Makat Çatlağının 7 Belirtisi ve Yapılması Gerekenler

En yaygın bilinen adı makat çatlağı olan anal fissür, çeşitli sebeplerin makat bölgesinde yol açtığı anormal yapılardır. Makat çatlağı, dışkılama sırasında zorlanma, sık kabızlık durumu, sık ishal durumu ve tuvalette uzun süre kalma sonucu meydana gelmektedir. Başta anlaşılması güç olan bir hastalık olup anlaşıldığı anda tedavi olunmadığında ilerlemesi kaçınılmaz bir rahatsızlıktır. Makat bölgesi çok hassas bir bölge olduğu için hastalık geliştiği andan itibaren kişi fazla miktarda ağrı ve hassasiyet hissetmektedir. Ayrıca hastalık mahrem bölgede meydana geldiği için utanç duygusu sebebiyle tedavide geç bile kalabilmektedirler. Makat çatlağı rahatsızlığı, ilk başlarda akut olarak gelişmekte ve hastanın önlem almaması durumunda kronik hale gelmektedir. Günümüzde makat çatlağı tedavisi adına gelişmiş birçok tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Makat çatlağı tedavi yöntemleri cerrahi ve lazer yöntemi olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Akut makat çatlağı, cerrahi tedaviye gerek duymaksızın muayene sonrası doktorun önerdiği program ile iyileşme sağlayabilir. Fakat kronikleşmiş olan makat çatlağı krem, oturma banyoları gibi yöntemlerle geçmemekte mutlaka cerrahi tedavi gerekmektedir. Cerrahi tedavi ile lazer yöntemi de makat çatlağı tedavisinde oldukça sık kullanılmaktadır ve diğer yöntemlere göre hastaya kısa sürede iyileşme olanağı sunmaktadır. Bir diğer adı ile anal fissür, hemen hemen herkeste aynı belirtileri göstermektedir fakat başta belirtiler hastalar tarafından makat çatlağı olarak adlandırılmaz yani hastalığın seyrini fark edemezler. Makat çatlağının en tipik belirtileri şu şekildedir:

 • Dışkılama Sırasında Acı Duyma: Hastalar makatta oluşan çatlak yüzünden tuvalete çıkmaktan kaçınırlar. Bu sebeple dışkılama ertelenmiş olup makattaki ağrı şiddetini arttırmaktadır. Çatlağın hassas bölgede olmasından dolayı hastalar, dışkılama sırasında acı ve ağrı hissetmektedirler.
 • Makat Bölgesinde Ağrı: Makat çatlağı şikâyetlerini yaşayan hastalar makat bölgesinde ağrı hissini çokça çekmektedir. Makat çatlağı rahatsızlığının bilinen en tipik belirtisi ağrıdır. Kişi adeta cam batma sırasında duyulan ağrıyı yaşamaktadır.
 • Makat Bölgesinde Şişlik: Makat çatlağı, gün geçtikçe gidişatını arttıran bir hastalıktır. Tedavi olunmadığında makatta ele gelen bir şişlik oluşmaktadır. Oluşan şişlik kişinin hareketini kısıtlamakta ve şiddetli bir ağrı yaratmaktadır.
 • Dışkılama Sırasında Kanama: Makat çatlağı sorunu olan hastalar beslenmelerine oldukça dikkat etmelidir. Kabız yapan yiyeceklerden ve aynı zamanda da ishal yapabilecek besinlerden uzak durulmalıdır. Makat çatlağı şikâyetlerinden muzdarip olan hastalar beslenmelerine dikkat etmedikleri an dışkılama sırasında zorluk çekmekte ve zorlanmaya bağlı kanama oluşmaktadır.
 • Dışkılama Sonrasında Kanama: Makat çatlağı olan kişilerin dışkılama sırasında kanama gördüğü gibi dışkılama sonrası da kanama görebilirler.
 • Zor dışkılama: Kişi dışkılama esnasında zorluk çekmektedir.
 • Makat Bölgesinde Kaşıntı: Makat çatlağı hemen hemen oluştuğu her kişide makatta kaşıntı meydana getirmektedir.

Makat çatlağı şikâyetlerini çeken tüm hastalar bu sorunları ile baş etmek yerine mutlaka tedavi olmalıdırlar. Uzman doktorlar ve uygun yöntemler uygulandığında makat çatlağı sorunu ortadan kalkmaktadır.

Makat çatlağı tedavisi için ne yapılmalı?

Makat çatlağı vakalarının %80i erken teşhis halinde ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir. Hastalık erken evrede ameliyatsız tedavi edilebildiği için internet üzerindeki birçok kaynakta ameliyata veya tedaviye gerek olmadığı, zeytinyağı ile bitkisel bazı kürler ve benzeri çözümler ile hastanın kendini evinde tedavi edebileceği gibi yanıltıcı bilgiler bulunmaktadır. Makat çatlağının belirtileri hasta tarafından hissedilir, gözlemlenebilir fakat belirtiler başka anorektal hastalıklar(hemoroid, anal fistül) ile sıklıkla karıştırılabildiğinden başkasına önerilen krem veya ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır. Makat çatlağının semptomlarını hafifletmek, ağrı ve acısını geçici süre hafifletmek için makat çatlağında beslenme ve makat çatlağından korunma yolları yazılarımızdaki önerilerimizi yapabilirsiniz.

Makat çatlağı belirtileri görüldükten sonra vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı, hastalık ilk evresinde medikal yollarla tedavi edilmelidir. Küçük çaplı makat çatlakları kronik makat çatlağı hastalığına dönüşmeden tedavi yolları aranmalıdır.

Anal fissür, makat bölgesinde meydana gelen ve kişilere ciddi sorunlar yaratan bir rahatsızlıktır. Halk arasında makat çatlağı olarak adlandırılan ancak tıp bilimi dilinde anal fissür şeklinde ifade edilen bu hastalık, hastaları sosyal yaşamdan alıkoyarken, sağlıklı bir yaşam sürdürme şansını da ortadan kaldırır.

Anal bölge diye tabir ettiğimiz alanda birçok sinir ucu bulunmaktadır. Bu nedenle son derece hassas olan anüs ve çevresinde gelişen bu tür rahatsızlıklar bireyleri olumsuz etkiler. İshal ya da kabızlık gibi alt sebepler sonucunda ortaya çıkan anal fissür, dışkılama sırasında sert ıkınmalar ile bölgede çatlakların oluşması ile gözlemlenebilir. Hastalarda genellikle cam kırığı hissiyatı uyandıran hastalık, ilerleyen dönemlerde kanamalara da sebep olabilir. Yeniden dışkılama sırasında da rahatsızlanma söz konusu olur.

Anal fissür kendisini, dışkılama sırasında cam kırığı hissinin yanı sıra; anal bölgede ağrı ve şişlik, kaşıntı ve buna bağlı olarak tahriş, iç çamaşırda zaman zaman görülen kan ve dışkılama konusunda zorluk yaşanması şeklinde gösterebilir. Bu belirtilerden birisini ya da birkaçını görüyorsanız mutlaka uzman hekime danışarak tedavi sürecini başlatmalısınız. Aksi takdirde hastalığın ilerlemesine sebep olur, iyileşme süresini uzatırsınız.

Makat çatlağına ne iyi gelir?

Makat çatlağı konusunda erken dönemlerdeyseniz iyi gelecek birçok yöntem bulunmaktadır. Öncelikle lifli gıdalar bunların başında gelmektedir. Lif, kas gruplarını sağlam tutan bir gıdadır. Bunun yanı sıra sindirime de faydalı olan lif, makat çatlağı konusunda birçok kişiyi rahatlatmaktadır. Çünkü dışkılamayı da kolaylaştıran bir gıda maddesidir.

Bunun yanı sıra günde en az 2 litre su içmek de makat çatlağına iyi gelir. Bu bağlamda makat çatlağı hastalığı ile uğraşan hastaların yeme ve içmelerine mutlak suretle dikkat etmeleri önem arz ediyor. Ancak elbette uzman doktora görünmek ve ağrıları azaltmak ağrı kesici ilaç almak gerekebilir.

Makat çatlağı evde tedavi edilir mi?

Makat çatlağı için evde de uygulayabileceğiniz basit yöntemler mevcuttur. Sıcak oturma banyosu bu yöntemlerin en öne çıkanıdır. Ilık su dolu bir kaba oturarak anüs kaslarının gevşemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca karanfil çayı banyosu ile bölgedeki damarların genişlemesini ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Makat çatlağı başka hastalıklara sebep olur mu?

Makat çatlağının ilerlemesi sonucunda farklı rahatsızlıklara sebep olabileceği konusunda klinik bulgular yoktur. Ancak tedavi edilmemesi sonucunda hastalık kronik hale gelebilir. Bunun için mutlaka uzman doktora başvurun.

İstanbul Makat Çatlağı Tedavisi

İstanbul makat çatlağı tedavisi için en uygun lokasyonlardandır. Bunun için metropoldeki birçok hastaneye başvurabilirsiniz. Dünyanın pek çok noktasından İstanbul’a makat çatlağı tedavisi için birçok hasta gelmektedir.

Makat Çatlağı Tedavisi Fiyatları

Makat çatlağı tedavisi için her sağlık kompleksinin kendi fiyat politikası vardır. Ayrıca uygulanacak tedavisine göre makat çatlağı tedavisi fiyatları belirlenmektedir. Bunun için sağlık kurumuna ulaşarak sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Dolayısıyla genel geçer fiyattan bahsedemeyiz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar