Anal fissür, kişileri en çok rahatsız eden, sosyal yaşamdan kopartan rahatsızlıklardan birisidir. Anal kanalın son kısmında yer alan rektum bölümünde meydana gelen çatlaklara anal fissür adı verilir. Halk arasında makat çatlağı olarak da bilinen bu rahatsızlık mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.

Fissür hastalığı zaman zaman kişiler tarafından hemoroid ile karıştırılmaktadır. Ortaya çıkan nedenlere bakıldığında benzer özellikleri taşıyan fissür ile hemoroidi birbirinden ayıran noktalar da vardır. Anal fissür, dışkılama ya da dışkıyı çeşitli sebeplerden dolayı tutma nedeniyle oluşur. Rektumda meydana gelen gerilmenin sonucu olarak ufak çatlaklar ortaya çıkar. Bölgede bulunan kaslar ve sinirler durumu daha da hassas hale getirir. Ancak bu tek neden olmayabilir. Çok az da görülse anal fissüre, bağırsak rahatsızlıkları, tümör ve anal enfeksiyonları da neden olarak gösterilebilir.

Anal fissürün en güçlü belirtisi tuvalet ihtiyacı sırasında ortaya çıkar. Burada başlangıç seviyesinde birkaç dakika süren ağrılar gelişebilir. Ancak tedavi edilmemesi durumunda hastalığın ilerleyeceği ve ağrıların şiddeti ve süresinin daha da artacağı unutulmamalıdır. Dışkılama sırasında cam batması hissiyatı, bölgede kaşıntı ve buna bağlı olarak gelişen tahriş, çatlağın yakınında oluşan küçük yumrular diğer belirtileridir. Bazı durumlarda hastaların iç çamaşırlarında kan görüldüğü de olur.

Makat çatlağı (anal fissür) muayenesi ve tespiti parmakla yapılan kontrol ile yapılabilmektedir. 40 yaşın üzerindeki hastalar için ek olarak kolonoskopi ve rektosigmoideskopi de istenebilir.

Anal fissür nasıl iyileşir?

Anal fissür ancak ve ancak doğru tedavi yöntemleri ile iyileşmeye başlar. Bunun için de uzman doktora görünmeli ve hangi tedavileri alabileceğiniz öğrenmelisiniz.

Anal fissür nasıl rahatlar?

Anal fissür için uygulanabilecek ve hastaların rahatlamasını sağlayacak yöntemler mevcuttur. Bunların başında lifli gıdalar ile beslenmek gelir. Lifli gıdalar daha kolay bağırsaklardan geçip, dışkılama konusunda sorun çıkartmaması ile öne çıkar. Bunun yanı sıra bazı ilaçlar yine tuvalete çıkma ihtiyacını daha kolay hale getirebilir. Bol su içmek de anal fissürü rahatlatıcı etkenler arasında yer alır. 10 ila 20 dakikalık ılık suya oturmak makat çatlağı için iyi gelmektedir. Bu hastaların ağrı ve acılarını önemli ölçüde azaltır.

Anal Fissür Tedavisi

Anal fissür için cerrahi tedavi şart değildir. Ancak bazı durumlarda bundan kaçınmak imkansız hale gelir. Medikal tedavinin yapılamadığı veya sorunun kronik hale geldiği durumlarda lazerle anal fissür tedavisine başvurulur. Bu noktada cerrahi tedavinin amacı bölgede bulunan bir kasın gerilimini azaltmak ve buna bağlı olarak gelişen acıyı da en aza indirmektir. Yapılan ameliyat sonrasında hastanın geceyi hastanede geçirmesine gerek yoktur. Dolayısıyla aynı gün hastanede ayrılarak yaşamına yine doktor kontrolünde devam edebilir.

Cerrahi operasyon sonrasında fissürün tekrarlama durumu oluşabilir. Bu tip durumda sert dışkılamaktan kaçınmak ve yumuşatıcı bazı ilaçlar kullanmak sizi rahatlatabilir. Anal fissürler ayrıca kanser gibi tehlikeli hastalıklara neden olmazlar ya da bu tehlikeyi artırmazlar.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar