Anal fissür, anal yırtık olarak da adlandırılan makat çatlağı; anal bölgedeki epitel doku ve mukozanın yırtılması ile karakterize bir hastalıktır. Çeşitli sebepler sonucunda makat çatlağı meydana gelmektedir. Uzun süren kabızlık, ishal durumu, hamilelik dönemindeki hormonal değişimler ve sürekli dışkı yumuşatıcıların kullanımı makat çatlağına zemin hazırlamaktadır. Dışkılama sırasında hastada şiddetli ağrı ve adeta kesilme ve çizilme hissi oluşmaktadır. Bu şikâyeti yaşayan kişiler tuvalete çıkmaktan kaçınmakta ve şiddetli ağrı ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Hastalık mahrem bölgede meydana geldiği için kişiler tedavi olmak istememekte ve tedavi yöntemlerini internet ortamında araştırmaktadır. Bitkisel tedavi ile geçebileceği kanısına inanarak umut bağlamaktadırlar. Aksine makat çatlağı tedavisi bitkisel yollarla değil ancak cerrahi yöntemler ile geçebilmektedir.

Bu yazımızda ameliyatsız makat çatlağı tedavisi, lazerle makat çatlağı tedavisi, botolinum toksiniyle makat çatlağı tedavisi ve ameliyatsız makat çatlağı tedavisi avantajları hakkında bilgiler vereceğiz.

Ameliyatsız makat çatlağı tedavisi nasıl yapılır?

Makat çatlağı ameliyatsız botolinum toksini enjeksiyonu ve lazer ile tedavi edilmektedir. Cerrahi tedavi uygulanmadığı için iyileşme sağlanmaz gibi bir kanı söz konusu olmayıp bu yöntemlerle de başarılı sonuçlar alınmaktadır. Botolinum toksini uygulaması makatın içindeki kasa botolinum toksini enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. Uygulanan botolinum toksini ile kas geçici süreliğine felç edilerek kasta gevşeme sağlanır. Ardından kan dolaşımı düzene girdiği an düzelme sağlanmaktadır. Cerrahi yöntemde olduğu gibi iyileşme süreci uzun olmayıp hasta kısa sürede normal yaşantısına geri dönebilmektedir. Lazer ile tedavide de başarılı sonuçlar alınmakta ve hastada ağrı daha az olmakta, iyileşme süreci kısadır.

Lazerle Makat Çatlağı Tedavisi

Lazerle makat çatlağı tedavisi uygulamasında lazer ile çatlak olan bölge yakılarak yok edilmektedir. Tedavi sonucu hastada ağrı yok denecek kadar azdır. İyileşme süreci cerrahi tedaviye nazaran daha kısa olmakta ve avantajlı bir yöntemdir.

Botolinum Toksiniyle Makat Çatlağı Tedavisi

Botolinum toksini ile makat çatlağı tedavisinde makat kasına botolinum toksini enjekte edilir ve kasın geçici süre felç olması sağlanır. Kasta gevşeme meydana gelerek kan dolaşımının düzene girmesi sağlanmaktadır. Lazer ile tedavide olduğu gibi hastanın iyileşme süreci kısa olmakta ve normal yaşamına oldukça kısa sürede dönebilmektedir.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi Avantajları

Ameliyatsız makat çatlağı tedavisi cerrahi yönteme göre çok daha avantajlı olup başarılı sonuçlar da vermektedir. Ameliyatsız makat çatlağı tedavisi avantajları şu şekildedir:

 • Cerrahi tedavide olduğu gibi komplikasyonlar söz konusu değildir.
 • Uygulama sonrası hasta kısa sürede günlük yaşantısına dönebilmektedir.
 • Tedavi sonrası istirahat gerekmez.
 • Oldukça kısa sürede işlem bitmektedir.
 • Makat kasında herhangi bir kesi açılmadığı için deformasyon oluşmamaktadır.
 • İşlem sonrası kanama ve apse durumları gözlenmez.

Makat Çatlağı Tedavisi Fiyatları

Makat çatlağı tedavisi fiyatları, oluşan çatlağın derecesine ve uygulanacak olan yönteme göre belirlenmektedir ve değişkenlik göstermektedir. İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlarımız ile hijyenik hastane şartlarında makat çatlağı tedavisi imkanı sunmaktayız. Makat çatlağı tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi bölümünden alabilirsiniz.

Makat çatlağı, anüsün içinde veya dışında oluşan küçük bir yırtıktır. Bu durum, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, kanama ve kaşıntıya neden olabilir.

Makat çatlağı genellikle kabızlık, ishal, doğum veya anal seks gibi nedenlerle ortaya çıkar. Makat çatlağı tedavisi, durumun şiddetine bağlıdır. Bazı durumlarda, yüksek lifli beslenme, bol su içme, ılık banyo yapma ve ağrı kesici kremler kullanma yeterli olabilir. Ancak bazı durumlarda, cerrahi müdahale gerekebilir. Makat çatlağından korunmak için, düzenli egzersiz yapmak, lif alımını artırmak ve dışkılama alışkanlıklarını düzenlemek önemlidir.

Makat Çatlağından Botoks Yaptıranlar

Botoks her ne kadar estetik dünyası ile ilintili olsa da günümüzde farklı amaçlar için de kullanılmaktadır. Botoks’un başka bir kullanım alanı da makat çatlağı tedavisidir. Makat çatlağı, anüsün içinde veya dışında oluşan küçük bir yırtıktır. Bu durum, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, kanama ve kaşıntıya neden olabilir. Botoks, makat çatlağı olan kişilere, anüs kaslarını gevşeterek ağrıyı azaltmak ve yırtığın iyileşmesini hızlandırmak için uygulanabilir. Botoks’un makat çatlağı tedavisindeki etkinliği ve güvenliği, çeşitli çalışmalarla kanıtlanmıştır. Botoks yaptıranlar, genellikle cerrahiye gerek kalmadan makat çatlağından kurtulabilirler.

Bebeklerde Makat Çatlağı

Bebeklerde makat çatlağı, anüsün içinde veya dışında oluşan küçük bir yırtıktır. Bu durum, bebeklerde ağlama, huzursuzluk, iştahsızlık ve dışkıda kan görülmesine neden olabilir. Bebeklerde makat çatlağı genellikle kabızlık, ishal, alerji, mantar enfeksiyonu veya bez değiştirme sıklığının az olması gibi nedenlerle ortaya çıkar. Bebeklerde makat çatlağı tedavisi, durumun şiddetine bağlıdır. Bazı durumlarda, bebeğin beslenmesine dikkat etmek, ılık suyla yıkamak, nemlendirici kremler kullanmak ve masaj yapmak yeterli olabilir. Ancak bazı durumlarda, doktor tavsiyesiyle ilaç veya cerrahi müdahale gerekebilir.

Çocuklarda Makat Çatlağı

Çocuklarda makat çatlağı genellikle sert dışkılama, ishal, alerji, mantar enfeksiyonu veya hijyen eksikliği gibi nedenlerle ortaya çıkar. Çocuklarda makat çatlağı tedavisinde, çocuğun beslenmesine dikkat etmek, ılık suyla yıkamak, nemlendirici kremler kullanmak ve ağrı kesici ilaçlar vermek yeterli olabilir.

Makat Çatlağı Sıcak Suya Oturma

Sıcak suya oturma, makat çatlağı olan kişiler için etkili bir tedavi yöntemidir. Makat çatlağı, anüsün içinde veya dışında oluşan küçük bir yırtıktır. Bu durum, dışkılama sırasında ağrı, kanama ve kaşıntıya neden olabilir. Sıcak suya oturma, anüs bölgesine kan akışını artırarak, kasları gevşeterek, iltihabı azaltarak ve yırtığın iyileşmesini hızlandırarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Sıcak suya oturma için, yaklaşık 10-15 dakika boyunca, dizler bükülü halde, sıcak su dolu bir küvete veya leğene oturmak yeterlidir.

Makat Çatlağı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Makat çatlağı kaşıntısı, Anüs bölgesini ılık suyla yıkayarak, lifli gıdalar tüketerek, ağrı kesici ilaçlar kullanarak geçebilir. Bunun yanı sıra soğuk kompres uygulamak, nemlendirici kremler kullanmak da kaşıntının azalmasında ciddi anlamda etkili olabiliyor.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Alp Oran
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 08.01.2024

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.