Siğil tedavisi hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Siğil, derinin üst tabakasında meydana gelen, HPV adı verilen bir virüs çeşidinin neden olduğu bir deri rahatsızlığıdır. Hemen hemen vücudun her yerinde oluşabilen siğiller, çoğunlukla cilt renginde ve deriden kabarık şekilde meydana gelmektedir. Siğiller, bir virüs çeşidinin sebep olması nedeni ile kişiden kişiye bulaş yapma olasılığı yüksektir. Siğillerin çoğu zararsız olmakla birlikte kişide oluştuğu anda estetik görünüm açısından kişide olumsuz etkiler yaratmaktadır. Siğil zararsız bir deri hastalığı olmasına rağmen siğili olan kişiler tarafından bazen korkulan bir hastalık olabilmektedir. Siğili olan kişiler internet ortamlarında siğil tedavisi hakkında araştırma yapmaktadırlar. Cerrahi tedaviden çok tedavi yöntemlerini bitkisel yollarda aramaya kalkışırlar. Siğil hakkında ayrıntılı bilgi almak için siğil nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Siğil tedavisi lazer yöntemi ve cerrahi yöntemler olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Erken tanı ve tedavi ile siğiller ortadan kalkmaktadır.

Bu yazımızda siğil tedavisi hakkında merak edilenlerden, siğil tedavisinin nasıl yapıldığından, siğil tedavisinin ne kadar sürdüğünden, siğil tedavisine hangi bölümün baktığından ve siğilin bitkisel tedavisinin olup olmadığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Siğil tedavisi nasıl yapılır?

Siğiller; el, yüz ve ayaklarda olmakla birlikte genital bölgede de oluşabilmektedir. Genital bölgede meydana gelen siğillere kondilom adı verilmektedir. Siğil tedavisi lazer yöntemi, kriyoterapi, koterizasyon ve cerrahi tedavi olmak üzere uygulanmaktadır. Kriyoterapi siğil oluştuğu lezyonların dondurulmasını amaçlamaktadır. Kriyoterapi siğilin oluştuğu alana gaz püskürtülmesi ile yapılan bir işlemdir. Kriyoterapi hakkında ayrıntılı bilgi almak için kriyoterapi nedir, nasıl yapılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Siğiller üzerinde uygulanan bir diğer işlem ise koterizasyondur. Kondilom koterizasyonu ise anal bölgede oluşan siğillerin yok edilmesinde başvurulan bir yöntemdir. Siğil üzerine elektrik, ısı ve kimyasal yöntemler uygulanarak yapılan bir uygulamadır. Kondilom koterizasyonu hakkında ayrıntılı bilgiyi kondilom koterizasyonu nedir, nasıl yapılır yazımızı okuyarak alabilirsiniz.

Siğil tedavisi ne kadar sürer?

Siğil şikâyeti olan kişilerin merak ettikleri bir diğer konu ise işlemin ne kadar sürdüğüdür. Siğil şikâyetlerinden mustarip kişiler, siğil tedavisi ne kadar sürer, genital siğil tedavisi ne kadar sürer gibi soruları tarafımıza sormaktadırlar. Siğil tedavi süreleri lezyonların büyüklüğüne göre değişmektedir fakat ortalama beş ila yirmi dakika arasında sürmektedir. Her hastanın seans süreleri değişmektedir, kimine tek seansta etki eder, kimine ise dört-beş seansta etki etmektedir.

Siğil tedavisi hangi bölüm bakar?

Siğil tedavisi ile dermatoloji ve genel cerrahi bölümleri ilgilenmektedir. Her iki bölüm de siğilin tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Siğil tedavisi bitkisel yollarla yapılır mı?

Siğiller çoğunlukla genital bölgede meydana geldiği için genital bölgede oluştuğu an kişiler tedavi olmaktan çekinmektedir. Bu yüzden tedavi yöntemlerini bitkisel yollarda aramaktadırlar. İnternet ortamlarında bitkisel siğil tedavisi, bitkisel genital siğil tedavisi şeklinde arama yaparak iyileşme sağlamayı ummaktadırlar. Siğiller bitkisel yollarla tedavi edilebilen bir hastalık değil, cerrahi tedavi gerektirmektedir.

Siğil, derimiz üzerine yerleşen Papilloma Virüs (kısa adıyla HPV) olarak bilinen ve genellikle iyi huylu olan deri enfeksiyonlarıdır.

Siğil adını verdiğimiz bu rahatsızlık genellikle el, ayak ve yüzde görülmektedir. Bunun yanı sıra cinsel bölgelerde de siğile rastlanılır. Ancak bu oldukça azdır. Siğiller hep iyi huylu olarak bilinse de içlerinde kötü huylu olan da vardır. Malign (kötü huylu) transformasyon yani dönüşüm gerçekleştiren siğiller konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Bu nedenle çıkan siğillerin hızlı bir şekilde tedavisinin yaptırılması gerekiyor.

Siğil Tedavisi Yöntemleri

Siğil tedavisi uygulaması yaptıracak olan kişiler öncelikle sağlık kuruluşunu doğru seçmelidir. Siğil tedavisi yaptırmak isteyenler genel cerrahi alanında uzmanlığı bulunmayan bir kurumdan doğru bir yardım alamazlar.

Tedavi yöntemleri arasında koterizasyon, kriyoterapi, lazer ve cerrahi uygulamalar yapılmaktadır. Koterizasyonda, siğil dokusu yakılarak tedavi edilir. Bu yöntemde düşük voltajlı elektrik verilerek siğil tedavisi uygulanır. Hem el, yüz, ayak hem de genital siğil tedavisi için kullanılabilir.

Kriyoterapi yöntemi ise koterizasyonun tam tersidir. Bu aşamada genital siğil tedavisi ya da farklı bölgelerde oluşan siğiller dondurularak yok edilir. Bu tedavide uzman doktor oluşan siğile sıvı azot uygular. Sıvı azot soğuktur ve siğil çevresini hızla dondurur ve bölgedeki yaşamı sona erdirir.

Bir diğer tedavimiz ise lazerdir. Burada uzman doktor siğili besleyen damarları yok etmek için lazer kullanır. Böylece yaşamı için gerekli enerjiyi bulamayan siğil zaman içerisinde kaybolur. Lazerle siğil tedavisi yönteminde 6 ila 8 haftalık bir süreç izlenir. Bu süre zarfında haftada 2 kez tedavi uygulanır.

Tedavi yollarından sonuncusu ise cerrahi yöntemdir. İlaç ve diğer yöntemlerin işe yaramaması sonucunda bu yola başvurulur. Lokal anestezi ile siğil oluşan bölge uyuşturulur ve siğile müdahale edilerek vücuttan ayrılması sağlanır.

İstanbul Siğil Tedavisi

Mega kent İstanbul siğil tedavisi konusunda gelişmiş hastanelere sahiptir. Kentte bulunan birçok sağlık kuruluşu tüm siğil tedavilerini profesyonel bir şekilde yapmaktadır. Bu alanda son tedavi yöntemlerini uygulayan kurumlar kişilerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmelerini sağlıyorlar.

Siğil Tedavisi Fiyatları

Siğil tedavisi fiyatı konusunda etkili olan birçok konu bulunmaktadır. Tedavinin yapılacağı bölge, yöntemi bunların başında gelir.

Siğil tedavisi fiyatı alacağınız nokta mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmak durumundadır. Bu bakımdan siğil tedavisi fiyatları için seçtiğiniz hastane ya da tıp merkezinin numarasından gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Çünkü bu fiyatları internet sitelerinde yayınlamak kanun gereği yasaktır. Birçok kurum da kendisi ile direkt iletişime geçen kişilerle fiyat bilgisini rahatlıkla paylaşmaktadır.

Siğil tedavisi fiyatları için direkt olarak sağlık kuruluşuna gidip daha net fiyat alabilirsiniz. Çünkü siğilin çıktığı yer de fiyata direkt olarak etki etmektedir. En kolay tedavi edilen noktalar el, ayak ve yüzdür. Ancak genital siğil tedavisi konusunda yardım alacaksanız bu da ister istemez fiyatın değişmesine sebep olabilir. Fiyata etki eden bir diğer konu ise tedavi yöntemidir. Siğil tedavisi fiyatları hakkında bilgi için telefon numaramız ve whatasapp bilgi hattımızdan yardım alabilirsiniz.

Siğiller, kişilerin hayatını zorlaştıran hastalıkların başında geliyor. Bazı türleri zararsız olsa da kimi noktada çıkanların kesin olarak tedavi edilmeleri gerekmektedir. Özellikle kadınlarda ortaya çıkan bazı siğiller mutlaka tedavi aşamasından geçmelidir.

Siğil dediğimiz rahatsızlık HPV ismi verilen virüs kaynaklı olarak gelişir. Bu virüs çok çeşitli sebeplerle bedenimize girer ve farklı noktalarımızda siğil oluşumuna zemin hazırlar. Siğiller özellikle kadınlarda genital bölgede ortaya çıkarsa ileride rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. Burada çıkan siğiller cinsel yollarla farklı kişilere de bulaşabilir. Dolayısıyla ciddiye alınması gerekenler esas olarak genital bölge siğilleridir.

Siğiller genel olarak el, kol, bacak, baş gibi bölgelerde çıkar. Bu bağlamda birçoğu için kısa bir tedavi yöntemi uygulanması yeterli olur. Siğil tedavisi için en fazla kullanılan yöntem ise salisilik asittir. Siğilin özel bir araçla yakılarak vücuttan atılması yöntemi olan kriyoterapi de çokça kullanılır. Son dönemlerde ise lazer tekniği sık kullanılmaya başlandı.

Siğil kökü nasıl çıkartılır?

Siğil kökünün çıkartılması için birçok farklı yöntem bulunsa da mutlaka uzman hekimden bu konuda yardım almalısınız. Siğil kökünün çıkartılması için öncelikli olarak etrafında yer alan keratin dokusunun kurutulması gerekiyor. Bu da konuya özel olarak geliştirilen ilaçlarla mümkün hale gelir. Kuruma işlemi gerçekleştikten sonra uzman hekim bistüri yardımı ile siğilin oluşturduğu tabanı kaldırır ve köküne ulaşır. Kökün vücuttan ayrılarak tamamen temizlenmesi ile birlikte siğil kökü çıkartılmış olur. Uzman doktor haricinde internette yer alan diğer yöntemler tavsiye edilmemektedir. Hem alerjenik hikayelerin oluşmasına sebep olabilir hem de sağlıklı bir şekilde kökün çıkmasını sağlamazlar.

Siğil kanarsa ne olur?

Siğiller normal şartlar altında kanama yapan rahatsızlıklar arasında yer almaz. Ancak elbette farklı bir sebeple kanama gerçekleşebilir. Bunların arasında en önemli sebep bilinçsiz bir şekilde dışarıdan müdahale edilmesidir. Özellikle siğil kökünün kişi tarafından çıkartılmaya çalışılması bu kanamalarda en büyük sebeptir. Bunun yanı sıra genital bölgede çıkan siğillerde kendiliğinden kanama görüldüğü olmaktadır.

Siğillerde kanama oluşması ile birlikte konu ile ilgili uzman hekime başvurmanız sağlıklı olacaktır. Bu aynı zamanda aksi bir durumun oluşmasına engel olur.

Siğile ne iyi gelir?

Siğile birçok bitkinin iyi geldiği bilinmektedir. Örnek olarak çay ağacı yağı, hint yağı, limon kabuğu, havuç rendesi siğil için önerilmektedir. Bu sayılanlar bitkisel tedavi olarak geçse de kesin olarak geçirebilecek ilaçlar değildir. Bunun yanı sıra uzman hekimler tarafından uygulanan kriyoterapi ve lazer tedavisi de bilinen ve çokça kullanılan yöntemler arasında bulunmaktadır. Bu yöntemlerden kriyoterapi yakarak siğili ortadan kaldırır. Lazer tedavisinde ise siğilin kökü kurutulur ve herhangi bir hasar meydana gelmeden sorun çözüme kavuşur. Bazı hastalarda küçük yaraların oluştuğu da görülür ancak bunlar göze çarpmayacak kadar azdır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman cerrahi kadromuz ile siğil tedavisi ve genital siğil tedavisi imkânı sunmaktayız. Siğil tedavisi, siğil tedavisi yöntemleri ve siğil tedavisi fiyatları hakkında merak ettikleriniz ile ilgili telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ