Mamoplasti (meme büyütme – küçültme estetiği) nasıl yapılır?

Göğüs estetiği olarak adlandırılan, meme büyütme – meme küçültme olarak da anılan mamoplasti; memenin görünüşünü değiştirmek ve yeniden şekillendirmek amacı ile uygulanan plastik cerrahi girişimidir. Tıbbi ve estetik açılardan dolayı sadece kadınlarda yapılabilen bir operasyondur. Meme büyüklüğünün simetrisinin sağlanması, gebelik sonrası memedeki hacim kaybının düzelmesi, memelerinin küçük olduğunu düşünenlerin vücut hatlarının düzeltilmesi, meme protezlerinin düzeltilmesi ve memenin yeniden oluşturulması amaçları ile uygulanmaktadır. Mamoplasti ameliyatı sayesinde kişiler, şikayet ettikleri kötü görüntüden kurtulmakta ve estetik bir görünüme sahip olmaktadır. Mamoplasti sadece estetik amaçlarla değil sağlık sorunları nedeni ile de yapılabilir. Mamoplasti operasyonu yaptırmaya karar veren kişiler operasyon hakkında şüpheci olmakta ve tehlikeli olup olmadığı hakkında endişe duymaktadırlar. Mamoplasti operasyonu hastalar için tehlike arz etmemektedir ve olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Bu yazımızda mamoplasti ( meme büyütme- küçültme estetiği) nedir, mamoplasti ameliyatı nasıl yapılır, mamoplasti iyileşme süreci ne kadar sürer, mamoplasti zararlı mı ve mamoplasti fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Mamoplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Meme Büyütme - KüçültmeMamoplasti bir meme estetiği operasyonudur ve meme büyütme ve küçültme olarak adlandırılır. Meme büyütme ameliyatı 18 yaşından büyük ve meme gelişimini tamamlamış kadınlarda yapılan bir operasyondur. Meme büyütme operasyonu için silikon implantlar kullanılır. Operasyon öncesi hastaya genel anestezi yapılmakta ve memenin yanından ya da altından kesi yapılarak operasyon başlatılır. Kesi yapılan yere implantların yerleştirilmesi sonrası işlem yeri dikilir ve bandajlanır. Operasyon 1-2 saat gibi bir sürede tamamlanmaktadır. İşlem yerine atılan dikişler kendiliğinden kaybolan dikişler değil ise 7 gün içinde alınmaktadır. Mama büyütme operasyonu operasyonu sonrası hastalar ağır kaldırmamalı ve balensiz sütyen takmalıdırlar.

Meme küçültme operasyonu ise meme başının etrafındaki bölgeye kesi atılması ve fazla doku ve yağın alınması ile uygulanmaktadır. Meme küçültme operasyonu da genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon sonrası doktor tarafından tavsiye edilenlere uyulmalı ve aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Mamoplasti iyileşme süreci ne kadar sürer?

Mamoplasti operasyonu sonrası iyileşme süreci 5 ila 7 gün içinde değişmektedir. Hastalar 7 günün sonunda normal yaşamlarına dönebilmektedirler. Operasyondan sonra 3 hafta egzersizlerden uzak durulması önerilir. Operasyondan sonra doktorun önerdiği reçeteye ve programa uyulduğu takdirde iyileşme süreci kısalacaktır. Doktorun verdiği tarihlerde düzenli olarak kontrole de gidilmelidir.

Mamoplasti zararlı mı?

Mamoplasti operasyonu, operasyon için uygun olan kişilere uygulanmaktadır ve zararlı bir operasyon değildir. Her cerrahi girişimin sonrası belirli komplikasyonların gelişmesi gibi mamoplasti sonrası da ağrı, kanama, enfeksiyon ve memede sertlik gibi durumlar gelişebilir.

Mamoplasti fiyatları ne kadar?

Mamoplasti fiyatları; hastanın tıbbi durumu ve operasyon çeşidi doğrultusunda değişkenlik gösterebilir. Operasyonun yapılacağı hastane de fiyatların değişmesinde rol oynamaktadır. Mamoplasti, göğüs estetiği, meme büyütme- küçültme estetiği ve mamoplasti fiyatları hakkında detaylı bilgiyi hastanemiz estetik cerrahi servisinden alabilir, daha fazla bilgi için whatsapp iletişim hattından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Mamoplasti adı ile anılan göğüs estetiği; göğüslerde var olan görünüşün değiştirilmesini amaçlayan bir plastik cerrahi işlemidir. Göğüslerin anatomisine bağlı olarak meme küçültme ve meme büyütme olarak iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Mamoplasti operasyonu prosedür gereği sadece bayanlarda uygulanan bir işlem olup sadece estetik açıdan değil sağlık sorunlarının giderilmesi açısından da yapılabilmektedir. Mamoplasti operasyonu hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişiler tarafından operasyonun içeriği kişileri ister istemez bir korkuya sokmakta ve endişe duygusunu bir hayli yoğun yaşamaktadırlar. Fakat endişe edildiği ve korkulduğu gibi bir durum söz konusu olmamaktadır aksine mamoplasti işlemi hastaların şikayet ettikleri görünümlerini yok etmektedir. Mamoplasti operasyonu yaptıracak olan kişilerin 18 yaşını doldurmaları gerekmekte ve memelerin gelişimini tamamlaması ön planda tutulmaktadır. Göğüs estetiği; memelerde dolgu kaybı problemi, memelerin görünümünde simetrik problem, memelerde çeşitli sebeplerden dolayı sarkma, memelerden birini kaybetme durumlarında yapılmaktadır. Mamoplasti operasyonlarından biri olan meme küçültme ameliyatı hem sağlık sorunları hem de estetik kaygı sorunları sonucunda uygulanmaktadır. Meme küçültme ameliyatı çoğunlukla sağlık sorunları nedeni ile tercih edilmektedir ve anormal boyutta olan memeler kişilerin duruşunu olumsuz yönde etkilemektedir bunun sonucunda bel, sırt ağrıları gibi semptomlar gelişebilmektedir. Meme küçültme operasyonu ile memede oluşan fazla doku alınarak memeye yeni görünüm kazandırılmaktadır. Meme küçültme ameliyatı; memelerin görünümünden memnun olmayan, memelerde asimetrik sorunu yaşayan ve memelerin anormal boyutlara ulaşması sebebi ile sağlık sorunları yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir ve bu durumlar sonrası meme küçültme ameliyatı uygulanmaktadır. Meme küçültme ameliyatı olacak kişiler operasyonun herhangi bir risk taşıyıp taşımadığı konusunda endişe duymaktadır. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi meme küçültme operasyonunda da bazı riskler görülebilmektedir. Meme küçültme işlemi sonrası nadir de olsa enfeksiyon ve kanama, memenin süt verme potansiyelinde düşüş, meme başı duyusunun olumsuz etkilenmesi gibi riskler ortaya çıkabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı avantajları nelerdir?

Meme küçültme cerrahisi ile memelerde oluşan kötü görünümler giderilmekte ve memeler estetik açıdan iyi bir görüntüye sahip olmaktadır. Bu yönden meme küçültme ameliyatının kişilere sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Meme küçültme ameliyatının avantajları şöyledir:

  • Meme küçültme ameliyatı sonrası hastalar olumlu sonuçlarla karşılaşmaktadır.
  • Memelerin anormal boyutlara ulaşması sonucu meydana gelen sağlık sorunları operasyon sonrası giderilmektedir.
  • Günlük yaşantıda yapılan fiziksel aktiviteler düzene girmektedir.
  • Operasyon sonrası kişiler hem fiziksel hem de psikolojik yönden rahatlamaktadır.

Meme küçültme için hangi bölüme gidilir?

Meme estetiği yaptırmaya karar veren kişilerin çoğu hangi bölüme başvuracakları konusunda bir fikir sahibi değildir. Meme küçültme operasyonu sonrası olumlu ve yüz güldürücü sonuçlar alınması için alanında uzman, anatomiye hakim, bu konu hakkında tecrübeli doktorlar tercih edilmelidir. Meme küçültme operasyonu için kişiler estetik cerrahi uzmanlarına başvurmalıdır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Estetik Cerrahi

    Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

    Merkezimizden Fotoğraflar