Hemoroid hastalığından mustarip kişiler hemoroid çeşitleri, hemoroid çeşitleri arasındaki tanı ve tedavi farkları hakkında bilgi aramaktalar. Tarafımıza hemoroid ile ilgili sorulan sorular üzerine hemoroid türleri ve tedavi yöntemleri hakkında hastalarımızı bilgilendirme ihtiyacı duyduk. Bu yazımızda iç hemoroid, dış hemoroid, iç ve dış hemoroid tanı ve tedavisi arasındaki farklar hakkında bilgiler vereceğiz. Hemoroidin ne olduğu hakkında bilgi almak için hemoroid nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

İç hemoroid ve dış hemoroid ne demek?

Hemoraidal hastalık halk arasında hemoroid (basur) mayasıl diye bilinen makatın kalın bağırsağın sol kısmında bulunan venlerin yani toplardamarların hastalığıdır. Bu bölgedeki damar yapısından dolayı aşırı kanlanma olduğunda damarlar aşağı doğru sarkarlar ve hemoroid dediğimiz venlerimiz şişerler bu durumda da buna bağlı olarak kanamalar, ağrılar ve rahatsızlık hisleri meydana gelebilir. Hemoroid hastalıkları iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki başlık altında incelenir. Biz bunu tıpta internal hemoroid ve eksternal hemoroid diye yani iç hemoroid ve dış hemoroid olarak isimlendirmekteyiz.

İç hemoroid ve dış hemoroid arasında fark var mı?

Hemoraidal hastalıklarda genel olarak karşılaştığımız anal bölgede görülen şişlikler, kanamalar iki türün ayrımında yer alır. Özellikle eksternal hemoroidlerde yani dış hemoroidlerde hastalar ele gelen şişlikler ve ağrılarla karşılaşırlar. İç hemoroidlerde ise daha çok kanama ile karşı karşıya kalınır. İç hemoroid ve dış hemoroid arasındaki farklar tanı ve tedavi yöntemleri ile olmaktadır.

İç ve dış hemoroid tedavileri farklı mı?

Hemoraidal hastalıklar dört derecede sınıflandırılır. Birinci derece hemoroidal hastalıkta hastada sadece dolgunluk hissi vardır. Bu dönemde herhangi bir dıştan muayene ile bir belirti vermez. İkinci derece hemoroidlerde ise hastanın hemoroidal venlerinin genişlemesine bağlı olarak venler içerisindeki sıvıların serumun dışarı doğru sızması ile oluşur. Hasta kaşıntı şikayetiyle başvurur. Üçüncü derece hemoroidlerde makatın dışında doğru taşan hemoroid pakeleri (meme) vardır. Bu memeler kendiliğinden içeri doğru girerler. Ancak dördüncü derece hemoroidlerde asla pakeler elle içeri itilmeden düzelmezler. Bu tip hemoroidlerin derecelerine göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Hemoroid tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için hemoroid tedavi yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Dişi hemoroid nedir?

Halk arasında hemoroidin tekrarlama durumuna göre erkek ve dişi olarak isimlendirmeler kullanılmaktadır. Tıp teriminde erkek dişi gibi isimlendirme kullanılmamaktadır. Hemoroidin erkek veya dişisi de bulunmamaktadır. Hemoroid çeşitleri derecelerine göre isimlendirilmektedir. Hemoroidin tekrarlama durumu ile ilgili hemoroid iyileşme süreci yazımızda bilgiler vermiştik. Detaylı bilgi almak isteyen kişiler ilgili yazıyı okuyabilirler.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile steril hastane koşullarında hemoroid tedavisi imkanı sunmaktayız. Hemoroid, hemoroid ameliyatı ve hemoroid ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Hemoroid hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.