Siğiller; insan vücudunun hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilen, hpv’nin (human papilloma virüs) neden olduğu, deri üzerinde kabarcık şeklinde oluşan enfeksiyondur. Kişiden kişiye cilt teması ve eşyaların ortak kullanımı ile kolayca bulaşabilen bir hastalıktır. Oluştuğu bölge ve türlerine göre farklılık göstermektedir. El ve ayaklarda çıkan siğillere basit siğiller, genital bölgede oluşan siğillere de genital siğil adı verilmektedir. Siğillerin oluşumuna HPV adı verilen virüsler sebep olmaktadır, fakat hpv virüsü ile bulaş halinde olmuş her bireyde siğil oluşmamaktadır. Çünkü hpv virüsü temas yoluyla bulaşabilen bir virüs çeşididir. Bu yazımızda siğiller kendiliğinden iyileşir mi, siğiller tedavi edilmezse ne olur, siğillerin tedavi yöntemleri nelerdir, siğillerin bitkisel tedavisi yapılır mı ve siğiller tamamen iyileşir mi sorularına cevaplar vereceğiz.

Siğiller kendiliğinden iyileşir mi?

Siğillerin geneline bakıldığında kendiliğinden geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir. El ve ayakta oluşan basit siğiller kendiliğinden iyileşebilir. Fakat genital bölgede çıkan siğiller tedavi olmayıp kendiliğinden iyileşmesini beklemek yanlıştır. Genital bölge siğilleri bulaş riskini daha da arttırmakta, kişinin cinsel yaşamını olumsuz etkilemektedir. Siğiller mutlaka tedavi edilmelidir. Siğiller tedavi edilmediğinde bulaşma riski artabilen bir enfeksiyondur.

Siğil tedavisi bitkisel yollarla yapılır mı?

Siğillere neden olan hpv virüsü bitkisel yollarla yapılabilen tedavilerle geçmesi mümkün olmayan bir enfeksiyondur. Siğil tedavisi için birçok kişi internet ortamında doğal ve bitkisel olan siğil tedavilerini araştırmakta ve çözümü bunlarda aramaktadırlar. Siğillerin bitkisel yollarla geçmesi mümkün değildir, cerrahi tedavi ile tedavi edilmelidir.

Siğiller tedavi edilmezse ne olur?

Siğiller tedavi edilmezse zaman geçtikçe bir yerde oluşan siğil vücudun diğer yerlerinde de olabilir. Kişi kendinde olan siğilin başkasına bulaşma riskini arttırabilir. Tedavi edilmediğinde kişinin estetik görünümü yok olmakta ve yaşamı olumsuz etkilenmektedir. Diğer siğil türlerinden daha riskli olan genital bölge siğilleri tedavi edilmediğinde özellikle kadınlarda ilerledikçe rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir.

Siğil tedavisi yöntemleri nelerdir?

Siğiller cerrahi ve lazer yöntemi ile tedavi edilmektedir. Lazerle siğil tedavisi yöntemi ile siğiller ağrı ve acı gösterilmeden ortadan kalkmaktadır. Lazer ile tedavide kesi yapılmadığı için hastanın iyileşme süreci daha kısa olmaktadır, kişi günlük yaşamına hemen dönebilmektedir. Lazerle siğil tedavisinin nasıl yapıldığı ve avantajları hakkında ayrıntılı bilgi almak için lazerle siğil tedavisi nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz. Cerrahi tedavide kesi yapıldığı için ufak çaplı ağrılar oluşabilmektedir. Lazer ile tedaviye göre iyileşme süreci daha uzundur.

Siğiller tamamen iyileşir mi?

Siğiller tedavi edildikten sonra tekrar edebilir ve tamamen iyileşmeleri mümkün olmayabilir. Fakat tekrar etmemesi için düzenli olarak kontrole gidilmelidir.

Siğil tedavisi fiyatları ne kadar?

Siğil tedavisi fiyatları siğilin oluştuğu bölgeye ve tedavi yöntemine göre farklılık göstermektedir. Yapılan muayene sonrası uygulanacak tedavinin belirlenmesinin ardından fiyatlar belirlenmektedir. Siğil tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi bölümünden öğrenebilirsiniz.

Kişilerin ciltlerinde ortaya çıkan ve zaman zaman sosyal yaşamı olumsuz etkileyen siğil, mukoza ve cilt arasında meydana gelen lezyonların sonucunda ortaya çıkar. Genel olarak iyi huylu olması ile bilinen siğillere HPV virüslerinin neden olduğu da bilimsel araştırmalar sonucunda saptanmıştır.

Siğilleri oluşturan HPV virüsleri temas yoluyla bulaşmaktadır. Dolayısıyla böyle bir rahatsızlığı olan kişilerin siğillerine dokunmaktan kaçınmak kişileri koruyacaktır. Bu noktada siğil sorunu yaşayan kişiler mutlaka uzman doktora başvurmalı ve gerekli tedaviyi almalıdır.

Bazı HPV virüsleri zor tedavi edilse de bir kısmı kendi kendisine geçip, yok olma eğiliminde olabilir. 100’den fazla siğil türü bulunmaktadır ve test yaptırmadan kendinizde bulunan siğilin durumunu öğrenmeniz mümkün değildir. Bu nedenle cildiye ya da genel cerrahi bölümlerine başvurarak net sonuçlar elde edebilirsiniz.

Siğil tedavisinde yanlış bilinenler nelerdir?

Siğiller genellikle iyi huyludurlar ve çıktıkları bölgeye göre de tedavi uygulanır. Bu bağlamda çok dikkatli davranılmalı ve mutlaka doktor tavsiyesi ışığında hareket edilmelidir. Ancak halk arasında bir takım tedavi yöntemleri bulunmaktadır ve hekimsiz bir çözüm için bu yollar araştırılmakta ve uygulanmaktadır. Sayacağımız bu yolların bilimsel gerçekliği bulunmamakla birlikte uygulanması da tavsiye edilmemektedir.

Karbonatla Siğil Tedavisi

Karbonatla siğil tedavisinde suda çözdürülen karbonat siğilin üzerine sürülür ve kuruyana kadar beklenir. Siğilin cilt üzerinden kaybolması ile birlikte bu tedaviye de son verilir.

Domatesle Siğil Tedavisi

Domates ile de siğil tedavisi en çok aranan ve uygulanan alternatif yöntemler arasında yer almaktadır. Domatesi ortadan ikiye kesip, siğilin bulunduğu bölgeye sürerek sonuca ulaşmaya çalışan hastalar, siğilin ortadan kalkması ile birlikte bu tedaviye son verirler.

Bitkisel Siğil Tedavisi

Siğil tedavisi için birçok bitkinin bir araya getirilerek oluşturulduğu karışımlar mevcuttur. Bu karışımlar farklı maddelerin uyumu ile elde edilir. Bitkisel siğil tedavisinde birden çok formül bulunmaktadır.

Propolis ile Siğil Tedavisi

Arıların ürettiği propolis bugün birçok tedavi için kullanılmaktadır. Alternatif tıbbın yeni keşfettiği bir alan olan propolis, siğilli bölgeye sürülür. Üzeri pamuk ile kapatılan bölgeye günde iki kez uygulanır.

Siğil Tedavisinde Bilimsel Yöntemler

Siğilin iyileştirilmesi ve vücuttan atılması için bilimsel yöntemler daha kesin sonuç vermektedir. 100’den fazla HPV virüs türünün bulunması alternatif tıbbın geçerliliğini kısıtlamaktadır. Hastanelerde soğuk yardımı ile uygulanan Kriyoterapi, -196 derecede dondurulan lezyonun siğildeki hücreleri öldürmesi sonucunda başarıya ulaşır. Böyle bir tedavi yöntemi yüzde yüz başarı elde etmenizi sağlar.

Bir diğer yol ise koterizasyon tedavisidir. Bu da kriyoterapinin tam tersidir. Koterizasyonda ısı yardımı ile siğil yakılır ve vücuttan ayrılır. Dolayısıyla bu yöntem de kesin sonuç verir ve hayata kaldığınız yerden devam etmenizi sağlar.

Siğil, human papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu bir deri büyümesi olarak tarif edilebilir. Genellikle ciltte küçük, pürüzlü, kabarık bir yumru olarak görünür. HPV insan bedenine geçtikten sonra vücudun herhangi bir yerinde bulunabilir.

Siğiller genellikle zararsız olarak bilinse de genital siğiller tedavi edilmezse hem bulaşıcı özellikleri sebebiyle yayılma tehlikesi oluşturur hem de ilerleyen süreçte kansere yol açan süreci başlatabilir. Siğillerin bazı türleri ağrılı olabilir ve cildin diğer bölgelerine yayılabilirler.

Siğil tedavisi birkaç farklı şekilde yapılabilir. Öncelikle bedenin önemli bölgelerinde görülen siğillere doktor tarafından kriyoterapi, elektrocerrahi, ameliyat ile çıkartma, lazer tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi türlerinin hangisinin uygulanacağı da doktorun ve siğilin yerine göre değişir.

Siğil Kaç Günde Düşer?

Siğil tedavisi sonrasında düşmesi ve oluşturduğu yerin tamamen iyileşmesi belirli bir süreyi alabilir. Bu kriyoterapi sonrasında genellikle bir haftalık sürece tekabül etmektedir. Dondurma işlemi uygulanıyorsa da 2 ila 4 haftalık bir süreçte siğil bedenden tamamen ayrılır. Fakat bazı durumlarda seans tekrar edilmesi gerekebilir. Böylece siğilin düşmesi biraz zaman alabilir.

Siğil Ne Zaman İyileşir?

Siğil iyileşme zamanı kullanılan yönteme göre değişiklik gösterir.

Kriyoterapi: Cilt tipik olarak kriyoterapiden bir veya iki hafta sonra iyileşir.

Cerrahi çıkarma: Cilt genellikle cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra birkaç gün ila bir hafta içinde iyileşir.

Elektrocerrahi: Cilt tipik olarak işlemden sonraki bir hafta ila 10 gün içinde iyileşir.

Lazer tedavisi: Lazer tedavisinden sonra iyileşme süresi değişebilir, ancak genellikle birkaç gün ila birkaç hafta içinde tamamlanır.

Siğil Tamamen Geçer mi?

Uygun tedavi ile siğiller tamamen kaybolabilir, ancak bu her zaman için geçerli olmayabilir. Bazı siğiller kalıcıdır ve birden fazla tedavi gerektirebilir veya başarılı bir tedaviden sonra bile tekrar ortaya çıkabilir. Bir siğilin tamamen kaybolup geri gelmeme olasılığı, siğilin türü, kullanılan tedavi yöntemi ve kişinin bağışıklık sistemi gibi birçok faktöre bağlıdır.

Siğil Tekrarlar mı?

Siğiller zaman zaman tekrarlama eğiliminde olabilirler. Bu durum pek çok faktörün bir araya gelmesi ile de olabilir, kişinin kendisi ile de gerçekleşebilir. Bazı insanlar, bağışıklık sistemleri veya altta yatan diğer tıbbi durumlar nedeniyle siğil geliştirmeye daha fazla eğilimli olabileceği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur.

Siğillerin tekrarlama riskini azaltmak için iyi hijyen uygulamak, siğillere dokunmaktan veya siğilleri sıyırmaktan kaçınmak ve etkilenen cildi temiz ve korumalı tutmak önemlidir.

Siğil Yayılır mı?

Siğiller tedavi edilmemesi durumunda yayılma eğilimi gösterebilir. HPV virüsünün bu tür bir etkisi bulunmaktadır. Hem kendi bedeninde hem de başka insanların bedenlerine bulaşarak yayılma etkisi gösterebilir.

Siğil Kaç Seansta Biter?

Siğilin düşeceği seans sayısı çeşitli faktörlere bağlıdır. Siğilin türü, kullanılan tedavi yöntemi, kişinin bağışıklığının durumu bu faktörler arasında yer almaktadır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile siğil tedavisi imkânı sunmaktayız. Siğil tedavisi, siğil tedavisi yöntemleri ve siğil tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Siğil tedavisi hakkında merak ettiğiniz diğer konuları telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ