Meme estetiği, günümüzde özellikle kadınlar tarafından tercih edilen yöntemlerden birisidir. Kadınlar meme büyütme, dikleştirme ve küçültme gibi işlemleri yaptırarak oluşan olumsuzlukları bertaraf etmektedirler.

Bugünlerde meme estetiği isteği genel olarak kadınlardan gelse de erkeklerin de bu alana ister istemez ilgilerinin olduğunu söylemek yanlış olmaz. Erkekler, meme büyümesi sorunu nedeniyle küçültme yani jinekomasti operasyonu geçirmek için sık sık doktorların kapısını çalmaktadır.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde görülen bir çeşit meme büyüme rahatsızlığıdır. Genellikle fizyolojik açıdan herhangi bir sorun oluşturmayan bu rahatsızlık çoğunlukla estetik kaygılarla kişilerin doktora gitmesine neden olur. Jinekomasti, östrojen ve testosteron hormonlarının dengesiz bir şekilde çalışması sonrasında oluşur.

Jinekomasti Neden Olur?

Jinekomasti genel olarak erkeklik hormonu olarak da bilinen testosteronun dengesiz bir şekilde çalışması sonucunda oluşur. Testosteron hormonunun düşmesi ve östrojen (kadınlık hormonu) hormonunun yükselmesi sebebiyle meme büyümesi ortaya çıkar. Meme büyümesine neden olacak durumlara kontrolsüz ilaç kullanımı, fazla alkol tüketilmesi, uyuşturucu kullanımı gibi durumları da ekleyebiliriz.

Zaman zaman erkek bebeklerde doğumdan sonra östrojen hormonunun fazlalığı sebebiyle büyük göğüs görülebilmektedir.

Jinekomasti, hormonları değişmiş ve göğüsleri büyümüş erkeklere yapılır. Bu ameliyatın yapılmasının temel sebebi estetik kaygılardır. Jinekomasti sorunu ile karşılaşan erkeklerde genellikle meme büyümesi iyi huylu olarak tanımlanmaktadır.

Jinekomasti, erkek bedeninde zaman zaman görülse de kendiliğinden kaybolma eğilimi olabilen bir rahatsızlıktır. Erkek bebeklerde doğumdan sonra görülebilir ancak belirli bir süre sonra kendiliğinden jinekomasti durumu ortadan kalkabilir. Ergenlik döneminde çıkan jinekomasti durumu ise 6 ay ile 2 yıllık bir süre zarfında tamamen ortadan kalkmaktadır. Dolayısıyla bu kişilere jinekomasti tedavisi yapılması önerilmez.

Ancak yaş olarak ileri olan erkeklerde jinekomasti görüldüğünde kendiliğinden geçmesi güç olabilir. Özellikle obezite ya da yağ birikimi gibi durumların yaşandığı vücutlarda meme büyümesi görülüyorsa jinekomasti ameliyatı olmak gerekmektedir.

Jinekomasti İyileşme Süreci

Jinekomastide iyileşme süreçleri son derece kısadır. Bu ameliyatta günümüzde iki ana yöntem uygulanmaktadır. Birincisi liposuction (yağ aldırma) ikincisi ise açık ameliyat (mastektomi). Eğer kişi liposuction yaptırdıysa 3 ila 7 gün arasında iyileşme sürecinden geçmek durumundadır. Açık ameliyat ile bu sorunu bertaraf ettiyse, bir hafta ile iki hafta arasında iyileşme gerçekleşir.

Jinekomasti Tedavi Yöntemleri

Jinekomastide günümüzde gelişen şartların da el vermesi dolayısıyla iki ana tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Liposuction: Günümüzde çokça duyduğumuz tedavi yöntemlerinden birisi olan liposuction, yağ aldırma olarak Türkçeleştirilebilir. Meme içerisinde bulunan yağ dokusunun alınarak, göğsün küçülmesi sağlanır.

Mastektomi: Sert ve büyük erkekler için uygulanan açık ameliyat yöntemi olan mastektomi, anestezi altında yapılır. Hastalar genel olarak ameliyatın yapıldığı gün taburcu edilir ve yaralarının iyileşmesi beklenir. Hasta üç günlük istirahatin ardından kontrollü bir şekilde sosyal yaşamına devam edebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Estetik Cerrahi

    Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

    Merkezimizden Fotoğraflar