Siğiller, cildin üst tabakasında viral bir enfeksiyonun neden olduğu yaygın bir cilt durumudur. Vücudun herhangi bir yerinde görünebilirler, ancak en sık ellerde ve ayaklarda bulunurlar. Siğiller çirkin ve rahatsız edici olabilir, ancak neyse ki genellikle zararsızdırlar.

Siğil tedavisi için birçok yöntem kullanılmaktadır. Reçetesiz ve reçeteli ilaçlar ile cerrahi seçenekler bu tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Reçetesiz tedaviler tipik olarak, siğilin katmanlarını kademeli olarak parçalayarak çalışan salisilik asit ile sorunu çözmeye çalışmaktadır.

Siğilin çıkarılması için cerrahi seçenekler, siğilin sıvı nitrojen ile dondurulmasını içeren kriyoterapiyi veya siğilin kesilmesini içeren cerrahi eksizyonu içerebilir. Bu tedaviler genellikle daha inatçı veya daha büyük siğiller için ayrılmıştır.

Siğil Yaktırma Nedir?

Siğil yakma, etkilenen cilt hücrelerini yok etmek için ısı kullanmayı içeren bir siğil çıkarma türüdür. Elektrokoter veya elektrodesikasyon olarak da bilinir. Bu siğil çıkarma yöntemi tipik olarak bir sağlık uzmanının ofisinde gerçekleştirilir ve siğile kontrollü bir elektrik akımı sağlayan özel bir aletin kullanılması ile sağlıklı bir sonuç alınmaktadır.

Siğil yakma genellikle güvenli ve etkili kabul edilir, ancak ağrılı olabilir ve küçük bir yara izi bırakabilir. Genel olarak, diğer tedavi biçimlerine yanıt vermeyen daha büyük veya daha inatçı siğiller için bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Siğil Nasıl Yakılır?

Siğil koterizasyon olarak bilinen ve bu tür işler için özel olarak geliştirilmiş yöntem ile yakılır. Özellikle inatçı veya diğer yöntemlerle tedavisi zor olan siğillerin giderilmesinde de yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Siğilleri koterizasyon ile yakmak için doktor önce siğilin etrafındaki alanı lokal anestezik ile uyuşturur. Ardından, siğil ve çevresindeki dokuyu yakmak için ısıtılmış metal tel veya lazer gibi bir koter aleti kullanacaklardır. Bu, siğili yok eder ve kan damarlarını tıkayarak kanamayı önler. İşlemden sonra doktor, enfeksiyonu önlemek için düzenli olarak değiştirilmesi gereken bölgeye bir pansuman uygular.

Siğil Kökü Çıkarma

Siğil kökünün çıkarılması, özellikle büyük veya uzun süredir var olan siğilleri tedavi etmek için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Bir siğilin kökü, siğilin cilt yüzeyinin altına uzanan kısmıdır ve siğilin tamamen çıkarılmasını zorlaştırabilir.

Bir siğil kökünü çıkarmak için bir doktor veya dermatolog, kriyoterapi, elektrocerrahi veya cerrahi eksizyon dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullanabilir. Kriyoterapi, siğilin ve kökün sıvı nitrojenle dondurulmasını içerirken elektrocerrahi, siğil ve kökü yakmak için elektrik akımı kullanır.

Siğil Yaktırma Fiyatları

Siğil yaktırma fiyatları sağlık kurumları arasında değişiklik gösterir. Bu noktada en yakınınızdaki kuruma giderek tedavi ile ilgili fiyatı öğrenebilirsiniz.

Siğil Yaktırma İyileşme Süreci

Siğil yaktırma ile tedavi sürecini tamamlayan bir hastanın iyileşme aşaması yaklaşık olarak 10 ila 15 gün arasındadır. Yakılan yer öncelikle kabuk bağlar ve yara bu noktada iyileşmeye başlar. Süre sonunda kişinin cildinde belli belirsiz bir iz kalabilir.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ