Anal apse kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren sürekli akıntı ve ağrıya sebep olabilen bir hastalıktır. Anal apse hastalığından mustarip kişiler hastalığın tekrarlayacağı, tedavi sırasında makat kaslarının zarar göreceği, dışkı ve gaz tutamama şikâyetleri oluşabileceğinden çekindikleri için tedavi olmaktan kaçınabilmektedir. Bu yazımızda anal apse ameliyatı riskleri, anal apse tedavisi yapılmazsa olabilecekler, anal apse tedavi yöntemleri ve ameliyatı sonrası oluşabilecek durumlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Anal apse ameliyatı riskleri nelerdir?

Anal apse ameliyatı olmak isteyen kişilerin ameliyat riskleri ve iyileşme sürecindeki istenmeyen etkiler hakkında tereddütleri olabilir. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi anal apse operasyonlarında da binde bir oranında komplikasyon oluşması riski mevcuttur. Anestezi riskleri her operasyonda olabilecek kadardır. Anal apse ameliyatı sonrası kişilerin çekindiği durum ise, dışkı tutamama, gaz çıkarma durumlarıdır. Alanında uzman doktor kadrosuna sahip anal apse ameliyatı yapan hastaneler tercih edildiğinde riskler minimuma indirilmektedir. Alanında uzman cerrahlar tarafından yapılacak anal apse tedavileri ile yüksel başarı oranları yakalanmakta, hastalar kısa sürede normal yaşamlarına dönmektedirler. Günümüzde yapılan anal apse tedavilerinde komplikasyon gelişmesi ve ameliyat sonrası şikayetlerin oluşması çok düşük ihtimallerdir.

Anal apse ameliyatı olmazsam ne olur?

Anal apse zaman geçmeden tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Anal apse tedavi edilmediği takdirde bölgedeki iltihap günden güne büyüyerek tedavisi gittikçe zorlaşacaktır. Anal apsenin tedavi edilmediğinde kansere yol açabildiği bilinmektedir. Tedavi edilmeyen anal apse vakaları sürekli iltihabi akıntı, makat bölgesinde mantar oluşumu ve kaşıntıya sebep olmaktadır.

Anal apse hastalığı bulunan kişilerin merak ettiği sorulardan biri de evde makat apse tedavisi olmaktadır. Makat apsesi cerrahi olmayan yollarla yapılabilecek bir hastalık değildir. Apsenin drene edilerek medikal tedavi ile desteklenerek kurutulması, iyileşme sonrasında apse kanallarının kapatılması gerekmektedir.

Anal apse için hangi bölüme gidilmelidir?

Anal apse tedavisi yapan hastanelerde tanı ve tedavi işlemleri genel cerrahi ve proktoloji bölümleri tarafından yürütülmektedir. Anal apse şikâyeti bulunan hastanın genel cerrahi bölümünden randevu alması gerekmektedir.

En iyi anal apse tedavisi nedir?

Anal apse tedavisini günümüz modern tıp imkânları ile birçok metot ile yapmak mümkündür. Anal apse tedavi yöntemleri hastanın tıbbi durumu ve hastalığın evresine göre değişim göstermektedir. Anal apse için en iyi tedavi yöntemine anal apse tedavisi yapan hastanelerde yapılacak genel cerrahi muayenesi sonrasında karar verilmelidir. Anal apse tedavilerinin nasıl yapıldığı ve anal apse tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için anal apse tedavisi nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz. Anal apse tedavisi sonrasında apsenin oluşturduğu kanalların kapatılması ikinci bir operasyon yani anal fistül tedavisi yapılmaktadır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ve cerrahi ekibimiz ile hijyenik hastane ortamında anal apse tedavisi imkanı sunmaktayız. Anal apse, anal apse ameliyatı ve anal apse tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Anal apse hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Anal Apse Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  ANAL APSE TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  • Makat çevresinde kızarıklık
  • Makat etrafında şişlik ve şiddetli ağrı
  • Makatta yanma
  • Makat çevresinde kaşıntı
  • İç çamaşırını kirleten kötü kokulu iltihabi akıntı
  • Üşüme – titreme
  • Ateş
  • Kalın bağırsağın iltihabi hastalıkları
  • Kronik diare – ishal
  • Crohn hastalığı
  • Makat bölgesi kanserleri
  • Bazı kan hastalıkları
  • Şişmanlık
  • Şeker hastalığı
  • Tüberküloz
  • Yabancı cisimler
  • Zayıf bağışıklık
  • Yaralanma
  • Makat bölgesi ameliyatları

  Genellikle doktor muayenesinde teşhis konulabilir. Ancak apsenin derinliği, çevre makat kaslarına olan etkisi vb. şeyleri görmek için MR veya ultrasonografiden yararlanılabilir.

  Operasyon süresinde doktorun tercihine göre lokal ve genel anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle hasta işlem sırasında ağrı duymaz.

  İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir.

  Makat kaslarını etkileyecek herhangi bir kesi veya dikiş uygulaması yapılmadığı için dışkı ve gaz tutmadan sorun yaşanmaz.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar