Anal fissür yani halk arasında bilinen adıyla makat çatlağı; makat bölgesinde çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen çatlaklardır. Uzun süren bir kabızlık, ishal ve fazla ıkınma sonucu meydana gelebilmektedir. Bu sebeple rektum çevresinde çatlak, yırtık, hassasiyet ve kanama oluşmaktadır.

Anal fissür tedavisi hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Anal fissür tedavisi hakkında merak edilen birçok unsur vardır. Bu şikâyet ile karşı karşıya kalan hastalar anal fissür tedavisi acıtır mı, nasıl yapılır, tedavi edildikten sonra tekrar etme riski var mıdır gibi sorulara yanıt aramaktadır. Bu yazımızda merak edilen, araştırılan birçok soruya açıklık getireceğiz. Anal fissür akut durumunda yani ileri derecede değilse verilen ilaçlar ve kremler yardımıyla iyileşme sağlanabilir. Fakat kronikleşmişse cerrahi tedavi ve enjeksiyon sonucu tedavi edilebilir. Cerrahi tedavi sonrası minimum seviyede ağrı ve acı olabilmektedir. Peki, en çok merak edilen konuya gelelim. Anal fissürün tekrar etme olasılığı evet vardır. Uzman doktorlar tarafından  ve doğru teknik uygulanmadığı zaman tekrar etmesi kaçınılmaz olacaktır.

Anal fissür tedavi edilmezse ne olur?

Fissür makatta oluşan açık yara demektir ve sürekli dışkı ile teması olduğu sürece enfeksiyon riski artmaktadır. Tedavi edilmediğinde hasta yıllar boyu acı ve ağrı ile maruz kalacak, süregelen bir çatlak şikâyetiyle başa çıkmak zorunda olacaktır. En son duruma kadar giderek anüste daralma meydana getirebilir.

Anal fissür kendiliğinden geçer mi?

Anal fissür kendiliğinden geçebilecek düzeyde olan bir hastalık değildir. Çünkü makatta meydana gelen bir yırtık söz konusu olup her dışkılama sonucu enfeksiyon yaratma riski bulunmaktadır.

Anal fissürün bitkisel tedavisi mümkün mü?

Bitkisel tedaviler ile anal fissürün semptomlarını hafifletmek mümkünse de bitkisel tedaviden çok diğer yöntemler tercih edilmekte ve önerilmektedir. Anal fissür belirtileri görüldüğünde anal fissür tedavisi yapan hastanelere başvurarak tedavi için adımlar atılmalıdır.

Anal fissür tedavisi için hangi bölüme gidilir?

Anal fissür teşhis ve tedavisi için ilk olarak gidilmesi gereken bölüm genel cerrahi bölümüdür.

Anal fissür tedavisi nasıl yapılır?

Anal fissür tedavisi cerrahi ve ameliyatsız olarak iki şekilde yapılabilen bir uygulamadır. Cerrahi tedavi dediğimiz ameliyatla yapılan tedavilerde hasta anestezi altında tedavi edilir, tedavide amaç makat iç kasının kesilip gevşetilmesidir. Hastalar tedavi sonrası 48 saat gibi bir sürede normal yaşantılarına dönebilirler. Bir diğer tedavi yöntemi olan ameliyatsız lazer ile tedavide amaç oluşan çatlağın yok edilmesidir. Lazer ile tedavi son derece konforlu ve ağrısız bir tedavi sağlamaktadır. Ayrıca kesi ve dikiş izi olmadığı için hastaların iyileşme süreci oldukça hızlı olmaktadır.

Anal fissür tedavisi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Anal fissür tedavisi cerrahi yöntemlerle yapıldığı gibi ameliyatsız da yapılabilmektedir. Cerrahi yöntemler ile tedavi edilen hastaların iyileşme süreçleri uzun olup biraz ağrılı geçmektedir. Ayrıca hastada gaz kaçırma ve dışkı tutamama gibi problemler meydana gelebilir. Anal fissür ameliyatsız olarak lazer ile de tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem hastaya kas ve doku kaybı yaşatmamakta ve normal yaşantılarına hızlı bir şekilde dönmekte avantaj sağlamaktadır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında anal fissür tedavisi imkanı sunmaktayız. Anal fissür tedavisi ve anal fissür tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Anal fissür (makat çatlağı) hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar