Meme büyütme ameliyatı nedir?

Memelerin küçük olması kadınlar için travma yaratacak bir durum haline gelebilmektedir. Onları hem normal yaşantılarında hem de cinsel yaşamlarında kötü hissetmeye itmektedir. Meme yapısı küçük olan kadınlar meme büyütme estetiği yaptırmak istemektedirler ve sonuçları olumlu yönde olmaktadır. Küçük bir göğüs yapısına sahip olmak kadınlar için psikolojik bir sorun haline gelebileceği için estetik operasyon yaptırmayı istemeleri oldukça doğaldır. Meme büyütme ameliyatı; kadınların göğüs yapısının istenilen ölçülerde olmaması durumunda başvurduğu bir estetik operasyondur. Göğüslerin küçük olması doğuştan ya da hamilelik sonrası hacim kaybı ile meydana gelebilmektedir.

Meme büyütme ameliyatları 18 yaşını doldurmuş her kişiye uygulanabilecek bir operasyondur. Fakat yakın zamanda gebelik planlayan, emzirmeye devam eden ve sık kilo alıp veren kadınlar için meme büyütme ameliyatı uygun görülmemektedir. Günümüzde meme büyütme ameliyatı adına geliştirilmiş birçok operasyon bulunmaktadır ve etkili sonuçlar da alınmaktadır. Meme büyütme ameliyatı, uzman plastik cerrahlar tarafından anestezi eşliğinde uygulanmaktadır. Meme büyütme ameliyatında amaç; kişinin istediği göğüs yapısını oluşturmak ve göğüslere istenilen ölçüde hacim kazandırmaktadır. Meme büyütme estetiği için içi silikon dolu jel protezler kullanılmaktadır ve çoğunlukla bu yöntem tercih edilmektedir. Meme büyütme ameliyatları için meme implantı yöntemi daha kalıcı olduğu için daha çok tercih meselesi olmaktadır.

Bu yazımızda meme büyütme ameliyatı nedir, meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır, meme büyütme ameliyatı kimler için uygundur ve meme büyütme ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer sorularını detaylı olarak cevaplandıracağız.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatı olmaya karar veren kişiler ufak da olsa bir korku ve endişe yaşamaktadırlar fakat operasyon sonrası etkili sonuçlar alınması durumunda bu korku ve endişe çoğunlukla baskılanmaktadır. Meme büyütme ameliyatı, uzman plastik cerrahlar tarafından yapılmakta olup genel anestezi eşliğinde operasyon başlatılmaktadır. Ameliyat öncesi, muayene ile kişinin sahip olmak istediği göğüs yapısı anatomik olarak çizilir ve detaylı olarak kişi ile görüşülmektedir. Meme büyütme ameliyatı sırasında meme protezi; koltuk altından, meme altından veya meme ucundan yerleştirilebilir fakat çoğunlukla meme altından açılan 4-5 cm’lik kesilerle meme protezi uygulaması yapılmaktadır. Kesinlikle silikonlar meme dokusu içerisine konulmamakta, meme dokusunun altına ya da göğüs kafesinin önünde yer alan kasın alt kısmına konulmaktadır. Meme büyütme ameliyatı yaklaşık olarak 45-60 dakika gibi bir sürede tamamlanır ve bu süre kişiden kişiye değişmektedir.

Meme büyütme ameliyatı kimler için uygundur?

Meme büyütme ameliyatı; 18 yaşını doldurmuş kadınlar için uygun bir operasyon şeklidir. Fakat uygulanamadığı bazı kritik durumlar vardır ve onlar; emziren anneler, gebelik planlayan kadınlar ve sık kilo alıp veren kadınlar olarak sıralanabilir. Meme yapısından şikayetçi olan ve istediği görünüme sahip olmayan kadınlar için ideal bir estetik operasyondur.

Meme büyütme ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Meme büyütme ameliyatı sonrası kişiler ilk 6 saat sonra sıvı alımına başlamaktadır ve ilk saatlerde hassasiyet ve hafif ağrı oluşması son derece doğal ve geçici bir süreçtir. Ameliyat gününün ertesi günü hastalar evlerine dönebilmekte olup ilk bir hafta sırt üstü yatmaları önerilmektedir. Operasyondan 2 gün sonra duş alımına izin verilmektedir. İlk 4 gün ödem, gerginlik ve renk değişikliği görülmektedir ve bir hafta içerisinde bu komplikasyonlar kendiliğinden geçmektedir. Operasyon yerinde oluşan ödemler geçtiğinde memeler doğal görünüme kavuşmaktadır ve kişiler kendini daha iyi hissetmektedir. Memelerin tam şekline yani formuna kavuşması 4 ila 6 ayı bulabilmektedir ve sadece bu süreç sabır istemektedir. Meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süreci bir hafta olarak bilinmektedir ve komplikasyonların tamamı bu süre içerisinde yok olmaktadır.

Estetik cerrahi, fiziksel özelliklerini daha çekici ve göze çarpacak hale getirmek isteyen kişilerin yaptırmak istediği operasyondur. Aslında estetik denildiğinde plastik cerrahi de akla gelmektedir ki bu da zaman zaman vücutta anormal olarak görünen yerlerin de yeniden yapılması anlamına gelmektedir.

Estetik cerrahinin en fazla rağbet gören alanlarından birisi meme büyütme olarak biliniyor. Kadınlar ölçü olarak küçük olan memelerini estetik cerrahinin nimetlerinden faydalanarak büyütmektedir.

Meme büyütme kalıcı mıdır?

Meme büyütme ameliyatı ile birlikte göğüslere yerleştirilen silikonlar eskiden daha kısa süre giderken zamanla daha uzun gitmeye başladı. Ancak bu süre 10 ila 15 yıla kadar uzadı. Bazı silikon türlerinde bu süre ömrün tamamına yayılmış vaziyette. Dolayısıyla silikonun markası, uygulamayı yapan doktorun tecrübesi gibi etken durumlar süreyi ciddi anlamda etkilemektedir.

Meme büyütme ameliyatı kaç saat sürer?

Meme büyütme ameliyatı oldukça kısa süren operasyon haline geldi. Eskiden daha uzun süren cerrahi müdahale günümüzde yaklaşık olarak 2 saat içerisinde sona ermektedir. Meme büyütme ameliyatında tüm işlem 4-5 santimlik küçük bir kesiden yapıldığı için iz de bırakmamaktadır. Açılan kesiler memenin alt kısmında bulunan kıvrımdan açılmaktadır. Bu operasyon yalnızca steril koşulları olan hastanelerde yapılmalıdır.

Meme büyütme emzirmeye engel mi?

Kadınların en fazla merak ettiği konulardan birisi de meme büyütme operasyonunun emzirmeye engel olup, olmadığıdır. Uzmanlar meme büyütme ameliyatının süt kanallarına herhangi bir zarar vermediğine dikkat çekmektedir. Dolayısıyla meme büyütme sonrasında hamilelik planlanıyorsa ya da ileri zamanlarda düşünülüyorsa bu konuda herhangi bir şüpheye yer bırakmaksızın gönlünüz rahat olabilir.

Meme silikonu acıtır mı?

Göğüslere silikon takıldığı zaman oluşacak ilk gerginliği çoğu kadın acı ile bir tutması söz konusu olabiliyor. Ancak ilk günlerde oluşan gerginlik ve büyüme sonucunda bir hafif sızı oluşabiliyor. Bu son derece normaldir ve doktorunuz bu konuyu iyi bildiği için size durumuna göre ilaç yazacaktır. Oluşan gerginlik ile birlikte göğüslerde büyümenin de başladığı, silikonun tam olarak yerleştiğini hissetmeniz de olsa ve bunun için ek bir önlem almanıza gerek yok.

Meme silikonu hissedilir mi?

Meme silikonunun varlığı ilk günler kişi tarafından hissedilebilir. Sonuç itibari ile vücudunuza yabancı bir madde giriyor ve bu en hassas bölgeniz olan göğüslerinizin içerisinde olduğu için bölgedeki yoğun sinirler size silikonun varlığını hissettirecektir. Ancak zamanla bu his alışmaya evirilecek ve sonunda tamamen vücudunuzun bir parçası haline gelecek. Dolayısıyla hissetmeniz de en aza inecektir.

Meme silikonu patlar mı?

Kadınların en fazla merak ettiği bir diğer konu da meme silikonunun patlaması olayıdır. Memenin içerisinde olan silikonun patlamasına yalnızca dışarıdan bir müdahale neden olabilir. Ancak patlasa bile içerisinde akışkan olmayan jel kullanıldığı için silikonun malzemesi kabın içerisinde kalmaya devam eder. Böylece herhangi bir hayati tehlike oluşmaz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Estetik Cerrahi

    Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

    Merkezimizden Fotoğraflar