Perianal apse nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Makat bölgesi ve çevresinde enfeksiyon oluşması sonrasında vücudun bu iltihabı vücuttan atmak için oluşturduğu doğal olmayan kanalların oluşması durumuna perianal apse denilmektedir. Anal apse makat bölgesinde bulunan dışkılamaya yardımcı olan kas grupları arasındaki bakterilerin salgı bezlerine girerek oluşturdukları enfeksiyonlar neticesinde oluşabilmektedir. Bu yazımızda perianal apse nedir, perianal apse neden olur, perianal apse belirtileri nelerdir, perianal apse nasıl tedavi edilir konuları hakkında bilgiler vereceğiz. Perianal apse ve diğer anorektal hastalıklarla ilgili ayrıntılı bilgiyi genel cerrahi blog sayfamızda bulabilirsiniz.

Perianal apse neden olur?

Perianal apse oluşum sebepleri arasında en bilinen durum dışkılama sırasında sert dışkılama, dışkı içerisinde bulunacak sert bir madde ve benzeri ile makatta çatlak oluşumu sonrasında enfeksiyon oluşmasıdır. Makat çatlağı hakkında bilgi almak için makat çatlağı nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Bunun dışında perianal apseye makat kas grupları arasında bulunan yararlı bakterilerin salgı bezlerine girerek iltihap oluşturması da söz konusu olabilmektedir. Bunlar haricinde lenfoma, ülseratif kolit ve crohn hastalıklarının da perianal apse oluşumuna sebebiyet verebildiği bilinmektedir.

Perianal apse belirtileri nelerdir?

Perianal apse belirtileri kişiler tarafından sıklıkla hemoroid, anal fissür gibi rahatsızlıklarla karıştırılmaktadır. Diğer anorektal hastalıklarda olduğu gibi perianal apse hastalığında da makatta ağrı, ateş ve halsizlik şikâyeti oluşmaktadır. Makat veya makat çevresinde cilt üzerine taşmış kanallardan akıntı ise perianal apseyi diğer hastalıklardan ayıran belirtidir. Ağrı, halsizlik ve ateş şikâyetlerinin dışında iç çamaşırında lekelenmeler ve akıntı gören kişiler vakit kaybetmeden anal apse tedavisi yapan hastanelere başvurmalıdır.

Perianal apse belirtileri ile bir sağlık kuruluşuna başvuran hastaya perianal apse tanısı koyabilmek için genellikle rektal muayene yeterli olurken, apsenin durumunu ve oluşan kanalları tespit edebilmek için bilgisayarlı tomografi, mr veya ultrason gibi görüntüleme yöntemleri de kullanmak gerekebilmektedir.

Perianal apse nasıl tedavi edilir?

Perianal apse tedavisi iki aşamalı bir operasyondan oluşmaktadır. Perianal apse ameliyatı ile lokal veya genel anestezi altında apse oluşan kanalın boşaltılır. Devamında yeni enfeksiyon oluşmaması için medikal tedavi uygulanır. Perianal apse ameliyatı iyileşme sürecinden sonra enfeksiyondan temizlenen kanalların tamamen kapatılması için anal fistül tedavisi uygulanır. Anal fistül tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak içi anal fistül tedavisi nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz. Günümüzün modern imkânları, anal apse tedavisi ve anal fistül tedavisi hastalara kaliteli bir iyileşme süreci ve kısa sürece normal hayatına dönüş vadetmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında perianal apse tedavisi imkanı sunmaktayız. Anal apse, perianal apse, perianal apse ameliyatı ve anal apse ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Perianal apse ve perianal apse tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Anal Apse Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  ANAL APSE TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  • Makat çevresinde kızarıklık
  • Makat etrafında şişlik ve şiddetli ağrı
  • Makatta yanma
  • Makat çevresinde kaşıntı
  • İç çamaşırını kirleten kötü kokulu iltihabi akıntı
  • Üşüme – titreme
  • Ateş
  • Kalın bağırsağın iltihabi hastalıkları
  • Kronik diare – ishal
  • Crohn hastalığı
  • Makat bölgesi kanserleri
  • Bazı kan hastalıkları
  • Şişmanlık
  • Şeker hastalığı
  • Tüberküloz
  • Yabancı cisimler
  • Zayıf bağışıklık
  • Yaralanma
  • Makat bölgesi ameliyatları

  Genellikle doktor muayenesinde teşhis konulabilir. Ancak apsenin derinliği, çevre makat kaslarına olan etkisi vb. şeyleri görmek için MR veya ultrasonografiden yararlanılabilir.

  Operasyon süresinde doktorun tercihine göre lokal ve genel anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle hasta işlem sırasında ağrı duymaz.

  İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir.

  Makat kaslarını etkileyecek herhangi bir kesi veya dikiş uygulaması yapılmadığı için dışkı ve gaz tutmadan sorun yaşanmaz.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar