Siğiller cilt üzerinde görülen anormalliklerdir. Genellikle iyi huylu lezyonlardır. En sık görülen rahatsızlıklardan olan siğil, HPV virüsü ile ortaya çıkar. Dolayısıyla halk arasında bilindiği gibi kendiliğinden ortaya çıkmaz.

Siğillerin oluşmasına neden olan HPV virüsü son derece bulaşıcıdır. Dolayısıyla bu rahatsızlığı dokunduğumuz her yerden ya da bir kimseden rahatlıkla kapabiliriz. Siğiller vücudun çok çeşitli noktalarında çıkabilir. Genital bölge, el, kol, ağız içerisinde dahi görüldüğü olur.

HPV virüsünün kapılması sonrasında ortaya çıkışı kişiden kişiye göre değişir. Birkaç haftada kendisini gösterebildiği gibi bir yıl sonra da ortaya çıkabilir. Bu durum kişilerin bağışıklığı ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla kişinin bağışıklık oranı düşükse daha az bir zaman diliminde kendisini gösterir, yüksekse daha uzun zaman diliminde siğil ortaya çıkar.

Siğil, kişilerin sosyal yaşamlarını olumsuz etkileyebilir. Özellikle yüz bölgesinde ya da görünen bir bölgede çıkan siğiller kişiyi toplumdan uzaklaştırabileceği gibi, genital bölgede çıkan hastanın cinsel yaşamını derinden sarsabilir.

Siğil tehlikeli midir?

Siğiller genel olarak iyi huylu olduğu için tehlikeli sınıfında yer almaz. Ancak bazı durumlarda belirli bölgelerde çıkanlara dikkat etmekte fayda vardır. Bunun için mutlaka cilt hastalıkları doktoruna görünmek ve gerekli tetkikleri yapmakta fayda var. Bu konuyu atlamamanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Her Siğil HPV’den mi Olur?

Siğil tedavisi öncesinde araştırma yapan kişiler bu rahatsızlığın yalnızca HPV virüsü ile ortaya çıkıp, çıkmadığı konusunda araştırma yapıyor. Sorularının cevabı ise, her siğil HPV virüsü ile bağlantılıdır. Halk arasında bazı hayvanların siğil yaptığı yönünde söylenti olsa da bu gerçeği yansıtmamaktadır. Eğer vücudunuzda HPV bulunmuyorsa siğil çıkması tıbben imkansızdır.

Siğil kanser belirtisi olabilir mi?

Bu sorunun cevabı genellikle hayır olsa da bazı durumlarda kansere sebep olabilir. Kısacası belirli tür siğiller kansere sebebiyet verebilir. Özellikle genital siğiller oldukça önemlidir. Bu tür siğil grubu genital kanserin önünü açabilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmeleri gerekir. Bunun için uzman doktor ile görüşmeli ve tedavi için göstereceği yolları izlemelisiniz.

Elde Siğil: En çok görülen siğil türlerindendir. Genellikle HPV virüsü el aracılığı ile bulaşır. Bu siğiller zaman zaman kendiliğinden geçebilir. Fakat yine de doktora göstermenizde fayda vardır.

Ayakta Siğil: Ortak kullanım alanlarından ayağınıza geçen virüs ile ortaya çıkabilir. Hamam, havuz gibi ortamlardan HPV vücudunuza girebilir. Sıcak ve nemli ortamlarda siğil büyümeye başlar. Tabanda çıktıysa sizi rahatsız etmeye başlar. Tedavi için en yakın hastaneye gitmelisiniz.

Yüzde Siğil: Yüzde çıkan siğil kişilerin sosyal yaşamla bağını kopartabilir. Bu siğiller yumuşak ve düzdür. Ancak bazı türleri kabarık da olabilir.

Genital Bölgede Siğil: En tehlikeli siğil türüdür. İlerlemesi durumunda kansere çevirebilir. Kişilerin cinsel yaşamını da bitirebilir. Bu nedenle mutlaka dikkatli olunmalıdır ve tedavi ettirilmelidir. Genital siğiller hakkında ayrıntılı bilgi için genital siğil tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Siğil, ciltte oluşan ve bulaşıcı olan bir virüs kaynaklı hastalıktır. Siğiller genellikle el, ayak, yüz ve genital bölgelerde görülür ve estetik açıdan rahatsızlık verir. Siğil tedavisi için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlar arasında ilaçlar, bitkisel çözümler, lazer, dondurma ve yakma gibi işlemler sayılabilir. Siğil tedavisi yapmak hem virüsün yayılmasını önlemek hem de cilt sağlığını korumak için önemlidir.

Vajinada Siğil

Vajinada siğil, kadınların genital bölgesinde görülen ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Vajinada siğil, HPV virüsünün cinsel temas yoluyla bulaşması sonucu oluşur. HPV virüsü, 200’den fazla çeşide sahiptir ve bunlardan bazıları genital siğillere, bazıları ise rahim ağzı kanserine yol açabilir. HPV virüsü, vücuda girdikten sonra bağışıklık sistemi tarafından baskılanabilir veya belirti vermeyebilir. Ancak, bazı durumlarda virüs aktif hale gelir ve siğillere neden olur.

Peniste Siğil

Peniste siğil, HPV virüsünün cinsel temas yoluyla bulaşması sonucu oluşur. HPV virüsü, 200’den fazla çeşide sahiptir ve bunlardan bazıları genital siğillere, bazıları ise penis kanserine yol açabilir. Siğillerin ortaya çıkması, virüsün bulaştığı zamanla ilişkili değildir. Yani, virüs bulaştıktan sonra siğiller hemen veya yıllar sonra görülebilir.

Peniste siğil tedavisi için çeşitli yöntemler vardır. Bunlar arasında ilaçlar, bitkisel çözümler, lazer, dondurma, yakma veya cerrahi gibi işlemler sayılabilir. Siğil tedavisi, siğillerin büyüklüğüne, sayısına, yerine ve tipine göre değişir. Siğil tedavisi yapmak, hem virüsün yayılmasını önlemek hem de cilt sağlığını korumak için gereklidir.

Genital Siğil ve Et Beni Farkı Nedir?

Genital siğil, HPV (Human Papilloma Virüsü) adlı bulaşıcı bir virüsün neden olduğu, karnabahar şeklinde kabarıklıklardır. Et beni ise, deri dokusunun düzensiz gelişimine bağlı olarak oluşan, bulaşıcı olmayan zararsız et parçalarıdır.  Genital siğil ve et beni arasındaki farklar şunlardır:

 • Genital siğil, cinsel yolla bulaşır. Et beni ise, genetik veya hormonal faktörlere bağlı olarak gelişir.
 • Genital siğil, HPV virüsünün yüksek riskli tipleri nedeniyle rahim ağzı kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Et beni ise, kanser riski taşımaz.
 • Genital siğil, kaşıntı, kanama, ağrı gibi belirtiler verir. Et beni ise, genellikle ağrı veya acı hissettirmez.
 • Genital siğil, tedavi edilmediği takdirde çoğalır ve yayılır. Et beni ise, genellikle aynı boyut ve sayıda kalır.
 • Genital siğil, kremler, yakma, dondurma veya cerrahi gibi yöntemlerle tedavi edilir. Et beni ise, estetik kaygılar dışında tedavi gerektirmez.

Anogenital Siğiller

Anogenital siğiller genellikle anüs, genital bölge, vulva, vajina, penis ve çevresinde görülür. HPV’nin belirli tipleri anogenital siğillere neden olabilir ve cinsel yolla bulaşabilir. Anogenital siğiller genellikle et benzeri, kabarık lezyonlar olarak ortaya çıkar. Siğiller genellikle renksiz veya ten rengindedir.

İstanbul Siğil Tedavisi

İstanbul siğil tedavisi için en fazla işlemin yapıldığı yerlerden birisidir. Hastanemiz ile bu konuda iletişime geçebilir, profesyonel destek alarak problemi hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Alp Oran
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 08.01.2024

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.