Liposuction (liposakşın) nedir? Neden yapılır?

Çoğunlukla yağ aldırma olarak adlandırılan liposuction (liposakşın) vücutta var olan fazla yağların uzaklaştırılmasını ve estetik bir görünüm kazandırılmasını amaçlayan yaygın bir estetik operasyondur. Kalça, basen, karın, bel ve diz bölgelerine uygulanabilen zayıflama yöntemi olarak değil, bölgesel incelme olarak bilinen bir uygulamadır. Liposuction (liposakşın) yeni doğum yapmış ve hamile kişiler hariç sağlığı yerinde olan tüm kişilere yapılabilir. Bölgesel yağlanmalarından yakınan kişiler liposakşın yöntemine başvurmakta ve işlem öncesi kendi çaplarında araştırmalarını yapmaktadırlar. İşlemin faydalarından, zararlarından önceden haberdar olmaları operasyon hakkında kararlarının kesinleşmesine olanak sağlamaktadır. Liposakşın yöntemi, bir zayıflama yöntemi olarak nitelendirilmemekte ve obezite tedavisinde tercih edilmemektedir. Liposakşın operasyonu sonrası kişilerde gözle görülür sonuçlar meydana gelmektedir ve kişiler operasyondan oldukça memnun olmaktadır.

Bu yazımızda liposuction nedir, liposuction neden yapılır, liposuction avantajları nelerdir ve liposuction kimlere yapılabilir sorularına cevaplar vereceğiz.

Liposuction nedir?

Liposuction ( liposakşın) ; halkın dilinde yağ aldırma adı ile geçen, kişiyi bölgesel kilolarından kurtaran ve kişiye estetik görünüm veren bir operasyondur. Kişilerin fazla kilolarından kurtulmak adına uyguladıkları diyet, spor gibi işlemlerin sonuç vermemesi sonrası liposakşın uygulaması yapılabilir. Günümüzde liposakşın yöntemleri gelişmiş, vazer liposakşın, soğuk lipoliz, lazer liposakşın gibi yöntemler bunlardan bazılarıdır.

Liposuction neden yapılır?

Liposakşın; hamilelik, genetik faktörler, dengesiz beslenme sebepleri sonucu vücutta biriken fazla yağların uzaklaştırılması ve vücut hatlarının yeniden şekillenmesi adına yapılmaktadır. Güzel ve estetik bir görünüme sahip olmak isteyen kişilerin başvurduğu bir işlem olup, başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Liposakşın işlemi hem erkek hem de kadınlarda yapılmaya uygun bir işlemdir. Kadınlar çoğunlukla kalça ve basen bölgesi için, erkekler ise karın ve bel bölgesi için liposakşın operasyonuna başvurmaktadır.

Liposuction avantajları nelerdir?

Liposakşın diğer estetik operasyonlar gibi işlem sonrası kişiye belirli avantajlar sunmaktadır. Liposakşın avantajları şu şekildedir:

 • Kişi fazla kilolarından kurtularak estetik ve güzel bir görünüm kazanmaktadır.
 • Bölgesel kilolarından kurtulmaları sosyal yaşamlarını düzene sokmaktadır.
 • Kişiler operasyon sonrası başarılı sonuçlar almaktadır.
 • Operasyon sonrası kişiler yaklaşık bir hafta sonra günlük yaşamlarına dönmektedir.

Liposuction kimlere yapılabilir?

Liposakşın, cerrahi bir girişim olduğu için yaptırmaya karar veren kişiler bunu göz önünde bulundurarak kararlarını netleştirmelidir. Öncelikle estetik operasyon öncesi hastanın cildinin bu işlem için uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Liposakşın; hamile olmayan, yeni doğum yapmamış, tansiyon, şeker hastalığı olmayan tüm erkek ve kadınlarda yapılabilen bir ameliyattır.

Estetik Cerrahi

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Estetik Cerrahi

  Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar