Anal fissür, makat bölgesinde görülen çatlaklara verilen isimdir. Bu çatlaklar birçok sebepten oluşabilir. Halk arasında makat çatlağı olarak bilinmektedir. Ancak tıbbi alanda anal fissür kullanılıyor. Genellikle dışkılama sırasında fazla ıkınma bu rahatsızlığın başlıca sebebidir. Ancak farklı bir nedenden dolayı da ortaya çıktığı görülmektedir.

Anal bölge sinir yönünden oldukça zengindir. Bu nedenle burada hissedilecek acı kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine engel olur. Böylece sosyal yaşamdan kopuk bir dönem başlar. Bunun için bir an önce alanında uzman doktora başvurmalı ve tedavi olarak, sağlıklı bir döneme adım atmalısınız.

Anal fissür nasıl ortaya çıkar?

Anal fissür rahatsızlığının ortaya çıkış zamanı çatlağın büyüklüğüne göre değişir. Küçük bir çatlak daha geç fark edilirken büyük çatlak daha erken bir süreçte kişi tarafından hissedilebilir. Bu hastalığın tespiti için elbette uzman hekime görünmelisiniz.

Makat çatlağı belirtileri arasında;

 • Özellikle dışkılama sırasında gerçekleşen ıkınmanın zorlaşması ve cam kırığı hissinin oluşması
 • Anal bölgede ağrılı bir süreç ve ardından gelen şişlik
 • İç çamaşırda görülen kan
 • Yırtılan bölgede basurda olduğu gibi kaşıntı görülmesi

Hastalık bazı yönleri ile diğer anüs rahatsızlıklarına benzemektedir. Bu nedenle doktor tavsiyesi dışında hareket etmemeli, kendi teşhisimizi koymaya kalkmamalıyız. Doktorumuz doğru bir teşhis için gerekli tetkikleri yapar ve ardından tam olarak rahatsızlığınızı size iletir.

Anal fissür neden olur?

Makat çatlağı, birçok sebepten ortaya çıkabilir. Ana sebep olarak, dışkılama sırasında ishal ya da kabızlığa bağlı olarak fazla ıkınma gösterilmektedir. Ancak Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları, doğum da bu rahatsızlığı tetiklemektedir. Bu nedenle hastalığı tek bir noktaya bağlamak yanlış olacaktır. Tedavisi de nedenlere bağlı olarak ilerlediği için bu nokta oldukça hassastır.

Yetersiz sıvı tüketimi, lifli beslenmenin eksik bırakılması da bu hastalığın görülmesine neden olabilir. Dolayısıyla kişiler hem tedavi alarak hem de yaşam tarzını düzenleyerek Anal Fissür sorununu aşabilirler.

Anal Fissür Tedavi Yöntemleri

Anal Fissür’ün tedavi yöntemleri konusunda iki yol izlenir. Buna hastalığın süresine göre karar verilir ve tedavi uygulanır.

Akut Anal Fissür Tedavisi: Akut tedavi yönteminde hastalık ilk bir aylık süreç içerisindeyse yapılır. İlk ay içerisindeki rahatsızlığa akut anal fissür denir. Tedavisi diğerine göre daha basittir ve ameliyatsızdır. Ancak sürekli olarak nüksediyorsa farklı bir yöntem denenir. Akut anal fissür tedavisi hakkında bilgi almak için ameliyatsız anal fissür tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Kronik Anal Fissür Tedavisi: Kronikleşmiş olan anal fissür tedavi edilmesine rağmen sürekli olarak yeniden ortaya çıkar ve kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Bunun için ameliyatsız tedavi yönteminden operasyonlu olana geçilir. Doğru şekilde tedavi edildiği takdirde kronik anal fissür yüksek ihtimalle yeniden görülmez. Tekrar ortaya çıkma oranı yüzde 2’dir. Bu nedenle birçok kişi bu noktada ameliyata yönelebilir. Son derece basit bir şekilde yapılan operasyon sonrasında kişiler yaşamlarına devam edebilirler. Kronik anal fissür tedavisi hakkında bilgi almak için lazerle anal fissür tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Anal fissür yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Anüs bölgesinde meydana gelen küçük çatlaklardan oluşan hastalık kişileri ciddi anlamda rahatsız etmektedir.

Anal fissür kendisini genellikle dışkılama sırasında gösterir. Bu esnada cam batmasına benzer bir rahatsızlıkla kişilerin canlarının yanması doktora başvurmalarına sebep olur. Yapılan tetkiklerde de kişinin anal fissür sorunu ile karşı karşıya olduğu söylenir.

Anal fissürün en yaygın nedenleri arasında kabızlık, ishal, dışkılama sırasında fazla zorlanma, anüs bölgesinin travması veya enfeksiyonlar bulunur. Aynı zamanda, kronikleşebilir ve tedavi edilmezse uzun vadeli sorunlara yol açabilir.

Anal fissürün tedavisi de kişiye ve hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterir. Kişilere ameliyat yapmadan önce farklı teknikler önerilir. Bu önerilerin arasında rahat dışkılamak için lifli gıdaların yenmesi ve sağlıklı bir diyet programının uygulanması gelmektedir. Sıvı alımı ve dışkılaması sırasında veya öncesinde yapılan hatalardan uzak durulması da anal fissür tedavisinde kullanılan teknikler arasında yer alırç

Anal Fissür ve Kronik Kabızlık İlişkisi

Tıp bilimi anal fissür ile kronik kabızlık arasında bir ilişki olabileceğine işaret etmektedir. Bu noktada kabızlık esnasında kişinin dışkılayabilmek için zorlanması makatta çatlağa yol açabilir ve bu da anal fissürün oluşumu anlamına gelir. Yalnızca zorlama değil, düzensiz olarak dışkılama da anal fissüre yol açabilir. Anüs bölgesine baskı uygulanması da anal fissürün oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Anal fissürlerin tedavisinde, öncelikle kabızlığın kontrol altına alınması oldukça önemlidir. Lifli bir diyet, yeterli su içme alışkanlığı, egzersiz ve gerektiğinde laksatifler gibi önlemler kabızlığı hafifletebilir. Ayrıca, anal fissürün semptomlarını hafifletmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için kremler veya ilaçlar da kullanılabilir.

Anal Fissürün Spor ile İlişkisi

Anal fissür ile spor arasındaki ilişki hastalığın oluşumu üzerine değildir. Yapılan araştırmalara göre anal fissür hastalarının spor yapmasında sakınca olmadığı gibi bu yapılan egzersizlerin kişilere iyi geldiği de saptanmıştır. Rahatsızlığın oluşumunda temel etmenlerden birisi olan kabızlık, spor ile birlikte ortadan kaldırılabilir. Ayrıca kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için de spor oldukça önemlidir.

Ancak tüm bunlara ek olarak spor yaparken zorlayıcı olanlardan uzak durmak gerekiyor. Özellikle spor salonlarında ağırlık kaldırılarak yapılan aktiviteler makat bölgesindeki kasları olumsuz yönde etkileyecektir. Bu bağlamda hafif sporlar yapılabilir ancak ağırlardan kaçınmak gerekebilir.

Anal Fissürün Önlenmesi için Öneriler ve İpuçları

Anal fissürün önlenmesi için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunuyor. Özellikle doktorlar sağlıklı dışkılamanın bu noktada önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu anlamda lifli diyet programının uygulanması önemli bir harekettir. Bol sıvı tüketmek de bu aşamada önemlidir. Tuvalete çıkma alışkanlıklarının düzenlenmesi ve varsa düzensizlik ortadan kaldırılması gerekiyor. Örneğin dışkılamanın ertelenmesi anal fissürün oluşmasına neden olabilmektedir. Anal bölgenin hijyenin sağlanması da çok önemlidir. Ek olarak anüs bölgesini zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

Anal fissür tedavisi fiyatları ve anal fissür tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için genel cerrahi servisimize telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

.

Anal fissür nasıl ortaya çıkar?

Anal fissür rahatsızlığının ortaya çıkış zamanı çatlağın büyüklüğüne göre değişir. Küçük bir çatlak daha geç fark edilirken büyük çatlak daha erken bir süreçte kişi tarafından hissedilebilir. Bu hastalığın tespiti için elbette uzman hekime görünmelisiniz.

Anal fissür neden olur?

Makat çatlağı, birçok sebepten ortaya çıkabilir. Ana sebep olarak, dışkılama sırasında ishal ya da kabızlığa bağlı olarak fazla ıkınma gösterilmektedir. Ancak Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları, doğum da bu rahatsızlığı tetiklemektedir.

Anal Fissür Tedavi Yöntemleri

Anal fissür tedavisi fiyatları ve anal fissür tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için genel cerrahi servisimize telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Alp Oran
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 10.10.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.