Kişilerin fiziksel görünümlerini iyileştirmek amacıyla başvurdukları yöntemin genel adı olan estetik cerrahi, çok kapsamlı bir daldır. İnsanlar özgüvenlerini artırmaya ve arzu ettikleri estetik hedeflere ulaşmaya çalıştıkça, bu cerrahi alan son yıllarda popülaritesini artırdı.

Estetik cerrahi kapsamında yüz, meme, karın gibi vücudun çeşitli bölgelerine estetik ameliyatlar yapılabilmektedir. Bölgelerin içerisinde dahi farklı operasyonlar yapılarak çeşitli etkiler elde edilmeye çalışılmaktadır.

Liposuction da estetik cerrahinin alanına giren yöntemlerden birisidir. Yağ aldırma olarak bilinen bu yöntem ile bir türlü bedenden uzaklaşmayan yağlar uzman hekim sayesinde alınır ve daha zayıf bir görünüme kavuşulur.

Liposuction Ameliyatı İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Liposuction, vücudun belirli bölgelerindeki fazla yağı alan popüler bir kozmetik cerrahi prosedür olarak bilinmektedir. Liposuctionda iyileşme süreci hastanın bedenine ve yağ aldırma oranına göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak hastalar operasyon sonrasında ilk birkaç gün dinlenmekte ve daha sonrasında hayatına kaldığı yerden devam etmektedir.

Hastaların çoğu, liposuction’dan sonraki bir veya iki hafta içinde işlerine dönebilir, ancak birkaç hafta ağır kaldırmaktan ve ağır egzersiz yapmaktan kaçınmaları gerekir.

Liposuction Sonrası Acı

Liposuction sonrasında bedenin sürece alışma evresinde acı görülebilir. Ancak bu acının şiddeti kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada doktor kontrolünde çeşitli ağrı kesici ilaçlar kullanarak süreci daha doğru bir şekilde yönetebilirsiniz. Ağrı çoğunlukla birkaç gün içerisinde azalır ve en sonunda tamamen ortadan kaybolur.

Nadir durumlarda, liposuction sonrası daha şiddetli ağrı, enfeksiyon veya aşırı kanama gibi komplikasyonların bir işareti olabilir. Bu tip durumlarda mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda bulunmaktadır.

Liposuction Sonrası Şişlik

Liposuction sonrasında şişlik son derece doğaldır. Bedenin kendisini iyileştirmeye çalıştığının bir göstergesi olarak da görülebilir. Liposuction’dan sonraki ilk birkaç gün boyunca, hastalar tedavi edilen bölgelerde bir miktar rahatsızlık ve şişlik yaşayabilir. Kompresyon giysileri genellikle şişmeyi azaltmak ve iyileşmeyi desteklemek için giyilir. Vücudun tamamen iyileşmesini sağlamak için bu süre zarfında yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmak önemlidir.

Liposuction Sonrası Ödem

Liposuction sonrası ödem, işlem sırasında vücut dokularına travma nedeniyle oluşur ve bu da şişlik ve sıvı birikmesine neden olabilir. Çoğu hasta, liposuction’dan sonra bir dereceye kadar ödem yaşar ve bu, en çok ameliyattan sonraki ilk birkaç gün belirgin bir şekilde görülür. Ancak bu da diğer belirtiler gibi son derece normal bir durumdur. Kaldı ki doktorunuz sizi operasyon öncesinde bu konu hakkında bilgilendirecektir.

Liposuction Sonrası Sertlik

Liposuction sonrası sertlik, işlem sırasında vücudun dokularına gelen travmadan kaynaklanır, bu da iltihaplanma ve hareketliliğin azalmasıyla sonuçlanabilir. Ödem, şişlik, acı gibi durumlarda yaşanan doğallık burada da kendisini gösterir. Hastanın iyileşme sürecinin bir parçasıdır.

Liposuction İyileşme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liposuction iyileşme sürecinde dikkat etmeniz gerekenler:

 • Cerrahınızın ameliyat sonrası bakım talimatlarına uyun.
 • Birkaç gün izin kullanın.
 • Kompresyon giysileri giyin.
 • Bol sıvı tüketin ve diyet yapın.
 • Doktorunuzla olan randevularınıza mutlaka gidin.
Estetik Cerrahi

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Estetik Cerrahi

  Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

  Merkezimizden Fotoğraflar