Estetik cerrahi, kişinin kendisini daha iyi hissetmesi ve güzelleştirmesi için yapılan işlem olarak belirtilebilir. Günümüzde estetik denildiğinde bedenin belirli bölgeleri dışında hemen her noktasına uygulama yapılmaktadır.

Estetik cerrahinin nimetlerinden faydalanmak isteyen kişiler önceleri genellikle kadınlarken artık erkekler de çeşitli estetik operasyonlar yaptırmak isteyebiliyor. Özellikle rinoplasti, yüz gerdirme gibi popüler uygulamaların yanında liposuction gibi yağ aldırma operasyonları da günden güne popülaritesini artırmaya başladı.

Liposuction Hakkında En Çok Merak Edilenler

Liposuction, vücutta oluşan ve herhangi bir şekilde erimeyen yağların cerrahi ameliyat ile birlikte bedenden ayrılması işlemidir. Bu işlem sonucunda kişinin hem beden sağlığı geri gelir hem de fazla kilolardan kurtulma şansı olur.  Elbette birçok kişi liposuction hakkında en çok merak edilenlerin cevabını istiyor.

Liposuction hakkında en çok merak edilenler arasında operasyonun kimlere uygulandığı, ne kadar yağ alındığı, ameliyatsız yönteminin olup olmadığı gibi sorular gündeme gelmektedir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction ameliyatı öncesinde hastanın herhangi bir acı veya ağrı hissetmemesi için anestezi uygulaması yapılır. Ardından, cerrah hedeflenen bölgede küçük kesiler yapar ve içinden yağın emildiği ince bir tüp olan bir kanül sokar. Uzman hekim, yağ hücrelerini parçalamak ve vücuttan çıkarmak için kanülü dikkatlice hareket ettirir. Bu süreçte istenilen ve kişinin sağlığını bozmayacak kadar yağ alınması sonrasında kanül geri çekilir ve işlem yapılan bölge kapatılır.

Yapılan işlem genellikle birkaç saat aralığında sürmektedir. Hastalar birkaç saat müşade altında tutulduktan sonra ise taburcu edilip, evlerine geri gönderilebilir.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

LiposuctionLiposuction karın, basen, kalça, basen, üst kollar, sırt ve boyun gibi vücudun birçok farklı bölgesine uygulanabilir. Ancak bir hatırlatma yapmak gerekir; liposuction’ın bir kilo verme prosedürü değil, vücudu şekillendirmenin ve belirli bölgelerdeki fazla yağı almanın bir yolu olduğuna dikkat etmek önemlidir. Liposuction için ideal aday, ideal kilosuna yakın ve cilt elastikiyeti iyi olan kişilerdir.

Liposuction ile Ne Kadar Yağ Alınabilir?

Liposuction ile ne kadar yağ alınıp alınmayacağı kişinin bedenine göre değişmektedir. Vücut değerleri, yağ oranı ve yağların hangi bölgelerde toplandığı gibi değişkenler göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Genel olarak tek seansta 2,5 ila 4 litre arasında yağ almanın güvenli olduğu tıp dünyası tarafından kabul edilmektedir.

Liposuction Sonrası Korse Takılır mı?

Liposuction sonrasında korse takılması doktorlar tarafından önerilmektedir. Korse takılması istenmesinin nedeni arasında uygulama yapılan bölgelerin korsenin sıkılığı ile baskılanması olarak gösterilmektedir. Korse sayesinde derinin hareket etmesi engellenir. Dolayısıyla liposuction sonrasında korse takılabilir.

Liposuction Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Ödem ve şişlik liposuction sonrasında sık görülen bir yan etkidir. Bu yan etkiden kurtulmak ve doğru bir şekilde ortadan kaldırma iyileşme sürecinin en önemli parçasıdır. Ödemi azaltmak için korse kullanılması sık sık önerilen bir yöntemdir. Ek olarak, sağlıklı bir diyet sürdürmek ve su tüketimi şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Bunun yanı sıra yürüme gibi hafif egzersizler de kan akışını artırmaya ve ödemi azaltmaya yönelik alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır. Nitelikli bir profesyonel tarafından gerçekleştirilen lenfatik drenaj masajı da şişmeyi azaltmaya ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilir. Ödem için operasyonu gerçekleştiren doktordan da yardım isteyebilirsiniz.

Liposuction Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Liposuction sonrasında ağrı oluşması son derece normal olarak karşılanmaktadır. Bu ağrılar genellikle kişinin yaşamını derinden etkileyecek şekilde gelişmez. Ancak bazı kişilerde ağrının şiddeti fazla olabilir. Bu durumda doktorunuz size bir ağrı kesici ilaç verebilir.

Oluşan ağrılar genel olarak, ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde şiddetli şekilde görülür. Ancak takip eden birkaç hafta içinde yavaş yavaş azalır. Cerrahınızın ameliyat sonrası talimatlarına dikkatle uymanız oldukça önemlidir. Buna ek olarak iyileşme sürecini izlemek ve endişelerinizi gidermek için takip randevularını kesinlikle aksatmamalısınız.

Liposuction Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Şişlik liposuction sonrasında ödem ile birlikte çok sık görülen yan etkilerden birisidir. Ne kadar yağ alındığına bağlı olarak birkaç hafta kadar şişlik sürebilir. En yoğun şişlik genellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde yaşanır ve sonraki birkaç hafta içinde yavaş yavaş azalır.

Şişlik azaltmak için doktorunuz size korse önerebilir. Bu korse şişliği azaltmasının yanı sıra iyileşme sürecinizi de hızlandırıp, olumlu yönde etkileyebilir. Buna ek olarak düzenli diyet uygulamak, bol sıvı tüketmek de şişliği ciddi anlamda azaltabilir.

Liposuction Sonrası Kaşıntı Ne Zaman Geçer?

Liposuction sonrasında kaşıntının çıkmasının en büyük nedeni sinir uçlarının iyileşmesidir. Bu iyileşme sırasında kişinin duyduğu kaşıntı şiddeti de kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Kaşıntı genel olarak birkaç gün ila birkaç hafta arasında değişen sürelerde kendisini gösterebilir.

Kaşıntıyı kontrol altında tutmak, tedavi edilen bölgeyi çizmemek ve cildi nemli tutmak oldukça önemlidir. Reçetesiz satılan kaşıntı önleyici kremler veya reçeteli ilaçlar da cerrahınız tarafından önerilebilir. Çoğu hasta, iyileşme süreci ilerledikçe kaşıntıdan kurtulur.

Liposuction Sonrası Masaj Nasıl Yapılır?

Masaj, liposuction sonrasında iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyen bir yöntemdir. Ancak doğru tekniklerin uygulanması için mutlaka bir uzmandan yardım ya da görüş almanız oldukça önemlidir. Genel olarak, şişmeyi azaltmak ve dolaşımı desteklemek için lenfatik drenaj masajı önerilir. Bu tür masaj kalifiye bir profesyonel tarafından yapılmalı ve hafif basınç ve dairesel hareketlere odaklanarak nazik olmalıdır. Derin doku masajından veya rahatsızlık veya ağrıya neden olabilecek herhangi bir masajdan kaçınmak önemlidir.

Liposuction Sonrası Morluklar Nasıl Geçer?

Liposuction sonrası morlukları tedavi etmek için, şişlik ve morarmayı azaltmak için ameliyattan sonra mümkün olan en kısa sürede etkilenen bölgelere buz uygulaması yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra doktorunuz morluklar için krem tedavisi de uygulayabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Estetik Cerrahi

    Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

    Merkezimizden Fotoğraflar