Anal fissür, kısaca makatın herhangi bir nedenden dolayı yırtılması ve kişinin bu nedenden dolayı rahatsızlanmasına verilen isimdir.

Makat bölgesinde yırtık denilince birçok kişinin aklına gözle görülen yırtılmalar akla gelmektedir. Anal bölge dediğimiz ve dışkılamanın son noktası olan bölgede oluşan, gözle görülmeyen, milimetrik yırtıklar anal fissür rahatsızlığını oluşturmaktadır.

Her yaşta görülen anal fissür daha çok genç ve orta yaş aralığındaki kişilerde daha çok gözlenmektedir. Bu noktada kadın ve erkeklerde daha fazla görülme ortalaması bulunmayan bir rahatsızlık olması sebebi ile cinsiyet ayrımı yapmak söz konusu olmamaktadır.

Anal fissürler kronik ve akut olarak iki ana grupta incelenebilir. İkisinin arasındaki ana fark ise, iyileşme sürelerindedir. Akut olarak gelişen ve 15 ila 20 gün aralığında iyileşen fissürler kronik olarak isimlendirilmezler. Ancak bu süre zarfında herhangi bir iyileşme gözlenmeyen ya da tamamen ortadan kalkmayan anal fissürler kronik olarak adlandırılır.

Makatta yırtık nedir?

Makatta yırtık, tıp otoriteleri tarafından anal fissür olarak adlandırılmaktadır. Uzun süreli kabız, ishal ve Crohn rahatsızlıkları sonucunda gelişen makatta yırtık, kişileri sosyal yaşamdan uzaklaştıran ve ciddi anlamda rahatsız eden bir hastalıktır.

Genel olarak yüzeysel ve az ağrılı olarak başlayan makatta yırtık, zaman içerisinde tedavi edilmezse büyür ve verdiği rahatsızlık da katlanmaya devam eder. İlerlemesi durumunda makatın içerisinde bulunan iç kas dilimine kadar ulaşabilir ve ağrıyı derinleştirebilir.

Makat yırtığı belirtileri nelerdir?

Makat yırtığı sorunu ile karşılaşan birçok kişinin temel şikâyetleri genelde aynıdır. Ancak hissedilenlerin boyutu çatlağın derinliğine göre değişiklik göstermektedir. Belirtileri arasında

 • Dışkılama sırasında sanki cam parçaları batıyormuş hissi
 • Anal bölgede şişlik ve buna bağlı olarak gelişen ağrı
 • Özellikle dışkılama sırasında gelişen kanamalar. Bu kanamalar kendiliğinden de gelişebilir.
 • Dışkılarken yaşanan güçlük
 • Bölgesel kaşıntılar ve bu kaşıntıların getirdiği tahriş

Makat yırtığı nasıl tedavi edilir?

Makat yırtığında tedavi yönteminde öncelikle var olan sorunlar ortadan kaldırılmaya çalışılır. Genellikle kabızlığa bağlı sert dışkılama ile gelişen yırtıkların bitirilmesi için kabızlık sorunu çözüme kavuşturulur. Bunun için de kişinin beslenme düzeni değiştirilir. Hasta daha rahat dışkılama yapabilmesi için lifli gıdalara yönlendirilir. Buna ek olarak günde 2 ila 2,5 litre su içmesi sağlanır. Böylece zamanla altında hastalığın etkileri ortadan kalkacağı için 15 – 20 günde makat yırtığı da iyileşmeye başlar.

Makatta yırtık kendiliğinden geçer mi?

Makatta yırtık zaman zaman kendiliğinden geçebilir. Ancak bunun için altında yatan hastalığın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Eğer kabızlık, ishal veya başka bir rahatsızlık buna sebep oluyor ve bu ortadan kalkıyorsa elbette iyileşme sürecine girilebilir. Fakat yine de uzman doktora görünmek ve en doğru tedavi yöntemini almak gerekiyor. Böylece tekrarlama riski olmadan tüm süreç hızlı bir şekilde tamamlanır.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar