Liposuction (liposakşın) nedir? Neden yapılır?

Çoğunlukla yağ aldırma olarak adlandırılan liposuction (liposakşın) vücutta var olan fazla yağların uzaklaştırılmasını ve estetik bir görünüm kazandırılmasını amaçlayan yaygın bir estetik operasyondur.

LiposuctionKalça, basen, karın, bel ve diz bölgelerine uygulanabilen zayıflama yöntemi olarak değil, bölgesel incelme olarak bilinen bir uygulamadır. Liposuction (liposakşın) yeni doğum yapmış ve hamile kişiler hariç sağlığı yerinde olan tüm kişilere yapılabilir.

Bölgesel yağlanmalarından yakınan kişiler liposakşın yöntemine başvurmakta ve işlem öncesi kendi çaplarında araştırmalarını yapmaktadırlar. İşlemin faydalarından, zararlarından önceden haberdar olmaları operasyon hakkında kararlarının kesinleşmesine olanak sağlamaktadır.

Liposakşın yöntemi, bir zayıflama yöntemi olarak nitelendirilmemekte ve obezite tedavisinde tercih edilmemektedir. Liposakşın operasyonu sonrası kişilerde gözle görülür sonuçlar meydana gelmektedir ve kişiler operasyondan oldukça memnun olmaktadır.

Bu yazımızda liposuction nedir, liposuction neden yapılır, liposuction avantajları nelerdir ve liposuction kimlere yapılabilir sorularına cevaplar vereceğiz.

Liposuction nedir?

Liposuction ( liposakşın) ; halkın dilinde yağ aldırma adı ile geçen, kişiyi bölgesel kilolarından kurtaran ve kişiye estetik görünüm veren bir operasyondur. Kişilerin fazla kilolarından kurtulmak adına uyguladıkları diyet, spor gibi işlemlerin sonuç vermemesi sonrası liposakşın uygulaması yapılabilir. Günümüzde liposakşın yöntemleri gelişmiş, vazer liposakşın, soğuk lipoliz, lazer liposakşın gibi yöntemler bunlardan bazılarıdır.

Liposuction neden yapılır?

Liposakşın; hamilelik, genetik faktörler, dengesiz beslenme sebepleri sonucu vücutta biriken fazla yağların uzaklaştırılması ve vücut hatlarının yeniden şekillenmesi adına yapılmaktadır. Güzel ve estetik bir görünüme sahip olmak isteyen kişilerin başvurduğu bir işlem olup, başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Liposakşın işlemi hem erkek hem de kadınlarda yapılmaya uygun bir işlemdir. Kadınlar çoğunlukla kalça ve basen bölgesi için, erkekler ise karın ve bel bölgesi için liposakşın operasyonuna başvurmaktadır.

Liposuction avantajları nelerdir?

Liposakşın diğer estetik operasyonlar gibi işlem sonrası kişiye belirli avantajlar sunmaktadır. Liposakşın avantajları şu şekildedir:

 • Kişi fazla kilolarından kurtularak estetik ve güzel bir görünüm kazanmaktadır.
 • Bölgesel kilolarından kurtulmaları sosyal yaşamlarını düzene sokmaktadır.
 • Kişiler operasyon sonrası başarılı sonuçlar almaktadır.
 • Operasyon sonrası kişiler yaklaşık bir hafta sonra günlük yaşamlarına dönmektedir.

Liposuction kimlere yapılabilir?

Liposakşın, cerrahi bir girişim olduğu için yaptırmaya karar veren kişiler bunu göz önünde bulundurarak kararlarını netleştirmelidir. Öncelikle estetik operasyon öncesi hastanın cildinin bu işlem için uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Liposakşın; hamile olmayan, yeni doğum yapmamış, tansiyon, şeker hastalığı olmayan tüm erkek ve kadınlarda yapılabilen bir ameliyattır.

Liposuction hangi bölgelere yapılır?

Liposuction; fazla kilolara sahip olan, yağlarını aldırmak amacı güden kişilerin başvurduğu bir estetik operasyondur. En çok vücudun kalça, basen, karın, bel ve diz gibi bölgelerine uygulanmaktadır ve günümüzde sıkça yapılan bir cerrahi işlemdir. Liposuction yöntemi ile bölgesel incelme ve vücut hatlarının daha düzgün hale gelmesi amaçlanmaktadır.  Liposuction yönteminde deriye milimetrelik kesilerden içi boş borular koyulmaktadır. Bu sokulan içi boş kanüller deri altındaki yağ dokusunu emerek vakumlamaktadır. Bu ameliyat ile vücutta yağ hücresinin azaltılması amaçlanmaktadır. Liposuction ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında uygulanmaktadır ve ameliyat süresi alınacak olan yağ dokusu doğrultusunda değişkenlik göstermektedir. İşlem sonrası operasyon bölgesi kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılmaktadır. Liposuction yöntemi için herkes uygun bir aday olmayabilir ve işlem öncesi uzman bir doktor tarafından detaylı bir kontrol sağlanmaktadır. Herhangi bir sağlık problemi bulunmayan, hamile olmayan ve yaşı ilerlememiş olan kişilere uygulanmasında bir sakınca yoktur. Liposuction işlemi vücudun yağlanma oranı yüksek ve yağlanmada inaçtı olan bölgelerine yapılmaktadır, bu bölgeler arasında; karın, basen, kalça, diz ve bel bölgesi yer almaktadır.

Liposuction zararlı mı?

Liposuction işlemi yaptırmaya karar veren kişiler, bir nebze de olsa işlemden çekinmektedir. Kendileri için sonuçlarının zararlı olup olmayacağı konusunda endişeye düşebilmektedir. Liposuction, kişiler için zararlı bir işlem değildir aksine onların adına fazla yağlarından kurtulmaları için bir faydadır. Liposuction işlemi sonrası nadir de olsa bazı komplikasyonlar görülebilir ve bunlar da kanama, enfeksiyon, sinir yaralanmaları ve cilt ülserleridir.

Liposuction riskleri nelerdir?

Liposuction riskli ve tehlikeli bir operasyon değildir fakat bazı durumlarda ufak çaplı risk oluşma olasılığı meydana gelebilmektedir. Liposuction riskleri şunlardır:

 • Enfeksiyon
 • Uyuşma
 • Yağ embolisi
 • Böbrek ve kalp problemleri
 • Sıvı birikimi
 • İç delinme
 • Kontur düzensizlikleri

Liposuction sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Liposuction işlemi sonrası kişilerin iyileşme süreci tamamen kişiseldir ve herkesin iyileşme süreci aynı oranda ilerlemeyebilir. Liposuction operasyonu sonrası kişilerin normal yaşama dönmeleri bir hafta gibi bir süreyi gerektirmektedir. Operasyon sonrası tam iyileşme ise 4-6 hafta arasında değişmektedir.

Liposuction sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Liposuction işlemi sonrası kişilere iyileşmeleri adına büyük sorumluluklar düşmektedir. İyileşme süreçlerinde kişiler doktorun önerdiklerine uymalı ve normal yaşantılarında yaptıkları aktivitelere dikkat etmelidir. Operasyon sonrası tuzlu beslenme önerilmez ve belirli bir süre sınırlandırma yapılır. Şeker, hamur, tatlı, unlu gıdalardan uzak durulmalıdır ve kesinlikle alkol tüketilmemelidir.

.

Liposuction Nedir?

Çoğunlukla yağ aldırma olarak adlandırılan liposuction (liposakşın) vücutta var olan fazla yağların uzaklaştırılmasını ve estetik bir görünüm kazandırılmasını amaçlayan yaygın bir estetik operasyondur.

Liposuction kimlere yapılabilir?

Liposakşın, cerrahi bir girişim olduğu için yaptırmaya karar veren kişiler bunu göz önünde bulundurarak kararlarını netleştirmelidir. Öncelikle estetik operasyon öncesi hastanın cildinin bu işlem için uygun olup olmadığına bakılmalıdır.

Liposuction zararlı mı?

Liposuction, kişiler için zararlı bir işlem değildir aksine onların adına fazla yağlarından kurtulmaları için bir faydadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Estetik Cerrahi

  Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

  Merkezimizden Fotoğraflar