Anal fissür yani halk arasında bilinen adıyla makat çatlağı; makat bölgesinde çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen çatlaklardır. Uzun süren bir kabızlık, ishal ve fazla ıkınma sonucu meydana gelebilmektedir. Bu sebeple rektum çevresinde çatlak, yırtık, hassasiyet ve kanama oluşmaktadır.

Anal fissür tedavisi hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Makat ÇatlağıAnal fissür tedavisi hakkında merak edilen birçok unsur vardır. Bu şikâyet ile karşı karşıya kalan hastalar anal fissür tedavisi acıtır mı, nasıl yapılır, tedavi edildikten sonra tekrar etme riski var mıdır gibi sorulara yanıt aramaktadır. Bu yazımızda merak edilen, araştırılan birçok soruya açıklık getireceğiz. Anal fissür akut durumunda yani ileri derecede değilse verilen ilaçlar ve kremler yardımıyla iyileşme sağlanabilir. Fakat kronikleşmişse cerrahi tedavi ve enjeksiyon sonucu tedavi edilebilir. Cerrahi tedavi sonrası minimum seviyede ağrı ve acı olabilmektedir. Peki, en çok merak edilen konuya gelelim. Anal fissürün tekrar etme olasılığı evet vardır. Uzman doktorlar tarafından  ve doğru teknik uygulanmadığı zaman tekrar etmesi kaçınılmaz olacaktır.

Anal fissür, makat bölgesinde ortaya çıkan ağrılı ve acılı bir rahatsızlıktır. Makat çatlağı olarak da bilinen bu rahatsızlık özellikle dışkılama sırasında kendisini hissettirmektedir. Bu aşamada kanama da görülebilmektedir.

Anal fissür hemen her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Ancak yaş aldıkça bu risk artış göstermektedir. Eğer kişi daha önce bu rahatsızlığı geçirdiyse de yeniden hastalığa yakalanma riski ile karşı karşıya kalabilir.

Anal fissür neden görülür?

Anal fissür birçok sebepten görülebilir. Bu sebepler arasında şunları sayabiliriz:

 • Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan uzun süreli kabızlık
 • Dışkılama sırasında fazla ıkınma ve bölgeyi zorlama
 • Kabızlığın karşıtı olan ishalin uzun süre devam etmesi
 • Dışkıyı fazla tutma ve buna ek olarak geliştirilen kötü tuvalet alışkanlığı
 • Anüs bölgesinde yer alan ve buradaki alanı kontrol eden kasların fazla sıkılması
 • Crohn hastalığı, ülseratif kolit, anal kanser, lösemi, tüberküloz, sfiliz, gonore, Klamidya, HIV gibi altta yatan bir rahatsızlığın kendisini göstermesi

Bu sebeplere bağlı olarak gelişen anal fissür için mutlaka doktor gözetiminde tedavi olmalısınız. Aksi takdirde fissür zaman içerisinde hayatınızı olumsuz etkilemeye devam eder. Kaldı ki ilerlemesi halinde cilt yüzeyinde dahi görülebilecek kadar üst seviyeye çıkabilmektedir.

Anal fissür nasıl tespit edilir?

Anal fissür, alanında uzman doktor tarafından fiziksel muayene yöntemleri kullanılarak kısa süre içerisinde tespit edilebilir. Ancak bazı durumlarda doktorumuz rektum ve kolon incelemesi için ek olarak endoskopi isteyebilir. Bunun temel sebebi aynı sebeplerle ortaya çıkan başka makat rahatsızlıklarının göz önünde bulundurulmasıdır.

Bazı anal fissür rahatsızlıklarında aynı hemoroidde olduğu gibi meme oluşumu gözlenmektedir. Bu da hem hastanın hem de doktorun hemoroid ile karıştırmasına sebep olabilir. Bu konu için de ek tetkik istenerek, sürecin takibi sağlanabilir.

Tespit aşamasında hastanın rahatsızlığının başlangıcından bugüne kadar tüm hikayesi dinlenir. Bu süreçte oluşan her türlü düzen sorulur ve varsa düzensizliklerin üzerine gidilerek hastalığın tam olarak ismi konur.

Anal Fissür Tedavisi

Anal fissür tedavisinde genel olarak ameliyatsız çözümler sunulur. Bu aşamada hastanın varsa öncelikle altında yatan sorunlar bitirilir. Örneğin anal fissüre ana sebep kabızlıksa bu konuda doktor hastasına ilgili tedavi yöntemlerini uygular ve ilaç ile problemi ortadan kaldırmaya çalışır.

Hastaların ağrılarını azaltacak yöntemler de doktor tarafından önerilebilir. Özellikle sıcak ya da ılık su banyoları bu konuda en etkili çözümdür. Geniş bir kabın içerisine eklenen sıcak suya hasta oturur. Bir süre sonra ağrılarının ve acılarının azaldığını hissetmeye başlar. Bu sayede bölgeye el ile müdahale etmekten kaçınır.

Anal Fissür Tedavi Yöntemleri

Anal fissür tedavi yöntemleri arasında ameliyat da bir seçenek olarak yer alır. Hastanın sürekli tekrarlayan (kronikleşmiş) bir fissürü varsa da ameliyat ile müdahale edilebilir. Bu operasyonlarda makat iç kası kesilerek sonuç alınır.

Anal fissür tedavi edilmezse ne olur?

Fissür makatta oluşan açık yara demektir ve sürekli dışkı ile teması olduğu sürece enfeksiyon riski artmaktadır. Tedavi edilmediğinde hasta yıllar boyu acı ve ağrı ile maruz kalacak, süregelen bir çatlak şikâyetiyle başa çıkmak zorunda olacaktır. En son duruma kadar giderek anüste daralma meydana getirebilir.

Anal fissür kendiliğinden geçer mi?

Anal fissür kendiliğinden geçebilecek düzeyde olan bir hastalık değildir. Çünkü makatta meydana gelen bir yırtık söz konusu olup her dışkılama sonucu enfeksiyon yaratma riski bulunmaktadır.

Anal fissürün bitkisel tedavisi mümkün mü?

Bitkisel tedaviler ile anal fissürün semptomlarını hafifletmek mümkünse de bitkisel tedaviden çok diğer yöntemler tercih edilmekte ve önerilmektedir. Anal fissür belirtileri görüldüğünde anal fissür tedavisi yapan hastanelere başvurarak tedavi için adımlar atılmalıdır.

Anal fissür tedavisi için hangi bölüme gidilir?

Anal fissür teşhis ve tedavisi için ilk olarak gidilmesi gereken bölüm genel cerrahi bölümüdür.

Anal fissür tedavisi nasıl yapılır?

Anal fissür tedavisi cerrahi ve ameliyatsız olarak iki şekilde yapılabilen bir uygulamadır. Cerrahi tedavi dediğimiz ameliyatla yapılan tedavilerde hasta anestezi altında tedavi edilir, tedavide amaç makat iç kasının kesilip gevşetilmesidir. Hastalar tedavi sonrası 48 saat gibi bir sürede normal yaşantılarına dönebilirler. Bir diğer tedavi yöntemi olan ameliyatsız lazer ile tedavide amaç oluşan çatlağın yok edilmesidir. Lazer ile tedavi son derece konforlu ve ağrısız bir tedavi sağlamaktadır. Ayrıca kesi ve dikiş izi olmadığı için hastaların iyileşme süreci oldukça hızlı olmaktadır.

Anal fissür tedavisi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Anal fissür tedavisi cerrahi yöntemlerle yapıldığı gibi ameliyatsız da yapılabilmektedir. Cerrahi yöntemler ile tedavi edilen hastaların iyileşme süreçleri uzun olup biraz ağrılı geçmektedir. Ayrıca hastada gaz kaçırma ve dışkı tutamama gibi problemler meydana gelebilir. Anal fissür ameliyatsız olarak lazer ile de tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem hastaya kas ve doku kaybı yaşatmamakta ve normal yaşantılarına hızlı bir şekilde dönmekte avantaj sağlamaktadır.

Anal fissür ne demek?

Halk ağzında çoğunlukla makat çatlağı olarak anılan anal fissür; makat bölgesinde çeşitli sebepler sonucu çatlak ve yırtılmaların oluştuğu bir rahatsızlıktır. Anal fissür; kişide süregelen kabızlık, dışkılama anında fazla ıkınma, yapılmış doğumlar ve makat bölgesinde geçirilen travma sonrası meydana gelebilmektedir. Kendini gösterdiği kişide batma hissi oluşturarak kişinin yaşamına etki edecek bir hastalıktır. Makat çatlağı oluştuğu ilk sıralarda kendini çok belli etmemekte ve tedavide geç kalındığı takdirde akut olarak başlayan anal fissür, kronik hale dönüşmektedir. Anal fissür şikâyetlerinden mustarip olan kişiler tedavi konusunda çekinmektedirler. İnternet ortamında kendiliğinden geçip geçmediği konusunda araştırma yapmaktadırlar. Anal fissür akut halde yani daha yeni oluştuğu anda kendiliğinden geçmesi mümkündür fakat ileri seviyelere taşınmış ise mutlaka uygun yöntemlerle tedavi edilmeli ve kendiliğinden iyileşme olanağı bulunmamaktadır. Anal fissür hakkında ayrıntılı bilgi almak için anal fissür nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Anal fissür nasıl geçer?

Anal fissür akut ve kronik olmak üzere iki şekilde kendini göstermektedir. Akut anal fissür kronik hale gelmiş anal fissüre nazaran kendiliğinden geçme olasılığı yüksektir. Kronik hale gelmiş anal fissürün kendi kendine iyileşme sağlaması beklenemez. Lazer tedavisi ve cerrahi tedaviler ile makat çatlağı tedavisi sağlanmaktadır. Uygulanan doğru ve uygun tedavi yöntemleri ile anal fissür şikâyeti ortadan kalkmaktadır.

Anal fissür ne zaman kronikleşir?

Anal fissür tedavide geç kalındığında ve tedavinin uygulanmadığında kronik hale dönüşen bir rahatsızlıktır. Kronik anal fissür kişiye ciddi ağrılar ve tuvalet ihtiyacı sırasında ciddi sıkıntılar verebilmektedir. Kronik makat çatlağı olan kişiler için tuvalet ihtiyacı adeta ıstırap gibi gelir ve gitmekten sakınırlar. Erken tanı ve tedavi ile anal fissür kronikleşmeden iyileşme sağlanması mümkündür.

Anal fissür için hangi bölüme gidilir?

Anal fissür şikâyetleri yaşayan kişiler genel cerrahi servislerine başvurarak tedavi olabilirler. Anal fissür için genel cerrahi bölümüne gidilmelidir. Uzman doktorlar ve hijyenik hastane koşulları altında anal fissür tedavi edilmektedir.

Anal fissür ameliyatı nasıl yapılır?

Anal fissür, günümüzde birçok tedavi yöntemi ile tedavi edilmektedir. Akut anal fissür sıcak su oturma banyoları, dışkı yumuşatıcı ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar ile tedavi edilerek iyileşmesi olanaklıdır. Kronik anal fissür ise mutlaka cerrahi tedavi gerektirmektedir. Anal fissür ameliyatı kronik durumdaki hastalara uygulanmaktadır. Anal fissür ameliyatı dışında lazer ile de anal fissür tedavisi sağlanmaktadır. Makat çatlağı lazer ile tedavi edildiğinde kişi günlük yaşantısına kısa sürede dönmekte ve iyileşme süreci kısalmaktadır. Anal fissür ameliyatı olan kişilerde ise iyileşme süreci ve günlük yaşantılarına dönme süreleri gecikmektedir. Bu uygulanan tedavi yöntemlerinin yanında botolinum toksin uygulaması ile tedavi sağlanmaktadır. Anal fissür botolinum toksini enjeksiyonu ile hastaya botulinum toksini verilerek kas spazmının atılması amaçlanmaktadır. Ameliyatsız makat çatlağı tedavisinin nasıl yapıldığı hakkımda ayrıntılı bilgi almak için ameliyatsız makat çatlağı tedavisi nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında anal fissür tedavisi imkanı sunmaktayız. Anal fissür tedavisi ve anal fissür tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Anal fissür (makat çatlağı) hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  İçindekiler gizle