Siğiller, yaygın bir inanışa göre çeşitli hayvanlardan geçmektedir. Ancak bu tamamen yanlıştır. Dolayısıyla yanlış bilinen uygulama yanlış tedavi de demektir. Siğil dediğimiz rahatsızlık Human Papilloma Virüs adı verilen rahatsızlık ile başlamaktadır. Bu bağlamda tedavisi de bilimsel koşullar altında sürmelidir.

Vücuda çeşitli yollardan geçen virüs, bedenimizin farklı yerlerinde kendisini gösterebilir. En sık görülenlerden birisi de el siğilidir. Siğil tedavisinde salisilik asit gibi reçetesiz siğil giderme ürünleri yama, merhem, ped ve sıvı gibi elemanlar kullanılmaktadır.

El siğili nedir?

Siğiller genellikle el yoluyla vücuda geçer. Dışarıda yabancı maddelere en fazla temas eden organımız ellerimizdir. Bu nedenle yaygın olarak siğiller ellerinizde veya parmaklarınızda büyüyebilir. Dokunduğunuzda içi sert olan küçük, grenli tümsekler karşınıza çıkar. Basit ve yaygın siğiller olarak da bilinirler. Tıp dilindeki adı da Verruca Vulgaris’tir. Bu özellikli siğiller özellikle çocuklar ve ergenler arasında yaygındır ve herhangi bir mukokutanöz yüzeyde ortaya çıkabilir.

Elde ve parmaklarda siğil neden olur?

El ve ayaklarda siğilin oluşmasının temel nedeni yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur. Alabama Üniversitesi tarafından el ve parmaklarda oluşan siğiller üzerine yapılan araştırma hemen her yerde HPV virüslerinin olduğunu ortaya koymuştur. Sürekli bu virüslere maruz kalmamıza rağmen her dakika siğilin çıkmamasının nedeni ise bağışıklık sistemimizin güçlü olmasıdır. Bağışıklık sistemimiz düştüğünde siğili oluşturan virüs için de istenilen ortam hazırlanmış olur.

El siğili nasıl bulaşır?

El siğili temas ettiğimiz her yerde bulunmaktadır. Buna örnek vermek gerekirse, el sıkışırken, kapı kollarını çevirirken veya klavyede yazarken Human Papilloma Virüs ile karşılaşıyoruz. Kısacası hayatımız boyunca hepimiz onunla temasa geçiyoruz. Bulaşma süreci bu şekilde tamamlanıyor.

Bilim adamları 100’den fazla benzersiz HPV türü belirlediler ve çoğu insanın hayatlarının bir döneminde, genellikle ellerinde en az bir ortak siğil olacağını da öngörmektedirler.

Elde siğil nasıl tedavi edilir?

Siğiller genellikle iyi huylu olsalar da tedavi edilmeleri gerekiyor. Eğer tedavi olmazsanız bölgede ve farklı yerlerde yayılma eğilimi olabilir. Reçetesiz satılan bir salisilik asit veya propan dondurma solüsyonu gibi etkin tedavi yöntemleri olsa da son dönemlerde kriyoterapi ve radyofrekans gibi teknikler geliştirilmiştir.

Kriyoterapi ile Siğil Tedavisi: Kriyoterapi siğiller için genel tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Karmaşık bir yöntem olmadığı için doktorlar kendi muayenehanelerinde kısa süreler içerisinde sonuçlandırabilirler.  Bu yöntemde sıvı nitrojen vererek siğilin vücuttan ayrılması için uygulama yapılır. Sıvı nitrojen uygulaması genellikle çok kısa sürer. Doktorunuz sıvı nitrojen uygulamadan önce siğile müdahale edebilir.

Radyofrekans ile Siğil Tedavisi: Vücutta çıkan siğilin çıkartılma işlemini gerçekleştirmek için radyo dalgaları kullanılabilir. Radyofrekans, siğilleri dağlamak için düşük sıcaklık, yüksek frekanslı enerji radyo dalgaları kullanır. RF tedavisi, basınç uygulamaya gerek kalmadan aynı anda kesip pıhtılaşabilir.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ