Mastopeksi (meme dikleştirme) nedir?

Mastopeksi; çeşitli sebeplerden dolayı memelerde oluşan estetik bozuklukları sonucu daha genç bir meme görüntüsü elde etmek amacı ile uygulanmaktadır. Meme dikleştirme olarak bilinen mastopeksi; memelerin zamanla yerçekimine yenik düşmesi ile dik formunu kaybederek aşağıya doğru sarkması sonucu yapılmaktadır. Mastopeksi operasyonu için hiçbir sağlık sorunu olmayan kişiler uygundur fakat hamilelik ve emzirme dönemlerinde yapılması pek önerilmemektedir. Meme yapısından memnun olmayan kişiler mastopeksi operasyonunu yaptırmak istemekte, istedikleri kadar aynı zamanda işlemden şüpheci de olmaktadırlar. Mastopeksi sonrası eski estetik görünümüne sahip olan kişiler tekrar sarkmaları konusunda endişe duymaktadır. Operasyon sonrası memeler hemen formunu kaybedecek diye bir durum söz konusu değildir, memelere kazandırılan dik duruş uzun bir zaman kendini muhafaza etmektedir. Eğer mastopeksi operasyonu sırasında silikon protezler kullanılırsa kalıcılık süresi uzamaktadır.

Bu yazımızda mastopeksi (meme dikleştirme) nedir, mastopeksi ameliyatı nasıl yapılır, mastopeksi iyileşme süreci ne kadar sürer, mastopeksi zararlı mı ve mastopeksi fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Mastopeksi ameliyatı nasıl yapılır?

Mastopeksi ameliyatı sarkmış göğüslerin görünümünden şikâyetçi olan hastalar için yapılmaktadır. Mastopeksi ameliyatı genel anestezi altında yapılarak yaklaşık olarak 1-2 saat sürmektedir. Göğüs içinde sarkıklığa sebep olan der parçaları çıkarılmaktadır ve göğüs ucu yukarı çekilmektedir. Meme ucundaki işlem bölgeleri operasyon sonrası bandajlarla kapatılarak hastanın sporcu sütyeni takması istenilir. İşlem bölgesinde operasyon sonrası şişlik ve kızarıklıklar oluşabilir fakat endişe edilecek bir durum olmayıp 3-4 gün içerisinde kaybolmaktadır. Mastopeksi ameliyatı çoğunlukla hastanede kalmayı gerektirmez.

Meme dikleştirme ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Meme DikleştirmeMastopeksi adını alan meme dikleştirme; zamanla çeşitli sebeplerden dolayı memelerin dik formunu kaybetmesi sonucu uygulanan bir estetik operasyondur. Memelerin dik formunu kaybetmesi sebepleri arasında; kilo alıp verme, genetik faktörler, çevresel faktörler ve gebelik, emzirme dönemleri yer almaktadır. Kişiler için bu durum sosyal yaşamlarında oldukça kötü bir izlenim bırakmaktadır ve bu sebeple kişiler mastopeksi operasyonu yaptırmak istemektedir. Mastopeksi yani meme dikleştirme operasyonunun amacı; memelere eski dik formunu kazandırmak ve kişilere estetik bir görüntü sunmaktır. Mastopeksi işlemini yaptırmak isteyen çoğu kişinin aklında ameliyat ile ilgili bazı şüpheler dolaşmaktadır. Operasyon sonrası iz kalır mı, işlem sonrası etkili sonuçlar alır mıyım gibi sorular hastalar tarafından sıkça sorulmaktadır. Mastopeksi ameliyatı, alanında uzman doktorlar tarafından ve uygun yöntemler doğrultusunda yapıldığında son derece etkili sonuçlar vermektedir. Ayrıca işlem sırasında yapılan kesiler sonrası vücutta herhangi bir iz kalmamaktadır. Memelerin görüntüsünden rahatsız olan, memelerin durumundan dolayı kıyafet bulamıyorum diyenler ve özgüven sorunu yaşayan herkes mastopeksi operasyonunu yaptırabilmektedir. Memelerin sarkık durumunda olmasının yanında memeler olması gerekenden daha küçük ya da daha büyük ise mastopeksi ameliyatı sırasında meme büyütme, meme küçültme işlemleri de eş zamanlı uygulanabilmektedir.

Mastopeksi işlemi lokal ya da genel anestezi altında yapılmaktadır ve 1.5-2 saat gibi bir zaman diliminde tamamlanmaktadır. Operasyonun amacı; meme başının uygun pozisyona getirilmesi ve gevşek olan dokunun gerginleştirilmesidir. Her cerrahi işlemin kendine göre riskleri olduğu gibi mastopeksi operasyonunun da bazı riskleri vardır. Enfeksiyon ve kanama işlem sonrası meydana gelebilen semptomlar arasındadır. Meme dikleştirme ameliyatını gerektiren durumlar; memelerde sarkıklık, meme dokusunun hacminin azalması, cildin elastikiyetini kaybetmesi ve hamilelik sonrası meme sarkmasıdır. Meme dikleştirme ameliyatı ile şikayet ettiğiniz durumdan kurtulabilir, daha dik formda olan memelere sahip olabilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatı avantajları nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası operasyonun hastalara sunduğu bazı avantajlar vardır. Meme dikleştirme ameliyatı avantajları şunlardır:

  • Operasyon sonrası memeler daha güzel görünecektir.
  • Operasyon sonrası iz kalacak derdi olmamaktadır.
  • Sarkıklık ortadan kalkmaktadır.
  • İşlem öncesi anestezi uygulandığı için hastanın acı ve ağrı duyması gibi bir durum söz konusu değildir.

Meme dikleştirme için hangi bölüme gidilir?

Meme dikleştirme ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler hangi bölüme başvuracakları konusunda bazen bilgi sahibi olmayabilirler. Meme dikleştirme ameliyatı olmak isteyen kişiler estetik cerrahi bölümüne başvurmaları gerekmektedir. Mastopeksi ameliyatı alanında uzman, tecrübeli doktorlar eşliğinde uygulandığında son derece başarılı sonuçlar vermektedir ve hastalar operasyondan yüzleri mutlu ayrılmaktadır.

Mastopeksi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Meme dikleştirme ameliyatı iyileşme süreci ve ameliyat bölgesinin ne zaman tamamen iyileşeceği merak konusu olmaktadır. Mastopeksi ameliyatı sonrası hastalar aynı gün içinde taburcu edilebilmektedir. İşlem bölgesinin iyileşmesi 10-15 günü bulmaktadır. Meme dokusunun kendine gelmesi için gereken süre 3 ayı bulmaktadır.

Mastopeksi zararlı mı?

Mastopeksi operasyonu hastalar için zarar teşkil eden bir durum değildir. Uzman doktorlar ve uygun şartlarda yapıldığı takdirde hasta istediği estetik görünüme sahip olacaktır. Mastopeksi zararlı bir uygulama değildir aksine memelerde oluşan sarkmaları gidererek hastaya olumlu sonuçlar sunmaktadır.

Mastopeksi fiyatları ne kadar?

Mastopeksi fiyatları hastanın tıbbi durumuna ve yapılacak olan işlem türüne göre değişkenlik göstermektedir. Mastopeksi, meme dikleştirme, meme dikleştirme fiyatları hakkında detaylı bilgiyi hastanemiz estetik cerrahi servisinden alabilir daha fazla bilgi için whatsapp iletişim hattından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Estetik Cerrahi

    Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

    Merkezimizden Fotoğraflar