Anal apse (makat apsesi) nedir?

Makat kanalında dışkının çıkışını kolaylaştıran kayganlaştırıcı sıvıları salgılayan bezlerin kanalların tıkanması ile oluşabilen enfeksiyonlara anal apse veya makat apsesi adı verilir. Kadınlara göre erkeklerde daha çok ortaya çıkan anal apse, anal bölgeye uygulanan travma, cerrahi girişimler veya bağışıklık sistemindeki bozulmalar durumunda daha sık görülür.

Anal apse belirtileri nelerdir?

Makat çevresindeki hastalıklar sıklıkla birbiri ile karıştırılır. Hastalar bu bölgenin hassasiyetinden dolayı muayeneden kaçınmamalı, tavsiye ile bir başkasına reçete edilen ilaçları kullanmamalıdır. Anal apse belirtileri; makat bölgesinde kızarıklık, şişlik, yanma ve şiddetli ağrı, bunlarla beraber ateş ve titremedir.

Anal apse çeşitleri nelerdir?

Anal apse hastalığın ilerlerken izlediği yollara göre isimlendirilir. Anal apse türleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz.

İntersfinkterik Anal Apse: salgı bezlerinde oluşan apsenin makat kastları arasındaki boşluğa dolması ile oluşan apse çeşididir.

Perianal Apse: oluşan apsenin makat kasları arasından cilde doğru ilerleyerek perianal boşluğa dolması ile oluşan apse çeşididir.

Suprasfinkterik Anal Apse: oluşan apsenin makatın ters yönünde yukarıya doğru ilerlemesi ile supralevator boşluğa yayılması ile oluşan apse çeşididir.

İskional Anal Apse: oluşan apsenin makat dış kasını geçerek iskional boşluğa yayılması ile oluşan apse çeşididir.

Anal apse oluşumu, anal fistül hastalığının nedenlerinden biridir. Anal fistül hakkında bilgi için anal fistül nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Anal apse neden olur?

Anal apsenin oluşması salgı bezlerindeki bozulmalar dolayısı ile olsa da hastalığın oluşumunu kolaylaştıran kronik ishal, crohn hastalığı, kalın bağırsak hastalıkları, şeker hastalığı, tüberküloz, makat bölgesinde yaralanma ve tahriş ve cerrahi girişimler anal apseye neden olabilmektedir.

Anal apse muayenesi nasıl yapılır?

Anal apse belirtileri ile genel cerrahi polikliniğine başvuran hastanın öncelikle yakınmaları dinlenmekte, yapılan anal muayene ile anal apse tanısı konulabilmektedir. Apsenin türünün belirlenmesi ve yayıldığı kanalın bulunması ve tedavi planı için pelvik mr veya ultrason yapılması gerekebilmektedir.

Anal apse tedavisi nasıl yapılır?

Muayene sonrası anal apse türü belirlenmiş ve tedavi planı yapılmış hastalarda anal apse tedavisi, cerrahi olarak apsenin boşaltılması ile yapılır. Anal apsenin kronikleşmemesi için tedaviye için geç kalınmaması gereklidir.

Makat apsesi nasıl boşaltılır?

Anal apse olarak da bilinen makat apsesi, adından da anlaşılacağı gibi makat bölgesinde bulunan kanalların çeşitli sebeplerden dolayı tıkanması sonucunda apse oluşması ile karakterize bir hastalıktır. Kişide meydana gelebilecek çeşitli anal apseler bulunmaktadır. Makat apsesi, çoğunlukla erkeklerde meydana gelmektedir ve belirtileri arasında makatta şişlik, kızarıklık, yanma ve şiddetli ağrı bulunmaktadır. Anal apse, kendiliğinden iyileşme gösterebilecek bir hastalık olmayıp tedavisi mutlaka cerrahi olarak yapılmaktadır. Makat apsesi tedavisi, apseleşen bölgedeki iltihabın boşaltılmasını amaçlamaktadır. Makat apsesi şikâyeti olan hastalar, hastalığın mahrem bölgede meydana gelmesinden dolayı tedavi olmaktan çekinmekte ve bazı durumlarda hastalık ihmal edilebilmektedir. Makat apsesi hastaların bekledikleri ve umdukları gibi bitkisel yöntemlerle tedavi edilebilen ve iyileşme gösteren bir rahatsızlık değildir. Anal apse ameliyatı apseli bölgenin drene edilmesi ile uygulanmaktadır. Hastalar için tedavi yöntemi kadar tedavi sonrası iyileşme süreci de korkutucu olmaktadır. Anal apse ameliyatı sonrası iyileşme süreci hakkında ayrıntılı bilgi almak için anal apse ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Makat apsesi kendiliğinden patlarsa ne olur?

Makat apsesi kendiliğinden patlarsa apseleşen yerdeki iltihaplar akıntı haline gelir ve hastada meydana gelen ağrılar bir nebze olsa dahi hafifler fakat akıntı kötü kokulu ve ateş ile birlikte olursa bu durum ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. Makat apsesi kendi kendine iyileşme sağlayabilen bir hastalık değildir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için makat apsesi kendiliğinden geçer mi yazımızı okuyabilirsiniz.

Makat apsesine ne iyi gelir?

Makat apsesine iyi gelebilecek herhangi bir bitkisel tedavi bulunmamakla birlikte bu yöntemlerle de iyileşme sağlanmamaktadır. Makat apsesine tek iyi gelebilecek ve ortadan kaldırabilecek yöntem cerrahi yöntemdir. Uzman doktorlar tarafından uygulanacak cerrahi tedavi ile makat apsesi sorunu ortadan kalkmaktadır. Anal apse sorunu yaşamamak için korunma yolları hakkında ayrıntılı bilgi almak için anal apse hastalığından korunma yolları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Makat apsesi için hangi doktora gidilir?

Makat apsesi şikâyetlerinden mustarip olan hastalar anal apse tedavisi için genel cerrahi bölümüne başvurmalıdır. Makat apsesi tedavisi, uzman doktorlar ve hijyenik hastane koşulları altında yapılmalıdır. Makat apsesi olan kişiler genel cerrahi servislerine başvurarak operasyon sonrası başarılı sonuçlar alabilmektedirler.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde uzman doktorlar ile hastane ortamında anal apse tedavisi imkânı sunuyoruz. Anal apse ve diğer anorektal hastalıklarla ilgili ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Anal Apse Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  ANAL APSE TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  • Makat çevresinde kızarıklık
  • Makat etrafında şişlik ve şiddetli ağrı
  • Makatta yanma
  • Makat çevresinde kaşıntı
  • İç çamaşırını kirleten kötü kokulu iltihabi akıntı
  • Üşüme – titreme
  • Ateş
  • Kalın bağırsağın iltihabi hastalıkları
  • Kronik diare – ishal
  • Crohn hastalığı
  • Makat bölgesi kanserleri
  • Bazı kan hastalıkları
  • Şişmanlık
  • Şeker hastalığı
  • Tüberküloz
  • Yabancı cisimler
  • Zayıf bağışıklık
  • Yaralanma
  • Makat bölgesi ameliyatları

  Genellikle doktor muayenesinde teşhis konulabilir. Ancak apsenin derinliği, çevre makat kaslarına olan etkisi vb. şeyleri görmek için MR veya ultrasonografiden yararlanılabilir.

  Operasyon süresinde doktorun tercihine göre lokal ve genel anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle hasta işlem sırasında ağrı duymaz.

  İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir.

  Makat kaslarını etkileyecek herhangi bir kesi veya dikiş uygulaması yapılmadığı için dışkı ve gaz tutmadan sorun yaşanmaz.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar