Siğil tedavisi hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Siğil, derinin üst tabakasında meydana gelen, HPV adı verilen bir virüs çeşidinin neden olduğu bir deri rahatsızlığıdır. Hemen hemen vücudun her yerinde oluşabilen siğiller, çoğunlukla cilt renginde ve deriden kabarık şekilde meydana gelmektedir. Siğiller, bir virüs çeşidinin sebep olması nedeni ile kişiden kişiye bulaş yapma olasılığı yüksektir. Siğillerin çoğu zararsız olmakla birlikte kişide oluştuğu anda estetik görünüm açısından kişide olumsuz etkiler yaratmaktadır. Siğil zararsız bir deri hastalığı olmasına rağmen siğili olan kişiler tarafından bazen korkulan bir hastalık olabilmektedir. Siğili olan kişiler internet ortamlarında siğil tedavisi hakkında araştırma yapmaktadırlar. Cerrahi tedaviden çok tedavi yöntemlerini bitkisel yollarda aramaya kalkışırlar. Siğil hakkında ayrıntılı bilgi almak için siğil nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Siğil tedavisi lazer yöntemi ve cerrahi yöntemler olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Erken tanı ve tedavi ile siğiller ortadan kalkmaktadır.

Bu yazımızda siğil tedavisi hakkında merak edilenlerden, siğil tedavisinin nasıl yapıldığından, siğil tedavisinin ne kadar sürdüğünden, siğil tedavisine hangi bölümün baktığından ve siğilin bitkisel tedavisinin olup olmadığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Siğil tedavisi nasıl yapılır?

Siğiller; el, yüz ve ayaklarda olmakla birlikte genital bölgede de oluşabilmektedir. Genital bölgede meydana gelen siğillere kondilom adı verilmektedir. Siğil tedavisi lazer yöntemi, kriyoterapi, koterizasyon ve cerrahi tedavi olmak üzere uygulanmaktadır. Kriyoterapi siğil oluştuğu lezyonların dondurulmasını amaçlamaktadır. Kriyoterapi siğilin oluştuğu alana gaz püskürtülmesi ile yapılan bir işlemdir. Kriyoterapi hakkında ayrıntılı bilgi almak için kriyoterapi nedir, nasıl yapılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Siğiller üzerinde uygulanan bir diğer işlem ise koterizasyondur. Kondilom koterizasyonu ise anal bölgede oluşan siğillerin yok edilmesinde başvurulan bir yöntemdir. Siğil üzerine elektrik, ısı ve kimyasal yöntemler uygulanarak yapılan bir uygulamadır. Kondilom koterizasyonu hakkında ayrıntılı bilgiyi kondilom koterizasyonu nedir, nasıl yapılır yazımızı okuyarak alabilirsiniz.

Siğil tedavisi ne kadar sürer?

Siğil şikâyeti olan kişilerin merak ettikleri bir diğer konu ise işlemin ne kadar sürdüğüdür. Siğil şikâyetlerinden mustarip kişiler, siğil tedavisi ne kadar sürer, genital siğil tedavisi ne kadar sürer gibi soruları tarafımıza sormaktadırlar. Siğil tedavi süreleri lezyonların büyüklüğüne göre değişmektedir fakat ortalama beş ila yirmi dakika arasında sürmektedir. Her hastanın seans süreleri değişmektedir, kimine tek seansta etki eder, kimine ise dört-beş seansta etki etmektedir.

Siğil tedavisi hangi bölüm bakar?

Siğil tedavisi ile dermatoloji ve genel cerrahi bölümleri ilgilenmektedir. Her iki bölüm de siğilin tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Siğil tedavisi bitkisel yollarla yapılır mı?

Siğiller çoğunlukla genital bölgede meydana geldiği için genital bölgede oluştuğu an kişiler tedavi olmaktan çekinmektedir. Bu yüzden tedavi yöntemlerini bitkisel yollarda aramaktadırlar. İnternet ortamlarında bitkisel siğil tedavisi, bitkisel genital siğil tedavisi şeklinde arama yaparak iyileşme sağlamayı ummaktadırlar. Siğiller bitkisel yollarla tedavi edilebilen bir hastalık değil, cerrahi tedavi gerektirmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman cerrahi kadromuz ile siğil tedavisi ve genital siğil tedavisi imkânı sunmaktayız. Siğil tedavisi, siğil tedavisi yöntemleri ve siğil tedavisi fiyatları hakkında merak ettikleriniz ile ilgili telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ