Anal bölgedeki salgı bezlerinin fonksiyonlarının bozulması ile makatı çevreleyen kas ve dokular arasında enfeksiyon oluşması ve bu kas ve dokular arasında biriken iltihaba anal apse denilmektedir. Anal apsenin oluşumu sert dışkılama, anal bölgeye alınan fiziksel darbe veya başarısız cerrahi operasyonlardan dolayı olabilmekte, belirtileri hastalar tarafından hemoroid hastalığı ile karıştırılabilmektedir. Anal apse hakkında bilgi almak için anal apse nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Anal apse tedavisi hakkında merak edilen konularda bilgi vermek için bu yazımızda anal apse ameliyatı iyileşme süreci ve anal apse ameliyatı sonrası bakım hakkında bilgiler vereceğiz.

Anal apse ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Anal apse tedavisi cerrahi yollarla yapılabilen bir hastalıktır. Cerrahi anal apse ameliyatı ile üç ile beş hafta arasında tam iyileşme beklenmektedir. Anal apse iyileşme süreci içerisinde bölgede kaşıntı ve hafif kanlı akıntı olabilir. Anal apse ameliyatı sonrası tedavi uygulanan bölgeye tampon uygulanabilir. Enfeksiyon tedavisi için antibiyotik kullanılabilir. Bu süre içerisinde doktorunuzun reçete edeceği ilaçların düzenli kullanılması ile anal apse iyileşme süresi hızlanacak, daha konforlu bir iyileşme süreci yaşanacaktır.

Anal apse ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Anal apse ameliyatı sonrasında anal bölge temizliğine azami dikkat edilmeli, diğer anorektal hastalıkların tedavisinde olduğu gibi beslenme alışkanlıkları doktorunuzun tavsiye edeceği şekilde düzenlenmelidir. Dikkat edilecek bu hususlar dışında her cerrahi operasyon kendine özel durumlar barındırır, her hastanın tıbbi durumuna göre doktoru özel tavsiyelerde bulunabilir. Kaliteli bir iyileşme süreci için doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulmalı, reçete edilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Anal apse tekrar eder mi?

Hastalar anal apse belirtileri ile hastanemize başvurduğunda muayene sırasında hastalığın sebeplerinin ne olduğu belirlenmekte, anal apse tedavisi sonrasında hastalığın tekrarlamasını önlemek üzere tavsiyelerde bulunulur. Anal apse tekrarlar mı endişesi haklı sebepler taşımakla birlikte, uzman hekimler tarafından yapılan başarılı operasyonlar sonrası hastalığın nedenlerinin bilinmesi, ameliyat sonrası tavsiyelere uyulması, beslenme ve dışkılama alışkanlıkların değiştirilmesi ile anal apse tekrarlaması ihtimali çok azalmaktadır. Anal apse tedavisi sonrasında apse boşaltımı yapılan noktalarda anal fistül oluşması beklenir. Tedavinin doğal seyri doğrultusunda oluşan anal fistül için anal fistül tedavisi uygulanır. Anal fistülün ne olduğu hakkında bilgi almak için anal fistül nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman cerrahlar ile anal apse tedavisi imkânı sunuyoruz. Anal apse, anal apse ameliyatı fiyatları ve anal apse tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için hastanemiz genel cerrahi servisinde bilgi alabilirsiniz. Sorularınız için telefon numaralarımız ve WhatsApp destek hattından yardım alabilirsiniz.

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Anal Apse Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

* Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

ANAL APSE TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

 • Makat çevresinde kızarıklık
 • Makat etrafında şişlik ve şiddetli ağrı
 • Makatta yanma
 • Makat çevresinde kaşıntı
 • İç çamaşırını kirleten kötü kokulu iltihabi akıntı
 • Üşüme – titreme
 • Ateş
 • Kalın bağırsağın iltihabi hastalıkları
 • Kronik diare – ishal
 • Crohn hastalığı
 • Makat bölgesi kanserleri
 • Bazı kan hastalıkları
 • Şişmanlık
 • Şeker hastalığı
 • Tüberküloz
 • Yabancı cisimler
 • Zayıf bağışıklık
 • Yaralanma
 • Makat bölgesi ameliyatları

Genellikle doktor muayenesinde teşhis konulabilir. Ancak apsenin derinliği, çevre makat kaslarına olan etkisi vb. şeyleri görmek için MR veya ultrasonografiden yararlanılabilir.

Operasyon süresinde doktorun tercihine göre lokal ve genel anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle hasta işlem sırasında ağrı duymaz.

İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir.

Makat kaslarını etkileyecek herhangi bir kesi veya dikiş uygulaması yapılmadığı için dışkı ve gaz tutmadan sorun yaşanmaz.

Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

Merkezimizden Fotoğraflar