Sivilceli Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akne olarak da bilinen sivilceler, ciltte yağ bezlerinin tıkanması sonucu lekelere sebebiyet veren bir cilt hastalığıdır. Yağ bezlerinin tıkanması sonucu yağ bazlı salgılar cilt üzerinde birikmekte ve enfekte olarak cilt yüzeyinde kabarcıklar oluşturmaktadır. Sıklıkla ergenlik döneminde daha yoğun olarak görülen sivilceler, hormon düzeyinin artması ile doğru orantılıdır. Hormon düzeyinin artmasının yanında gebelik, doğum, makyaj malzemeleri, kozmetik ürünleri ve alerjik bir bünyeye sahip olmak da sivilce artışına neden olabilmektedir. Akne oluşumu ciltte; siyah nokta, beyaz nokta ve püstül olarak 3 farklı şekilde görülmektedir. Sivilce vücudun herhangi bir yerinde kendini gösterebilir ve en yoğun gözlendiği yerler; yüz ve sırt bölgesidir. Yüz bölgesinde meydana gelen sivilceler kişinin psikolojik olarak bu durumdan kötü olarak etkilenmelerine sebep olmaktadır. Sivilce oluşumunu yok etmek için kişiler çeşitli bitkisel ve kimyasal ürünleri kullanırlar ve yok olmaları için elinden geleni yapmak isterler. Günümüzde sivilce tedavisi çeşitli yollarla sağlanmaktadır ve etkileri de bir hayli olumlu olmaktadır. Sivilce tedavisinde retinoid adlı ilaçlar kullanılmaktadır ve bu ilacın krem, ağızdan alınan türleri mevcuttur. Sivilce oluşumunun önlenmesi için cildin temizliği çok önemlidir. Cildin sebum dengesinin sağlanması için cilt temizliği büyük bir yere sahiptir. Retinoid adlı ilaçların yanında sivilce tedavisinde antibiyotikler de kullanılmaktadır. Sivilceli cildin temizliğinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Sivilceli cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Yüz özel sabunlar ve temizleyici jel solüsyonlarla günde iki defa yıkanmalıdır.
 • Yağsız güneş kremleri kullanılmalıdır.
 • Cildin kurumasına karşılık yağsız nemlendiriciler kullanılmalıdır.
 • Sivilce oluşumları asla patlatılmamalıdır.
 • Üst üste çok fazla temizlik ürünü kullanılmamalıdır.
 • Mutlaka tedavi için bir uzmandan yardım alınmalıdır.
 • Yüze yapılan uygulamalarda sert hareketlerden kaçınılmalıdır.

Bu yazımızda sivilceli cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler, sivilceli ciltte temizlik nasıl olmalı konularında detaylı açıklamalar yapacağız.

Sivilceli ciltte temizlik nasıl olmalı?

Sivilceli cilde bakım yapmak ve düzenli olarak temizliğini sağlamak cilt dokusu için oldukça önemli bir husustur. Kişiler cildini kurutmadan nazikçe arınmasını sağlamak adına özel temizleyiciler kullanmalıdır. Cildi temizlemek için günde iki kere bakım yapmak yeterli olacaktır. Ciltte daha fazla sivilce etkisi yaratmamak adına kaliteli makyaj malzemeleri tercih edilmelidir.

Aşırıya Kaçmayın

Sivilcelerin kurumasını önlemek için yüzün sürekli yıkanması gerektiği kanısına inanan birçok kişi bulunmaktadır. Sivilcelerin kurutulması için yüzün sürekli yıkanmasına gerek yoktur. Günde iki kere cildin temizlenmesi yeterli olmaktadır. Sivilcelerin kurutulması ve yok edilmesi için yapılması gerekenlerin dışında başka bir şey yapmaya gerek yoktur ve fazla aşırıya kaçmamak en idealidir.

Bir Uzmandan Yardım Alın

Hassas bir cilde sahip olmak ve temizliğini yapmak zor bir durumdur ve hassas ciltte sivilce meydana gelmesi de kişinin işini daha da zorlaştırmaktadır. Sivilce oluşumlarını yok etmek için kişiler kendi kendilerine baş etmek yerine bir uzmandan yardım almaları onların yararına bir durum olacaktır. Cilt bakım uzmanları, kişinin cildi için gereken tedaviyi belirleyerek sivilcelerin yok edilmesini amaçlamaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dermatoloji (Cildiye)

  Dermatoloji bölümümüzde deri hastalıklarının yanı sıra saç, tırnak, ağız mukozası ve genital bölge mukozasının hastalıkları da teşhis ve tedavi edilmektedir. Cildiye olarak da bilinen bölümde tıbbi muayene sonrası gerekli tanı araçları da kullanılarak hastalıkların tanısı koyulmakta ve tedavi planı oluşturulmaktadır.

  • Deri enfeksiyonları (mantar, bakteri enfeksiyonları ve siğiller)
  • Akne, seboreik dermatit (kepek, sivilce)
  • Alerjik deri hastalıkları
  • Saç hastalıkları
  • Tırnak hastalıkları, tırnak batması
  • Ağız yaraları
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Cilt lekeleri
  • Yara izleri
  • Yanıklar
  • Diğer Cilt Hastalıkları

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar