Genital siğil nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Genital siğil HPV adı verilen bir virüs çeşidinin neden olduğu, hem erkek hem de kadınlarda ortaya çıkan cinsel yolla bulaş gösteren bir hastalıktır. Genital siğillere kondilom da denilmektedir. Genital siğiller kendini deride kabarcık ve leke şeklinde göstermektedir. Genital siğiller bazen et beni sanılıp kişiler tarafından önemsenmeyebilir. Kişide ortaya çıktığında yüksek düzeyde kaşıntı yapabilmekte ve ilerlediğinde kişiye sıkıntı verebilmektedir. Genital siğillere neden olan bazı durumlar vardır. Bunlardan bazıları; birçok kişi ile korunmasız olarak cinsel ilişkide bulunma, genç yaşta cinsel hayata başlama ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar tüketmek genital siğil oluşma riskini arttırmaktadır.

Bu yazımızda genital siğil nedir, genital siğil belirtileri nelerdir, genital siğil nasıl bulaşır ve genital siğil tedavi yöntemleri nelerdir ve siğil tedavisi fiyatları gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Genital siğil nedir?

Genital siğil Hpv’nin (human papilloma virüsü) yol açtığı cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Erkek ve kadınlarda genç yaşlarda görülen bir hastalıktır fakat kadınlarda erkeklerden daha sık görülmektedir. Genital siğile neden olan hpv’nin birçok tipi bulunmaktadır. Bazı tipleri genital siğile bazı tipleri ise kansere neden olmaktadır.

Genital siğil belirtileri nelerdir?

Genital siğilin belirtileri şunlardır. Genital siğil oluştuğu bölgede deriden kabarık ve deri üzerinde leke oluşumu ile belirti göstermektedir. Hiç belirti vermeyip ilerleyen siğiller de mevcuttur. Bazı durumlarda deri ile aynı renkte ve hafif kızarık şeklinde de olabilir.

Genital siğil nasıl bulaşır?

Genital siğiller cinsel ilişki sırasında bulaşmaktadır. Birçok partnerle korunmasız olarak gerçekleştirilen cinsel ilişkiler ve erken yaşlarda cinsel yaşama atılmak genital siğillerin bulaşmasına zemin hazırlamaktadır. Genital siğil sorunu yaşayan hamile kadınların genital siğil bebeğime geçer mi sorusu onlar için korku taşımaktadır. Hpv geçmişi olan hamile kadınların bu durumlarını gizlemeyip çocuğuna geçmesini önleyebilir. Fakat genital siğili olan hamile kadınların nadir de olsa normal doğumda bebeğine genital siğili bulaştırma riski bulunmaktadır. Genital siğilin bebeğe geçmesi durumunda bebekte ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Genital siğil tedavi yöntemleri nelerdir?

Genital siğil sorunu yaşayan kişiler hastalığını mahrem bölgede olmasından dolayı gizlemekte ve tedavi olmaktan kaçınmaktadırlar. Tedavi yöntemlerini internet ortamında bitkisel ve doğal olarak aramaktadırlar. Genital siğillerin hem bitkisel hem de doğal yollardan hiç bir şekilde tedavisi bulunmamaktadır ancak cerrahi yöntemlerle tedavisi mevcuttur. Tedavi edilmeyip kendiliğinden geçme durumu söz konusu değildir. Kondilom tedavi yöntemleri lazer ve kondilom koterizasyonudur. Lazerle genital siğil tedavisinin nasıl olduğu hakkında ayrıntılı bilgiyi lazerle siğil tedavisi yazımızı okuyarak alabilirsiniz.  Genital siğil tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için genital siğil tedavisi nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Genital Siğil Tedavisi Fiyatları

Genital siğil tedavisi fiyatları operasyon yapılacak klinikten kliniğe ve uygulanacak operasyonun çeşidine göre farklılık göstermektedir. Genital siğil tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinden bulabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ