Human Papilloma Virus (HPV) olarak geçen bir zararlının vücuda bulaşması sonrasında ortaya çıkan siğiller, tedavi edilebilir ve genellikle kansere dönüşmeyen hastalıktır. Vücuda bulaşan virüs bölgedeki hücre büyümesini tetikler ve ciltte belirgin kabartılar ortaya çıkar.

Siğiller vücudunuzun birçok noktasında çıkabilirler. HPV bulaştığı andan itibaren eğer bağışıklığınız da düşükse hareket etmeye ve hastalık için şartları oluşturmaya başlar. En yaygın görülenleri ise, el, ayak ve yüz siğilleridir. Buna ek olarak genital bölgede ve vücudun diğer yerlerinde de siğil ortaya çıkabilir.

Siğil tedavisinde öncelikli olarak bulunduğu yere bakılır. Eğer kişiyi rahatsız etmeyecek noktadaysa basit tedaviler uygulanabilir. Ancak genital bölge gibi önemli bir alandaysa bunun için ayrı bir tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Dolayısıyla siğil tedavisi bölgesine göre değişiklik gösterebilir.

Yüz siğili nedir?

Yüz SiğiliYüz siğili, baş bölgesinde ortaya çıkan siğillere verilen isimdir. Genellikle el ile bulaşan HPV’nin yüze ulaşması çok zor değildir, çünkü elimiz yüzümüze gün içerisinde birçok kez gitmektedir. Yüz siğilleri genellikle zararsızdır. Çoğu zaman estetik nedenlerden dolayı tedavi ettirilmek istenir.

Yüzde siğil neden olur?

Yüzde siğil oluşumunun bazı nedenleri bulunmaktadır. Bunlar kısaca şu şekildedir:

 • Yüzde siğilin oluşmasında en büyük neden bağışıklık sisteminin çok iyi olmamasıdır. Genellikle HPV bağışıklığı zayıf olan insanlarda etkili olmaktadır.
 • Ortak kullanım alanları havuz, jakuzi, sauna gibi yerler de yüz siğilleri için uygun ortam oluşturur. Buna ek olarak otobüs gibi toplu taşıma alanlarında da bu görülebilir.
 • Elimize bulaşan HPV’nin yüzümüze temas etmesi ile birlikte bölgede çoğalmaya başlaması söz konusu olabilir.

Yüz siğili nasıl bulaşır?

Yüz siğili toplu taşıma araçlarından ellerimize ve oradan da yüzümüze bulaşabileceği gibi bundan farklı yöntemlerle de bulaşabilir. Özellikle aynı evde yaşayan kişilerin kullanabileceği havlu bu siğilleri oluşturan virüslere zemin hazırlayabilir. Buna ek olarak bir kişi ile ortak tıraş bıçağı kullanıyorsanız da yüz siğiline davetiye çıkartmış olabilirsiniz. Son olarak da yüz siğili olan kişilerle tensel temas kurulması bu rahatsızlığın vücudunuza geçmesi için yeterli olur.

Yüzde siğil nasıl tedavi edilir?

Siğiller genellikle aynı şekilde tedavi edilir. Ancak genital bölge gibi hassas alanlardaki siğil oluşumlarına daha narin yaklaşmak gerekiyor. Yüzde siğil tedavisi için asidin yanı sıra dondurma ve cerrahi operasyon gibi bir seçenek de eklenebilir.

Siğil tedavisinde kullanılan salisilik asit, ilk yöntemdir. Siğil olan bölgeye sürülen salisilik asit cilt tarafından emilir. Bu yavaş ve ağrısız şekilde gerçekleşir. Sonunda siğil virüsünü içeren cilt hücrelerinin soyulması gerçekleşir.

Kriyoterepi olarak bilinen dondurma tedavisi de bir başka yöntemdir. Kriyoterapi -79 derecedeki sıvı karbondioksit kullanılması ile siğilin donarak ölmesi gerçekleşir.

Siğil dondurmanın yanında bistüri yöntemi ile de vücuttan uzaklaştırılabilir. Koter ile de kanama kontrol altına alınır.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ