktadır. İltihaplı sivilceler şişmiş ve kızarmış bir görüntüye sahiptir. İltihapsız sivilceler ise bakteri barındırmaz ve cilt yüzeyinden yüksek değildir.

Nodül / Kist: Nodül ve kist, sivilce çeşitlerinin en derin ve en şiddetli olan tipidir. Nodül ve kistler, derinin altında şişmiş ve yumurta şeklini almış bir vaziyette durmaktadır. Şişmiş sivilce yapılarının içi iltihaplıdır ve cildin yüzeyinden belli olarak ağrısı da şiddetli hissedilmektedir. İltihaplanmanın artması durumunda deri altında bu yapılar yayılabilir ve ağrısı daha da dayanılmaz bir hale dönüşebilmektedir. Nodül ve kistler uzman bir dermatolog tarafından zamanında tedavi edilmelidir.

Papül/ Püstül : Sivilce çeşidi olan papüller, siyah nokta ve beyaz uçlu sivilcelerden çok daha farklı bir türdür. Bir çeşit bakteri ile beraber ortaya çıkan bu tür, ciltte pembe ve küçük kırmız şeklinde yapıları oluşturmaktadır. Bu akne çeşidi zamanla vücutta döküntüler de meydana getirebilmektedir. Püstüller ise yumru şeklinde ve kırmızı renkte olan akne çeşididir. Cilt yüzeyinde görünür durumdadırlar ve kişilerin akneyi sıkma ve patlatmak istemeleri durumlarında aknenin daha da artmasına, iz kalmasına sebebiyet verebilirler.

Beyaz Nokta (Kapalı Komedon): Siyah noktalı aknelerden farklı olarak küçük yapıdadırlar ve cildin altında kalmaktadırlar. Yaygın olarak görülen beyaz nokta akneleri sıkıldığında iz bırakma ve çoğalma eğilimi göstermektedir.

Siyah Nokta (Açık Komedon): Açık komedon adını alan siyah nokta akneleri gözeneğin üzerinde yağ birikimi oluşması ile beraber bunun hava ile teması sonucu oluşmaktadır. Genellikle yağlı ciltlerde burun, alın ve çene bölümünde hafif derecede görülmektedir. Hemen hemen herkeste oluşabilecek olan bu akneler ergenlik döneminde de kendini gösterebilmektedir. Her sivilce türü kişileri oldukça rahatsız etse de onları sıkma ve patlatma girişiminde bulunmamalıdırlar. Siyah nokta akneleri dokunulmadığı ve sıkılmadığı taktirde iz bırakmamaktadır ve iltihaplanma yapmamaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dermatoloji (Cildiye)

  Dermatoloji bölümümüzde deri hastalıklarının yanı sıra saç, tırnak, ağız mukozası ve genital bölge mukozasının hastalıkları da teşhis ve tedavi edilmektedir. Cildiye olarak da bilinen bölümde tıbbi muayene sonrası gerekli tanı araçları da kullanılarak hastalıkların tanısı koyulmakta ve tedavi planı oluşturulmaktadır.

  • Deri enfeksiyonları (mantar, bakteri enfeksiyonları ve siğiller)
  • Akne, seboreik dermatit (kepek, sivilce)
  • Alerjik deri hastalıkları
  • Saç hastalıkları
  • Tırnak hastalıkları, tırnak batması
  • Ağız yaraları
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Cilt lekeleri
  • Yara izleri
  • Yanıklar
  • Diğer Cilt Hastalıkları

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar