Çarpık bacak nedir? Neden olur? Tedavisi nasıl yapılır?

Estetik yönden kişiyi oldukça olumsuz etkileyen bir problem olan çarpık bacak sorunu, iki bacağın da iç kısma bakacak şekilde konumlanması ile ortaya çıkan O ve X şekillerinde görünen bir estetik kaygı problemidir. Çarpık bacak sorunu her kişide aynı etkiyi vermemekle birlikte her insanda da belli olmamaktadır. Yani kısaca çarpık bacak iki bacak arasında orantısızlık, eğri ve kıvrımlı bir durumun oluşmasıdır. Günümüzde pek çok estetik operasyon geliştirilmiş ve hastalar için sonuçları yüz güldürücü olmuştur. Çarpık bacak sorunu için geliştirilen estetik operasyonlar arasında; yağ enjeksiyonu, silikon yerleştirilmesi ve dolgu enjeksiyonu operasyonları yer almaktadır. Çarpık bacak sorunu kadınlarda yaşandığında onların hem fiziksel görünümü etkilenmekte hem de psikolojik olarak düşüşe geçmektedirler. Çarpık bacak sorunu yaşayan çoğu kişi estetik operasyonlara başvurmak istemektedir fakat istekleri olduğu kadar operasyon ile ilgili kaygıları da olmaktadır. Çarpık bacak sorunu küçük yaşlarda meydana gelmiş ve farkedilmiş ise mutlaka tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Erken teşhis ve tedavi uygulandığı taktirde ilerde bu sorunun yol açacağı başka hastalıklar engellenmiş olunmaktadır. Çarpık bacak cerrahi olmayan yöntemler ve cerrahi olan yöntemler olmak üzere iki şekilde tedavi sunmaktadır. Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri arasında; ilaç tedavisi, ortez adı verilen tabanlıklar, çapraz bacak bandı ve çarpık bacak egzersizleri yer almaktadır. Cerrahi olmayan bu tedaviler uygulanıp etkili sonuçlar alındığında cerrahi tedaviler gerekli görülmemektedir. Cerrahi tedaviler ise; osteotomi, ilizarov yöntemi, silikon veya yap enjeksiyonu ve protez yöntemlerini kapsamaktadır.

Bu yazımızda çarpık bacak nedir, çarpık bacak neden olur, çarpık bacak estetiği nasıl yapılır, çarpık bacak ameliyatsız düzelir mi, çarpık bacak estetiği avantajları nelerdir, çarpık bacak estetiği riskleri nelerdir ve çarpık bacak estetiği iyileşme süreci ne kadar sürer sorularına cevaplar vereceğiz.

Çarpık bacak neden olur?

Çarpık bacak sorunu doğumdan sonra anne karnı pozisyonu sebebiyle ve çoğunlukla D vitamini eksikliği ile ortaya çıkmaktadır. Bunların yanında genetik faktörler de yer almaktadır. Ailesinde bu hastalığa sahip kişilerin olması genetik yatkınlık gösterebilmektedir.

Çarpık bacak estetiği nasıl yapılır?

Çarpık bacak estetiği günümüzde dolgu enjeksiyonu, yağ enjeksiyonu ve silikon yerleştirilmesi olarak üç farklı şekilde uygulanmaktadır. Yağ enjeksiyonu ile çarpık bacak estetiği uygulamasında hastanın herhangi bir bölgesinden alınan yağlar işlemden geçirilir ve bacak bölgesinde eksik bölgelere çarpıklık oluşturan bölgelere enjekte edilmektedir. Yağ enjeksiyonu operasyonunda amaç; estetik ve orantısız olan bölgelerin giderilmesidir. Dolgu enjeksiyonu uygulaması sadece vücudun belirli bölgelerinde değil bacaklarda da kullanılmaktadır. Dolgu enjeksiyonunun diğer dolgularda olduğu gibi belirli bir kalıcılık süresi vardır ve kombine tedavi gerektirebilir. Silikon yerleştirilmesi operasyonu ile aynı anda uygulanabilir. Silikon yerleştirilmesi işleminde kullanılan silikonlar göğüs silikonları ile aynı içeriğe sahiptir ve diğer çarpık bacak estetiği uygulamaları ile aynı amacı gütmektedir. Silikon yerleştirilmesi işleminde yassı ve düz silikonlar ve anatomik silikonlar kullanılmaktadır. Bacağa yerleştirilen bu silikonlar kalıcıdır ve silikonlar değiştirilene kadar olduğu yerde bırakılır.

Çarpık bacak ameliyatsız düzelir mi?

Çarpık bacak sorunu yaşayan çoğu insan cerrahi tedavi gerekmeksizin kendilerinde meydana gelen bu problemin ameliyatsız bir çözümü olup olmadığını merak etmekte ve araştırmaktadırlar. Çarpık bacak ameliyatsız düzelebilen bir rahatsızlık değildir. Estetik operasyonlar görünen kötü görüntüyü gizlemek adına uygulanmaktadır. Çarpıklık oluşturan kemikler mutlaka cerrahi tedavi gerektirmektedir.

Çarpık bacak estetiği avantajları nelerdir?

Çarpık bacak estetiği diğer tüm estetik türlerinde olduğu gibi bir takım avantajlar barındırmaktadır. Çarpık bacak estetiği avantajları şunlardır;

  • Zayıf ve estetik olmayan görüntü ortadan kalkmaktadır.
  • Kişi psikolojik olarak kendini iyi hissetmektedir.
  • Kişi rahatsızlığı nedeniyle giyemediği etek, şort gibi kıyafetleri artık gönlünce giyebilmektedir.

Çarpık bacak estetiği riskleri nelerdir?

Her estetik operasyon sonrası nadir de olsa komplikasyonların gelişmesi gibi çarpık bacak estetiği operasyonu sonrası da bir takım riskler oluşabilmektedir. Çarpık bacak estetiği sonrası şişlik, morluk ve ağrı gibi riskler meydana gelebilmektedir.

Çarpık bacak estetiği iyileşme süreci ne kadar sürer?

Çarpık bacak estetiği sonrası kişiler aynı gün içerisinde ayaklanabilmektedir. Operasyon sonrası ilk haftalarda görülen şişlikler ve ağrılar çok doğal olmakla birlikte ağrılar ağrı kesici ilaçlarla geçmekte ve şişlikler de kendiliğinden kaybolmaktadır. Çarpık bacak estetiği sonrası hastaya bazı aktiviteler yasaklanmaktadır ya da kısıtlanmaktadır. Çarpık bacak estetiği iyileşme süreci yaklaşık olarak 7-10 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Estetik Cerrahi

    Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

    Merkezimizden Fotoğraflar